Ushqimi pyelonephritis


Ushqimi pyelonephritis redukton barrën mbi veshkat më i përflakur

Ushqimi pyelonephritis - një mënyrë efektive për t'u marrë me sëmundje të veshkave që duhet të përdoret gjerësisht, në lidhje me ilaçet e përshkruar nga mjeku juaj.

Shkaqet, simptomat dhe sëmundjet diete veshkave ^


Sëmundje të veshkave është i infektuar - shkakton lloji i tij i E. coli bakteret që rriten në traktin urinar në fshikëz dhe veshkat.

Simptomet kryesore të pielonefrit janë:

 • dhimbje në zonën më të ulët mbrapa,
 • ethe, të dridhura,
 • të vjella,
 • ënjtje të fytyrës,
 • mund të shqetësojnë shenja të inflamacionit të fshikëzës - urinim të dhimbshme, thirrje të shpeshta në banjë, urinë të errët dhe madje edhe gjak në të.

Kur pyelonephritis ushqimin e duhur është shumë e rëndësishme për shkak të nevojës për të zvogëluar barrën mbi veshkat përflakur. Ushqim të veçantë dietë caktuar për të gjithë ata që vënë diagnoza e duhur. Ajo ka praktikisht nuk ka contraindications, sepse ushqimi është i butë për të gjithë trupin.

Përparësitë kryesore të dietë pielonefrit është efektiviteti i saj për të trajtuar dhe lehtësinë e prodhimit të ushqimit. Ndër të metat - ashpërsia ndalon për produkte të caktuara.

Ndalohet në dietën e pyelonephritis Produkte:

 • Kafe dhe kakao;
 • Erëza erëza, kripë - kufizuar në mënyrë rigoroze;
 • Alkooli;
 • Fried;
 • Zazharka në supave;
 • Marinades;
 • Hudhër dhe qepë;
 • Bimët në të cilën shumë vajra;
 • Yndyrna dhe proteina - më të ulët;
 • Bean;
 • Lakra.

Produktet e lejuara:

 • Mish i zier;
 • Djathë dhe djathë;
 • Drithëra;
 • Vezë;
 • Bukë e bardhë;
 • Noodles;
 • Frutat dhe Perimet;
 • Sweet.

Pyelonephritis dietë, menutë shembullore dhe zakonet hahet ^

Ushqimi për pacientët me pielonefrit duhet gjithmonë të jenë të ziera ose steamed. Nuk duhet vetëm fllad gatuar ushqimin. Nëse nuk ka ënjtje, mjekët rekomandojnë të pijshëm shumë e lëngjeve, e cila ndihmon për të hequr infeksionit dhe substancave toksike nga trupi. Për këtë të përsosur u rrit, çaj, lëng dhe ujë mineral.

Menuja e rekomanduar për javën:

1 Dite

 • Qull Elb (150 g), kastravec, çikore;
 • Skeet supë ligët, patate overboiled (100 g) fetë e mustak zier, çaj;
 • Panxhar i gatuar, qull oriz (200 g).

2 ditë

 • Hikërror, domate, fruta komposto;
 • Supë të shpejtë, miell qull, viçi gatuar, çaj;
 • Bollgur (200 g), manaferrat.

3 ditë

 • Qull bollgur (150 gram), sallatë perimesh, çikore;
 • Supë të shpejtë, patate të ziera (150 g), ton zier (100 g), pelte;
 • Qull elb, lëng.

Dita 4

 • Gjizë me salcë kosi, manaferrat;
 • Supë pa mish (200 g) qull qumësht, lëng;
 • Buding mish, puding.

Dita 5

 • Qull hikërror, perime të freskëta, çaj;
 • Supë të shpejtë (200 g), qull gruri, mish i zier, hips supë;
 • Avulli vezë të fërguara, perimet steamed (200 g).

Dita 6

 • Pearl qull, lulelakër kastravec, çaj;
 • Supë të shpejtë, qull oriz me mollë, peshku i zier, komposto fruta;
 • Djathë, lëng.

7 ditë

 • Qull perla, domate, çikore me qumësht;
 • Supë pa mish, patate të ziera, qofte steamed, hips supë;
 • Oats qull, fruta.

Frutat duhet të bëhet për të eliminuar mundësinë e reaksioneve alergjike. Supave duhet të përgatiten pa mish dhe supë viçi. Salt - sa më pak të jetë e mundur, sepse kripa ruan lëngjet në trup.

Ushqimi për pielonefrit akut

Programi dietik për pielonefrit akut duhet të fillojë me fruta dhe sheqer 1-2 ditë kur ju duhet të pini rreth 2 litra lëng në ditë (kjo mund të jetë çaj ose komposto), që mund të jenë fruta dhe perime, pjeprat janë veçanërisht të dobishme. Pastaj dietë për të paktën javë të jenë bimore qumështit, por me përmirësimet në dietë mund të futur produkte të tjera.

Ushqimi pyelonephritis kronike

Dietë terapeutik në pielonefrit kronike është e bazuar në përdorimin e ziera dhe të zier enët e listës së tyre të lejuar. Qumësht të mirë, e cila është një diuretik dhe lehtësisht të tretshëm, prodhimet e qumështit dhe të mishit të ligët. Kur acarimin duhet të ndjekë të njëjtën dietë si në formën akute të sëmundjes.

Dietë e grave shtatzëna me pielonefrit

Pyelonephritis ushqim diete në gratë shtatzëna duhet të ndjekin domosdoshmërisht - në këtë shtet për të marrë më shumë droga nuk mund të, kështu që mund të shpëtojë vetëm një menu të veçantë së bashku me trajtimin e përshkruar nga mjeku juaj. Duhet të përjashtohen nga dieta e skuqur, ushqimet pikante dhe yndyrore, botëve kripë në një minimum.

Dietë do të ndihmojë të diversifikuar fruta dhe perime të pasura me fibra dhe vitamina. Sigurohuni që të pini shumë (deri në 2.5 litra në ditë). Shpesh mbajtur një inflamacion i rrallë i karrige. Në qoftë se ka një problem, ju duhet të hani panxhar dhe kumbulla të thara.

Pyelonephritis Ushqimi tek fëmijët

Pyelonephritis dietë në fëmijët varet nga mosha dhe pesha e trupit. Për preschoolers dhe fëmijët e shkollave, mjekët këshillohen të organizojnë herët gjatë shkarkimit 1-2-ditore, gjatë së cilës ju mund të pini dhe hani fruta të freskëta dhe perime, atëherë ju mund të hani produktet e qumështit, dhe në përmirësime të qëndrueshme - gradualisht shtoni një produkt nga lista e lejuar.

Recipes pyelonephritis ^

Supë me kungull

 • Përbërësit: 300 g kungull, patate, karrota dhe qepë - 1 pc.
 • Perimet prerë, ju mund të fshij (përveç qepë).
 • Boil në një tenxhere 1.5 litër ujë, pastaj kthehet pas 3 minutash shtoni patatet, pastaj kungull, karrota dhe end - qepë.
 • Perime Kur gatuar, supë blender Muzik.

Perime copëtuar

 • Përbërësit: 700 g lulelakër, 1 vezë, 0.5 gota qumësht, 1 tbsp. lugë e bollgur dhe 1 tbsp. lugë gjalpë, breadcrumbs.
 • Lakra pres, ziej qumështin dhe ujë, fle, vazhdimisht ndërhyrë, bollgur dhe kuzhinier për 5 minuta, pa pushim për të ndërhyrë.
 • Ftohtë dhe të shtoni vezë, përzierje.
 • Nga masë rezulton të bërë ëmbëlsira, zhytem në breadcrumbs dhe kuzhinier për një çift.

Baked oriz - apple

 • Përbërësit: oriz (1.5 gota), mollë (3-4), gjalpë (2 tbsp lugë.), Krem kosi (150 g), sheqer (100 g), kanellë.
 • Vlim 3. ujë, të vënë në oriz.
 • Kur të jeni gati - të ftohtë, pastaj përzierje me 1 lugë gjelle gjalpë dhe vezë.
 • Molla peeled, prerë, shtoni sheqer dhe kanellë.
 • Grease gjellë me gjalpë, vënë? oriz, vënë mollë, dhe në krye - tiparet e mbetura.
 • Hidh krem ​​dhe e vënë atë në furrë në 180 gradë për 30 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi dysbacteriosis. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e pielonefrit ushqyerit klinike ^

Rezultate dietat pyelonephritis ndodhin në përmirësim të konsiderueshëm dhe, në fund të fundit, duke u shpëtoj Sëmundjet pakëndshme. Megjithatë, mjekët janë kujtoi se ju nuk mund të angazhohen në vetë - efekt pozitiv do të arrihet vetëm nëse pajtueshmëria me ushqim dietik natyrisht, së bashku me përdorimin e barnave specialist synuara.

Opinionet dietë pyelonephritis them se në disa raste pa respektimin e saj rigoroz të trajtimit të drogës nuk ka sjellë rezultatet e dëshiruara. Përkundër faktit se pyelonephritis program diete nuk ka për qëllim luftimin e trashje, humbje e kg shtesë vërejtur edhe pacientët si metodat e ushqimit është e drejtë dhe shkon për figurën.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: