Ushqimi patates


Në dietë patate ju mund të humbni deri në 5 kg në javë

Dietë patate referohet një grupi të programeve më të arritshme dhe më të lirë dietë - për shkak se ky produkt nuk është ekzotike në dyqanet tona dhe nuk kërkojnë shpenzime të mëdha financiare.

Vetë dietë është mjaft e thjeshtë, dhe menu e saj të ulët kalori përbëhet nga enët e patate pa shtuar kripë, yndyrë dhe erëza.

Si për të humbur peshë në patate: përzemërt, e shijshme dhe të pasura me vitamina ^


Patate produkt diete nuk konsiderohet - në vend, aderimin në kohë programeve humbje peshe të ndryshme nga ajo është e rekomanduar zakonisht për të braktisur përkohësisht. Megjithatë, duket se ky keqkuptim fatkeq. Në fakt, kjo perime (me ruajtjen e duhur dhe gatim), mund të përdoret mjaft sukses jo vetëm diete, por edhe të ushqyerit klinike.

Mbani në mend se patatet janë vetëm kalori të ulët të freskëta. Sa më gjatë që ai kaloi në bodrum tuaj ose në ballkon, më akumuluar përfshin niseshte dhe me të vërtetë është bërë një produkt me vlerë të lartë kalorifike.

Kështu që përdorin këtë dietë rekomanduar në periudhën nga fillimi i verës deri në vjeshtë. Në këtë periudhë, patate përmban një sasi minimale të karbohidrateve dhe sasive të mëdha të proteinave, duke e bërë atë një ushqyese dhe të shëndetshme.

Ajo është gjithashtu shumë e rëndësishme për të përgatitur këtë produkt. Skuqur në gjalpë ose yndyrë perimesh, natyrisht, nuk do të kontribuojë për humbje peshe. Patate hollim duhet të gatuaj mënyra butë - steamed, mënyra e gatimit apo pjekjes. Niseshte patate është prishur shpejt poshtë në sheqerna të thjeshta dhe të tretet mirë. Rritja ushqime kalori si patatet ekskluzivisht për shkak të shtimin e këtyre vajrave, mish yndyror, erëza dhe salcat e ndryshme.

Përveç kalori të ulët, dhe patate ka veti të tjera të dobishme - ajo përmban sasi të larta të vitaminave dhe mineraleve të tilla si vitamina C, B1, B2, PP, kalium, magnez, hekur, fosfor, aminoacidet.

Tërësia e elementeve të dobishme ka një efekt pozitiv mbi kardio nervor dhe enëve të gjakut - sistemet dhe metabolizmin në përgjithësi. Përveç kësaj, përbërja e këtij proteinave bimore është tuberin, e cila ka vlerë të lartë biologjike. Patatet gjithashtu ndihmon normalizimin e tensionit të gjakut dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.

Dietë patate ka shumë përfitime:

 • ajo është shumë e kënaqshme dhe kalori, kështu që nuk shkakton uri hlozhuschuyu;
 • dobishme (shih informacionin më lart.);
 • të arritshme dhe të kursen buxhetin tuaj;
 • I lehtë - enët patate nuk janë të vështira për të përgatitur;
 • nuk shkakton rënie të performancës, apatinë ose humbjen e forcës në respektimin e saj.

Vini re se përparësi duhet t'i jepet patate me mish të verdhë, sepse ai përmban shumë carotene dhe vitaminë A.

Ushqimi patate: menu në 3, 7 dhe 14 ditë ^

Ju mund të përdorni disa opsione në një dietë e patate. Për shembull, programi humbje peshe, të dizajnuara për 3 ditë është lloj i shkarkimit për trupin, të ashpër dhe shumë monoton.

Dietë menu patate për 3 ditë:

 • Mëngjesi - xhami Nyzkozhyrne i kefir ose qumësht;
 • Darka - 300 gram të ziera, të pjekura ose të ziera patate në lëkurat e tyre me barëra dhe vaj perimesh;
 • darkë - sallatë me vezë të ziera, patate të ziera dhe lakër.

Në këtë metodë e humbjes së peshës në 3 ditë është realiste për të humbur 2 - 3 kg shtesë.

Dietë patate për 7 ditë

Programi një-javor nuk është aq i ngurtë dhe më të ndryshme. Vështirësia vetëm me mungesën e pajtueshmërisë mund të jetë një vakt fundit (darkë), por për 7 ditë ajo mund të humbasë rreth 4 - 5 kg shtesë. Dietë humbje peshe në këtë teknikë është si vijon:

Dita 1:

 • mëngjes - pure patatesh me qumësht dhe gjalpë;
 • ditë - supë patate me supë viçi.

Dita 2:

 • në mëngjes - tavë e patate dhe perime;
 • ditë - sallatë me patate të ziera, vezë dhe perime të freskëta me vaj perimesh, supë pule.

Dita 3:

 • mëngjes - dumplings me patate dhe salcë kosi;
 • ditë - supë patate me oriz.

Dita 4:

 • mëngjes - patate, të ziera në qumësht;
 • ditë - supë patate me elb, sallatë perimesh me vaj perimesh.

Dita 5:

 • mëngjes - zier fasule me gjalpë, patate në lëkurat e tyre;
 • ditë - sallatë perime, supë - pure patatesh me kërpudha.

Dita 6:

 • në mëngjes - tavë e patate dhe perime;
 • ditë - sallatë me domate dhe zarzavate, i kalitur me vaj, supë patate me domate paste.

Dita 7:

 • mëngjes - sallatë kastravec me zarzavate, pancakes patate me salcë kosi;
 • ditë - supë patate me supë pule, sallatë perimesh, kalitur Biokefir.

Thelbi i këtij programi është kufizim kalori rëndësishëm, deficit kalori, ndërsa kjo arrihet, përveç për vakt mbrëmje.

Dietë patate për 14 ditë

 • Menuja ditore 1 - 3 ditë do të përbëhet nga 1.5 kg pjekur patate, të ndarë në 6 vakte pa erëza dhe flavorings tjera. Përveç kësaj, ju vetëm mund të pini ujë jo-gazuara pastër.
 • 4-10 ditë të marrë 1,5 kg patate të ziera në lëkurat e tyre, dhe i ndarë në 6 vakte. Në orët e mëngjesit produkti nuk është i lejuar për të Spice pse ajo ishte në 3-4 vakte të fundit mund të shtoni pak kripë dhe vaj ulliri.
 • Në 11 - 14 patate në ditë mund të zier ose të pjekur në furrë, vaj ulliri lehtë prysmachyvshy dhe një luledielli pak.

Ky program humbje peshe mund të humbni deri në 7 kg mbipeshë.

Opsionet popullore dietë patate ^

Ka një numër mjaft i variacionet e patate të përziera dietat.

Patates - dietë lakër

Shumë e popullarizuar në mesin e dieters janë patate - dietë lakër. Shto patate lakër si komponent kryesor të metodave humbje peshe, rrit dobinë dhe vlerën ushqyese të ushqimit. Lakra mund të përdoret si lakër dhe brokoli ose krasnokochannuyu. Cook është më mirë steamed ose të përdorin të freskëta.

Baza e patates në ushqim - Metoda supë lakër merr këto përbërësit me karrota dhe prej qepëve të shtuar (optional). Ju mund të merrni gjatë gjithë ditës 4 patate të pjekura dhe 500 g lakër. Nuk lejohet të shtoni kripë, ju mund të përdorni bimeve dhe vaj ulliri. Ky program dietë nuk është më shumë se 7 ditë. Menuja totale duhet të jetë 5 vakte.

Dietë mostër menu në patate dhe lakër mund të duket si:

 • Mëngjesi - 1 patate e pjekur, sallatë e lakër të freskët, një filxhan çaj të gjelbër ose bimor;
 • drekë - sallatë nga lakër të freskët;
 • drekë - patate - supë me lakër, patate e pjekur 1;
 • drekë - sallatë nga lakër të freskët;
 • Darka - 1 patate e pjekur, lakër, një filxhan çaj të gjelbër ose bimor.

Kur lënë dietë në javën e dytë të ushqimit, të fillojë duke shtuar perime të tjera në mëngjes apo fruta, dhe drekë - pule ose peshk ligët. Një javë në një program dietë, ju mund të humbni 5 kg peshë të tepërt.

Patates - dietë kos

Njëlloj interesante është kombinim i patate opsion me kos, edhe për 7 ditë. Thelbi i saj qëndron në faktin se në mëngjes marrin ushqime me patate dhe mbrëmje - vetëm kos. Ky hollim teknikë të përkryer pastron trupin e toksinave. Në zbatim të saj është e rëndësishme që të pini mjaft ujë mineral jo të gazuara.

Menu patate - dietë kefir për 7 ditë:

Dita 1:

 • Mëngjesi - pure patatesh me gjalpë;
 • Darka - supë me dumplings dhe patate në supë viçi;
 • Darka - kos.

Dita 2:

 • Mëngjesi - patate të pjekura me perime;
 • drekë - supë pule, patate në lëkurat e tyre;
 • Darka - kos.

 Dita 3:

 • Mëngjesi - dumplings me patate dhe salcë kosi;
 • drekë - patate dhe supë me oriz;
 • Darka - kos.

Dita 4:

 • mëngjes - pjekur patate;
 • drekë - supë me sallatë makarona patate me kastravec dhe gjalpë;
 • Darka - kos.

Dita 5:

 • Mëngjes - sallatë domate, pancakes patate;
 • Darka - supë me patate për supë pule, sallatë perimesh;
 • Darka - kos.

Dita 6:

 • Mëngjesi - patate të pjekura me perime dhe djathë;
 • Dreka - meatless borscht;
 • Darka - kos.

Dita 7:

 • Mëngjesi - zier patate me fasule dhe vaj;
 • drekë - supë patate-kërpudha, sallatë perimesh;
 • Darka - kos.

Patates - dietë vezë

Tjetër opsion - një kombinim i patate dhe vezëve, saturates trupin me proteinat. Dietë vlerësuar gjatë respektimit të tij është si vijon:

 • mëngjes - vezë të ziera, çaj unsweetened ose kafe;
 • ditë - 3 patate të ziera në lëkurat e tyre me qepë dhe vaj ulliri, 1 vezë të ziera e vështirë;
 • mbrëmje - njëjtë si gjatë dite.

Ju mund të pini vetëm ujë të pijshëm. Ky program humbje peshe është projektuar për 7 ditë, secila prej të cilave do të shkojnë rreth 500 gram mbipeshë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin panxhar dietë

Rezultatet dhe reagime në dietë patate ^

Rishikimet e dietë patate mjaft të ndryshme. Dobësitë e këtij programi dietë është, natyrisht, monotoni e saj dhe mosbalancim. Avantazhi do të jetë efikasitetin e saj të lartë dhe efektiviteti - një javë në patate mund të humbni deri në 5 kg peshë të tepërt.

A është kjo teknikë në humbje peshe dhe contraindications. Jo të përshtatshme për njerëzit, që vuajnë nga diabeti dhe çdo sëmundje kronike.

Kjo dietë përjetuar shumë yjeve. Për shembull, një mbështetës i vendosur i programit të humbjes së peshës është Julia Roberts. Ajo beson se respektimi i saj duhet të rrisin frekuencën e ngrënies, si dhe uljen e numrit të produkteve.

Patates Ushqimi Julia Roberts është si vijon:

 • Mëngjes - dolli me bukë gruri me djathë, herbs, hudhër, domate feta. Kos pa sheqer;
 • Dreka - sallatë e radishes me zarzavate dhe ullinj me lëng limoni;
 • Dreka - sallatë me patate gatuar në lëkurat e tyre, dhe domate, i ndrequr me vaj ulliri;
 • pasdite rostiçeri - një mollë me djathë të ulët yndyrë, patate në lëkurat e tyre;
 • Darka - 2 patate të pjekura, sallatë me trangujve dhe bimëve.

Ne rekomandojmë pamje njohëse një videoklip në lidhje me pronat e mahnitshme e patate konvencionale konsiderohet në mënyrë të padrejtë një produkt, nga të cilat vetëm yndyra: