Dietë qepë - humbjen e peshës në supë qepë


Qepë dietë - sekreti i harmonisë dhe hijeshi Frenchwomen

Qepë si dietë super erdhën në vendin tonë nga Franca, sepse ka qepë supë - një firme të preferuar dhe të gjitha pjatë frëngjisht. Dhe pak e dinë se shkaku i harmonisë dhe bukurisë e grave franceze është kryesisht një hark konvencionale, por më tepër një supë bërë nga kjo mrekulli - perime.

A është e mundur për të humbur peshë në një dietë me një hark ^


Shijen e tij të hidhur dhe amëz në qepë gojën korrupsioni largon shumë. Ata të pushojë të përdorin produktin, pavarësisht shumë pronat e dobishme që përmbahen aty.

Edhe mijëra vjet më parë hark atribuohet aftësisë për të kënaqur të energjisë njerëzore, për t'i dhënë atij forcë dhe kurajo për të mbrojtur nga sëmundja. Tani, shkencëtarët ishin në gjendje të shpjegojë këtë pronë mrekullueshme, duke gjetur një hark të paqëndrueshme - substanca që vrasin bakteret.

Është e njohur se qepë përmban një sasi të vogël të proteinave dhe yndyra, por mungesa e tyre është kompensuar nga prania e mineraleve, hekur, kalcium dhe magnez, fosfor dhe kalium, limoni dhe acide malic. Kjo perime është e pasur me substanca azotike, si dhe fruktoza, glukoza, maltozen dhe saharoze. Në harkun e një shumë të pasura me vitamina, si vitamina A, B, PP dhe C.

Për shkak të përmbajtjes e të gjithë komponentëve të mësipërme, qepë të dobishme për të përdorur për:

 • forcimin e sistemit imunitar dhe për të rritur rezistencën ndaj infeksioneve të ndryshme;
 • përmirësimin e funksionimit të zorrët dhe stomak, tretje të mirë;
 • forcojnë zemrën;
 • rritjen e aktivitetit seksual, heqjen e tensionit nervor;
 • kolesterol më të ulët;
 • parandalimin e semundje malinje;
 • nxitur rritjen e flokëve, të forcuar thonjtë, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të lëkurës;
 • humbje peshe.

Humbje peshe efektive nëpërmjet përdorimit të këtij perimeve është për shkak të përmbajtjes së tij të ulët kalori. Përveç kësaj, qepë është veprim diuretik dhe choleretic, largon toksina dhe lëngjeve të tepërta nga trupi, përshpejton metabolizmin.

Metodat për humbje peshe bazuar në hark do të jetë shumë e dobishme për njerëzit me problemet e kardio - vaskulare sistemit. Ky program është i kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga gastriti, ulcerat dhe sëmundjeve të tjera të stomakut. Para se të ulem në këtë dietë, ju duhet të shkoni të konsultoheni me një gastroenterologist.

Pothuajse të gjitha varieteteve të qepëve të përdorura në program, por më efektive, siç doli, nuk janë qepët - leeks. Ajo ka një shije të këndshme dhe të ulët të kalorive, harmonike plotësuar sallata të ndryshme dietike. Megjithatë, qepë të rregullt nuk është prapa vëllait të tij dhe mund të përdoret me sukses për dietë. Sigurisht, duke ngrënë frutin e hidhur të pëlqimit të tij të veçantë nuk ka dhënë, por zhyroszhyhayuschyy supë shkëlqyer kuzhinier nga ajo është edhe më e mundur.

Qepë Ushqimi Menu 7 ditë ^

Dietë 7-ditore është e bazuar në përdorimin e qepë supë në kombinim me fruta, perime dhe mish. Kur një program është i kundërindikuar rreptësisht pijeve alkoolike dhe të gazuara, bukë dhe ushqime të yndyrshëm.

Supë qepë, recetat më të njohura të cilat janë të përshkruara më poshtë, janë të lejuar të përdorin në çdo kohë me paraqitjen e urisë. Përveç kësaj, gjatë dietës në qepë duhet të pini shumë lëngje, përkatësisht me ujë jo të gazuara, çaj pa sheqer ose kafe.

Shembull menu 7 - ditë dietë qepë për humbje peshe

Dita 1

 • Gjatë gjithë ditës ju mund të hani në çdo sasi e frutave dhe e supë natyrisht qepë. Pini ujë lejuar, lëng boronicë, kafe, çaj.

Dita 2

 • Në këtë ditë fruta perime zëvendësuese dhe për të marrë ato me supë në çdo sasi. Për dietë të dytë për programet dietë janë të përshtatshme papërpunuara, të konservuar dhe perime të freskëta, patate të pjekura autorizuar dhe bimëve.

Dita 3

 • Në ditën e 3 ju mund të hani janë fruta dhe perime, supë qepë, por patate duhet të përjashtohen nga dietë.

Dita 4

 • Programi Mesme diete është shoqëruar me një menu të ngjashëm tre ditë. Por sot ju mund të pini qumësht i skremuar dhe hani një banane. Është e rëndësishme që të pini shumë ujë.

Dita 5

 • Menu Dita 3 përbëhet nga supë (si në ditët e mëparshme), viçi ose pule, ose peshk. Ju mund të hani domate, por është e nevojshme për të braktisur frytet.

Dita 6

 • Dietë Dita 6: supë me qepë, perime dhe mish ligët. Domate të zëvendësojë perimet me gjethe: lakër, sallatë jeshile, piper dhe kastravec.

Dita 7

 • Në ditën e fundit me dietë supë ju mund të hani oriz dhe perime, e kombinuar me të, si dhe lëng frutash i freskët pa sheqer.

Receta popullore zhyroszhyhayuscheho qepë supë ^

Aktualisht, ka shumë receta dietë supë me qepë. Përbërësit kryesorë të lehta dhe të dashur nga të gjithë supë franceze peshku përfshijnë: qepë, speca, lakër, selino dhe domate. Për monotonia e dietës nuk nadoelo të humbur peshë për 7 ditë, chefs dhe nutritionists kanë dalë me disa recetave zhyroszhyhayuscheho supë meatless.

Opsioni 1 - supë qepë me selino

 • Për të bërë këtë ushqim diete duhet prerë lakër, 5 - 6 llamba, disa domate, speca jeshile dhe një çift të vogël selino.
 • Përzierje duhet të gatuaj perime deri tenderit, shtoni kripë për shije.

Opsioni 2 - supë qepë me karrota dhe lakër

 • Për të përgatitur këtë supë qepë opsion, një duzinë llamba duhet të prerë dhe të skuqura rreth ngrohjes ulët, duke shtuar pak vaj në një tigan.
 • Pastaj derdh qepë me ujë dhe shtoni copëtuar lakër (rreth 0.5 kg), 1 karrota integruar, fletë gji, kripë dhe piper.
 • Valoj deri sa perimet gatuar, sezonin supë me miell, para-skuqur në vaj perimesh.
 • Kur një tavolinë supë zbukuroni me zarzavate.

Opsioni 3 - supë qepë me djathë i shkrirë

 • Skuqura unaza qepë copëtuar në këngë vaji, të mbushur atë me ujë dhe 100 gram qumësht.
 • Shto përzierje gatuar e krem ​​djathi, i shkrirë në një banjë me ujë, kripë dhe piper.

Opsioni 4 - supë franceze nga Julia Vysotska

 • Për të përgatitur recetë supë qepë për Vysotska duhet të skuqura unaza feta 3 qepë rreth ngrohjes mesme, shtoni një luledielli dhe pak sheqer.
 • Atëherë është e nevojshme për të forcuar zjarrin, shtoni një lugë miell në tigan, prisni pak, shtoni 100 ml verë të thatë të bardhë dhe një supë pak pule.
 • Vlim përzierje dhe shtoni supë dhe kuzhinier për rreth 1D minuta, shtoni kripë për shije.
 • Kur një supë tryezë derdhur në enë qeramike, top vë feta baguette thata në furrë, sasi e vogël me djathë integruar dhe të lënë në furrë deri sa të artë ngjyrë kafe pamjen.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë birrë artikull.

Komente, rezultatet dhe mendimin e mjekëve në lidhje me dietën për supë qepë ^

Duket supë qepë mund të ndihmojë jo vetëm në humbje peshe, por edhe në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme:

 • Supë famshëm qepë Broysa mund të ndihmojë në uljen e tumoreve malinje. Cook kanceri supë qepë thjesht: vetëm pres qepë bashku me husks, pak skuqura atë në vaj perimesh, shtoni ujë dhe kuzhinier deri tenderit. Pastaj tendosje dhe pini supë. Trajtimit qepë supë në kombinim me infuzione të tjera terapeutike zgjat 42 ditë.
 • Supë qepë është përgatitur nga osteoporozën ngjashme me atë të mëparshme, por kohëzgjatja e trajtimit është 1 muaj.
 • Supë qepë për ftohjet dhe hangovers përkryer warms dhe, përveç kësaj, ajo është konsideruar Frëngjisht analoge ruse e kastravec shëllirë.

Dietë rezultatet qepë është shumë i rëndësishëm, sepse vetëm 7 ditët e këtij programi mund të shpëtoj nga 4-8 kg. Por shumë komente pozitive dietë qepë të humbni peshë të treguar efikasitetin e saj të lartë dhe transportueshmëri lehtë.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: