South Beach Diet - u përgatitur për sezonin e notit


South Beach Diet është i bazuar në bilancin racional dhe optimal të karbohidrateve dhe yndyrave

South Beach Diet u zhvillua nga Florida mjeku - kardiologun Arthur Ahaston për të ndihmuar pacientët e tyre të humbur peshë dhe për të zvogëluar barrën e tyre të lidhura për kardio - vaskulare sistemit dhe për të reduktuar rrezikun e recurrences.

Edhe pse, në fakt, ky program humbje peshe dietë edhe e vështirë për të thirrur - por ajo është një sistem mjaft fuqi të plotë që mund të zbatohen në menaxhimin e një jetese të shëndetshme.

Thelbi dhe karakteristikat e dietës jugore ^


Kjo dietë mori emrin e vet jo rastësisht. Mjerisht, të gjitha që ne shohim në filmat e Hollivudit rreth Miami Beach - skaters bukuritë dhe atletë të arsyeshme - instruktorët tenisi ose scuba - është vetëm e vërteta sipërfaqësore rreth bregdetit.

Në fakt, shumë prej banorëve të saj janë të trashë dhe kanë nevojë për ndihmë nutritionists kualifikuar. Por në qoftë se ju e përcaktuar për të humbur peshë për sezonin e plazhit, le emrin e këtij dietë do të jetë një simbol i bukurisë dhe shëndetit.

South Beach Diet nuk ka të bëjë me sistemin e ulët të energjisë. Parimi i tij bazë - është për të arritur një balancë të arsyeshme të karbohidrateve dhe yndyrave, dhe kjo është e ata që janë në kuadër të kësaj metode janë konsideruar të dobishme. Për shembull, karbohidratet janë përpunuar shpejt nga trupi dhe të kontribuojnë në rrjedhën e shpejtë të glukozës në gjak janë konsideruar të dëmshme.

Kjo përfshin produktet e rafinuara, ëmbëltore, sheqer, pjekje. Për Ahaston produkte të tilla ndjekur duke zëvendësuar ushqimin me karbohidratet "e mira", të cilat përpunimit trupi merr kohë dhe rezervat shtesë të energjisë. Këto përfshijnë produkte nga të gjithë (të papërpunuara) kokrra, perime dhe bishtajore.

Yndyrna janë të ndarë edhe në "keq" dhe "i mirë". Ish përfshijnë ngopur yndyrna shtazore dhe të ashtuquajturat yndyrna trans janë konsideruar yndyrna të dobishme polyunsaturated (që rrjedhin nga vajrat bimore dhe peshk).

Ushqimi bregdetit jugor ka disa bazuar edhe në përparësitë shkencore komunitare:

 • Kjo dietë miratuar institucionet akademike që kanë autoritet të caktuar në fushën e të ushqyerit;
 •  dhe ndihmon stabilizimin e nivelit të kolesterolit dhe të insulinës;
 • Menuja e ushqimit është i balancuar dhe përmban të gjitha grupet e nevojshme të ushqimit;
 • humbje peshe metodë është mjaft e thjeshtë dhe zakonisht sillen lehtësisht në përfundimin e vet logjik.

Por avantazhi më i rëndësishëm dhe i padiskutueshëm i këtij programi është se ajo nuk kërkon akuza tifoz e tyre kalori ose gram. Gjëja e parë që ajo ka për qëllim - është e dobishme që të mësohet yndyrna trupit dhe karbohidratet, e cila është një sistem shumë racionale e ushqimit, të cilat ju mund të ndiqni për jetën. Fleksibiliteti dhe të përqëndrohet në sens të përbashkët - komponentët kryesore të këtij programi dietë.

Nuk është një dietë jugore dhe disa të meta:

 • në disa raste, humbje peshe mund të ndodhë vetëm si pasojë e lëngjeve të tepërta nga trupi;
 • faktor negativ në sistemin e furnizimit me energji elektrike mund të jetë kohë nevojën për gatim ushqime të "drejtë".

South Beach Diet: tre faza ^

Ky program dietë ka tri faza kryesore.

Faza 1: vështirë. Ajo zgjat dy javë.

Thelbi i tij është për të vënë trupin e produkteve të dëmshme për dobi. Nuk është një lloj i reboot, në të cilën një person fillon të heqin qafe e karbohidrateve të tepërta, dhe pastaj lëviz në regjim të shëndetshme të hahet.

Në këtë fazë të ndaluar krejtësisht të përdorin produktet e mëposhtme:

 • sheqer, ëmbëlsirat, të gjitha miell dhe ëmbëlsirat;
 • Produktet krahmalosoderzhaschye (patate, drithëra);
 • manaferrat, lëngje frutash;
 • mish yndyror dhe yndyrore djathrave;
 • karrota, misri;
 • kos, qumësht;
 • alkoolit.

Lejuar për të përfshirë produktet e mëposhtme:

 • mish mbahem në të, duke përfshirë pulave;
 • të gjitha llojet e peshkut dhe prodhimet e detit;
 • perime nekrohmalysti (lakër, tranguj, fasule, patëllxhan, turnips, speca, domate), bimeve dhe kërpudha;
 • arra në sasi të vogla (arra, kikirikë, fistikë);
 • bardhë veze, djathë të ulët yndyrë;
 • djathë yndyrë të ulët;
 • vaj ulliri dhe luledielli.

Në fazën e parë bregdetin jugor të sasisë së ushqimit dietë përdorur përcaktohet nga hollë parimin - ". Mos hani shumë, vetëm për të kënaqur urinë" Ushqimi - tre vakte dhe dy snacks. Nëse unë dua keq, ju mund të caktoni një ëmbëlsirë pas darke.

Faza 2. Kohëzgjatja e saj është individuale.

Ju mund të vënë pragun e arritjes së një peshë të caktuar dhe të rrinë në atë dietë deri deri sa të arrijë idealin tuaj. Por në qoftë se pesha nuk është reduktuar, atëherë ka shumë të ngjarë që ju keni arritur dhe vazhdojnë të përdhunojnë trupi optimale nuk është e nevojshme. Mesatarisht, faza e dytë e programit South Beach mund të zgjasë nga një deri në dy muaj.

Ahaston plotësisht pranon se nga koha në kohë ju mund të bëni për veten tuaj një relaksim të vogël, për shembull, për një kohë të shkurtër për të lëvizur nga drop dytë në tri faza. Ose, anasjelltas, në qoftë se ka pasur një ndjenjë të "mbingarkesës" për t'u kthyer në menunë e parë dy javë.

Në fazën e dytë që ju mund të hani pothuajse çdo gjë që ishte ndaluar më parë. Por shumë minimale të nevojshme për të reduktuar konsumin e:

 • sheqer dhe ëmbëlsirat, ëmbëlsira;
 • bukë e bardhë;
 • oriz të bardhë;
 • patate, karrota, misri;
 • kalori fruta e ëmbël, manaferrat dhe lëngje prej tyre.

Por ju mund të tashmë të hyjë në dietë dhe produktet e mëposhtme:

 • fruta dhe manaferrat unsweetened;
 • qumësht të ulët yndyrë, kos dhe kos;
 • oriz, hikërror, elb, miell tërshëre;
 • bukë të zezë, makarona errët;
 • kakao, çokollatë e errët;
 • verë e kuqe.

Parimi bazë - nuk do të marrë produktet më të dëmshme të përfshira. Nëse ju jeni në gjendje të jetojnë pa to për dy javë, atëherë ata nuk do të vazhdojnë për trupin vital. Nëse ju doni që të përshpejtojë rezultatin, ju mund të inkorporojë në stërvitje tuaj të përditshme rutinë, por një domosdoshmëri në këtë program, ata nuk janë. Lejohet që të pini 8 gota ujë në ditë.

Faza 3 - kthimi në jetën normale

Detyra kryesore e humbjes së peshës nuk është për të fituar peshë hedhur përsëri. Është e nevojshme për të mbajtur një dietë të ekuilibruar - shmangur karbohidratet "i keq" dhe preferojnë yndyrna "të mirë". Parimi bazë - të mos nopem dhe mos hani gjatë natës. Me pak fjalë, për të kontrolluar veten, hani tri herë në ditë dhe nëse është e mundur nuk e përdorin rostiçeri.

Menuja mostër për fazat ^

Menu mostër për ditë në fazën e parë të Jugut Beach Diet:

 • Mëngjes: lëng domate, vezë të fërguara me bardhë veze me kërpudha dhe proshutë, çaj pa sheqer ose kafe me qumësht i skremuar;
 • Dreka: një fetë djathë të ulët yndyrë;
 • Dreka: sallatë e domate, bishtaja dhe ton me vaj ulliri;
 • mesditë: 0.5 gota djathë të ulët yndyrë ose gjizë;
 • Darka: biftek gatuar në skarë ose vuaj, brokoli steamed, salcë pjekur domate me borzilok, pisha arra, fara dhe lloj djathi.

Menu mostër për ditë në fazën e dytë të dietë plazh në jug:

 • Mëngjesi: bollgur, një filxhan luleshtrydhe të freskëta, kafe pa sheqer ose çaj;
 • Dreka: Veza, hard-ziera;
 • Dreka: sallatë me mish pule dhe domate, borzilok, marule, vaj ulliri;
 • mesditë: dardhë, një fetë djathë të ulët yndyrë;
 • Darka: zier salmon me spinaq, merak perime, sallatë vjetore, luleshtrydhe në lustër çokollatë.

Menu mostër për ditë në fazën e tretë të dietë plazh në jug:

 • Mëngjesi: 0,5 grejpfrut, cookies bollgur, kafe ose çaj unsweetened;
 • Dreka: sandviç me mish lope, sallatë - marule, domate, qepë, mustardë, fetë bukë miell i pasitur;
 • Darka: sallatë vjetore, merak perime, gjoks pule, e pjekur në furrë, pjeshkë apo nectarines, të ulët-yndyrë kos.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë portokalli.

Shqyrtime mjekët dhe rezultatet ^

Ushqimi bregdetit jugor është konsideruar shumë efektive - mesatarja për fazën e parë të humbjes së saj peshe është 3 në 7 kg. Sa prej jush do të bjerë gjatë fazës së dytë - varet nga kohëzgjatja e saj dhe cilësimet tuaja personale - nga 2,3 kg në javë. Faza e tretë është projektuar për të stabilizuar peshën.

Ushqimi Kundërindikimet veçanta, sistemi nuk ka. Grupi kryesor rrezik - njerëzit me sëmundje kronike dhe shtatzënë dhe gratë - ata ndjekin çdo dietat krejtësisht e papranueshme. Gjëja kryesore që ju duhet për të arritur këtë duke respektuar dietë - është për të mësuar të heqin dorë ushqim junk dhe preferojnë të shëndetshme.

Kjo dietë është program dietë të ekuilibruar dhe mjaft të përzemërt. Nëse ju kanë kaluar të gjitha tri faza, pesha juaj definitivisht normale. Nën menynë e fazës së parë rrit ngarkesën mbi veshkave dhe të mëlçisë, dhe për këtë arsye mund të jenë manifestime të dhimbshme etje, ndjenja e thatë e lëkurës dhe shije metalike në gojë. Por të gjitha simptomat zhduken në kalimin në fazën e dytë.

Ushqyerit moderne ofron efikasitet të lartë dietë jugore. Por ajo identifikon një numër të dobësive. Pra, kjo metodë e humbje peshe mund të shkaktojnë formimin e gurëve të tëmthit dhe zhvillimin e kapsllëk. Regjimi Përveç kësaj, pirja faktor kufizues është rivendosur kg shtesë që nuk konsiderohen metoda "humane" e humbje peshe. Pra, nuk ka nevojë për të hale ky fakt llogaritë.
Shih clip gjithashtu informativ video që jo të gjitha yndyrna janë të këqija dhe disa janë, në të kundërt, janë jetike për funksionimin normal të trupit: