Ushqimi për gastrike dhe duodenale ulcerat


Ushqimi për ulcerat gastrike promovon dhëmbëza dhe inflamacion të tërheqjes

Nëse një Ulçera peptike e sistemit të tretjes është ushqim i rëndësishëm shëndetësor - një ulçerë stomakut dietë, e cila është e bazuar në simptomat klinike të sëmundjes, proceset metabolike dhe regjimit të rreptë të ushqimit.

Shkaqet dhe karakteristikat e të ushqyerit klinike në gastrike dhe duodenale ^


Ulçerë - një dëmtim ushqyese ose defekt i mukozës, e cila është formuar në mungesë të ekuilibrit midis funksion mbrojtës dhe ndikimin e faktorëve agresive në membranën e gastro - traktin e zorrëve.

Bakteret e arsimit lidhur me ulcers HelicobacterPilori. Ai është i pranishëm në 80% të popullsisë, por veprimet e tyre shkatërruese fillon mikrob në prani të faktorëve shtesë që kanë të bëjnë me shkeljen e sekretimit stomakut, duke rezultuar në tepërt e formuar pepsinë dhe acidit klorhidrik.

Faktorët më të rëndësishëm që provokojnë ulcerat, mjekët janë në vijim:

 • Predispozicion gjenetik.
 • Gastrit, cholecystitis, cholelithiasis.
 • Paarsyeshme dhe e parregullt zakon ushqim për të ngrënë "ushqim të ftohtë" ushqim të mprehtë apo të përafërt.
 • Alkooli, nikotina irritojë mukozës, reduktuar funksionin e tij mbrojtëse.
 • Një efekt anësor i barnave.
 • Stresi, stresi nervor, depresion.

Sëmundje peptike është konsideruar shumë e rrezikshme dhe është një kërcënim i drejtpërdrejtë për jetën. Ne e dimë se ulcerat mund të ndikojë jo vetëm Mukoza, por edhe kapjen e muskujve bryushynnuyu dhe shell trupit. Në raste të tilla nuk ka vrimë (pushim) dhe thyej muret e përmbajtjes në zgavrën peritoneale.

Depërtojnë ulcerë ndodh kur nje ulcere formuar jashtë trupit, dhe ngjitur, të tilla si mëlçisë "rrinë" për të. Procesi destruktiv vazhdon dhe organ ngjitur. Kjo sëmundje kërcënon të papritur gjakderdhje të brendshme, stenozë pilorike (ngushtimi i kanalit që kalon furnizimin me ushqime në 12 Ulçera duodenale) dhe kalimin në onkologji.

Roli kryesor në trajtimin e sëmundjes merr dietë terapeutik që është e mirë balancuar dhe fiziologjikisht të vlefshme. Ai përbëhet nga 100 gram. Produktet proteina (60% proteina të kafshëve), 100 gr. yndyrë (30% perime) 420 gr. ushqime karbohidrate. Le të përdorim një ditë në 12 gram. kripë dhe 1.5 litra ujë. Futje kalori e pacientit mund të arrijë 3.000 kalorive.

Ushqimi për sekretore stomakut që synon restaurimin dhe funksionet perystaltycheskoy dhëmbëza dhe inflamacion i procesit të heqjes. Për këtë qëllim, janë të përjashtuar nga dietë të irritojë mukozës, stimulimin e sekretimit, produkte të vështira dhe të përpunuara gjatë.

Është e njohur se produktet identike kanë shkallë të ndryshme të tretjes në varësi metodat e përgatitjes. Me avull, të ziera, pure ushqim, pa fibrave trashë në formën e nxehtësisë është baza e dietat terapeutike. Intervali midis ngrënies nuk duhet të kalojë 4 orë, të hahet 5-6-fish.

Produktet e ndaluara:

 • Bukë Hrubomolotoy, gjalpë dhe pasta të tëra të freskëta.
 • Brees bazuar në mish, kërpudha, borscht dhe broths ushqyes perimeve.
 • Vaj, grubovoloknistye produkteve të mishit, mish, peshk i konservuar dhe mish.
 • Qumësht acid.
 • Vezë të fërguara dhe të pjerrta.
 • Fasule, misri, meli dhe elb.
 • Lakra - belokochanka, rrepë, spinaq, radishes, lëpjetë, kërpudha, trangujve.
 • Konservuar perime tapas dhe seasonings.
 • Alkooli, sode vendas dhe kafe.

Ushqime të rekomanduara:

 • Nezdobne, të bardhë, pasta dje, bukë, biskota dhe tortë - thatë.
 • Supave nga mish i gatuar më parë dhe perimet për patate nekrepkom ose karrota supë, supave me qumësht me bollgur, mbështjellë kënaqur, oriz, manaferrat ëmbël, veshur me krem, gjalpë dhe përzierje omletnoy.
 • Mish steamed, të ziera, pa tendons, duke hequr yndyrë, mish pule, viçi, lepuri, mëlçisë dhe gjuhën, bërxolla qengji të ligët dhe svinina.parovye.
 • Peshku, dietë gatuar.
 • Të gjitha produktet e qumështit kosi.
 • Vezë në formën e peshës të lëngshme ose omletnoy për një çift.
 • Bollgur, hikërror, oriz, makarona, bollgur - drithëra apo qumështit të ligët.
 • Karrota, lulelakër, panxhar, patate, kungull, kungull i njomë - gatuar, steamed ose pure patatesh.
 • Jam i ëmbël, pelte, fruta dhe manaferrat pjekur, mjaltë, marshmallows, komposto frutash, sheqer.
 •  Çaj, kafe, por e brishtë dhe qumësht, hips supë, kakao, lëngje ëmbël.
 • Butë dhe perime vajra.

Menu mjekësore, së bashku me ilaçe, promovon shërimin e shpejtë të pacientit. Për më tepër, aderimin në futje dietetike prek njerëzit me sëmundje peptike, sipas mjekëve, është një domosdoshmëri.

Në përgjithësi, pacientët klinike të ushqyerit me ulcerat stomak shumë të ekuilibruar, por ajo ka një mungesë të fibra dhe frutave dhe perimeve të freskëta nevojshme për të heqë një person i shëndetshëm. Prandaj, një dietë e tillë nuk është i përshtatshëm për njerëzit që janë të prirur për kapsllëk ose duke u përpjekur për të humbur peshë.

Ushqimi për stomakut, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Lista e produkteve lejuara është mjaft e ndryshme, kështu e shijshme menu make Terapeutik e saj është e lehtë. Nëse ulçerë nuk ka treguar dhimbje, belching, vjellje dhe simptoma të tjera të pakëndshme, ju mund të përdorni opsionin Ushqimi № 1. Menuja përbëhet nga ushqimi neprotertom. Për shembull:

 • Mëngjesi - sanduiç vaj, djathë apo vezë thartë lëngshme, kakao.
 • Mëngjes shtesë - kungull pjekur me sheqer ose mjaltë.
 • Dreka - supë me qumësht apo perime me mjete të zier mishi tenderit krupoy.Kusochek gatuar dietetike. Garniturë - steamed perime (të lejuar), komposto.
 • Buding Poldnik- qumësht ose kokrra të kuqe e ëmbël lejohet pasta.
 • Darkë - peshk, pjatë e dytë - hikërror ose pure karrota. Peshku mund të pjekur me salcë qumësht.
 • Vakt vonë - krem ​​ose qumësht.

Nëse simptomet e ulçerë e theksuar, menu përbëhet nga ushqime pureed. Për shembull, një rëndim i dietës Ulçera mund të duket si:

 • Mëngjesi - slurry të lëngshme (oriz, bollgur), vezë të ziera butë-.
 • Mëngjes shtesë - Mollë shkrira mund të me mjaltë ose sheqer, kos.
 • Dreka - supë tretet bollgur me qumësht, qofte mishit steamed, pure karrota mus me fruta.
 • Mesdita - rosehip infuzion, cookies.
 • Darka - peshk pjekur, patate Negus.
 • Vakt vonë - qumësht. Pije me qumësht gjatë ditës për të zgjedhur nga.

Yazvennyky, duke injoruar rekomandimet dietike, përballur shpesh me komplikime të rrezikshme si ulçerë rrugëdalje. Stresi nervor, aktiviteti fizik dhe të hahet mirë mund të çojë në komplikacione të tilla. Dietë shpuar ulçerë pas një strikte dhe duhet të ndjekin disa muaj. Pas një operacioni kompleks kërkohet trajtim të zgjatur në të cilën dietë e duhur luan një larg rol dytësor.

Ushqimi pas operacionit ulcerat shpuar kufizuar futje kripë, karbohidratet të shpejtë dhe ujë. Në varësi të pacientit pas operacionit, pas disa - kohë ai është i lejuar vetëm ujë mineral pa gaz, çaj dhe pelte frutash. Pastaj shtoi një sasi të vogël supë - pure dhe vezë copëtuar.

Vetëm 10 pacientë në ditë të fillojnë për të ushqyer ushqim pure e kungull, patate, karrota. Pas një muaji dietë diete është bukë më pak të rreptë të lejuara, por menu përcaktuar paraprakisht nga mjeku juaj. Përndryshe, ushqimi është të njëjtat rregulla.

Ushqimi për gërryerjet duodenale në akute do të përbëhet nga ushqime pureed. Used numër dietë 1, pure, brenda 14 ditëve. Ju pastaj mund të ndiqni rekomanduar produktet neprotёrtoho dietë pa thyer dietë dhe gatim metodat e. Në menynë janë të përjashtuar nga lista e ushqimeve ndaluar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi për lactating nënat.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga dietat mjekësore me esophageal stomakut ^

Dietë terapeutik №1, zhvilluar nga mjeku - nutrionistit Michael Pevzner në kohërat sovjetike, ka provuar efektivitetin e saj, siç dëshmohet nga reagime pozitive nga mjekët në lidhje me dietën ulçerë.

Reduktimi i simptomeve, shërimi i gërryerjet dhe ulcerat, faljen zgjatur - Rezultatet e tilla pozitive nga një dietë ulçerë. Përmirësimi i gjendjes është tashmë i dyti menu javë dietë. Dështimi për të ndjekur të njëjtat norma diete gjatë trajtimit shpejt çon në gjendje të pakëndshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: