Dietë kineze


Dietë kineze nga barku - një mënyrë e madhe për të gjetur harmoninë dhe bel

Sot e gjithë bota teknikave jashtëzakonisht popullore dietë që lidhen me të ushqyerit aziatikët. Disa dietë me të vërtetë kanë shumë të bëjnë me ushqim kinez, tjetra është e pamundur të thuhet.

Por ata të gjithë ndajnë një tipar i rëndësishëm - për çdo kineze të ulët kalori dietë program shumë të lartë. Për shembull, një dietë popullor kinez për të reduktuar stomak ideal për ata që duan të humbasin peshë më shpejt dhe për të gjetur një bel të hollë.

Thelbi dhe parimet e dietës ushqimore kineze ^


Sistemi energjetik kineze ka dy pluset dhe minuset. Para pro:

 • Dietë kineze kripë jo vetëm që eliminon përdorimin e kripës, por edhe sheqeri dhe produktet e tjera të dëmshme: muffins, ushqime tymosur dhe yndyrore, ushqim të shpejtë dhe ushqime komoditet. Kjo mundëson kolesterol më të ulët dhe të pastruar trupin.
 • Dietë të ngurtë kineze jo vetëm që ndihmon të shpëtoj prej kilogram urrenin, por të rregulluar gjithë trupin, jo më pak në botën moderne.
 • Perimet, frutat dhe drithërat pranishëm në dietë përmbajnë fibra, e cila ndihmon normalizimin tretje.
 • Një nga kushtet e dietës kineze - pirë shumë ujë dhe çaj jeshil. Liquid fjalë për fjalë lan trupin, duke u shpëtoj zashlakovyvanie dhe dehje.

Megjithatë, programi dietë mund të transferohen jashtëzakonisht e vështirë, sidomos opsioni tre javë. Prandaj, ajo është e kundërindikuar:

 • gratë shtatzëna,
 • nënat pleqsh
 • adoleshentët dhe fëmijët;
 • ata që kanë ndonjë problem me traktin gastrointestinal, para se humbje peshe është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Menu options në 7, 14 dhe 21 ditë ^: Dietë kineze

Metoda diete, llogaritur për një javë, shumë të rreptë, por garanton humbje peshe 4 - 6 kg. Që nga pothuajse çdo ditë ka një menu të kafe, ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut ose ulcerat, më mirë të zëvendësojë çaj pije gjelbër ose një pije nga çikore.

Menu për 7 ditë

E hënë

 • Mëngjesi: pini kafe pa sheqer.
 • Dreka: vezë në "thes" pjesë e marule lakër, domate.
 • Darka: biftek e salmon, lakër, kalitur me vaj perimesh.

E martë

 • Mëngjesi: kafe dhe dolli.
 • Dreka: peshk pjekur me lakër garniturë.
 • Darka: 180 g mish lope i zier, kos.

E mërkurë

 • Mëngjesi: qumësht.
 • Dreka: vezë të fërguara, sallatë e karrota gatuar.
 • Darka: mollë dhe dardha.

E enjte

 • Mëngjesi: çaj ose kafe të zezë.
 • Dreka: root pastinak, i skuqur në vaj ulliri, mollë.
 • Darka: të fërguara vezë, 250 gram mish lope zbukuruar me lakër.

E premte

 • Mëngjesi: integruar karrota të papërpunuara veshur me lëng limoni.
 • Dreka: një pjesë e madhe e peshkut pjekur ose i skuqur, lëng domate.
 • Darka: peshk pjekur me lakër garniturë.

E shtunë

 • Mëngjesi: kafe.
 • Dreka: mish pule, perime të përziera.
 • Darka: fërguara vezë, karrota të para.

E diel

 • Mëngjesi: çaj jeshil ose bimor.
 • Dreka: 220 gram mish ligët, pjatë fruta.
 • Darka: të përsëritur të gjithë pëlqyer menu mbrëmje.

Ushqimi lakër kineze - një alternativë për humbje peshe për deri në një javë. Në këtë rast, ju duhet të ndiqni një meny të rreptë të përditshme. Dhe çdo ditë në dietë duhet të jetë i pranishëm nga enët lakër kineze. Për shkak të numrit të madh të pronave të dobishme dhe produkt kalori të ulët është humbje peshe. Ky opsion premton humbjen e deri në 4 - 6 kg.

Menu për 14 ditë


Për ata që ndjejnë fuqinë e sistemit pas pushtetit dhe dëshiron për të humbur 7 - 10 kg, ju mund të përpiquni për t'u ulur në dy javë dietë kineze. Menu takohen javën e parë të përshkruar më lart. Menuja tjetër që ju mund të përsërisë shtatë ditët e mëparshme, por ju mund të ndryshojë atë pak.

E hënë

 • Kafe.
 • 250 gram mish lope të zier, sallatë frutash.
 • Për darkë, të zgjidhni çdo menu mbrëmje të listuara më sipër.

