Dietë dimrit


Dimër humbje peshe dietë ndihmon të humbni deri në 4 kg në javë

Dietë Winter fokusohet në ushqimet e shijshme të plotë, duke ju lejuar për të humbur peshë dhe për të mbajtur figura hollë gjatë sezonit acar.

Features hollim dietë në dimër ^


Shpesh në dimër shtim në peshë është rezultat i ndikimit të faktorëve të mëposhtëm:

 • Reagimi për ulje të temperaturës;
 • Metabolizmi i ngadalshëm;
 • Ritmi i ulur jeta;
 • Mungesa e elementeve gjurmë dhe vitamina në dietë. 

Baza e dietë dimrit është ushqim i lehtë dhe i dobishëm që përmban proteina, vitamina, minerale, karbohidrate, fibra dhe ushqyesve të tjera që ndikojnë më së miri trupin gjatë motit të ftohtë.

Në listën e lejuara produkteve dietë dimrit ushqimore përfshijnë:

 • Ushqime proteinike - deti, peshk, produkte qumështi, kërpudha, oriz, hikërror, pule, gjeldeti, vezë, soje, fasule, bizele, asparagus etj
 • Fat - arra, fara, flaxseed, perime, ulliri dhe vajra të tjera;
 • Karbohidratet dhe fibra - perime jeshile, bollgur, fruta të thata, bukë dhe makarona me miell të ashpër ose gruri;
 • Vitaminat - Perimet, fruta, fruta agrume dhe perime të freskëta, pije, TEAS bimor, pije frutash Berry, pije frutash.

Në sajë të një dietë të ekuilibruar, dietë dimër ka shumë avantazhe të padiskutueshme:

 • Humbjen e peshës, dietë subjekt Winter varion nga 2 në 4 kg në javë;
 • Përshpejtimin e metabolizmit dhe përmirësimin e sistemit të tretjes për të tretet më mirë ushqimin dhe djegur dhjamin;
 • Reduktimi apati dhe forcimin e sistemit imunitar ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër patogjeneve dhe faktorë të tjerë të jashtëm të dëmshme;
 • Mbushje e trupit me minerale, vitamina, mikro dhe makro të pengojë zhvillimin e mangësive vitaminë.

Gjatë dimrit dietë rreptësisht e ndaluar për të hyrë në dietë e mish yndyrore, buns, pasta e ëmbël, ëmbëlsira, biskota, ëmbëlsira, bukë e bardhë, të konservuara, të gazuara, pije alkoolike dhe kafe.

Dietë Winter kërkon ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 • Vëzhgoni regjimin e bollshme të pijshëm;
 • Hani çdo ditë së paku pesë herë në pjesë të vogla;
 • Avull, enët ziera ose të pjekura të marrë një të ngrohtë ose të nxehtë;
 • Vakt mbrëmje, dietë subjekt Winter duhet të përfundojë jo më vonë se ora 19:00.

Sepse dietë dimrit siguron një dietë të ekuilibruar, kjo nuk lejon trupin të zbrazë urisë dhe të përshtatshme për pothuajse çdo person. Megjithatë, prania e sëmundjeve kronike të stomakut apo zorrëve në akut përdorim dietë dimri është i kundërindikuar.

Humbje peshe dietë Winter: të bjerë në javë ^

Popular receta dietë dimrit

Dietë dimrit për humbje peshe

Në qoftë se gjatë të ftohtit të ashpër të dimrit të përdorë dietat ashpër dhe të rreptë detox, të mprehtë dhe të shpejtë humbje peshe mund të ulë imunitetin dhe efekte të tjera negative.

Për shkak se programi ushqim dimëror dietetike projektuar për humbje peshe graduale që nuk do të lirohet vetëm në vazhdimësi nga ngarkesës tepruar yndyrë, por edhe të forcuar trupin plotësisht. Kohëzgjatja e dietë dimrit për rreth tre javë, gjatë çdo peshë do të ulet nga 1-1,5 kg.

Shembull menu dietë dimrit në 7 ditë:

1 ditë

 • Mëngjesi: vezë, çaj bimor me mjaltë, bollgur me kajsi të thata;
 • Dreka: copë djathë, bukë;
 • Dreka: patate - supë pule, sallatë, lëng karrote;
 • Rostiçeri: hurmë mesatare;
 • Darka: patate të ngrohtë - sallatë pule, veshur me salcë kosi, një fetë bukë, lëng.

Dita 2

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me dridhë i zhveshur hikërror zier, bukë, qumësht;
 • Dreka: mollë kos - sallatë karrota;
 • Dreka: merak fasule me mish lope, lakër - sallatë patate, çaj me fetë limoni;
 • Rostiçeri: 150 gr. pomelo;
 • Darka: oriz i zier me kërpudha, kos pijshëm.

Dita 3

 • Mëngjesi: pancakes bollgur, kos me rrush të thatë, djathi;
 • Mollë çift pjekur me mjaltë;: Dreka
 • Dreka: supë me karkaleca, patate - pure karrota, pije shegë;
 • Rostiçeri: qumësht, fara kungulli terren;
 • Darka: kungull pure, mish pule, lëng kajsi.

Dita 4

 • Mëngjesi: bollgur me kajsi të thata dhe gjalpë, dardhë;
 • Dreka: Tre kumbulla të freskëta apo pjeshke apo pjeshkë pa push një;
 • Dreka: supë - petë (qumësht, mish pule) sallatë me pineapple (konservuar është e mundur), me chunks e djathë në kos;
 • Rostiçeri: lakër jeshile Deti;
 • Darka: karrota buding, vezë, ymbyrno - çaji mjaltë.

Dita 5

 • Mëngjesi: lëng portokalli, bollgur, gjizë me dardhë;
 • Dreka: ndonjë pije qumësht;
 • Darka: supë kërpudha, bukë me djathë dhe proshutë, strip perimesh;
 • Rostiçeri: banane - koktej kokrra të kuqe;
 • Darka: sallatë me pule, kërpudha, vezë dhe patate me salcë kosi 10%, buding kungull, lëng portokalli.

Dita 6

 • Mëngjesi: pije mollë, makarona me djathë integruar;
 • Dreka: granatat;
 • Dreka: pjekur patate me peshk dhe zarzavate, qumësht të ngrohtë, bukë;
 • Dreka: lakër - sallatë me mollë;
 • Darka: karkaleca ziera, vezë, kos.

Dita 7

 • Mëngjesi: vezë të fërguara domate, një fetë djathë, çaj të ngrohtë me limon;
 • Dreka: djathë - manaferrat (fruta) pjatë;
 • Dreka: supë kungull, patate - pure kërpudha, qumësht;
 • Rostiçeri: kos;
 • Darka: merak perime, sallatë me kastravec, speca dhe domate, lëng frutash.

Të ulët kalori dietë receta dimrit ^

Ka shumë receta popullore dhe të dobishme të ulët të dimrit për të ndihmuar ju humbni peshë me shëndetin:

Sallatë me pineapple, karkaleca dhe djathë

 • 150 gr. karkaleca ziera, një çift e vezëve, 200 gr. djathë dhe tri kupa imët pres pineapple,
 • llokoçis dhe të mbushur me salcë kosi 10%.
 • Në krye të dekoroj me herbs freskëta dhe karkaleca tërë mbetur.

Domate Cream - supë

 • Pesë domate pjekur peeled, prerë një qepë dhe selino lë, përzierje dhe merak në lëng e tyre për 10 minuta.
 • Pastaj fshij përfunduar përzierje nëpërmjet një sitë, shtoni një litër ujë dhe kuzhinier për pesë minuta.
 • Pastaj supa është gati të shtoni pak qumësht me herbs.

Cake fruta

 • Grimcuar 150 gr. bajame apo arrat inde, 200 gr. bollgur vidpareni, banane rrihej, karrota integruar, lëng limoni dhe një lugë mjaltë të përzier, shtoni pak qumësht.
 • Përzierje është vendosur në moulds, dekoroj me manaferrat dhe vendin në frigorifer.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin overeating - zakon apo sëmundje?

Rezultatet komente hollë dhe mjekët për të dimrit metodat humbje peshe ^

Rezultatet e humbjes së peshës në dietë dimrit - reduktim gradual e peshë të tepërt deri në 4 kg dhe forcuar barrierat mbrojtëse të trupit. Që dimri është metodë e ekuilibruar nuk siguron kufizime të rrepta tolerohet atë shumë lehtë.

Në mënyrë që të mbajë një peshë të qëndrueshme pas largimit dietë dimrit, e duhur dhe e dëshirueshme për të ndjekur një dietë të shëndetshme dhe jetese aktive. Sistemi energjetik dimrit nuk shkakton dëm, kështu që mund të përdoret brenda gjashtë muajve.

Rishikimet e dietë dimrit për të humbur peshë në mesin e shumë tregon se me të vërtetë e arsyeton anët e veta pozitive - zvogëlon peshën, përmirëson shëndetin dhe forcon sistemin imunitar. Ekspertët në fushën e të ushqyerit të përmendura dietë dimrit përkryer dietë mençur dhe të duhur, plani ideale pazakontë humbje peshe është i sigurt për zvogëlimin e peshës trupore.

Përveç kësaj, nutritionists rekomandojmë që të miratojnë këto këshilla për dimër humbje peshe pa dieting:

 • Më shumë përdorimin e produkteve të freskëta dhe të cilësisë;
 • Shmangni ushqimet e komoditet, mallrat e konservuar, ushqime "i keq", pije të gazuara dhe alkoolike dhe ushqime të yndyrshëm;
 • Merrni ushqime të gatshme të nxehtë ose të ngrohtë;
 • Përjashtojë overeating dhe në mbrëmje vonë;
 • Përfshijnë stërvitje jetesës.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: