Dietë gjelbër


Produktet që kanë ngjyra kalori negative dhe indeks të ulët glycemic

Dietë e gjelbër është një variant i "ngjyrë" dietë, në të cilën të gjitha produktet e përdorura janë përzgjedhur në bazë të ngjyrës. Kjo metodë humbje peshe është përdorur kur nuk ka qëllim për të rivendosur numrin maksimal të kg, por duan vetëm forma "e saktë" "shkrihen larg" në dimër, ose gjatë pushimeve të kaluara në "all inclusive".

Roli i produkteve të gjelbër për humbje peshe ^


Perimet jeshile dhe fruta janë përdorur gjerësisht në përgatitjen e programeve të ndryshme humbje peshe dietë. Kjo është për shkak të faktit se pothuajse të gjithë (me disa përjashtime) produktet e kësaj ngjyre kanë kalori të ulët dhe indeks të ulët glycemic.

E fundit e pronës do të thotë se përdorimi i perimeve dhe sheqerit në gjak fruta rritet shumë ngadalë dhe kështu ngadalëson tretje, e cila kontribuon në blunting urinë për një kohë të gjatë.

Përveç kësaj, të gjitha produktet janë të gjelbër ngjyrë të mishërojnë thesaret e pasura të vitaminave dhe mineraleve. Ngjyra e tij që ata të fitojnë përmes klorofilit pigment natyral, i cili jep mundësinë për të forcuar imun hani trupin dhe të stimulojë metabolizmin. Disa prej tyre (të tilla si trangujve, lakër, mollë, dardha, Ivey) tartronova përmban acid, i cili është në gjendje të ngadalësojë ndjeshëm adipogenesis - konvertimin e karbohidrateve në yndyrë.

Dhe sigurisht, si të gjitha perimet, ato janë të pasura me fibra, të cilat jo vetëm që merr një sasi të madhe të energjisë për tretje e saj, por edhe thith substanca toksike në trup, neutralizimin veprimet e tyre, dhe pastron stomakun nga mbeturinat e ushqimit tretet dobët.

Për dietë gjelbër përshtatshme këto lloje të produkteve:

 • perime: lakër dhe lakër brukseli, brokoli, bizele, speca, kungull, zarzavate Collard, qepë, marule, majdanoz, kopër, etj
 • Frutat: mollë, kivi, avokado, dardhë, pomelo, gëlqere dhe të tjerët.
 • manaferrat, rrushi, gooseberries.

Ushqimi perimet jeshile dhe fruta, menutë dhe receta ^

Marrja menu diete, mos harroni se trupi nuk mund të privohet nga norma e kërkuar e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Sigurisht, një numër i produkteve duhet të fshihet nga dietën tuaj pa kushte - ëmbëlsirat, makarona, miell, sheqer, patate dhe sallam.

Konsumi Limit i frutave të ketë një dietë të lartë në sheqerna të thjeshta, ushqime yndyrore, yndyrna shtazore - salcë kosi, djathë, gjalpë. Blerësit trupin në një dietë të ekuilibruar mund të plotësojë një hyrje në menu numrit të vogël të vezë, peshk dhe mish ligët.

Gjelbër menu dietë do të duket si ky:

 • Mëngjes: 2 mollë, 100 g yndyrë të ulët djathë, një gotë të ulët-yndyrë kos, çaj jeshil;
 • Dreka: një grusht arra pishe, 1 tbsp. l. krunde;
 • Dreka: supë dritë (i gatuar me peshk ose mish ligët, ose perime), sallatë me lakër dhe kastravec,
 • pasdite: çdo fryt;
 • Darka: Mish apo peshk steamed, sallatë me perime me gjethe.

Është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar regjimit të pijshëm - dita e pini rreth 1,5 litra ujë të pastër. Nëse subjekti i dietë duhet të trenit ose të angazhohen në punë të rënda fizike, shkalla e karbohidrate në ditë është 200 gram ndryshe - 100g

Ju mund të pini çaj jeshil dhe TEAS bimor bimëve - nenexhik, kamomil, murriz, Wort Shën Gjonit, u rrit hips, rigon, balsam limon.

Një paralajmërim i vogël: enët perime mund të hahet në çdo kohë të ditës për 22 orë e ushqime proteinike të lehta (kos apo vezë të bardhë) lejuara edhe gjatë natës, karbohidratet ngadalshëm ngrënë në mëngjes, fruta - brenda 17 orëve.

Ushqimi perimet jeshile

Një variant i kësaj metode të humbjes së peshës bazuar në perime për 3 ditë, për të cilat pesha e rënies mund të jetë deri në 3 kg.

Menu e mëposhtme:

 • Mëngjesi: bollgur në ujë me mollë integruar dhe 1 lugë mjaltë, një gotë kos me pak yndyrë ose kos;
 • Dreka: perime 2-3 për të zgjedhur një gotë me lëng shtrydhur fllad perimesh ose mollë;
 • Dreka: sallatë perimesh me vaj ulliri, 150 gram peshk apo ushqim deti, çaj jeshil;
 • rostiçeri: 1 2 perimet jeshile;
 • Darka: supë perimesh ose merak, një fetë bukë gruri tërë, çaj jeshil.

Ushqimi mollë jeshile

Apple është opsion shumë i dobishëm. Përfitimet kryesore të mollëve janë të njohura është prania në strukturën e tyre të pektin, fibra dhe quercetin (një antioxidant natyrore). Përveç kësaj, ata uljen e kolesterolit në gjak, forcon sistemin imunitar dhe normalizimin e traktit digjestiv. Një dietë e thjeshtë - "3 mollë". Thelbi i saj është që para çdo vakt për të ngrënë një mollë - vetëm 3 në ditë. Rritja e mundshme e numrit të ngrënies në 4-5, por me pjesë të reduktuara.

Ushqimi bizele të njoma

Kjo metodë të ulët-proteina. Si një kurs kryesore ai përdor të freskëta, bizele steamed ose të ngrira. Perdorimi i konservues nuk lejohet. Në bizele përmbajnë sasi të lartë të zinkut, magnez dhe vitaminë B1. Është e rëndësishme për çdo organizëm është i pranishëm acid nukleik në perime.

Menuja mostër në dietë për një ditë

 • Mëngjesi: 30 g drithëra, 100 ml qumësht, melkoporezannye mollë;
 • Dreka: një pjatë e bizele - supë bizele, vezë të fërguara me bizele, marule ose bizele nga, për shembull, me shtimin e saj të shnizel;
 • Rostiçeri: fruta ose 150 gram kos;
 • Darka: rrepkë, fetë bukë gruri tërë, një fetë djathë.

Hani në një dietë duhet që brenda 7 ditëve, në të cilën ju mund të humbni deri në 4 kg peshë të tepërt.

Ushqimi hikërror gjelbër

Jo të gjithë e dinë në lidhje me dietën e gjelbër hikërror, i cili në shekullin e 20-të. quajtur "mbretëresha e drithëra." Ajo ndryshon nga hikërror zakonshme që nuk është gatuar, duke e mbajtur të gjitha pronat e tyre të dobishme. Buckwheat është një burim i karbohidrateve komplekse dhe efekte të dobishme për metabolizmin në përgjithësi, dhe traktin digjestiv, pankreasit dhe sistemet e qarkullimit të gjakut në veçanti.

Merrni hikërror tre mënyra:

 • bluaj elbi në një mulli kafeje, pluhur i hedh ujë dhe hani;
 • nuk mund të sprouted hikërror. Në qoftë se ajo nuk është shumë e njohur, para-shoots mund të zhytem në ujë të ngrohtë;
 • zaparenyh një hikërror termos - të mbushur atë me ujë të nxehtë, të mbuluar fort dhe të lënë për tetë orë.

Programi dietik për hikërror përfshin përdorimin e tufa uniforme gjatë gjithë ditës, pa shtuar kripë, sheqer apo vaj. Vakt e fundit duhet të jetë jo më vonë se 4 orë para gjumit. Në këtë sistem lejohet pije të energjisë jo më shumë se 1 litër kos në ditë dhe hani 1-2 mollë ose pa yndyrë kos. Kjo metoda humbje peshe që duhen ndjekur për 2 javë, jo më shumë se dy herë në vit.

Bardhë - dhe e kuqe - opsionet gjelbër ^

Përveç dietë gjelbër, ka edhe një masë e opsioneve për kombinime.

White - dietë gjelbër

Për shembull, ajo është konsideruar si një të bardhë popullor - gjelbër dietë të zhvilluar në bazë të perimeve të freskëta dhe produktet e qumështit. Ky kombinim i jep efektin më të madh në humbje peshe.

Ushqimi mollë e gjelbër dhe kos

Në mesin e një sërë dietat përziera konsiderohet kombinimi më e lehtë dhe efektive të mollë dhe kos. Kjo përfshin përdorimin e vetëm ato produkte për kohëzgjatjen hollim zgjedhur të programit (zakonisht 3, 5 ose 9 ditë).

Metodat alternative të humbjes së peshës në 3 ditë do të jetë si më poshtë.

Dita e parë

 • Mëngjesi: 200g kos yndyrë të ulët me shtimin e mollë integruar dhe lugë bollgur;
 • Dreka: një gotë kos natyral;
 • Darka: 1 mollë e pjekur me currants;
 • mesditë: - një gotë të ulët-yndyrë kos;
 • Darka: 2 mollë e pjekur.

Dita e dytë

 • Mëngjesi: 1 mollë e pjekur në furrë;
 • Dreka: 1 mollë të freskët;
 • Darka: 200 g djathë i trashë me kos;
 • Dreka: sallatë me mjaltë, arra dhe mollë integruar;
 • Darka: 2 mollë e pjekur.

Dita e tretë

 • Mëngjesi: 1 filxhan kos% afat-yndyrë me një lugë të jam;
 • Dreka: 1 mollë të freskët;
 • Darka: 200 gram sallatë me kos dhe 1 mollë, një copë djathë;
 • Rostiçeri: 2 mollë të pjekur;
 • Darka: sallatë me mjaltë, arra dhe mollë integruar.
 • Para se të shkojnë në shtrat ju mund të pini një gotë kos natyral.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë kripë artikull.

Red - dietë gjelbër

Ky opsion është vërejtur më së miri në verë. Ajo është projektuar për 2-4 javë dhe thelbin e saj qëndron në produktet kombinim i kuq me produkte të gjelbër.

Perimet dhe frutat me pigmente të kuqe posedojnë anti-inflamator, antioxidant, pronat anticancer. Për pjesën e kuqe e menu dietë mund të përdoren produktet e mëposhtme:

 • domate;
 • lakër të kuqe;
 • panxhar;
 • piper;
 • radishes;
 • grejpfrut;
 • ndryshme manaferrat e kuqe dhe të tjerët.

Për pjesën e gjelbër e menu përdorur:

 • trangujve;
 • lakër;
 • kungull dhe kungull i njomë;
 • fasule asparagus dhe bizele;
 • qepë;
 • të gjitha llojet e gjelbër;
 • mollë;
 • gjethet luleradhiqe, hithrat, etj

Për të balancuar ushqimin në dietë duhet të përfshijë edhe një sasi të vogël të bukës, vezë të ziera, qumësht të ulët yndyrë, pak djathë, kubike ligët peshku e çokollatë e errët. Pije nevojë TEAS gjelbër dhe bimor.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: