Tabela 3 Ushqimi


Tabela 3 Ushqimi rikthen zorrë dhe eliminon bloating.

Tabela 3 dietë - metoda më efektive terapeutike për qëllim parandalimin dhe eliminimin e pengesave zorrëve të lidhur me një mënyrë jetese i ulur, të ushqyerit të pahijshme dhe të parregullt ose sëmundje kronike të zorrëve.

Features Pevzner dietë terapeutik Tabela 3 ^


Ushqimi në numrin tre referohet një nga pesëmbëdhjetë kursyer tabelave medicinale diete, e cila është zhvilluesi i një shkencëtari sovjetik, mjek diete dhe mjeku, MI Pevzner Secili tabelë - dietë korrespondon me një sëmundje të veçantë.

Dietë tabelë të tretë tregohet në sëmundjet e mëposhtme:

 • Kapsllëk dhe fryrje;
 • Hemorroide, fissures;
 • Sëmundjeve të tjera kronike gastrointestinal.

Ushqimi numër Tabela 3 të ndikojë në mënyrë specifike peristaltikės, promovimin dhe përmirësimin e procesit në këtë mënyrë zbrazjes. Dietat terapeutike dietë të produkteve të popuskayut dhe enët, i projektuar posaçërisht për të rritur funksionin motorike e sistemit të tretjes.

Kalorive dhe përbërja kimike e përditshme e trajtimit dietë numrin Tabela 3 si vijon:

 • Proteinat - deri në 100 gram (45% - bimore, 55% - e kafshëve);
 • Karbohidratet - 450 gram;
 • Yndyrna - deri në 100 gram (70% - kafshë, 30% - bimore);
 • Rregulla kripë - 15 gram;
 • Përmbajtja kalori ushqimore - për 2900 kcal;
 • Shuma e lëngshme - deri në 1.5 litra.

Tabela menu dietë e tretë përbëhet nga një dietë të ekuilibruar dhe të plotë që ushqen trupin me vitamina esenciale, minerale, kripëra dhe elementët gjurmë.

Përparësitë më të rëndësishme të dietë shëndetësor numri Tabela 3 ka rezultate pozitive në vijim të zbatimit të tij:

 • Rikthen funksionin e mërzitur zorrë dhe metabolizmin;
 • Lëvizshmëri më aktive zorrëve;
 • Eliminohen pengesat dhe bloating.

Efekti pozitiv në proceset e shërimit të ofrojë produktet e mëposhtme janë të autorizuar listën e dietë numri Tabela 3:

 • Produktet e qumështit - kos, salcë kosi (malozhyrna), kos, djathë (çdo kalori), kos, qumësht i thartuar pjekur, djathë;
 • Perimet - panxhar, kungull i njomë, karrota, kungull, domate, lulelakër, tranguj;
 • Freskëta, të ngrira, fruta të thata, fruta;
 • Hikërror, meli dhe elb kokrra;
 • Mjaltë të freskët, dehja shtëpi, jellies;
 • Vezë (një ditë çift);
 • Mishit të ulët-yndyrë, shumëllojshmëri peshku (i kufizuar);
 • Ushqim deti - kallamar, alga deti, karkaleca, etj .;
 • Pjekje - gruri dje (e tharë) bukë, jo cookies gjalpë ose pasta;
 • Pije - çaj (me qumësht, me kopër, me hips u rrit), TEAS bimor dhe grurë, fruta, lëngje të freskëta.

Terapeutik - Dietë parandaluese në numrin tre ndalon përdorimin e set mëposhtme e produkteve:

 • Mushrooms, rropulli, peshk dhe mish yndyrë varieteteve;
 • Qepë, rrepkë, hudhër, radishes;
 • Makarona, fasule, bollgur, bollgur, oriz dhe elb;
 • Pije të forta, sode, kafe, pelte, kakao;
 • Supave mbi yndyrë dhe i fortë - një gjendje të fortë;
 • Mallrat e konservuar, mish të tymosur, çokollatë;
 • Rrush, banane, dogwood, boronica.

Ushqimi dhe numri i Pevzner Tabela 3: menu Week, receta ^

Recommended dietë numër Tabela 3 mënyra e gatimit - gatim, pjekje dhe opsion avull.

Dieta e përditshme menu Tabela e tretë përbëhet nga vakte të vogla, i përbërë nga pesë herë - tre vakte të detyrueshme dhe dy snacks. Në natën ajo është e rekomanduar për të përdorur pije qumësht ose komposto frutash.

Dietat përjavshme menu tretë e mëposhtme tryezë:

Dita 1

 • Mëngjes: pure hikërror, çaj, mjaltë;
 • Dreka: krem ​​kosi, gjizë;
 • Dreka: komposto chornoslyvovyy, supë viçi supë më të ulët, kotëletë mish;
 • Dreka: filxhan kos;
 • Mbrëmje: sallatë, pure patate, qumësht

2 Dita

 • Mëngjes: pshenka lëngshme me fruta të thata, sallatë perimesh, kos;
 • Dreka: apple - pure llokum sapun;
 • Dreka: supë karkaleca, lëng karrota, sallatë me ton dhe perime;
 • Dreka: jam llokum, çaj unsweetened, krisur;
 • Mbrëmje: patties peshk me hikërror, thartuar qumësht pjekur.

Dita 3

 • Mëngjes: sallatë lakër, vezë të fërguara me domate, dardhë komposto;
 • Mëngjes i dytë: TEAS bimor, mjaltë;
 • Darka: panxhar sallatë, supë pule, lëng domate;
 • Rostiçeri: sallatë karrota me lakër e detit;
 • Mbrëmje: Cake me kumbulla të thara, i mbushur me mish pule te grire (pa oriz), komposto.

Dita 4

 • Mëngjes: karrota - lëng dardhë, qull elb, gjizë;
 • Mëngjesi i dytë: karrota integruar me salcë kosi;
 • Darka: panxhar me arra sallatë, supë perimesh, peshk me avull;
 • Snack: Low-yndyrë kos;
 • Mbrëmje: qumësht, pure perime, bukë.

Dita 5

 • Mëngjes: thërrmueshëm hikërror, kos, karrota - sallatë djathë;
 • Mëngjes i dytë: pineapple freskët (pjepër);
 • Dreka: supë këngët PIKE pjekur me patate, pije portokalli;
 • Rostiçeri: molla, kos;
 • Mbrëmje: qull kungull, vezë, supë shypshynovyy.

Dita 6

 • Mëngjes: hikërror me trangujve, i lagësht;
 • Dreka: pjeshkë, pureed me krem ​​djathi;
 • Dreka: kastravec - sallatë domate, mish pule të ziera, supë patate;
 • Dreka: pure ndonjë fryt;
 • Mbrëmje: çaj qumësht, kungull pjekur me mjaltë.

Dita 7

 • Mëngjes: omëletë kungull, bukë, kos me fruta;
 • Dreka: lakër - sallatë kungull;
 • Dreka: Baked Pollack në perime me salcë djathi, supë veggie, qumësht;
 • Rostiçeri: fruta ose gjysmë filxhan e manave të freskëta;
 • Evening: mbushur perime, çaj, pelte Berry.

Ushqimi numri Tabela 3 fëmijë

Ushqimi Tabela 3 për numrin e fëmijëve ka praktikisht nuk ka dallime të rëndësishme nga dietën rritur mjekësore. Megjithatë, në fëmijët nën tre vjet perime mundësisht para zëvendësojë zier, e përdorur në formë pure.

Për fëmijët më të vjetër menu dietë mund të ndryshojnë frutave apo të perimeve salads, casseroles ndryshme (drithëra, fruta, djathë). Gjatë javës, enët e mishit përfshijnë rekomanduar tryezë dietik 2 herë dhe peshk - 4-5.

Recipes për një numër tryezë dietë 3

Recipes për numrin tre në vijim tryezë:

Tavë mish avulli

 • 70 oz. terren viçi përzierje mirë me 2 tbsp. l. qumësht, kripë dhe tre proteina.
 • Pesha gatuar për të vënë në një fletë pjekje, para-shkrirë, Vendin top karrota copëtuar dhe kuzhinier për një çift.
 • Para se të shërbejnë, pour gjellë kosi mishit.

Karrota sallatë - Fruta

 • 100 gr. Imët hekura karrota dhe të lidheni me 40 oz. mollë e ëmbël, të prera në shirita.
 • 40 oz. prunes zhytem në ujë të vluar për 20 minuta, pastaj hiqni nga tul e farave dhe pres imët.
 • Kombinoje të gjithë përbërësit, shtoni një lugë ëmbëlsirë e sheqer dhe 30 gram. salcë kosi.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi 7 desktop.

Mjekët reagime Output rreth diete numrin Tabela 3 ^

Rezultatet e përdorur numrin tryezë diete 3 - eliminimin gradual por të efektshëm të çrregullimeve të zorrëve lëvizshmëri, normalizimin e shërimit të saj funksionit motor dhe karrige të qëndrueshme. Me një shumëllojshmëri të pjatave për të kryer tre tryezën dietetike shumë lehtë. Kohëzgjatja e të ushqyerit klinike për pacientët është përcaktuar nga mjeku, bazuar në shkallën e sëmundjes.

Opinionet dietë 3 Tabela mesin e atyre që rreptësisht e ndjekur dietë vetëm pozitiv. Shumë mund të eliminojë jo vetëm pengimin e zorrëve dhe rivendosjen e shëndetit, por edhe për të hequr qafe disa kg shtesë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: