Ushqimi për psoriasis


Ushqimi për psoriasis efektive zvogëlon frekuencën e acarimin

Ushqimi për psoriasis - një mënyrë efektive për të lehtësuar simptomat e pakëndshme, e cila është përdorur si një pjesë integrale e trajtimit.

Features psoriasis ushqimit ^


Psoriasis - një sëmundje lëkurë që ndodh në formën kronike. Arsyet për shfaqjen e saj të njohur në mënyrë të besueshme.

Mjekësi Deri më tani e di me siguri se çfarë është mekanizmi i sëmundjes. Megjithatë, në shekullin e 19 u dëshmua se ajo nuk është lebra dhe natyra e tij neynfektsyonnaya - dmth, psoriasis infektuar në bartës të kësaj sëmundjeje mund të jetë.

Një nga arsyet kryesore për sëmundje verzione është një faktor i trashëguar, por ajo gjithashtu ka konfirmuar. Infektuar psoriasis në çdo moshë, në vitet e fundit ata kanë njerëzit gjithnjë e më shumë të sëmurë të rinj. Vërejtur edhe raste të psoriasis në foshnjat.

Gjatë acarimin e psoriasis patologji shfaqet në formën e lezioneve lëkurës ngritura kuqe, fryrë dhe shkaktojë kruarje. Ju mund të ndryshoni thonjtë, të cilat shfaqen njollat, njollë dhe ndarjen. Disa pacientë kanë dëme në joints.

Ndikime të veçanta dietë për sëmundje dhe në frekuencën e acarimin. Në mënyrë tipike, mjekët përshkruajnë ushqim hypoallergenic, krahasohen në mënyrë individuale të pacientit duke pasur parasysh karakteristikat e tij.

Avantazhet dietë për psoriasis konsistojnë në:

 • Veprimi i tij i shpejtë dhe efektive,
 • normalizimin e zorrë
 • marrjen e shpëtoj kilogram shtesë,
 • Gjendja e shkëlqyer e lëkurës.
 • Përveç kësaj, përdorimi i frutave dhe perimeve pasuruar me vitamina trupin, uji pastron toksina.

Disavantazhi është refuzimi i desserts shijshme të preferuar. Ushqimi për psoriasis duhet t'i përmbahen gjatë, ndryshe sëmundja përsëri kujtoj veten.

Para Kundërindikimet programin e trajtimit janë sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe nervor, si menu përjashtuar ushqimet që ndikojnë në gjendjen e enëve të gjakut dhe qarkullimin e gjakut. Në qoftë se këta pacientë është nevoja për të trajtuar psoriasis, dietë duhet të rregullohen në mënyrë individuale.

Në psoriasis, menu duhet të fshihen:

 • Ushqime të ngopura, tymosur, vezë dhe ushqime të tjera të larta në proteina;
 • Rrikë, qepë, hudhër;
 • Ulja e konsumit të gjalpë;
 • Patate dhe makarona, si një burim i karbohidrateve në psoriasis nuk është i rekomanduar;
 • Produktet me bojë natyrore kuqe - domate, piper i kuq ëmbël apo e hidhur, fruta të kuqe dhe manaferrat.

Në dietë duhet të përfshijë:

 • Pa drithërat qumështit (hikërror, kënaqur), mund të me fruta të freskëta;
 • Perimet ata kanë nevojë për të ngrënë më shumë se zakonisht për shkak se ato përmbajnë fibra dhe vitamina;
 • Mish ligët (pule, viçi, lepuri, mish viçi, Turqi) - steamed ose të ziera, ju mund të piqem në shëllirë;
 • Supave mbi pule, perime apo kërpudha supë;
 • Fruta të freskëta në sasi të mëdha;
 • Lean peshku - zier, zier, e pjekur;
 • Çaj i dobët, pije frutash nekrasnuyu.

Parimet themelore të dietës në psoriasis dhe menynë shembullore ^

Baza e dietë për psoriasis - menu, e cila parandalon shqetësime yndyrë dhe proteina në metabolizmin. Dietë duhet të jetë e pasur me ushqime bimore dhe i kufizuar në yndyrna shtazore, produktet e qumështit dhe sheqerit.

Menu për 7 ditë

1 ditë

 • Kasha kungull me oriz, fruta, 0.5 ch lugë mjaltë, çaj.
 • 2 banane;
 • Supë pa mish (350 ml), viçi i zier (100 g), bukë, lëng;
 • Kërpudha të zier (100 g), lakër me lëng kastraveci.

Dita 2

 • Qull pa qumësht, banane, lëng të lehta;
 • Supë me oriz, lakër dhe piper zile, 200 gram peshk steamed, një copë bukë, çaj jeshil;
 • Kefir;
 • Sallatë me lakër, qepë, kopër dhe majdanoz, peshk (100 g), çaj.

Dita 3

 • Krem (300 ml), një copë bukë, lëng molle;
 • Banana (1 njësi);
 • Kastravec dhe spinaq me vaj ulliri, peshk të pjekur në petë (250 g), të ulët-yndyrë djathë (50 g), çaj me limon;
 • Qull elb, 2 domate, ullinj (30 g), u rrit.

Dita 4

 • Qull oriz me domate, patëllxhan dhe kungull i njomë, kajsi, çaj bimor;
 • 2 dardha;
 • Okroshka (350 ml), mish i zier pule (200 g), bukë, lëng dritë;
 • KISSEL (150 ml);
 • Sallatë me domate, lakër dhe speca e ëmbël, peshk i zier (200 g) fetë bukë dhe çaj.

Dita 5

 • Sallatë, 2 vezë të ziera, lëng;
 • Apple komposto prej frutave të thata;
 • Qull hikërror, peshk, e pjekur në furrë me speca dhe patëllxhan (200 g) fetë bukë, çaj jeshil;
 • Banane (1 copë), lëng molle;
 • Supë pa mish (300 ml) zier kërpudha (100 g), bukë, çaj bimor.

Dita 6

 • Bollgur qull pa qumësht, rrush (50 g), çaj me limon;
 • Banana (1 pc) lëng;
 • Pure lakër (200 g), 2 patties peshk steamed, 2 feta bukë, çaj jeshil;
 • Supë perimesh (300 ml), 2 feta bukë, peshk i zier (150 g) zierje e fruta të thata.

Dita 7

 • Omëletë steamed (200 g) fetë bukë, sallatë lë me shalqi, komposto frutash;
 • Një pelte qelqi;
 • Supë me elb perla, karrota, speca dhe kastravec, peshk të pjekur (200 g), 2 feta bukë, çaj bimor;
 • 2 banane;
 • Sallatë lakër (350 g), 2 feta bukë, peshk i zier (150 g), supë shypshynovyy.

Ushqimi për psoriasis në Pehano

Një nga versionet e dietës për pacientët me shkencëtar sëmundjet e lëkurës zhvillohet amerikan John Pehano. Ushqimi për psoriasis në Pehano bazuar në parimin e bilancit acid-bazë - 70-80% e produkteve të përdorura për ditë duhet të jetë schelocheobrazuemymi, dhe vetëm 20-30% - kyslotoobrazuyuschymy.

Nga produktet krijon livadh, përfshijnë fruta dhe manaferrat përveç kumbulla, kumbulla të thara, Kastrati, blueberries dhe currants, perime (përveç bishtajore, kungull, raven dhe lakër brukseli). Formimi i acideve promovojnë ushqime të lartë me proteina, niseshte, yndyrë, sheqer - patate, mish, fasule, ushqim deti, vaj. Sidomos dëmshme për përdorimin e tyre në kombinim.

 •  Ushqimi gozhdë psoriasis ndërtuar edhe mbi parimin e acid - bilancit bazë në të cilat produktet e të kontribuojnë në formimin e alkali duhet të marrë pothuajse 3 herë më shumë se në formën e acidit.
 • Ushqimi për psoriasis të kokës inkurajon të shmangur të hahet, organet nervoz ndihmon tretjen e ushqimit dhe të mëlçisë, të cilat përfshijnë erëza, tymosur, yndyrë dhe kripë.
 • Ushqimi për psoriasis në fëmijët se rekomandimet e përgjithshme, këshillon të mbajë sistemin imunitar që nuk është formuar plotësisht, dietë të ekuilibruar. Ne nuk mund të lejojmë kontaktin e pacientëve me tymit të duhanit.
 • Ushqimi gjatë rëndim të psoriasis përfshin kufizime më të rrepta, futje fluide në sasi të mëdha, si dhe nevojën për zorrë spastrimit enemas.

Receta për një dietë për psoriasis ^

Salmon në petë me perime

 • Përbërësit: salmon (2 copë), kërpudha, karrota, kungull i njomë, brokoli dhe lulelakër - 300 g, lëng limoni (3 lugë d), kopër (30 g).
 • Imët pres perimet dhe për të sjellë të butë në një kazan të dyfishtë.
 • Kontejnerë të bëjë me flete metali në formë të shuttles, vë në pjesën e poshtme 150 g perime.
 • Vënë në peshk petë në anët ishin të mbyllura, dhe të lartë - hapi. Rigon me lëng limoni dhe spërkat me kopër.
 • Piqem në 160 g në furrë për 15-20 minuta.

 Kërpudha zier

 • Përbërësit: kërpudha (350 g), 400 g yndyrë të ulët krem ​​kosi, 1 karrota, vaj ulliri (1 tbsp lugë.), Pak kripë dhe erëza të butë.
 • Mushrooms prerë në feta. Ziej për rreth 20 minuta nën kapuç.
 • Karrota fshij, shtoni mushrooms dhe kuzhinier një tjetër 10 minuta.
 • Shtoni kripë, shtoni salcë kosi dhe seasonings dhe zierje çdo gjë së bashku për një tjetër 15 minuta, nxitje herë pas here.
 • Ajo mund të furnizohen si një pjatë ose piper të veçantë.

Perime copëtuar me Turqinë

 • Përbërësit: gjirit gjeldeti (300 gram), karrota dhe piper zile (1 pc), vezë, kopër (50 gram), kripë dhe seasonings.
 • Mish bluaj, përzierje vezë, shtoni erëza dhe kripë.
 • Masë kuç në formën e topa nga maja tek hale piperin.
 • Roll ato në karrota integruar dhe kopër.
 • Cook 15-20 minuta për një çift.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për atherosclerosis.

Rezultatet, rekomandime dhe komente e mjekëve ^

Pavarësisht nga fakti se sëmundja e lëkurës është i shëruar plotësisht, rezulton në dietë psoriasis pas 2 javësh duke treguar vetes uljen e sëmundjeve. Nëse ju do të ndiqni një dietë dhe më tej, lëkura merr pamjen shëndetshme, bëhet e butë dhe elastike - pa lezione patologjike.

Opinionet dietë për psoriasis në mesin e mjekëve ndarë: disa përkrahur kufizime të tilla diete, ndërsa të tjerë besojnë se ata janë shumë të butë. Në çdo rast, çdo person është caktuar një kurs diete në varësi të performancës së tij individuale. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se vetëm një ushqim shëndetësor me sëmundje nuk mund të përballojnë, kështu që të jetë i sigurt për të respektuar emërimet mjekësore.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: