Ushqimi për cystitis


Ushqimi për cystitis përshpejton procesin e shërimit disa herë

Ushqimi për cystitis përfshin respektimin e rreptë të regjimit të ushqimit që përshpejton procesin e shërimit disa herë.

Shëndeti-dietë për cystitis zhvilluar disa versione e dietë, pasi kjo sëmundje priren të shumë - gratë, nënat e ardhshme, burrat dhe fëmijët.

Karakteristikat e dietës në cystitis kronike dhe akute ^


Cystitis - inflamacion dhe proces infektive karakterizuar nga sëmundja mukozale e mureve të fshikëzës.

Shkaqet e cystitis mund të shërbejë vatra kronike infektive, imunitet të dobësuar, hipotermi, alergji, E. coli, Streptococcus, Staphylococcus dhe mikroorganizmave të tjera patogjene.

Cystitis është e dy llojeve kryesore:

 • Forma akute, e cila karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: urgjenca shpeshta urinar, dhimbje në fund të barkut, urina del përzier me gjak dhe qelb;
 • Kronike e vështirë dhe më e gjatë për të trajtuar. Simptomet e formës akute të njëjtë, por në raste të tjera ka edhe një rritje të temperaturës në 40 gradë.

Ushqimi për cystitis fokusohet në fuqi antimicrobial dhe ulet muret nervozizëm i fshikëzës, duke reduktuar simptomat e dhimbshme.

Në formën akute të cystitis dietë terapeutik konsiston produktet e mëposhtme:

 • Fruta perime;
 • Drithëra - oriz, bollgur, hikërror;
 • Fluid - ende ujë, karrota, boronicë, boronicë, mollë dhe pije të tjera (përveç domate) - deri në dy litra në ditë.

Sistemi i furnizimit me energji në formën kronike e cystitis përfshijnë një listë më të gjerë:

 • Perime, fruta, perime të papërpunuara - asparagus, lakër, karrota, shalqi, pjeprat. Por ne duhet të përjashtojë lulelakër, varietetet thartë e frutave dhe manaferrat, hudhër, rrikë, rrepka, domate;
 • Djathë, djathë;
 • Supave Këngët vegjetale;
 • Mish mbahem në të, por në sasi shumë të vogla;
 • Gjinjtë, por mundësisht me hikërror.

Ndalim të rreptë të jenë ushqime të mprehta, i tymosur dhe kripur dhe produkteve. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që të ndjekin rregullat e detyrueshme e furnizimit:

 • Mëngjes dhe vakt ngrënie mund të përmbajnë ushqime të lartë kalori;
 • Darka është e rekomanduar që me lehtësisht të tretshëm dhe nuk pengojnë zorrët dhe stomakun e ushqimit;
 • Menuja duhet të bëhet në mënyrë rigoroze në bazë të produkteve të pranueshme;
 • Çdo dietë ditë ofron katër vakte.

Dietë downside është konsideruar vetëm në prani të sasive të vogla të proteinave. Përparësitë kryesore të përmirësimit të metodave terapeutike në cystitis përfshijnë:

 • Reduktimi i shpejtë i simptomave;
 • Ndihma shtesë dhe efektive në trajtimin e cystitis;
 • Parandalimi efektiv karrige ngushtë;
 • Gjatë periudhës së dieta terapeutike mund të ulet pesha - deri në 3 kg;
 • Me fshikëz larë dhe të shkaktojë infeksion inflamacion.

Mjekët predupredayut që cystitis në drejtimin formë është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në komplikacione të rrezikshme deri në fshikëz mohimit të aftësisë së kufizuar.

Ushqimi për cystitis: menu dhe diete ^

Ushqimi për cystitis në gratë

Gratë janë shumë më shumë gjasa meshkujt janë të prirur për sëmundje cystitis, si infeksion është shumë më e lehtë të depërtojnë në organet femërore urinar përmes karakteristikat anatomike të strukturës. Me sukses të hequr qafe të sëmundjes për të kombinuar dietë palosur saktë dhe ilaçe.

Menu mostër, nga të cilat ju mund të bëni dietë, një

 • Mëngjes: kungull i njomë steamed me pure patate, lëng karrote;
 • Dreka: manaferrat ëmbël Morsik;
 • Dreka: supë Buckwheat perimesh, një copë djathë, lëng boronicë;
 • Rostiçeri: copa disa shalqi apo pjepër;
 • Darka: djathi me copa e fruta, kos.

Ushqimi për cystitis në meshkuj

Sëmundjet e fshikëzës urinare në meshkuj hyrë ajo nxit infeksionin ose patogjene. Gjithashtu, inflamacion mund të jetë rezultat i një sëmundje të tilla si urethritis, prostatitis, pielonefrit, dhe të tjerët. Dietë të veçantë të lehta dhe të nevojshme për përmirësimin e shpejtë dhe shërim të plotë.

Shembull menu mashkull dietë mjekësore:

 • Mëngjesi: sallatë kastravec, merak perime, qumësht;
 • Dreka: copa disa djathë, hikërror zier me perime dhe feta viçi, bukë krunde;
 • Rostiçeri: pjepër apo shalqi;
 • Darka: apple - lëng boronicë, qumësht supë patate, kastravec - sallatë lakër.

Ushqimi për cystitis në gratë shtatzëna

Sëmundje fshikëz mund të ndodhë në çdo fazë të shtatzënisë. Shkaqet e cystitis në gratë shtatzëna shpesh janë:

 • Stanjacioni i urinës;
 • Ndryshimet hormonale në barrë;
 • Sëmundjet Nedolikovani inflamatore;
 • Tiparet anatomike e strukturës së organeve femra urinare.

Për ushqim ishte e pranueshme dhe të shëndetshme për nënën dhe fëmijën e palindur duhet të përfshihen në dietë e frutave, manaferrat, drithëra, perime dhe shumë e lëngjeve.

Menu mostër për gratë shtatzëna:

 • Mëngjesi: applesauce, qull hikërror me perime, panxhar - lëng molle;
 • Dreka: Berry - sallatë djathë, kungull i njomë steamed, djathë;
 • Dreka: lëng boronicë, molle;
 • Darka: sallatë frutash, kungull me avull, kos.

Ushqimi për cystitis në fëmijë

Cystitis - një dukuri shumë e zakonshme për moshën e fëmijës, për shkak të strukturës së traktit urinar të fëmijës.

Metodat dietik për fëmijë përfshin dietë produktet e mëposhtme:

 • Perime, drithëra, fruta;
 • Thartuar qumësht pjekur, kos unsweetened, kefir;
 • TEAS bimor - lë ferrë, thupër apo limon balm, fara kopër, kamomil;
 • Pije frutash, boronicë dhe lëng boronicë.

Ushqimi për cystitis akute

Ushqimi për cystitis akute synojnë kullimin me urinare patogjene sëmundje e traktit.

Recommended Shembull menu:

 • Mëngjesi: sallatë me pjepër dhe shegë, lëng karrote, hikërror qull;
 • Dreka: lëng kungull;
 • Dreka: Buckwheat perime supë, sallatë kastravec, çaji jeshil me mjaltë;
 • Rostiçeri: shalqi;
 • Darka: kungull i zier, lëng boronicë.

Ushqimi cystitis kronike

Ushqimi cystitis kronike jep një efekt të fuqishëm diuretik dhe antimicrobial.

Menu Shembull:

 • Mëngjes: një fetë e pjepër, lakër me kungull i njomë, djathë, pije kungull;
 • Dreka: copa disa shalqi;
 • Dreka: sallatë të freskët lakër, perime steamed, një copë mish lope të zier;
 • Dreka: lëng boronicë;
 • Mbrëmje: llapa oriz, mollë - sallatë pjepër, lëng boronicë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për diarre (diarre).

Rezultate, komentet dhe rekomandimet e mjekëve në lidhje me ushqimin e duhur gjatë cystitis ^

Rezultatet dietat me cystitis - reduktimit efektiv të simptomave të dhimbshme në 2-4 ditë. Pas një ose dy javë, në varësi të sëmundjes tërësisht ose pjesërisht rivendosur gjendjen e traktit urinar. Opinionet dietë ndërsa cystitis në mesin e të shërohen dhe metodologjia diete zbatohet vetëm pozitive.

Duke vënë në praktikë mjekët këshilla se si për të shmangur cystitis sëmundjes, ju mund të kufizojnë veten nga pasojat e dhimbshme:

 • Në mënyrë të qartë të ndjekin dietën e tyre, pikërisht për të kufizuar përdorimin e pijeve kosi, turshi, i kripur, aromë dhe alkoolike;
 • Jo mbiftohem;
 • Dolikovuvaty kohë sëmundjet inflamatore dhe infektive;
 • Pini shumë lëngje çdo ditë;
 • Mbani jetës sedentare.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: