Ymbyrnaya dietë për humbje peshe të qetë


Ymbyrnaya dietë kërkon një ndryshim rrënjësor në dietë të zakonshme

Ymbyrnaya dietë është konsideruar si një nga programet më fleksibile humbje peshe që nuk kërkojnë marrjen e ndonjë - për çdo ndryshim të rëndësishëm në dietë. Përveç kësaj, që nga kohët e lashta përdoret healers rrënjë xhenxhefil të gjithë botën për trajtimin e shumë kushte patologjike (duke përfshirë trashje).

Ginger hollim: çfarë përfitime dhe sekret ^


Xhenxhefil, fillimisht konsiderohet vetëm erëz Lindore, sot përdoret në cuisines rreth botës. Më i famshëm ai mori me përgatitjen e ushqimeve të ndryshme dietetike që promovojnë humbje peshe, mirëmbajtjen e peshës në përmirësimin e shëndetit dhe të shëndetit të përgjithshëm.

Aktualisht Parimi i xhenxhefil për humbje peshe ende nuk është kuptuar. Mrekulli - rrënja ndikon shkencëtarët për përbërjen e tij unike kimike - ajo përmban 50% karbohidrate, 4% yndyrë dhe një sasi të madhe të amino acidet esenciale, vitamina dhe minerale.

Pronat e larta aromatike e xhenxhefil janë shkaktuar nga prania në përbërjen e saj të vajrave thelbësore, përbërësit aktiv të cilat stabilizuar sekretimit të brendshëm stomakut dhe metabolizmin në trup. Me sa duket, këto prona e bimëve dhe të kontribuojnë efektivitetin e saj të lartë në humbje peshe.

Përveç kësaj, rrënjë xhenxhefil ka anën tjetër të rëndësishëm pozitiv:

 • ka veti antipiretik, anti-inflamator dhe analgjezik;
 • heq dhimbje barku dhe dhimbje barku, rregullon traktin gastrointestinal dhe mëlçisë, largon parazitët e zorrëve;
 • tone dhe janë expectorants efektive;
 • zvogëluar çdo patogjenezën përzier, nëse sëmundja e detit, shtatzënisë ose helmimit toksike;
 • stimulon qarkullimin e gjakut, ul presionin e gjakut;
 • antidepressantnym ka ndikim të dukshëm;
 • përmirëson imunitetin.

Duke përdorur një program humbje peshe në bazë të xhenxhefil mund të bjerë 1 - 2 kg peshë të tepërt në një javë, pa efekte të mëdha negative dhe depleting dietat që dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm. Ymbyrnaya dietë gjithashtu siguron një reduktim të qetë peshë pa ndryshime drastike, e cila nga ana kontribuon në kontraktimet graduale e lëkurës dhe parandalon problemet e mundshme në formën e paraqitjes së celulitit apo Stretch Marks.

Procesi i humbje peshe do të jetë më e dukshme kur duke përdorur xhenxhefil si një shtojcë dietë projektuar siç duhet (mundësisht jo më shumë se 1200 kcal në ditë). Ushqime kalori dhe ushqimet e gatshme treguara në tabelat në faqen tonë të internetit.

Ymbyrnaya dietë për humbje peshe, recetave dhe menu shembullore ^

Mënyra më e provuar dhe efektive për të humbur peshë në bazë të xhenxhefil është përdorimi i saj si një çaj, i cili është përgatitur nga rrënja të freskët, si dhe pluhur përfunduar. No receta të veçantë për përgatitjen e çajit xhenxhefil atje - bimëve grimcuar Root (. 2 tbsp L. Per litër ujë), derdh ujë të valë dhe të insistojnë. Kjo pije është e rekomanduar për të marrë një orë e gjysmë para se vakt tjetër.

Çaj me xhenxhefil metabolizmin dhe stimulon qarkullimin e gjakut, dhe së bashku të gjitha drejtimet aktive të djegur yndyrë. Pini një balsam rekomanduar të paktën 1 - 2 muaj - Dietë xhenxhefil kërkon durim dhe këmbëngulje.

Shumë popullor është shtimi i bimëve të tjera në çaj që promovojnë humbje peshe më të efektshme. Këtu janë disa receta për çaj xhenxhefil për humbje peshe:

 •  Me nenexhik. Ju do të duhet gjethe 60g nenexhik, të cilat janë të grimcuar mirë. Ata shtuan 0,5 grirë rrënjë xhenxhefil dhe një majë e kardamom terren. Gjithë përzierje është derdhur ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta. Pije filtruar, ajo shtoi 1/3 filxhan lëng limoni dhe 1/4 filxhan lëng portokalli. Ky çaj është ftohtë i dehur.
 • Me hudhër. Ginger (Pjesa 1) dhe hudhër (pjesa 1) Hidh ujë (20 pjesë). Përzierje është infused për 15 minuta, filtri.
 •  Me çaj jeshil. Gjethe çaji derdh ujë. Më vete të mbyllur 1 h. Xhenxhefil L. integruar, 3 copë. karafil dhe një karafil pak e limon. Pas 10 minutash krijoj çaj përzier me këtë përzierje dhe pije që rezulton është filtruar. Pini atë mjaltë prikusyvaya.

Këtu është vetëm një pjesë e çaj opsione shpërthyer. Në fakt, dikush mund të tregojnë imagjinatën dhe të kombinuar xhenxhefil me ndonjë përbërës të dëshiruara: mjedër, boronicë, gëlqere, rigon, ca balsam, oe limon, etj

E rëndësishme - për të shmangur xhenxhefil çaj pije me sheqer, veçanërisht në qoftë se ajo përfshin bimeve dhe lë çaj. Sheqeri është e rekomanduar për të zëvendësuar mjaltë ose fruta të thata, me mjaltë të mirë të holluar në të ngrohtë apo ekstrakteve marrë me një lugë.

Bluaj këtë fabrikë ekspertët këshillojnë thikë nemetallycheskym për të shmangur materiale oksidimi. Për të përgatitur pije xhenxhefil është e rekomanduar për të preferojnë të freskët pluhur xhenxhefil rrënjë të përdoret vetëm në ato raste të rralla kur pamundur përdorimi i alternativave të tjera. Përveç kësaj, çaji xhenxhefil ka një efekt gjallërues, kështu që është më mirë për të përdorur në mbrëmje për të minimizuar.

Në fakt, dietë xhenxhefil nuk parashikon disponueshmërinë e përfundoi menu - dietë të gjithë mund të bëjë e tyre në bazë të preferencave tuaja. Kushti i vetëm - ushqim të ekuilibruar. Si bazë për krijimin e dietën tuaj ju mund të përdorni programin e mëposhtëm dietetike.

 

Menu mostër për 7 ditë

Dita 1:

 • Mëngjesi - kos, një fetë bukë gruri tërë me gjalpë, pije xhenxhefil;
 • darkë - zier ngadalë gjoks pule me lëng limoni, pure patatesh, i gatuar në qumësht malozhyrnoe, fruta dhe përzierje kokrra të kuqe;
 • pasdite rostiçeri - fruta dhe lëng perimesh;
 • Darka - sallatë verë me vaj ulliri, 0,5 vezë të ziera, dardhë, çaj xhenxhefil.

Dita 2:

 • Mëngjesi - 1 vezë të ziera, një fetë bukë me gjalpë, ndonjë pije frutash me gjallëri;
 • drekë - zier oriz me kërpudha dhe djathë, karrota integruar gatuar me lëng limoni dhe hudhër, i kalitur me vaj ulliri;
 • Tea - lëng grejpfruti;
 • darkë - zier ngadalë mëlçisë, sallatë frutash, një fetë e Bran bukë, pije xhenxhefil.

Dita 3:

 • Mëngjesi - vezë të skuqura me qumësht, ndonjë fruta, pije me xhenxhefil;
 • drekë - troftë skuqur në miell, karrota dhe patate pure, 100 gram fruta apo manaferrat;
 • çaji pasdite - lëng portokalli;
 • darkë - sallatë me domate dhe djathë, kalitur vaj vegjetal, perime steamed, një fetë bukë, pije xhenxhefil.

Dita 4:

 • Mëngjesi - vezë të ziera, një fetë bukë me gjalpë, pi me xhenxhefil;
 • darkë - mbushur kungull i njomë, sallatë verë me vaj perimesh;
 • drekë - një gotë qumësht të ulët yndyrë;
 • darkë - sallatë ton me oriz dhe domate, i kalitur me lëng limoni dhe vaj, mollë e gjelbër, çaj xhenxhefil.

Dita 5:

 • Mëngjesi - çdo qull në ujë, fetë Bran bukë, një pije me gjallëri;
 • Darka - zier peshku, karrota zier me hudhër dhe herbs, fruta;
 • drekë - një gotë qumësht të ulët yndyrë;
 • darkë - sallatë kërpudha me selino dhe djathë, gjalpë i kalitur, vezë të fërguara me proshutë dhe një fetë djathë, çaj xhenxhefil.

Dita 6:

 • Mëngjesi - 1 vezë të ziera, një fetë bukë dhe gjalpë, pi me xhenxhefil;
 • drekë - spageti në salcë domate, lakër zier ngadalë, fruta;
 • pasdite rostiçeri - fruta dhe lëng perimesh;
 • darkë - dy vezë e zier pa lëvozhgë, gatuar në supë mishi, perimet, fetë bukë, pije xhenxhefil.

Dita 7:

 • Mëngjesi - kos, simite, pi me xhenxhefil;
 • drekë - zier cod, kopër pjekur, fruta;
 • pasdite rostiçeri - fruta dhe lëng perimesh;
 • Darka - fileto viçi i zier, merak perime me vaj ulliri dhe çaj.

Dietë ditore duhet të jenë të dizajnuara për 1200-1400 kcal, dhe përdorimi i çaj xhenxhefil mund të rrisë efektivitetin e programeve humbje peshe dhe për të përmirësuar rezultatet e dieting 1,5-2 herë (8 - 10 kg humbje tepërt peshe në vend të 3 - 4 muaj).

Receta dietë me xhenxhefil

 • Një opsion i popullarizuar këtë program dietë është xhenxhefil dietë dhe hudhër. Hudhër pengon formimin e depozitave të kolesterolit, punë shumë më e lehtë dhe ndihmon pastruar qelizat e mëlçisë. Baza e këtij programi dietë dietë për humbje peshe është çaji xhenxhefil me hudhër.
 • Performancë të lartë gjithashtu ka dietë xhenxhefil kos. Në respektim të saj një ditë duhet të pini 1-2 litra kos, i cili shtoi një terren xhenxhefil lugë gjelle dhe kanellë dhe një majë e piper i kuq. Kjo dietë mund të përdoret me sukses si një ditë të agjërimit.

Pra, një rrënjë xhenxhefil dietë - një mënyrë e madhe për të humbur peshë pa shpenzime të mëdha financiare dhe ndryshime të mëdha në dietë të zakonshme.
Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë të ligët për humbje peshe

Një xhenxhefil dietë: komente, rezultatet dhe këshilla ^

Duke përdorur xhenxhefil si një përbërës për të bërë enët diete, ju duhet të mbani mend në lidhje me disa contraindications. Kështu, përdorimi i saj nuk është i rekomanduar në rastet e mëposhtme:

 • në prani të reaksioneve alergjike në këtë ereza;
 • sëmundje të mëlçisë, zemrës, sistemi femra urogjenital;
 • në prani të ulcera gastrike dhe 12 ulcera duodenale, gjakderdhje;
 • gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
 • në kombinim me aspirina ose droga të tjera që hedh lëng gjak.
 • duhet theksuar se përdorimi i tepruar i xhenxhefil mund të provokojë vjellje, urth rënda dhe një ndjenjë të hidhur në gojë.

Për të përgatitur enët e ndryshme janë përdorur mirë rrënjë xhenxhefil të freskët. Kur të blerë duhet të i kushtoj vëmendje të smoothness e saj dhe elasticitet duhet të jetë në dispozicion si pika të zeza ose të mërzitur. Freskët, xhenxhefil papërpunuara mund të ruhen në frigorifer për 2 - 3 javë në frigorifer - deri në gjashtë muaj. Pluhur xhenxhefil është e ruajtur në enë të mbyllur fort në një vend të freskët të errët, duke rritur jetën e saj raft për 12 muaj.

Ka disa mënyra xhenxhefil korrje dimrit:

 • Rrënja xhenxhefil papërpunuar të mbushura dendur dhe vënë në frigorifer. Me nevojën për të ulur sasinë e duhur rrënjë ngrirë.
 • Një mënyrë tjetër - pastruar rrënjë copëtuar në një blender dhe të vënë një paketë, t'i jepte formën e pjatë. Kur përdorni atë në vetëm të ndërpresë një pjesë të madhësisë.
 • Pets gjithashtu ruajtjen rrënjë xhenxhefil si një tretësirë, një shurup sheqeri, lëng shtrydhur. Megjithatë, çaj me këto përbërës nuk është gati.

Xhenxhefil është përdorur gjerësisht në cilësinë e produktit të mjekësisë tradicionale, në cosmetology. Po, një shumë e popullaritetit me toning dush me xhenxhefil, i cili të ndihmojë të rivendosur rezervat e energjisë, relaksim dhe lehtësim stresit. Ju gjithashtu mund të kombinuar biznesin me kënaqësi duke përdorur një dush i celulitit me xhenxhefil. Ajo në mënyrë aktive promovon qarkullimin e gjakut dhe rezultat i përdorimit të rregullt të banjot është lëkura gradual zbutjes.

Masazh me xhenxhefil mund të përdoret gjithashtu në luftën kundër celulitit. Përzier me vaj pluhur rrënjë xhenxhefil përdoret për fërkim, trazim, ndjesi shpimi gjilpërash fushat problematike. Në cosmetology shumë popullor stimulimin Facials dhe flokët me xhenxhefil që përmirësojnë rritjen e flokëve, ripërtëritjen e lëkurës dhe përmirësimin e gjendjes së tyre të përgjithshme.
Shih videon edhe informativ në lidhje me pronat unike e xhenxhefil për shëndetin dhe humbje peshe.