E martë

 • Kafe.
 • Pjekur pule me karrota garniturë.
 • Omëletë me karrota shtuar dhe alga deti.

E mërkurë

 • Sallatë karrota.
 • Troftë, lëng domate.
 • Përzierje fruta.

E enjte

 • Komposto.
 • Vezë, perime steamed, 25 gram djathë
 • Fruta të freskëta.

E premte

 • Zezë, e gjelbër ose çaj bimor.
 • Kungull i njomë i zier, dolli, mollë.
 • 180 gram mish lope të zier, kos.

E shtunë

 • Kafe me dolli.
 • Marule lakër ose lakër, lëng domate.
 • Një shërbim i peshkut pjekur.

E diel

 • Kefir.
 • Peshku me garniturë perimesh.
 • Viçi i zier me kos.

Nëse një person nuk është e mundur për të ndjekur një menu të rreptë pikturuar në orën, ju mund të tërheqë vëmendjen në një tjetër variant program dy-javore. Është e nevojshme për të përjashtuar alkoolit, produktet ëmbëltore, mallrat e pjekur, sheqer dhe kripë. Menuja duhet të përbëhet nga një grup të veçantë të produkteve nga të cilat ju lehtë mund të gatuaj absolutisht çdo gjellë. Këtu është lista.

 • Frutat (jo më shumë se 250 gram);
 • oriz (jo më shumë se 400 gram);
 • perime (300 g);
 • peshku (130 g);
 • qumështi (100 ml);
 • bishtajore (50-60 g);
 • vezë.

Me fruta dhe perime mund të gatuaj çdo gjellë, por më mirë për të marrë ato në formë të papërpunuara. Për sallatë perimesh nuk dukej i freskët, ju mund të shtoni ato në salcë me lëng limoni.

Rreth një e treta e dietë në këtë program dietë është Fig. Zgjedhja mes oriz të egër ngjyrë kafe dhe të bardhë duhet të preferojnë opsionin e parë. Tipar i saj dalluese - shell krunde kafe, i cili përmban pjesën kryesore dhe ushqyesve dhe ushqyesve.

Menu për 21 ditë

Nuk është një opsion i gjatë dhe rigoroz - hollim metodën për 21 ditë. Gjatë kësaj kohe, ju mund të shpëtoj nga 10 - 15 kg mbipeshë. Ajo është projektuar për ndarjen dhe reduktimin e yndyrë. Pra, për tre javë me këtë program ju mund të merrni shpëtoj bark.

 • 1 javë, në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje duhet të hani vezë dhe portokalli.
 • Java 2: drithëra ushqim i përgatitur në ujë.
 • Java 3: fruta dhe perime në çdo formë (të papërpunuara, të ziera, steamed, skuqur, sallatë, patate pure).

Për program dietë dhënë rezultate, ju duhet të ndiqni disa parime.

 • Përveç vakt kryesor mund të konsumohen çaj jeshil dhe ujë të pastër në çdo sasi.
 • Në fazën e dytë duhet të caktoni monodni (një lloj ushqimi drithëra të gjithë ditës).
 • Bollgur më mirë të mos gatuaj, dhe gjatë natës zaparyuvaty. Ajo duhet të heqë dorë nga bollgur dhe elb dhe të paktën një ditë për të ngrënë oriz kafe.
 • Në 2 dhe 3 faza lejuar shuma minimale e kripë dhe erëza për gatim.
 • Për sallata si karburantit mund të marrë lëng limoni ose vaj ulliri.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull gjerman.

Shqyrtime dhe rezultatet hollim, ekspertët këshilla ^

Si reagimet e dietë kineze, ajo transferohet është e vështirë, sidomos nëse personi nuk ka qenë i përgatitur paraprakisht për këtë. Pra, për të bërë më të lehtë, ju së pari të përgatisë trupin tuaj. Për të arritur këtë, 2 javë para fillimit të programit për të pirë 1-1,5 gota e ujit të pastër çdo mëngjes në një stomak bosh, të zvogëlojë përdorimin e kripë, sheqer, yndyrna shtazore dhe pjekje.

Ndonjë nga programet e mësipërme është mjaft i rreptë, në mënyrë që ajo nuk do të bëhet e vështirë për të trupit, është e nevojshme për të organizuar daljen e duhur nga dietë kineze. Pajtueshmëria me rregullat e caktuara do të konsolidojë rezultatet e të gjitha dietë kinez.

Ju duhet të mbani pirë çaj jeshil dhe ujë të pastër, hani tre ose katër herë në ditë me ushqime të vogla të dobishme. Nëse ju nuk mund plotësisht të eliminuar nga dieta ushqime "të rënda" duhet të përfshihen në dietën e tyre gradualisht, sidomos ata që zgjodhën programin gjatë dietetike.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: