Ushqimi për diabet tip 2


Ushqimi për diabet tip 2

Diabetes mellitus tipi II, është i njohur për të insulinës, pra, pankreasi prodhon insulinë njeriun e sëmurë (ndonjëherë madje edhe në sasi të tepërta).

Megjithatë, për shkak të çrregullimeve metabolike, trupi nuk arrin, qelizat që rezultojnë nuk janë në gjendje të përdorin insulinë prodhuar, dhe pa marrë glukozës jetik, të filloni të ndjeni mungesën e energjisë,

Kjo është për shkak se qelizat e indeve të trupit bëhet rezistent ndaj vetë hormon saj insulinës, që është, ata vetëm të ndaluar atë të "shohin" dhe bllokojë atë "qasje".

Si rezultat i zhvillimit rezistencën e insulinës (pandjeshmeri ndaj insulinës), kur niveli i insulinës në nivelin e sheqerit në gjak bëhet i tepruar.

Shkakton e diabetit të tipit të dytë ^


Shkaqet kryesore të diabetit të llojit të dytë, të quajtur mjekët:

 • faktor i trashëguar
 • sëmundjet e pankreasit,
 • trashje.

Diabeti i tipit të dytë është quajtur mjekët fituara, ose "diabet njerëzit e dhjamosur," sepse, më shpesh se nuk është shkaktuar nga një predispozicion gjenetik (diabet familjare) dhe mënyrën e jetesës.

Intrigës e kësaj sëmundjeje është se ajo shfaqet jo menjëherë - sipas mjekëve, nga fillimi sëmundje të shenjave të para klinike të cilat kërkojnë që kërkojnë ndihmë mjekësore, mesatarja është rreth 8 vjet.

Si rezultat, një person kthehet te mjeku shumë vonë, kur pankreasi ka humbur aftësinë e tij për të prodhuar plotësisht insulinë.

Ankesat kryesore të pacientëve me këtë është:

 • etje,
 • uria e vazhdueshme,
 • humbje peshe
 • dobësi,
 • shpeshta dhe të bollshme (deri në 8-9 litra në ditë) urinim.

Në fazat e hershme të sëmundjes diabet diagnostikuar Type 2 është e vështirë - kjo është bërë vetëm përmes studimeve laboratorike, si dhe sheqerit në gjak e rregullt nuk kalon normën e përcaktuar. Për diagnozën e kurbë e sheqerit në gjak për të përcaktuar glukozë ngarkese ose sukrozë. Nëse ju load definuar rritje të lartë të sheqerit - kjo tregon një formë latente të diabetit, apo preddiabet.

Prandaj, ju duhet të dini simptomat më të hershme tipike e diabetit tip II, të cilat duhet të i kushtoj vëmendje për të ndihmuar në diagnostikimin e sëmundjes në fillim. Këto përfshijnë:

 • Goja e thatë apo pështymë ngjitet,
 • lëkura shumë e thatë,
 • zhvillimin e cataracts dhe vizionin e paqartë,
 • Shfaqja kruajtje (përfshirë vaginës)
 • lezione të lëkurës pustular (vlon, carbuncles, dermatitis atopik)
 • rritur sleepiness,
 • lodhje,
 • progresion jashtëzakonisht të shpejtë të kariesit të dhëmbëve.

Përveç kësaj, zhvillimi i sëmundjes mund të tregojë mpirje dhe cramping e gjymtyrë të ulët, humbjen e flokëve në këmbë, rritjen e rritjen e flokëve e fytyrës, të ngadalshme se më parë, plagë shëruese, pamjen e rritje të vogla të verdhë në trup dhe inflamacion të prepucit në meshkuj (për shkak të urinim i shpeshtë ).

Faktori kryesor nxitje në zhvillimin e mjekëve diabetit quajtur ynsulynonezavysymoho mbipeshes dhe obezitetit, dhe të plotë të njerëzve, si ajo bie në një rreth vicioz:

 • Fakti që insulinë dhjamor ind kjo është ajo që është, aq më shumë nevojë për insulinë.
 • Insulina e tepërt është, nga ana tjetër, të kontribuojnë në akumulimin e mëtejshëm të yndyrë.
 • Lirimin e doza të mëdha të insulinës shkakton uri të rënda dhe personi fillon të ngrënë më shumë, duke rezultuar në rritjen e peshës, rrit rezistencën ndaj insulinës dhe pankreasit gradualisht mbingarkuara shkatërruar.

Për të shmangur një skenar të tillë, ju keni nevojë për të reduktuar sasinë e insulinës në indet normale (yndyrë). Për shkak se humbje peshe është ilaç kryesor për diabet tip 2 dhe e vetmja mënyrë për të shmangur komplikime të rënda të sëmundjes si dëmtime në veshka, këmbë diabetik, humbjes së vizionit dhe sëmundjet e zemrës dhe enët e gjakut.

Ushqimi për diabet tip 2 ^

Ushqimi për diabet tip 2, pa ekzagjerim, është një domosdoshmëri, sepse, për shkak të dietës, jo vetëm mund të normalizohen në peshë, por të shmangur komplikacione të rrezikshme.

Sipas mjekëve, respektimi strikt i dietë (LIFE), diabeti tip 2 mund të trajtohet me sukses pa mjekim.

Përgatitur siç dietë domosdoshmërisht të çojë në përmirësimin e sëmundjes - gradualisht të rritur ndjeshmërinë e qelizave dhe indeve të insulinës tyre, përmirëson lipidet dhe karbohidrate metabolizmin.

Parimet themelore të dietës në diabet tip 2

 • Ata duhet të organizojnë pjesshëm dhe të shpeshtë (të paktën 5 - 6 herë në ditë) dietë, dhe duhet të shohim në atë se kalorive dhe karbohidrateve të shpërndara në mënyrë të barabartë në çdo vakt.
 • Kërkesa e rekomanduar ditore e ushqimit për të ndarë si më poshtë: mëngjes, drekë dhe darkë e parë - 25%, mëngjesin e dytë - 15%, dhe drekë darkë të dytë - 5%.

Kjo dietë do të sigurojë thithjen më të mirë të ushqyesve të përfshira në ushqime, dhe gjithashtu, shumë e rëndësishme, do të parandalojë zhvillimin e hipoklikemii - një gjendje jashtëzakonisht të rrezikshme kur pacienti bie nivelet e glukozës në gjak.

Nëse ju jeni një person hipoklikemii këto shenja paralajmëruese:

 • zhvillon dobësi e papritur,
 • rritur djersitje
 • ndjenja e urisë padurueshme,
 • lëkundje duart dhe këmbët,
 • trullosur,
 • veprimet e mundshme pamotivuar.

Ky kusht është veçanërisht e rrezikshme, sepse, ndërsa dështimi për të ofruar ndihmë të menjëhershme, konvulsione mundshme, humbja e vetëdijes dhe zhvillimin e komë hypoglycemic.

Për të parandaluar ndërlikimet fatale, urgjentisht duhet të japin karbohidratet pacientit tretshëm që shpejt të rritur glukozës në gjak (brenda 3-5 minuta) - kjo është e sëmurë me diabet duhet gjithmonë të kryejë një gunga pak sheqer apo lëng frutash.

Kjo është veçanërisht e domosdoshme në qoftë se duhet të ushtrojnë, e cila gjithashtu mund të çojë në një rënie të mprehtë të glukozës në gjak, deri në gjendje kome hypoglycemic. Në të moshuar dhe pleqërie gjendjen e moshës së hypoglycemia më të rrezikshëm, sepse edhe agjërimi në mënyrë dramatike rrit gjasat e sulmit në zemër dhe infarkti.

Llogaritjen individuale e marrjes kalori të përditshme duhet të marrë në peshës trupore llogari dhe aktivitetit fizik. Pesha ideale për meshkujt është llogaritur duke përdorur formulën (gjatësia - 100) - 10%; pesha ideale gra (rritja -100) - 15%.

 • Njerëzit me një peshë ideale duhet 25 kalori në ditë për çdo kilogram të madhe të normës nevojën 10% më të ulët kalori 20 kalori,
 • trashje dhe peshë të tepërt në 50% - 17 kcal mjaftueshme,
 • obeziteti 3 - 4 gradë dhe e tepërt pesha e trupit më shumë se 50% e marrjes kalori nuk duhet të kalojë 15 kcal për kilogram.

Në varësi të punës dhe aktivitetit fizik llogaritur rritje të përditshme me kalori, si më poshtë:

 • me punë të lehta fizike në 1/3,
 • në një punë të moderuar -? në,
 • kur puna e rëndë fizike - 60%
 • me punë shumë të rënda fizike - dy herë.

Sigurimi Proteinat trupit, karbohidratet, vitaminat, yndyrnat dhe minerale duhet të jetë në një sasi fiziologjikisht të përshtatshme për trupin:

 • (1 proteina - 1,5 g, yndyrë 0,75 - 1,5 g, karbohidratet 4,5-5 gram për kilogram të peshës trupore).
 • Për kalori proteina duhet të marrë rreth 20% të totalit të kalorive, karbohidratet - 50 - 60%, yndyrë - rreth 30% të përmbajtjes së përditshme kalori.

Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht ose kufizojnë karbohidratet maksimale ushqyese rafinuar (ëmbëlsirat, pasta, pije e butë, alkoolit). Përveç kësaj, nevoja për të reduktuar konsumin e kolesterolit dhe yndyra të kafshëve - rreth 2/3 e shumës së tyre të përditshme duhet të bjerë në vajra bimore (ulliri, luledielli, misri).

Llogaritja e saktë e sasinë e nevojshme të karbohidrateve është çelësi për dietë e diabetit, sepse karbohidratet janë burimi më i rëndësishëm i të ushqyerit dhe të energjisë për qelizat. Për të lehtësuar karbohidratet numërimit në të ushqyerit ndërkombëtar futur konceptin e "njësisë së bukës" (CE), e cila ju lejon të shpejt të lundruar vlerën karbohidrate e produktit.

Për çdo pacient me mjekun diabeti individ ditë normë CE duhet të llogaritet duke marrë parasysh:

 • pesha e trupit
 • ushtrim,
 • ashpërsia e sëmundjes,
 • efektet anësore,
 • Mjekim marra (8-22 CW).

Tabela e mëposhtme tregon produktet që përmbajnë 1 njësi drithëra për të ndihmuar të gjetur zëvendësues ekuivalente për karbohidratet e produkteve të ndryshme dhe të bëjë një menu të larmishme dhe të pasur.

Tabela produkt përmban numër 1 CE

Moloh. Produkte kefir, krem, qumësht - 200 ml Shalqi - 270g
bukë e bardhë - 20g portokalli - 150g
bukë e zezë - 25 g banane, persimmons, rrushi - 70 g
biskota, të thata - 15 g kumbull, qershi, dardhë, mollë - 90 g
Makarona, brirët, petë - 15g pjepër - 100g
misri - 100 g fiq - 80 g
bollgur, miell, hikërror, misër. Thekon - 15 g Strawberry - 160g
oriz, mel, bollgur, elbi - 15 g bukuroshe, i tretë - 120 g
Cheerios - 15 g Mandarin, mjedër - 150g
patateve të skuqura - 35 g kajsi, kivi, mango - 110 g
pure patate - 75 g blueberries, Kastrati, manaferrat - 140 g
patate të ziera - 65 g rrush pa fara, pineapple, ftua - 140 g
patatina - 25g grejpfrut, shegë - 170 g
krijoj birrë - 250 ml akullore - 60g
sheqer - 10g

Në produktet e përziera (pancakes, dumplings, qofte, ëmbëlsira djathë) numri CE duhet të llogariten bazuar në përbërjen dhe sasinë e përbërësve të dhëna. Në vend të sheqerit në gatim ju mund të përdorni ksilitol, sorbitol, ose fruktoza (norma e përditshme - jo më shumë se 40 gram në ditë). Por për shkak se ata janë të kalori të lartë, ata nuk janë të rekomanduara për pacientët me trashje, me peshë të tepërt janë sweeteners më të mirë.

Lidhur me përdorimin e alkoolit, diabetikët duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të arsyeshme, që nga pankreasi është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj alkoolit, dhe alkooli pengon mëlçinë nga tepërta sheqerit. Në qoftë se ju përdorni 200-300 g fortë nivelit të sheqerit në pije të rritet ndjeshëm pas 30 minuta dhe 3-4 orë bie si ashpër.

Alkooli është hypoglycemia shumë e rrezikshme që zhvillon menjëherë, por shpesh ndodh gjatë gjumit, që çon në vdekje. Për shkak se diabetikët janë të ndaluara shampanjë dhe verë me përmbajtje të sheqerit mbi 5%. Ndoshta përdorin vetëm verërat thatë dhe shampanjë e thatë (200 ml) dhe birrë (300 ml).

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për cholelithiasis.

Dietë receta diabeti i llojit të dytë ^

Së fundi, kemi parasysh se, pavarësisht nga fakti se në dietë diabet si llojet e parë dhe të dytë duhet të ndjekin për jetën, mos e humbni shpresën. Me qasje kreative për hartimin menutë, dietën tuaj mund të jenë të dobishme, e shijshme dhe të ndryshme. Si dëshmi e kësaj jap disa receta për ushqime dietetike.

Supë dietik

 • Larë dhe pres lakër (80 g), panxhar (80 g) dhe patate (120 g) të prera në kube, karrota (15 g) dhe selino (20 g) qarqet.
 • Perime të përgatitura më të ulëta në supë perimesh (350 ml) dhe 150 minuta kuzhinier rreth ngrohjes moderuar.
 • Onions (20 g) passeruyte në gjalpë (20 g), më pas shtoni në të copëtuar peeled domate (45 g) dhe saute për 10 minuta.
 • Vendos supë në domate paste, miell me skuqur, qepë të skuqura, kripë dhe ziej një tjetër 5 minuta.
 • Para se të shërbejnë, shtoni salcë kosi dhe kopër feta imët dhe selino.

Hash dietik

 • Për përgatitjen e nevojshme - 1 vezë të ziera fort, 120 gram viçi ligët të zier, 50 g patate, 50 g karrota, 100 g kastravec të freskëta, 40 g majonezë ose salcë kosi, 0,5 litër kvas bukë, 2 g kripë.
 • Pritini mish, vezë dhe perime në kube, shtoni qepë, herbs, kripë dhe derdh KVAS.
 • Para se të shërbejnë, shtoni salcë kosi ose majonezë.

Fritters perime

 • Grate integruar peeled patate (100 g), shtoni flokëkuq integruar të papërpunuara (50 g), e verdhë veze veze (1/2), 15 ml qumësht, 10 g miell, të bardhët whipped vezë (1/2).
 • Mix, kripë specifikojë pancakes dhe piqem në furrë (preheated në 120-150 ° C) në një fletë pjekje greased, me vaj perimesh.
 • Para përdorimit, shtoni salcë kosi dhe majdanoz.

Tortë Cheese me fruta dhe arra

 • Fshij nëpër një sitë 400 g djathë, shtoni 2 vezë rrahur, 90 g miell, krunde 90 g, 90 g të xylitol, 3 g të natrium, 90 gram arra copëtuar, 02 g acid limoni, kripë për shije.
 • Mix mirë, e vënë në formë (floured), zbukuroni me feta e frutave në krye dhe piqem në preheated (200-220 ° C) furrë deri sa të bëhet.