Ushqimi Tabela 8


Tabela dietë numër 8 lufton trashje dhe normalizes metabolizmin.

Tabela 8 tregon dietë për pacientët me trashje të rëndësishme të shkaktuara si rezultat i çrregullimeve metabolike.

Kjo metodë diete është konsideruar si një nga më të mirë dietë kursyer shëndetin, përdorimi i të cilave rezulton në të sigurt dhe efektive humbje peshe.

Features dietë terapeutik Tabela 8 ^


Tabela dietë numër 8 zhvilluar mjekun sovjetik, një shkencëtar në fushën e ushqimit të shëndetshëm dhe themelues diete pesëmbëdhjetë tavolina MI Pevzner. Qëllimi i saj për qëllim - lufta kundër trashje, e cila është rezultat i të ngrënit të pakontrolluar dhe çrregullime metabolike.

Terapeutik desktop 8 dietë për qëllim eliminimin efektiv të nënlëkurës yndyrë - duke ndikuar në metabolizmin. Parimi themelor dietë ushqimore Tabela numër 8 është për të reduktuar futje kalori nga një numër i vogël i yndyrë të kafshëve dhe uljen karbohidrate. Përveç kësaj, të kufizuar futje fluide, kripë dhe ushqim, oreksi emocionuese.

Përbërja kimike dhe kalori trajtim një ditë - Tabela dietë parandaluese numër 8 në vijim:

 • Fat - 80 gram, nga të cilat 30% i përbërë nga perime;
 • Karbohidratet - 150 gram;
 • Proteinat - 150 gram, ku 60% - kafshë;
 • Enët kalori - 1800 kcal;
 • Salt - në 6 gram;
 • Shuma e lëngshme në një dietë - jo më shumë se 1.3 litra.

Rregullat kryesore të ushqimit të shëndetshëm tetë mëposhtme tryezë:

 • Ofron dietë ditore për të ngrënë të paktën 5 herë;
 • Sasia e ushqimit duhet të jetë e mjaftueshme për blerjen e ngopje;
 • Është e nevojshme për të kontrolluar futje ushqim për të shmangur overeating;
 • Mënyra më e mirë teknologjike e gatimit duke respektuar dietë 8 desktop - pjekje, valë, stewing dhe metodë gatim me avull.

Përparësitë kryesore e natyrshme për furnizimin me energji elektrike të sistemit:

 • I ngadalshëm, por të qëndrueshme humbje peshe në rangun e 2-3 kg në muaj;
 • Normalizimi gradual i metabolizmit.

Në të Le tetë për dietë lista e produkteve përfshin:

 • Perimet - pumpkins, trangujve dhe domate, të gjitha varietetet e lakër, karrota, radishes, marule, panxhar dhe patate është i kufizuar;
 • Drithërat - elb, yachka, hikërror;
 • Mish të ulët kalori, shpezë, peshk - jo më shumë se 150 gram në ditë - Pollock, pozitë e lartë, pike, hake, karkaleca, mish pule, lepuri, mish viçi dhe viçi;
 • Qumështit dhe pije me përqindje të ulët të yndyrës, djathë 9% më pak se 150 gram. në çdo formë, salcë kosi (për ushqim);
 • Fruta (desserts), fruta - kosi - ëmbël, varietetet agrume, jellies, Mousses, puddings;
 • Bukë - thekër, krunde, grurë;
 • Vezë;
 • Pije - uji pa lëngje me gaz, frutave dhe perimeve (holluar me ujë), pije frutash, pelte, komposto pa sheqer, çaj pa sheqer;
 • Sauces - perime, domate, kërpudha të dobëta.

Nën dietë të rreptë ndalimit Tabela numër 8 merr vakt të ardhshëm:

 • Fruta e ëmbël dhe sheqer;
 • Lëng gazuara, kakao, alkooli;
 • Bagels, bukë e bardhë;
 • Ngopura, i kripur, turshi, enët tymosur;
 • Oriz, mel, bollgur, fasule, makarona;
 • Lloje yndyrore e mishit dhe produkteve të peshkut;
 • Salcice, frankfurters, salcice;
 • Produktet e ëmbël dhe qumështit të yndyrshëm;
 • Konserva e ushqimit, erëza, erëza.

Ushqimi - Tabela numër 8 nuk është e rekomanduar për pacientët në praninë e problemeve me enëve të gjakut, mëlçisë, zemrës dhe sistemit të tretjes.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 8: menu për një javë ^

Tabela Ushqimi Menu numër 8.

Ushqimi Tabela 8 parashikon në mënyrë efektive luftën kundër terapi trashje pas një menu të ekuilibruar:

Dita 1

 • Mëngjes: lëng shegë, sallatë e fileto peshku të ziera;
 • Dreka: pure dardhe të lëngshme;
 • Dreka: milkshake, nuk drithëra ose supë, lakër zier ngadalë ,;
 • Rostiçeri: mollë mus - Raspberry;
 • Mbrëmje: Blackberry komposto, një copë bukë, hash me mish pule pa rrikë.

2 Dita

 • Mëngjes: vogël qumështit pjesë yachki, sallatë djathë, lëng buckthorn;
 • Dreka: një pjesë të vogël të tretë, kos;
 • Dreka: pure perimesh, patties pule steamed;
 • Dreka: sallatë me karrota të freskëta, një çift e vezëve, biskota dhe krem;
 • Mbrëmje: Baked Pollack me patate në salcë krem, pini karrota.

Dita 3

 • Mëngjes: kos me manaferra, avull omëletë;
 • Dreka: pelte lulushtrydhe;
 • Dreka: lakër dhe karrota zier me feta viçi, supë veggie;
 • Dreka: sallatë djathë me kastravec, herbs dhe salcë kosi 9%;
 • Mbrëmje: pure Berry, kos, qull kungull.

Dita 4

 • Mëngjes: sallatë mish, molle - lëng rrush pa fara, merak perime;
 • Dreka: apple - sallatë kungull;
 • Dreka: bukë, supë meatless, avull sufle pule;
 • Rostiçeri: apple - mjedër pure yohurtovoe;
 • Mbrëmje: çaj qumështi i zi, qumështor, sallatë me perime.

Dita 5

 • Mëngjes: komposto rrush pa fara, tavë perime;
 • Karrota me avull, zarzavate: drekë
 • Dreka: karkaleca ziera, supë elbi, supë e bimëve;
 • Dreka: djathë me blueberries;
 • Mbrëmje: lëng grejpfruti, salcë peshku, kërpudha, qull kungull.

Dita 6

 • Mëngjes: sallatë me lakër, domate qershi dhe patate të ziera, zier me avull mish viçi;
 • Dreka: pelte boronicë;
 • Dreka: supë perimesh, sallatë me kërpudha, bukë e bardhë;
 • Rostiçeri: dietë pa sheqer kos;
 • Mbrëmje: Baked Brokoli dhe peshku, komposto.

Dita 7

 • Mëngjes: purees perime, qumësht, hikërror - cutlets pule;
 • Dreka: djathë ferrë;
 • Dreka: supë domate dhe lakër, zier copa pule në të ulët-yndyrë krem ​​kosi, lëng mandarinë;
 • Dreka: pjekur mollë;
 • Mbrëmje: kungull pure, omëletë karrota me avull.

Ushqimi numri Tabela 8 Fëmijët

Tabela dietë numër 8 për fëmijë luan një rol të rëndësishëm në luftën kundër masë të tepërt yndyrë. Trashje fëmijë provokon dietë të sëmurë që përfshin shumë shtrihen e ushqimit në stomak dhe shfrytëzimit të pakontrolluar të gjalpë, e ëmbël dhe e produkteve të rrezikshme.

Theksi kryesor në fëmijë tryezë dietë numër 8 është në mish ligët, qumështit dhe produkteve të peshkut, perime të freskëta dhe të ëmbla - manaferrat ëmbël dhe fruta.

Mostra një ditë menu dietë fëmijë Tabela 8:

 • Mëngjesi: mollë, kos, qull hikërror në formë të lirshme;
 • Dreka: apple - sallatë lakër, lëng buckthorn pa sheqer;
 • Dreka: çdo mish i zier me perime, supë, supë e fruta të thata;
 • Rostiçeri: pelte frutash;
 • Darka: ziera salcë Pollack qumësht, çaj dhe vinaigrette;
 • Para se të shkojnë në shtrat, pini qumësht.

Customize terapeutik dietë menu 8 - th shekulli receta e mëposhtme mund:

Karrota - mollë sufle

 • 50 oz. karrota feta në ujë të valë sugjeron rreth 10 minuta, pastaj shtoni 15 gram. peeled mollë dhe kuzhinier për një tjetër 10 minuta.
 • Pastaj fshij peshë, shtoni 30 ml qumësht, një majë e kripë dhe të sjellë në një shtet të valë.
 • Pastaj ngadalë pour 10 gr. bollgur dhe kuzhinier për një tjetër 8 minuta.
 • Pastaj në masë të përgatitur për të ftohtë dhe përzihen me vezë e verdhë veze.
 • Vrarë proteina për të hyrë në përzierje ,, vënë një formë para-greased dhe piqem në furrë.

Burgers Peshku avulli

 • Një kile të ulët-yndyrë fileto peshku pres, shtoni vezë dhe 30 gram. bukë, ngjyhet në qumësht.
 • Next mbushje Mix gati për të formuar patties dhe vendin e tyre në avullore për 30-35 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 15 Ushqimi.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me tabelën diete numër 8 ^

Rezultatet e përdorimit tryezë diete numër 8 është shumë pozitive - për peshën muaj do të reduktohet në 3 kg dhe ngadalë të kthehen në metabolizmin normale. Përveç kësaj, përfshijnë terapi dietë ushtrim të mundshme, ju mund të arrijë arritje shumë të shpejtë.

Tetë shekuj - Ushqimi Dr. Pevzner ne rekomandojmë që për disa muaj. Me një listë tepër të madhe të produkteve, dietë e bën të lehtë të përshtaten me një dietë të re.

Reagime pozitive për dietë tabelën 8 tregojnë se aplikuar atë në realitet, me të vërtetë mund të arrijë progres në rrugën drejt humbjes së peshës, të cilat së bashku me ënjtje të reduktuar, gulçim, lodhje dhe probleme të tjera të pakëndshme trashje të lidhura.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: