Dietë veçantë ushqim


Ushqimi është një sistem i veçantë normalizimit tretje të ushqimit dhe stabilizimin e peshës

Mendimet nutritionists dhe dietë e njerëzve të zakonshëm për ushqim të veçantë janë shumë të ndryshme nga njëri-tjetri.

Ekspertët kanë provuar prej kohësh faktin se ushqimet e veçanta të hahet që janë të tretet dobët së bashku, shumë i mirë për trupin, përmirëson disponimin dhe ndihmon për të humbur ato kg shtesë.

Cili është përfitimi i dhe ushqim i veçantë ^


Programi dietik bazuar në furnizimin me energji elektrike të veçantë nuk është humbur peshë duhet të hani ushqime të cilat janë komponimet kimike të papajtueshme për shkak se ata janë të zhytur dobët dhe proces i vështirë i tretjes.

Parimi bazë i një të veçanta të ushqimit-teknikat e nevojshme për një vakt të hani vetëm një lloj të produktit dhe të mos e ngatërruar atë me çdo - tjetrin. Përveç kësaj, ushqime që përmbajnë proteina, është e ndaluar nga marrja e ushqimit që përmban karbohidratet, për arsye se proteinat janë të absorbohet mirë nga trupi në një mjedis acid, dhe karbohidratet - alkaline.

Që nga stomaku i njeriut prodhon acid dhe alkali në të njëjtën kohë, trupi bëhet i dehur, dhe ushqimi tretet shumë e keqe. Kjo nga ana tjetër çon në shëndet të dobët dhe pamjen e peshë të tepërt.

Dietë e veçantë ushqimore, si shumë të tjerë, ka avantazhet dhe disavantazhet. Përfitimet program diete me furnizimin me energji elektrike të veçantë:

 •  kjo nuk do të zbatohet për dietat rigoroze dhe të rrepta, që nuk ka kufij të qartë;
 •  ushqim të ndara, në sajë të tretje të shpejtë të ushqimit monoton, përmirëson gjendjen e trupit, stabilizimin e stomakut (fermentimi nuk lind dhe çrregullime ushqyese), normalizimin e peshës;
 •  Kjo nuk është një dietë të shpejtë, pas së cilës pesha pezullimi kthye lehtë, dhe i gjithë sistemi i furnizimit me racional të veçantë, duke e lejuar atë për të ruajtur.

Pavarësisht pozitive reagime pesha humbur, nutritionists specialistët theksohet disavantazhe të mira dhe contraindications të këtij programi për humbje peshe:

 •  uria konstante, habituation gjatë e organizmit në sistemin e ri;
 •  Pavarësisht shtirje veçantë ndërprerë furnizimin me energji elektrike në stomak, e cila përdoret për të tretet një ushqim të përzier dhe të larmishme;
 •  pas zgjidhjes dietë është shumë e vështirë për t'u kthyer në një dietë normale, sepse sistemi i tretjes do të jetë e vështirë për të ri-asimiluar ushqim dhe të përziera për të prodhuar enzimat e nevojshme;
 •  Është rreptësisht e ndaluar për njerëzit me sëmundje të stomakut dhe zorrët;
 • shumë e vështirë për të ndarë ushqim për karbohidrate dhe proteina.

Parimet bazë ushqime të lejueshme dhe të ndaluara:

 • Hahet kërkohet vetëm pas shfaqjes së një ndjenjë të fortë të urisë, është e rëndësishme për të përjashtuar rostiçeri. Test i thjeshtë: në qoftë se ju jeni të lumtur për të ngrënë biskota ose yablochko- të uritur!
 •  Ajo duhet të jetë e gjatë dhe me kujdes përtyp ushqimin dhe pjesën tjetër para dhe pas ngrënies, mos nopem.
 •  Djathë ushqim vegjetarian duhet të konsumohen çdo ditë.
 •  Manaferrat dhe fruta - një komponent i rëndësishëm i kësaj metodologjie.
 •  Për ushqimin e ndaluar për ata që duan të kufizojnë përdorimin e të cilave përfshijnë sheqer dhe ushqime të gatuar me një përmbajtje të lartë, sallam, ushqime të kripura dhe të tymosur, majonezë, gjalpë, ushqime të konservuara, pijet joalkoolike, kafe, qumështi i kondensuar.

Theksi duhet të përdoret në kombinim vakt. Për këtë është e nevojshme që të shqyrtojë me kujdes compatibility tabelën e ushqimit, e cila tregon një përzierje e mirë e produkteve (të gjelbër), e pranueshme (të verdhë) dhe të keqe (të kuqe):

Emri i produktit 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1 Mish, peshk, shpezë
2 Bishtajore
3 Gjalpë, krem
4 Salcë kosi
5 Vaj vegjetal
6 Ëmbëltore sheqer
7 Bukë, drithëra, patate
8 Fruta kosi, domate
9 Frutat napivkysli
10 Fruta ëmbël, fruta të thata
11 Perimet dhe zarzavate nekrohmalysti
12 Perimet niseshte
13 Qumësht
14 Djathë, produktet e thartë-qumështit
15 Djathë, djathë
16 Vezë
17 Arra
 • proteinat dhe karbohidratet, si dhe miell dhe produkte proteyinovmisni marrin në një kohë kundërindikuar. Mishi dhe peshku janë të zhytur keq kur hahet me gjalpë, salcë kosi, bukë, vezë apo djathë, por edhe me perime;
 • perime të kombinuara me pothuajse të gjitha produktet përveç sheqer dhe qumësht;
 • qumësht në kombinim me produkte të tjera provokon shkatërrim dhe fermentimin, kështu që duhet të merren larg nga të tjerët;
 • bishtajore janë të tretet lehtë me salcë kosi, perime dhe barëra, si dhe vaj perimesh - me djathë;
 • Bukë mund të hahet me sallatë, fruta të thata - me një arra pak, vezë - perime.

Dietë e veçantë ushqimore: të bjerë në 7, 20 dhe 90 ditë ^

Menu 7-ditore të furnizimit me energji program i veçantë

Kjo nuk është opsioni i vetëm, por më tepër një lloj i përbashkët me rezolucion metodat e 7-ditore dietike. Më mirë të fillojë programi të veçantë të ushqimit të hënën.

E hënë

 • Mëngjesi: bollgur në ujë, pa sheqer dhe vaj, kivi pure.
 • Si një meze të lehtë të parë qasja dardhë.
 • Dreka: pjesë e peshkut gatuar dhe sallatë jeshile.
 • Gjatë dytë lejuar për të ngrënë një arra pak rostiçeri.
 • Darka: makarona dhe perime steamed.
 • Me një ndjenjë të fortë të urisë mund të hani duke marrë një produkt proteine ​​me një sallatë perimesh lugë.

E martë

 • Mëngjesi: Fried bardhë veze, spinaqi, i zier ngadalë në vaj ulliri.
 • Dreka: kos me manaferrat dhe përqindje të ulët-yndyrë.
 • Dreka: supë, gatuar me patate, bizele, brokoli, me një copë bukë.
 • Dreka: sallatë perimesh ose një pjesë e vogël e frutave të thata.
 • Darka: peshk ose mish me perime steamed.

E mërkurë

 • Mëngjesi: dardhë dhe një pjesë e vogël e bollgur.
 • Rostiçeri e parë: kajsi të thata.
 • Dreka: bukë gruri tërë fetë sanduiç dhe perime të freskëta.
 • Rostiçeri dytë: koktej frutash.
 • Darka: steamed perime dhe mish pule.

E enjte

 • Mëngjesi: drithëra, tërë portokalli.
 • Rostiçeri: mollë e pjekur me mjaltë dhe kanellë.
 • Dreka: sallatë, peshk.
 • Rostiçeri: shërbyer e pa yndyrë kos.
 • Darka: viçi ligët, perime steamed.

E premte

 • Mëngjesi: djathi dhe mollë.
 • Rostiçeri: fruta dhe perime që shkojnë mirë.
 • Dreka: supë e lehtë perime, makarona.
 • Rostiçeri: sallatë.
 • Darka: Zier karkaleca dhe sallatë.

E shtunë

 • Dita 6 është shkarkim.
 • Gjatë gjithë ditës ju mund të hani, ose perime, ose fruta që janë të kombinuara së bashku.

E diel

 • Mëngjesi: pancakes dhe manaferrat.
 • Rostiçeri: molla dhe të ulët-yndyrë kos.
 • Darka: mish ligët dhe perimet steamed në vaj ulliri.
 • Pickim i dytë: një sallatë të lehta me perime dhe arra.
 • Darka: peshk dhe perime.

Programi i veçantë furnizimit me energji elektrike për 20 ditë

Me dietë të veçantë për 20 ditë ju mund të humbni 8 kg peshë të tepërt duke ndjekur parimet e mëposhtme:

 • 1, 2 ditë shumë e vështirë, pasi lejohet vetëm pirë kefir.
 • Pastaj 18 ditët e mbetura të alternuara proteina dhe perime në ditë.
 • Dietë proteina për ditë janë produktet ideale të tilla si vezë, mish, peshk, djathë, produktet e qumështit dhe për uzinën - fruta dhe perime.
 • Është e rëndësishme që të pini mjaft ujë (rreth 2 litra në ditë).

Dietë Rezoluta për 90 ditë

Nëse keni durim, atëherë kjo periudhë mund të humbni deri në 20 kilogramë shtesë, të mësojnë se si të shëndetshme të hahet, të hequr qafe zakonin është ushqime të dendura të përshpejtojë metabolizmin.

Menuja Program pikturuar ushqim të veçantë për 4 ditë, përsëritet 3 muaj. Gjatë gjithë ditës ju keni nevojë për të ngrënë tri herë: jo më vonë se drekë në mesditë dhe jo më vonë se 20:00 darkë. Intervale mes dozave 3-4 orë, dhe fruta në ditë - 2 orë.

Mëngjes Daily duhet çdo dy fruta dhe manaferrat dhe pije limoni.

1 ditë - proteina

 • Dreka. Më të mirë të përshtatshme mish ose peshk, të ziera, steamed ose të pjekur, por jo e pjekur, vitaminë sallatë, mish dhe peshk alternativë - vezë, ushqim deti apo djathë. Atëherë ajo është e rekomanduar për të pirë një filxhan supë pule me një fetë bukë. Me proteina në ditë lejuar për të pirë qumësht.
 • Darka duhet të jetë i ngjashëm me drekë, por shërbejnë 2 herë më i vogël pa një copë bukë.

Dita 2 - niseshte

 • Dreka. Steamed ose të ziera patate, bizele, fasule apo oriz, bukë dhe sallatë të lehta.
 • Darka është i ngjashëm me drekë, por pjesa është reduktuar nga 2 herë.

Dita 3 - karbohidrate

 • Dreka. Kombinim ideal i spageti dhe perime zier. Krisur e lejuara dhe biskota, ëmbëlsira drithëra.
 • Tortë darkë apo biskota, shtëpi pjekur, një copë çokollatë e errët.

Dita 4 - vitamina

 • Përdorimi i lejuar i ndonji fruta aligns, fruta të thata, perime, fruta dhe perime purees dhe supave, arra dhe fara.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin metabolike dietë.

Rezultatet, hollë dhe komente rreth mjekët dietë të ndajnë ushqim ^

Rezultate të veçanta dietë ushqim për mahnitëse, në varësi të kohëzgjatjes së saj të modës humbni 5 deri në 20 kilogramë shtesë. Përkundër kundërshtimeve dhe të mjekëve të veçanta dietë ushqimore dhe të thjeshtë për të humbur peshë, njerëz që u përpoqën atë, e konsiderojnë dietë efektive, lehtë për të kryer dhe të shëndetshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: