Zhyroszhyhayuschaya dietë në supë selino


Dietë selino ndihmon të rivendosur konturet e trupit tuaj

Dietë selino për humbje peshe, pa dyshim, është një mjet i shkëlqyer në luftën kundër peshë të tepërt, për të pastruar trupin e toksinave dhe normalizuar metabolizmin.

Kjo kulture e mahnitshme perimeve përmban vitamina të vlefshme, minerale, proteinat dhe acidet që mund të sigurojnë stabilitetin e qelizave dhe të ngadalshëm procesin e plakjes në përgjithësi.

Selino është e dobishme për të përdorur për të gjithë - burra dhe gra, fëmijë dhe njerëz të moshës së daljes në pension. Përveç kësaj, ajo kalori (konsiderohet një produkt me kalori negative), avantazhet e saj përfshijnë mundësinë e përdorimit në çdo gatim - rrënja është po aq e dobishme si të papërpunuara dhe i skuqur, i zier, zier dhe lloji pjekur.

Selino për humbje peshe, shëndetin përfiton ^


Mbivlerësim pronat e dobishme e selino është pothuajse e pamundur. Ajo është përdorur për të trajtuar një sërë Sëmundjet në kohët e lashta. Hipokrati është përmendur shpesh në shkrimet e tij shërimin pronat e perimet jeshile, dhe Casanova e përdorur atë vazhdimisht për të ruajtur pushtetin mashkullor.

Në mjekësinë moderne, selino është gjithashtu e përdorur gjerësisht. Nje kompleks fuqishëm vitaminë përmbajtura në përbërjen e tij, e drejtuar në përdorim në trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

 • diabet kjo perime mund të përmirësojë ndjeshëm ujë - balancën e kripës në trup dhe për të zvogëluar nivelin e sheqerit në gjak, duke e bërë atë një përbërës i domosdoshëm në dietat për diabetikët;
 • në kancerit përmbajtje të lartë të vitaminës A promovon drejtë parandalimin e zhvillimit të tumoreve - përbërja e selino përmban substanca që minimizojnë efektin e carcinogens të jashtëm;
 • në hypertensive ajo ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut në rast të rritjes;
 • shumë i dobishëm për reumatizma, sëmundjet e stomakut, sëmundje të veshkave dhe kardio - vaskulare sistemit.

Në mjekësinë popullore, pako lëng selino të zalechyvanyy rekomanduar për bruises, abrasions, djegiet dhe ulcerat. Dhe për të forcuar sistemin imunitar, të qetësuar sistemin nervor, duke hequr tregon dhe madje hangover pagjumësi tradicionalisht konsiderohen lëng selino domosdoshme.

Një rol të veçantë kjo luan në perime jeshile heqjen epsh mashkullor dhe trajtimin e pafuqi për shkak lëng selino për burrat duhet të jetë dietë konstante shok. Sipas mjekëve dhe mjekët popullorë, i rregullt lëng përdorimi selino është parandalimi më i mirë i prostatës dhe probleme të tjera të sistemit urinar gjysmën e fortë e njerëzimit.

Programe dietë selino të ketë një numër të avantazhe të padiskutueshme:

 • ju nuk duhet ta privojë trupin ushqim të ngrohtë të lëngshme;
 • Pavarësisht përmbajtjes jashtëzakonisht të ulët kalori (100 gram - vetëm 16 kalori) produkt mund të konsumohet në sasi të pakufizuar;
 • Këto teknika të kontribuojë për humbje peshe nuk është vetëm të humbur peshë, por edhe përmirësim të përgjithshme shëndetësore.

Kanë dietat seldereevoy për humbje peshe dhe disavantazhet të rëndësishme:

 • dietë mërzitshëm dhe të rënda;
 • fruta dhe perime të tepërta nuk janë gjithmonë faktor i favorshëm për trupin, kështu siklet duhet të preferojnë supë - pure në një yzmelchennomu blender;
 • dietë mund të shkaktojë hypoglycemia (reduktim drastik në përqendrimit të glukozës në gjak) që zakonisht shfaqet në ditën e dytë të ceremonive fetare. Në këtë rast ju duhet menjëherë të hajë frytin e ëmbël apo plotësisht braktisin këtë metodë e humbjes së peshës.

Sel'dereyinyyi supë: Recipes dhe metodat e gatimit ^

Popullariteti i madh i një dietë të bazuar në supë selino. Supave vijnë me këtë perime është shumë i ushqyeshëm, aromatik dhe e shijshme, duke e bërë humbje peshe programit të bazuar në to veçanërisht e këndshme. Përveç kësaj, këto supave janë shumë të dobishme, sepse ato përmbajnë një sërë të pasur të vitamina esenciale dhe minerale.

Supë Sel'dereyinyyi kontribuon jo vetëm për ndarjen e yndyrë, por gjithashtu tregon trupin e lëngjeve të tepërta. Kjo pronë është përdorur gjerësisht për heqjen efektiv të edemë e prejardhje të ndryshme.

Supë selino mund të jetë i gatuar në recetave të ndryshme. Si përbërës mund të përdoret në çdo pjesë të bimëve (rrënjë dhe terren). Nëse ju preferoni të gjelbër, pastaj e vënë atë në supë për 5 minuta deri gatuar plotësisht, ajo do të ndihmojë për të ruajtur vitaminat në gjellë përfunduar. Këtu janë më të popullarizuara në humbjen e recetave peshë:

Receta 1:

 • 300 gram selino, 500 gram lakër, speca 1-2, 5 domate. Perimet janë të prerë dhe të vendosur në një tenxhere të 3-kuart të ujit të valë dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 10 minuta. Pastaj kaloni në furrë në një zjarr të ngadalshëm dhe të gatuaj perime deri gatuar.

Recetë 2:

 • selino, 300 gram lakër, dy piper, 2 karrota, 5 copë e qepë, një bandë e sprigs e selino, një bandë e majdanoz ose kopër, 3-4 karafil të hudhër, 1 filxhan domate paste, 2 lugë vaj ulliri, 2 gjirin e lë. Së pari shkërmoqet lakër dhe selino, piper, 4 qepë, fshij në një rende trashë karrota.
 • E gjithë kjo me ujë të ftohtë (3-4 litra), të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 15 minuta. Fry në vaj ulliri 1 qepë, domate paste është derdhur atje dhe supë 2 - 3 minuta. Përmbajtja e ndryshim pan në tigan, ka karafil hedhin hudhër (s), majdanoz, kopër, bay leaf. Të gjitha të gatuaj për një tjetër 5 - 7 minuta.

Recetë 3:

 • 300 gram selino, një priza vogla lakër, 600 g karrota, 6 qepë, 2 speca jeshile, 400 g bishtaja, 6 domate, majdanoz, 1.5 litër me lëng domate. Selino dhe perime të tjera shinkuem, të vënë në një tigan, i hedh lëng domate.
 • Për përmbajtjen ishin të mbuluara plotësisht me të lëngshme, shtoni ujë. Supë të sjellë një çiban dhe kuzhinier 10 minuta rreth ngrohjes lartë, atëherë të mbuluar me një kapak dhe tantalized për 15 minuta. Supë Fakultativ përpara se të hahet mund të sjellë poshtë një blender - si e tillë ajo është e zhytur më mirë.

Shënim i rëndësishëm - supë selino për humbje peshe nuk mund të jetë kripë; Nëse ai duket të jetë mjaft i butë, para se ju mund të përdorni një tas shtoni një salcë soje pak.

Dietë selino supë, menu 7 dhe 14 ditë ^

Baza e këtij programi dietë është përdorimi i supë selino, ju mund të hani pothuajse çdo sasi dhe në çdo kohë të ditës. Dietë supë, natyrisht, jo të kufizuara.

Dietë selino për 7 ditë: menu (ditën)

 • Dita 1: supë dhe çdo lloj fruti (përveç banane). Të përshtatshme për të pijshëm ende ujë, çaj pa sheqer, kafe pa qumësht, lëng boronicë ose pije frutash - ata e marrin për të gjithë kohëzgjatjen e dietë;
 • 2: supë dhe perime - të freskëta, gatuar ose konservuar (përveç bishtajore). Për drekë lejohet për të ngrënë patate të pjekura (2 copë.) Të gjalpë;
 • 3: supë, fruta dhe perime;
 • 4: e njëjtë si në ditën e 3 + një gotë qumësht i skremuar;
 • 5: supë, viçi (300-400 g), domate - freskëta ose të konservuara;
 • 6: supë, mish lope dhe perime;
 • 7: supë, oriz ngjyrë kafe të papërpunuara, lëngje frutash (mundësisht shtrydhur fllad).

Në këtë metodë e humbje peshe që ju mund të humbni 4 deri në 8 kilogram mbipeshë.

Dietë selino për 14 ditë

Dietë selino për 14 ditë është shumë e thjeshtë dhe është përdorur në rastet kur ju nuk jeni plotësisht të kënaqur me rezultatet e arritura nga humbja javë peshe dhe vendosi të mos të jetë i kufizuar në programin e shtatë-ditore. Ju pastaj mund të zgjasë atë për një javë. Menu dietë në javën e dytë të dietë është e njëjtë si në javën e parë.

Sallatat me selino

Ata që duan të dyja - pastaj të diversifikuar menu tuaj përveç supë, ju mund të ofrojë një shumëllojshmëri të sallatë perimesh gatim:

 • Hekura në rende gjobë mollë, karrota, lakër dhe sezonin selino me lëng limoni. Kjo sallatë do të jetë një e mirë për parandalimin e kapsllëk dhe për të ndihmuar të pastruar zorrët, e cila në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e humbjes së peshës.
 • Provoni një tjetër recetë: një pjesë të madhe selino rende hekura, turnips dhe karrota. Sezonin sallatë me vaj perimesh të përziera me lëng limoni.
 • Në kohën e drekës të lejueshme për të ngrënë një tjetër opsion sallatë: prerë vezë, karrota të ziera, kastravec dhe selino. Përzierje mund të derdh kos lehta, të ulët-yndyrë krem ​​kosi ose vaj perimesh.

Çdo gjë rezulton shumë e shijshme, ushqyese dhe të dobishme.
Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë mesdhetare

Dietë selino: komente e yjeve dhe rekomandimet e mjekëve ^

Analiza forume të shumta uritur treguar se seldereevoy dietë komente janë kryesisht pozitive, sepse pavarësisht nga menyja monotonia tolerohet kjo mjaft lehtë. Përveç të qenit shumë i mirë në këtë dietë tregon programin e kursimit për rezultate të qëndrueshme humbje peshe.

Megjithatë, duhet të theksohet se, pavarësisht nga pronat e saj të mahnitshme, selino të dobishme nuk është për të gjithë. Aty ai dhe një numër të contraindications shumë serioze:

 • nuk rekomandohet konsumi i këtyre perimeve grave shtatzëna, pasi ajo mund të stimulojë kontraktimet e mitrës dhe të shkaktojë abort. Ka edhe raste kur pas marrjes së selino në gji tretur qumështin;
 • Ju nuk mund të përdorni epileptik e tij - kjo mund të provokojë një sulm;
 • kujdes duhet qasje përdorimin e këtij perimeve njerëzve që vuajnë nga urolithiasis - përbërja e tij mund të çojë në zhvendosjen e gurëve në veshka;
 • Mos e merrni atë dhe yazvennykam - për shkak të përdorimit të saj në pacientët mund të përjetojnë periudhave të shkurtra të urth, të vjella dhe dhimbje në stomak;
 • Me dietë të kujdesshme përdorimi selino me ndonjë sëmundje kronike (vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj).

Përdorni selino "mëkat" shumë yje. Pra, para se të shkojnë në qilim të kuq ata rostiçeri të famshëm të tilla si Charlize Theron, Kim Kardashian dhe Denise Richards. Lover supë ftohtë me selino është Jennifer Aniston dhe Katy Perry pëlqen "hanë" selino zhytur atë në salcë, ose si një përbërës në një sallatë me karkaleca.

Tifoz i madh i supë vegjetarian me selino është Rosie Huntington-Whiteley, i cili këshillon të gjithë të përfshijë atë në dietën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur, duke kombinuar me lakër, prej trangujve, majdanoz dhe Chlorella japoneze algave, për të ndihmuar në përmirësimin e metabolizmin dhe përtëritje e përgjithshme të trupit.
Në përfundim, ne rekomandojmë për të parë një video në lidhje me dietën seldereevoy: