Ushqimi për cholecystitis


Ushqimi për cholecystitis stimulon sekretim e biliare

Ushqimi për cholecystitis - një ushqim të veçantë shëndetësor për të nxitur sekretim të biliare.

Ky rezultat është arritur duke zëvendësuar një dietë të rëndë për yndyrna tretshëm shtazore (p.sh., perime) dhe të hahet kripëra pasur magnez.

Features ushqimet me cholecystitis ^


Quhet inflamacion cholecystitis e tëmthit, e cila vuan 20% të të gjithë të rriturit popullsisë. Simptomet kryesore të vëzhguara janë:

 • Drejtë dhimbje në brinjë, të cilat mund të zhvendoset në bark të majtë e sipërme.
 • Ndonjëherë simptomat janë manifestuar ndjenja e intensitet dhe të djegur e drejtë.
 • Në cholecystitis akute bëhet dhimbje spazmatik, me perzierit dhe te vjelles, lëkurë verdhë dhe sclera të syrit.
 • Temperatura e trupit mund të rritet në 39 gradë, ka një karrige vonesë, fryrje. Në këtë rast, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

Ndër shkaqet e sëmundjes, mjekët i quajtur:

 • Gurët që mbulojnë traktit biliar,
 • infeksion
 • Ritmi i ulur të jetës,
 • çrregullimet e sistemit endokrin,
 • dietë të varfër.

Ushqimi për cholecystitis është një pjesë e detyrueshme e trajtimit, dhe në kombinim me medikamente të përshkruara nga mjeku juaj ju lejon të normalizuar funksionimin e tëmthit dhe të përshpejtojë shërimin. Menu të veçantë praktikisht nuk ka contraindications, si dietë është e balancuar dhe të butë të mjaftueshme për trupin.

Avantazhet e të ushqyerit terapeutike për cholecystitis është dietë e shumëllojshme, që përfshin fruta, perime, mish ligët dhe peshk, supave - perime dhe qumësht. Përveç kësaj, metoda terapeutike për cholecystitis të heqin qafe e peshë të tepërt.

Programet Disavantazhet konsistojnë vetëm në përputhje me të gjitha kërkesat e ashpërsi. Në veçanti - pranohet ushqimi nuk duhet të jetë më ftohtë se 15 gradë dhe të nxehtë 60. Në formën akute hera e parë që ju mund të hani vetëm të lëngshme, dhe pastaj - enët nevrikosur.

Ushqime të ndaluara:

 • Ushqime të ngopura - yndyrna shtazore, mish derri, mish qengji, rosë, vezë, gjalpë, çokollatë. Ju duhet eleminuar Fried. Këto produkte bëjnë të vështirë pacientët tretje cholecystitis, sepse bile në zorrë shkon keq.
 • Alkooli (sidomos birrë dhe shampanjë) - kontribuon në shfaqjen e gurëve të tëmthit.
 • Kripur, kosi, aromë dhe i tymosur - ata të kontribuojnë në zhvillimin e biliare, e cila mund të shkaktojë që shtrihen organin përflakur.
 • Gjithashtu duhet të harrojmë për sodas dhe kafe.

Ju hani: 

 • Vaj vegjetal - ajo është zhytur mirë dhe ndihmon për të normalizuar tretje;
 •  Lëng panxhar - 2 herë në ditë për 100 ml lëng të zvogëlojë rrezikun e sulmit cholecystitis;
 •  Pule, lepuri (të ziera ose steamed), të ulët-yndyrë supë;
 •  Perime të freskëta dhe të përpunuara steamed përveç lakër dhe lulelakër;
 •  Fruta - sidomos rekomandohet avokado, e cila përmban shumë vajra natyrore dhe vitamina;
 •  Detare peshk - zier dhe të zier;
 •  Produktet e qumështit dhe qumësht yndyrë të ulët;
 •  Patate, makarona, gruri tërë dhe bukë të bardhë;
 •  Drithëra përmbajnë minerale dhe fibra;
 •  Vitaminat, të pasura me vitamina C dhe B, si dhe probiotics dhe enzimat që tretje të shëndetshme.

Mjekët këshillojnë pacientët me cholecystitis hani shpesh dhe në sasi të vogla. Uria jep një ndikim të keq në mëlçi, overeating është gjithashtu një barrë në traktin e tretjes. Ju duhet të hani çdo 3 ose 4 orë në pjesë të vogla.

Ditë duhet të jetë së paku 5 - 6 vakte. Ju duhet të keni mëngjes, sapo zgjohen. Kjo mënyrë parandalon rrezikun e sulmeve dhe promovon humbje peshe. Ju mund fruta rostiçeri dhe perime.

Ushqimi për cholecystitis: një menu përafërt dhe diete ^

Ushqimi për cholecystitis akute

Në një sulm akut të sëmundjes, kur pacienti fillon të vjella dhe ka dhimbje të forta, terapi ushqyese duhet të fillojë me një grevë urie 3-ditore. Në këtë kohë, ju vetëm mund të pini lëngje të ngrohta - deri në 2 litra në ditë. Është e këshillueshme që të përdorni TEAS bimor mund të jetë çaj i dobët, ujë mineral.

Pastaj ngadalë futur ushqim pure, supë perimesh, pelte. Enët e qumështit janë të përgatitur me qumësht, holluar 1: 1 me ujë. Me përmirësimin e menysë statusit zgjeruar gradualisht - futur djathë të ulët yndyrë, mish, peshk.

Ushqimi për cholecystitis kronike

Në sëmundje kronike pacienti mund të përfshijnë dietë, në varësi të preferencave shije brenda produkteve të pranueshme. Menuja këtu Shembull:

E hënë

 • bollgur, sallam (1 pc), hips supë me lëng mishi ose çaj;
 • 1 banane, djathë të ulët yndyrë (100 g);
 • supë me perime dhe drithëra grurit; i mbushur me oriz dhe mish të ligët piper, lëng apo trëndafili;
 • sallatë me domate dhe trangujve (1 pc), një fetë bukë thekre;
 • oriz supë qumësht, biskota (2-3 copa).

E martë

 • tavë djath me rrush të thatë (150 g), kafe me qumësht;
 •  Sallatë me dardha dhe mollë me mjaltë dhe arra;
 •  hikërror qull, pule steamed, alga deti (100 g), komposto;
 •  pjekur buding mollë;
 •  sallatë dhe omëletë me të bardhë veze, spërkatën me herbs.

E mërkurë

 • dumplings dembel me djathë, hips supë;
 •  sanduiçe me havjar kungull (2 artikuj)
 •  Supë perimesh me herbs, vaj ulliri, këmbën zier pule (pa lëkurë), komposto;
 •  sallatë me mollë dhe karrota (1) me mjaltë;
 •  makarona me djathë integruar dhe çaj.

E enjte

 •  qull bollgur me gjalpë dhe çaj me qumësht;
 •  omëletë proteina me 1 vezë, spërkatet me herbs, bukë gruri tërë;
 •  pure patate, peshk i zier (150 g), 1 domate me herbs dhe vaj perimesh;
 •  Pilaf fruta dhe supë shypshynovyy.

E premte

 • qull mel, sallam doktorature, kafe, qumësht;
 •  kungull të pjekur (150 g), supë shypshynovyy;
 •  lakër (200 g) stroganof viçi (100 g) fetë bukë me krunde;
 •  djathë (2 feta), çaji qumësht;
 •  merak perime (200 g) fetë bukë misri.

E shtunë

 •  supë qumësht me petë, bagels (2 artikuj) çaj;
 •  tavë perimesh (150 g), u ngrit;
 •  supë meatless, viçi i zier (100g) komposto;
 •  1 domate me herbs, Adyghe djathë (50 g);
 •  Peshk i gatuar dhe perime i pjekur në skarë (200 g), u rrit.

E diel

 •  tortë shtresë me mish (150 g), kafe me qumësht;
 •  fruta të thata (dy grushta) çaj;
 •  pilaf me lëng pule me të ulët-yndyrë mishi i zier (200 g), sallatë me kastravec dhe lakër me herbs (100 g);
 •  bukë gruri me djathë gjizë dhe bimëve;
 •  qull kungull, qumësht.

Ushqimi gjatë rëndim të cholecystitis kronike

Në rastet e rëndimit të formës kronike të sëmundjes dhe të ushqyerit klinike duhet të fillojë me një maturi 3 ditë nga ushqimi. Atëherë rekomandohet një qumështi të lehtë - menu perimesh. Ju gjithashtu duhet të marrë mjaft e lëngjeve. Me ndryshimet pozitive në shtet mund të hyjë në një vakt të lehta.

Ushqimi për cholecystitis kronike calculous

Ushqim diete në cholecystitis kronike calculous, i cili fillon të tregojë plakjes mëlçisë ka reduktuar ndjeshëm marrja e karbohidrateve dhe yndyrave. Fruta e preferuar - enët perime. Është e nevojshme për të diversifikuar dietë dhe të koordinojë ditë agjërimi në qumësht, mollë, rrush, fruta dhe manaferrat, djathë, shalqi.

Ushqimi për fëmijë cholecystitis

Dietë përbëhet prej fëmijëve që vuajnë nga cholecystitis, duke pasur parasysh gjendjen e stomakut dhe të mëlçisë së tyre. Dita menu fëmijëve duhet të përbëhet kryesisht nga mish ligët gatuar, perime të freskëta, të pijshëm acidified dhe produktet e qumështit. Çdo ushqyerit fëmijës rregullohen individualisht.

Ushqimi pas cholecystitis

Dieta e pacientit pas pësimit të një sulmi të sëmundjes mund të duken të njëjta si formë kronike të sëmundjes. Nëse ju nuk dëshironi për të vazhduar dietën terapeutik, mos harroni se disa produkte nga lista e sëmundjeve të ndaluar ende duhet të përdoret në sasi shumë të vogla.

Receta të dobishme për pacientët me cholecystitis ^

Supë perimesh

 • Përbërësit: kungull i njomë, patëllxhan, karrota, qepë, speca (nga 2), patate (5 copë), vaj ulliri (2 lugë) majdanoz.
 • Peppers zhytur në ujë të vluar, pastaj - të ftohtë dhe zhvishem.
 • Perimet prerë në kube. Valoj 3 litra ujë, të vënë patate në një tigan një luledielli pak.
 • Pas 10 minutash, shtoni perime të tjera, përveç kungull i njomë. 5 minuta para se të kthyer off Hidh kungull i njomë.
 • Ftohtë, bluaj në një blender dhe shtoni bimeve dhe vaj ulliri.

Speca mbushur

 • Përbërësit: 0.5 kg mish pule, speca 6 copë të mëdha, oriz i zier (3 lugë), karrota dhe qepë (2 copë), lëng domate (xhami), hudhër (2 karafil), Piper i kuq, bay leaf.
 • Zhvishem piper, përshkon me një pirun.
 • Mix oriz i gatuar me mish i grirë pule, shtoni copëtuar hudhër, piper i kuq dhe piper.
 • Pres qepë dhe karrota në tigan të gatuaj shteti të butë, pastaj shtoni domate.
 • Grirë piper hale, e vënë atë në një fletë pjekje, spërkat krye me pan domate dhe piqem në furrë për 30-40 minuta.

Mollë e pjekur

 • Përbërësit: 4 mollë të mëdha, 1 vezë, djathë (100 g), arra (një grusht), sheqer (2 lugë), kanellë.
 • Nga mollë të prera në qendër.
 • Beat yolks me kanellë dhe sheqer, përzierje këtë masë me djathë blender, shtoni arra.
 • Pak derdh ujë në tigan, e vënë mollë dhe piqem në 180 gradë për 15 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për pancreatitis. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente e mjekëve ^

Opinionet dietë me cholecystitis tregojnë se ajo ka ndihmuar shumë njerëz të cilët vuajtur nga sëmundja. Mjekët nuk rekomandojnë për të ndaluar të hahet një herë jashtë simptoma të pakëndshme - duhet të presë deri në tretje rregulluar plotësisht. Nëse trajtimi është shkelur dietë duhet të fillojë përsëri.

Idealisht, ushqimi është më e mirë që të rrinë jetën. Nutritionists rekomandojmë trajtimin për të marrë vitaminat dhe mineralet. Rezultatet për dietë cholecystitis duket për të normalizuar tretje, për të përmirësuar gjendjen e mëlçisë, pankreasit dhe tëmthit. Përveç kësaj, në sajë të rënie në shumë mjekësore e frutave dhe perimeve, trupi pastrohet në mënyrë efektive nga toksina dhe toksina dhe është aktive mbipeshë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: