Diabet dietë Lloji i parë


Diabet dietë Lloji i parë i ndihmon për të kompensuar për sëmundje

Diabeti tipi i parë, ndryshe nga lloji i dytë i diabetit është insuinozavisimym, pasi kjo sëmundje pankreasi nuk prodhon insulinë.

Si rezultat, trupi zhvillon një insulinë mungesë absolute - një gjendje jashtëzakonisht të rrezikshme për jetën.

Insulinë-varur diabet mellitus (IDDM) Lloji 1 është quajtur shpesh "i mitur", sepse ajo zhvillon në fëmijët ose të rinjtë (kryesisht nën 25) kundër shkatërrimit virale ose autoimune të pankreasit.

Në IDDM nën viruseve të ndryshme (shytave, fruthit, dhimbje të fytit, gripit) ose disa kimikateve më të madhe të qelizave të pankreasit (90%) vdes, sepse pacientët e tillë është insulinë jetike, dmth injeksione insulinë.

Gjithashtu, ndër shkaqet e diabetit të tipit të parë, mjekët vuri në dukje një rol të rëndësishëm të faktorëve gjenetik (defekt i trashëguar në kromozome) dhe stresi të rënda.

Shpesh simptomat e para shfaqen pas traumave akute (stresi, frika, lemeri, vdekja e të dashurit) në mënyrë të besueshme të përcaktuar shkaku rrënja e sëmundjes është nganjëherë shumë e vështirë - rrjedhur ose sëmundje fshehur apo rezultuan nga tendosje të rënda mendore.

Simptomat e diabetit tip 1 ^


Shumica IDDM fillon papritur dhe ndodh në formën akute, deri ketoacidosis dhe gjendje kome diabetik. Përveç kësaj, sëmundja është shumë labylno që është e paqëndrueshme - pacientët kanë luhatjet e mprehtë në nivelet e sheqerit në gjak gjatë ditës (0.7 g / L në 3.5 g / l).

 • Shpesh, para drekë atje hypoglycemia (rënie të papritur në nivelet e glukozës në gjak), dhe më afër natën dhe hiperglikemia herët në mëngjes duket - e kundërta e gjendjes hypoglycemia karakterizuar nga një rritje të mprehtë në glukozë dhe etje që vhamovuyetsya vetëm për një periudhë të shkurtër kohe pas dehur lëngshme.
 • Etja është aq e fortë që parandalon gjumë plotë dëmton shëndetin e përgjithshëm dhe redukton efikasitetin.
 • Përveç kësaj, pacientët të zhvillojnë Polyuria, që në mënyrë dramatike rrit numrin e urinës ndashëm (deri në 9 litra në ditë), dhe urina bëhet ngjyra të lehta dhe kjo rezulton sheqer.
 • Përveç sa më sipër, simptomat kryesore të diabetit tip 1 - humbje e rëndë e peshës (10-15 kg në muaj), rritur oreksi, kruarje, abrasions, dobësi dhe aroma e frymës aceton.

Në shenjë e parë e zhvillimit të diabetit, është e rëndësishme që të kërkoni ndihmë mjekësore për diagnostikimin dhe trajtimin e hershme.

Nëse keni vendosur në fillim të zhvillimit të sëmundjes dhe të marrë masat e duhura (insulinë, drogës hipoglikemik dhe dietë), prognozë e mëtejshëm të diabetit tipi i parë do të jetë e dobishme dhe të jetë në gjendje për të shmangur komplikime të rënda enëve të gjakut dhe infeksionet. Nëse ju le sëmundja marrë kursin e saj, ajo shpejt mund të zhvillohet në një gjendje kome diabetik dhe fatale.

Diabet dietë Lloji i parë ^

Ushqimi për diabetin Tipi 1, së bashku me ynsulynoterapyey dhe terapi fizike, është një pjesë thelbësore e procesit të trajtimit dhe ka për qëllim rikthimin e peshës normale të trupit, normalizimin e metabolizmit dhe pacientët rehabilitimit.

 • Terapia dietë në IDDM kërkon, mbi të gjitha, të kontabilitetit të rreptë të karbohidrateve të konsumuar, pasi ato janë burimi kryesor i energjisë për trupin e njeriut dhe të ndikojë në nivelin e sheqerit në gjak. Por në qoftë se një person i shëndoshë fillon të prodhojë insulinë menjëherë pas fillimit të ushqimit, insulinë atëherë futur artificialisht nuk reagojnë për konsum të ushqimit.
 • Që dietë karbohidratet e pacientit duhet të jetë rreth 50 - 60% e dietën e përditshme, ju duhet të sjellin veprimin e insulinës në përputhje të plotë me karbohidratet konsumuar. Plotësoni larg përjashtimit ose serioze kufizime të çdo ushqim, si në dietë në diabet tip II, nuk është e nevojshme.

Diabetes duhet të dini se të gjitha produktet vuhlevodomistki shkallën e asimilimit me kusht ndarë në 5 grupe:

 1. karbohidratet tretshëm (sheqeri i pastër dhe ëmbëlsirat);
 2. Produktet e lëngshme të qumështit - qumësht, kos, etj .;
 3. fruta dhe perime;
 4. perime nekrohmalysti;
 5. drithëra dhe kokrra - drithëra, makarona dhe prodhimet furrë.

Nëse një pacient me IDDM ka peshë të tepërt, është e mjaftueshme për të përjashtuar nga menuja vetëm produkte vuhlevodomistki grupin e parë, grupe të tjera karbohidrate futje duhet të mësojnë se si të dozë gjatë gjithë ditës në një vakt nuk ka më shumë se 4 - 5 njësi të grurit (DD). Kur mbipeshë dhe kolesterolit të lartë gjithashtu duhet të kufizojë futje tuaj të yndyrave.

Përveç kësaj, pacientët IDDM duhet të ndjekin rregullat normale të ushqyerit e mirë:

 • A nuk e tejkalon kalorive kërkuara fiziologjikisht përditshme llogaritur individualisht për çdo pacient në varësi të peshës së trupit dhe të energjisë.
 • Është e rëndësishme që të krijojë një ritëm të jetës që mënyra e insulinës, marrjes të ushqimit, dozimin karbohidrate përmbajtjes kalori dhe aktivitetit fizik janë zgjedhur siç duhet dhe të kombinuara organike.
 • Si një pankreasit shëndetshme prodhon çdo ditë rreth 40 IU e insulinës (kjo nevojë e trupit të njeriut), që ju të merrni kohë - të qëndrueshme përmbajtja e tij në trup të jetë në gjendje për të kontrolluar sheqerit tuaj në gjak në një stomak bosh.
 • Ju duhet për të siguruar rrjedhjen e pjesshëm të insulinës gjatë gjithë ditës dhe përputhshmërinë e tij me çdo vakt.

Parimet kryesore të dietës në diabet tip parë

 • ushqimi pjesshëm (5 - 6 herë në ditë);
 • Shpërndarja e karbohidrateve në ushqim, në varësi të numrit të injeksioneve të insulinës;
 • Përmbajtja e lartë e fibrave në dietë dhe karbohidrateve (rreth 50-60%);
 • Llogaritja e numrit të kërkuar të karbohidrateve përmes një sistemi të njësive të grurit dhe indeksi glycemic.

Terapia dietë në IDDM varet regjim insulinë, individualisht mjekun e zgjedhur për secilin pacient. Aktualisht, trajtimi lloje të ndryshme të insulinës (veprimit të gjatë, të shkurtër apo të ndërmjetme) dhe përdoret disa skema bazë të aplikimit të vetme-input saj, dy-fish dhe të kombinuara.

Skema insulinë kombinuar më i zakonshëm që përdoret në të cilën një insulinë ndërmjetme injektuar dy herë dhe të thjeshtë (të shkurtër) insulinë - para çdo vakt. Kjo skemë më fiziologjike dhe fleksibël, aq lehtë përshtatet me ritmin e jetës së pacientit dhe zvogëlon rrezikun e hipoglikemia dhe hiperglikemise pas një vakt. Në këtë rast ju duhet të ndjekin një plan të rreptë të hahet si në qarqet e tjera, për shkak se para çdo vakt insulinë administruar shkurtër.

Megjithatë, për shkak të faktit se trupi është vazhdimisht duke vepruar insulinës hapa të ndërmjetëm intervale shumë të gjata midis ngrënies nuk e bëjnë. Përveç kësaj, duhet të ketë një insulinë të shkurtër menjëherë para se të shkojnë në shtrat - ajo duhet të shpoj para darkë, në 19-20 orë. Pak më vonë, ju duhet të shkoni në një insulinë të ndërmjetëm dhe darkë të lehtë (darka e dytë duhet të përmbajë rreth 2 CW). Injeksion i dytë i insulinës ndërmjetme (mëngjes) është 12 -14 orë në mbrëmje.

Në hartimin e menu për zgjedhjen dhe duke numëruar numrin e kërkuar të karbohidrateve të përdorura njësi ndërkombëtare të njësisë matëse të mishit (CE), i cili përmban 10-12 gram carbs neto.

Sistemit CE lehtëson llogaritjet - për të përcaktuar numrin e pjesë CE të ushqimit, të mjaftueshme për të dini se produktet specifike pjesë vuhlevodomistkyh barabarta për 1 CE. Tabela numri i produkteve bazike që përmbajnë 1 CE paraqitur në këtë artikull.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për diabet tip 2. 

Ushtrimi me dietë ^

Nëse ju prisni një punë intensive fizike, e cila mund të shkaktojë një rënie të mprehtë në sheqerit në gjak, të marrin masa paraprake:

 • Në ditën e ngjarjes, rezervat e kushtueshme të energjisë, rekomandohet dozën e mëngjesit e insulinës pak më e ulët (2 - 4 njësi) dhe të jetë i sigurt për të sjellë së bashku një termos çaj ëmbël dhe sanduiçe (7 - 8 CW).
 • Nëse jeni duke marrë drogë glukozë-uljen, doza e insulinës në mëngjes nuk kanë nevojë për të shkurtuar.
 • Para se puna fizike të nevojshme për të ngrënë mirë, dhe pas 2 - 3 orë prapa pak për të ngrënë, të tilla si një sanduiç (2 CW) me qumësht. Këto masa do të ndihmojë për të shmangur zhvillimin e shpejtë të hypoglycemia.

Pini alkool në kombinim me aktivitet fizik është rreptësisht e ndaluar, si në këtë rast, mundësia e rritjes hypoglycemia në mënyrë dramatike. Përveç kësaj, të marrë atë një rregull gjithmonë të kryejë diçka të ëmbël (lëng frutash, limonadë apo sheqer e madhe) - këto produkte ndihmojë nëse është e nevojshme shpejt për të arrestuar reagim të rrezikshme hypoglycemic.

Kur zgjedhur siç duhet skemën e trajtimit dhe kompensyrovannom pacientëve diabetit zakonisht mund të çojë një jetë normale dhe të punojnë së bashku me njerëz të shëndetshëm. Ushtrime të veçanta terapeutike dhe një jetese aktive mund të, edhe pse jo plotësisht, në një farë mase të kompensuar për insulinë. Kjo është për shkak se ushtrimi i moderuar kontribuojnë në rritjen e shfrytëzimin e glukozës nga indet.

 • Në mungesë të komplikimeve mund të shkoni hiking, çiklizmit, duke luajtur tenis, badminton, vizitoni gjimnastikë seksion, sportive tantsev- rëndësishmja, ngarkesa duhet të jenë të rregullta, për të shmangur ndryshime të papritura.
 • Kjo është, në qoftë se ju disa herë në javë duke vizituar seksionin sportive, pjesa tjetër e javës duhet të sigurojë ushtrimin e të barabartë.
 • Para se çdo sport, për të ruajtur shëndetin e mirë, mos harroni rostiçeri lehtë (2 - 3. DD).

Për të kompensuar për diabet dhe të çojë një jetë të plotë, është e nevojshme për të trajtuar trajtimit të rekomanduar në mënyrë të përgjegjshme dhe të marrë përgjegjësinë e plotë për shëndetin e tyre. Mjekët pohojnë se trudnokompensiruemoho shkaqet e diabetit janë vetëm nesobrannost, dembelizmi dhe pacienti papërgjegjësia.

Çdo pacient me diabet duhet të mësojnë vlerën e ushqimeve karbohidrateve dhe të mbajë një ditar personal, i cili shënoi tregues të tilla të rëndësishme:

 • Dietë (ushqim dhe numrin CE)
 • ilaçe (doza të shkurtra dhe të ndërmjetme të insulinës)
 • sheqerit në gjak,
 • ushtrim,
 • ndryshimet në shëndetësi.

Mbajtja e një ditar të tillë, sipas mjekëve, do të kompensojë plotësisht dhe për të mbajtur diabetin nën kontroll shëndetin dhe të performancës.