Ketohennaya dietë


Ketohennaya Ushqimi - Mënyra më efektive për të luftuar trashje dhe epilepsi

Ketohennaya dietë - nuk njihet vetëm mënyrë për të arritur harmoninë e formave, por edhe një metodë efektive e që kanë të bëjnë me shumë sëmundje të rënda, më të tmerrshme dhe të rrezikshme prej tyre - epilepsi.

Thelbi i dietat ketogenic për humbje peshe dhe trajtimin e epilepsisë ^


Siç e dini, trupi i njeriut është në gjendje të prodhojnë ushqim për trurin e rezervave yndyrë në dispozicion të trupit. Stoqet glukozës përfshira në mëlçi si glycogen, të mjaftueshme për rreth një ditë.

Pas kësaj, trupi nis ketosis - proces me të cilin karbohidratet janë djegur pa zhiry.V gjatë ketosis pankreasit konverton trupin keto-yndyrë, e cila plotësisht të zëvendësojë glukozë. Ketones po në tru ushtrojnë një efekt të rëndësishëm anticonvulsant.

Mjekët nuk mund të shpjegojë saktësisht se si dietë është ketohennaya përmirësim në pacientët me epilepsi, por rezultatet tregojnë një ushqim të drejtpërdrejtë lidhje dhe shëndetin. Përveç kësaj, është e nevojshme për epilepsi dehidratim është arritur me lehtësi përveç karbohidrateve.

Mjekët pohojnë se dietë ketohennaya në fëmijët me epilepsi plotësisht eliminon konfiskimet në dy nga tre pacientët nën 12 vjet. Gjatë trajtimit menu pret ekspertë. Në fëmijët përfshijnë yndyrore milkshakes dietë dhe akullore, dhe për të zvogëluar sasinë e karbohidrateve konsumuar. Ketohennaya dietë për epilepsi në të rriturit nënkupton plot përjashtime, ajo është mjaft e rëndë.   

Programi Ketohennaya ka shumë contraindications lidhur me stresin, i cili po përjeton trupin si rezultat i ndryshimeve në ushqim:

 • diabeti,
 • veshkave dhe të mëlçisë,
 • encefalopati metabolike,
 • sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut,
 • lipid dhe semundje cerebrovaskulare.

Të metat e kursit ketogenic dietë përfshijnë:

 • ulur aciditetin e gjakut, e cila në raste ekstreme mund të çojë në vdekje (kjo ka të bëjë me diabetin);
 • rindërtimin e një mënyrë të re për furnizimin e trurit, në fillim shkakton një rënie në aktivitetin;
 • refuzimi i yndyrë mund të përkeqësohet karrige.

Përfitimet e programit ketogenic dietë - Efikasitetin e saj dhe mungesa e urisë, pavarësisht kufizim kalori. Për shkak të rënie insulinë, dietë ul normën e kërcënimit sëmundjeve të enëve dhe të zemrës. Kjo metodë e përdorur së fundmi për trajtimin e formacioneve kancerit.

Ketohennaya humbje peshe metodë vetëm që nuk do të zvogëlojë indeve të muskujve, dhe përballon depozita dhjami. Ketohennaya dietë Bodybuilding siguron energjinë e nevojshme, duke e mbajtur rezultatin e akumuluar si një trup të pakta dhe muskujt e skalitur. Është e rekomanduar si një mënyrë e madhe për atletët që të jetë gjithmonë në formë.

Periodikisht bodybuilders bëjë pushim një ditë për të plotësuar trupit një sasi të vogël të karbohidrateve, dhe pastaj të përjashtojë ata nga menuja. Kur programi diete përdoret komplekset vitaminë. Të gjitha tiparet në sport të ushqyerit parasysh dhe dietë famshëm ketohennaya Lily MacDonald.

Ketohennaya dietë: menu për 6 ditë ^

Nga menyja, përjashtuar produktet e mëposhtme: patate, bukë, buns, drithëra, karrota dhe panxhar, banane, rrush, sheqer dhe pije të ëmbla. Ju merrni qumështit dhe të produkteve, mishit (kryesisht pule dhe gjeldeti), peshk (salmon, ton, harengë), vezë.

Menu për 6 ditë

Filloni ketohennuyu specialistë program dietë këshillon në grevë urie, e cila duhet të zgjasë 3 ditë. Në këtë kohë ju mund të pini ujë të zier vetëm. Aktiviteti fizik duhet të reduktohet. Në ditët në vijim dietë gradualisht futur produkte të lejuara. Menuja mund të jetë diçka si kjo:

4 - Dita

 • vezë të ziera (2 copë), 50 g gjalpë, çaj ose kafe me krem ​​të rënda 15 g;
 • 2 suxhuk zier, e katërta domate, 1.5 lugë majonezë;
 • djathë me salcë kosi (150 g);
 • gjoks pule (1 copë), bishtaja, 10 g gjalpë, vaj vegjetal (2 tbsp. l.), kafe (çaji) krem.

5 - ditor

 • bukë proteina dhe gjalpë (30 g);
 •  mish ligët (150 g), sallatë e kastravec dhe qepëve, i kalitur me vaj;
 •  supë me krem ​​skuqur, derri i skuqur me domate, çaj dhe krem;
 •  vezë skuqur me proshutë, kastravec, proteina misri (50 g).

6 - Dita

 •  vezë trembem (4 artikuj), kafe me krem ​​yndyrë të lartë (15 g);
 •  150 g mish i zier;
 •  gjeldeti me majonezë dhe domate;
 •  peshk ligët deti (fetë), gjysmë filxhan fasule asparagus (të ziera).

Pjesë e ushqimit në këto 3 ditë duhet të përbëjnë një të tretën e zakonshme pjesë rritur. Midis ngrënies ju mund të ketë një djathë kafshoj, kos, kefir ose qumësht i thartuar.

Shumica receta për dietë ketogenic ^

Vezë të fërguara me proshutë

 • Përbërësit: vezë (2 copë), 2 feta proshutë ligët, gjalpë (1 tbsp lugë.), Krem (100 g), kripë dhe piper i kuq (në shije).
 • Feta proshutë tiganisje në një tigan rreth ngrohjes të lartë për 2 minuta nga çdo anë.
 • Beat vezë dhe lëvizje krem, kripë dhe piper.
 • Hidh përzierje në tigan me proshutë dhe vihet në një zjarr të ngadaltë për 10 - 15 minuta.

Vezë të fërguara me proshutë

 • Përbërësit: 2 vezë, 50 gram proshutë, djathë (25-50 g), vaj (1 tbsp lugë.), Kopër, majdanoz, kripë.
 • Ham prerë në kube, zhvillohet në tigan me vaj perimesh.
 • Vrasin vezë atje. Hekura djathë dhe sasi e vogël në krye.
 • Fry rreth ngrohjes mesme për rreth 3 minuta.
 • Shërbyer me zarzavate.

Turnips pjekur

 • Përbërësit: turnips (400 g) djathë integruar (150 g), vezë të papërpunuara, gjalpë, salcë kosi, kripë dhe piper.
 • Rrepë të qartë dhe të mbuluar me ujë në një tigan.
 • Vihet në zjarr, le të vlim, pastaj të zvogëlojë ngrohjes dhe ziej për rreth një orë. Pastaj ta tërheqë dhe të lejojë të freskët.
 • Rrepë salcë kosi dhe gjalpë për të vënë në një procesor ushqim dhe mundi një përzierje homogjene.
 • Shto djathë, vezë dhe shkoni përsëri.
 • Salcë rezultuar derdh në kallaji pjekje dhe piqem në furrë në 170 gradë. Furrë deri sa të artë me ngjyrë kafe.
 • Ekstrakt dhe spërkat me herbs.

Perime i pjekur në skarë

 • Përbërësit: piper i ëmbël (200 g), qepë (2 copë), vaj ulliri, ullinj, kaperi (1 tbsp lugë.), Uthull, kripë dhe piper.
 • Piper bullgare prerë në gjysmë dhe për të hequr fara.
 • Qepë të prerë në kube të vogla (1 cm të trasha).
 • Share çdo gjë në skarë. Kuzhinier për 5 minuta në çdo anë. Hiq dhe të ftohtë.
 • Piper prerë në shirita. Në një tas sallatë, përzierje vaj ulliri, kaperi, uthull dhe ullinj. Shto piper dhe përzierje qepë. Ne fund te piperin dhe kripë.

Sigurisht ketogenic dietë mund të mbajë 6 ditë, ndjekur nga karbohidrate të plotësoj aksioneve në trup, duke e kthyer në dietë për disa ditë vuhlevodomistki produkteve. Kur duke përdorur metoda për të humbur peshë që mund të përsëritet 2-3 herë për të arritur peshën e dëshiruar. Pacientët me epilepsi të rekomanduara nga mjekët të vazhdojë për të ngrënë një regjim të tillë për disa muaj, deri sa të reduktuar numrin e sulmeve.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë hypoallergenic artikull.

Rezultate, komente dhe rekomandime për mjekët ketogenic dietë ^

Shqyrtime dietë ketogenic në mesin e mjekëve ndryshme. Rreth 30% e të rriturve të cilët emërohen një ushqim të veçantë kurs për trajtimin e epilepsisë, nuk ndjehen efekt. Cila është arsyeja - mjekët nuk mund ta shpjegoj. Të tjera 70% e pacientëve të raportuar përmirësim të dukshëm. Në fëmijët, përdorimi i dietë ketogenic mund të ndihmojë në pothuajse tërësisht shpëtoj të sëmundjes së rëndë.

Rezultatet dietë ketogenic për humbje peshe, pa dyshim. Ata që e aplikuar atë, festoi humbje peshe prej 4-5 kg ​​për 6 ditë. Metoda lëvizur ketohennaya e humbjes së peshës mjaft e lehtë, sepse yndyrna dhe proteina nuk i japin një uri të ndjehen.

Mjekët këshilluar gjatë programeve të tilla për të marrë më shumë lëngje. Por filloni dietë ketohennuyu vetëm nuk është i rekomanduar. Para se të përjashtuar nga dietë të karbohidrateve, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: