Ushqimi për përdhes


Dietë përdhes që synojnë reduktimin e prodhimit të urinës acidit

Ushqimi për përdhes - një pjesë e rëndësishme e trajtimit, e cila ndihmon për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes dhe për të siguruar gjendjen normale të pacientit.

Shkaqet dhe simptomat e shfaqjes arthritic sëmundjes ^


Cerme - një sëmundje që ndodh - për shkeljes e metabolizmit në trup, në të cilin kripa e acidit urik në nyje qëndrojnë. Përmendja e parë e përdhes takuar gjatë kohës së Hipokratit.

Sot sëmundje arthritic ndodh më rrallë (për 1000 njerëz rreth 3 raste), por kohët e fundit dinamika incidenca është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Mjekët, në veçanti, në masë të madhe ia atribuojnë këtë për ushqimin që njerëzit të konsumojnë në ushqim.

Përdhes çon në rritjen e përqendrimit të urinës në gjak. Derivatet e tij janë depozituar në nyje dhe organet, të cilat mund të çojë në inflamacion dhe shkatërrimit të mëtejshëm. Shkaqet e këtij lloji të çrregullimeve në metabolizmin mund të jetë aq i mbi-prodhimin e urinës nga veshkat sjellë nuk ka kohë, dhe paaftësia e veshkave për të trajtuar numrin më normal të njëjtën substancë.

Simptomet e përdhes mund të jenë dhimbje dhe inflamacion në të përbashkët, ndërsa sulmet lëkura e gishtin e madh është e kuqe, mund të rritet temperatura e trupit. Nëse sëmundja nuk trajtohet në kohë dhe nuk ndjekin një dietë terapeutik, i përbashkët mund eventualisht të shkatërruara plotësisht dhe të çojë në paaftësi të rënda.

Për shekuj me radhë, e kanë dëshmuar se paraqitja e sëmundjeve arthritic varet nga të ushqyerit e saj dhe mënyrën e jetesës. Më parë përdhes edhe konsideruar si një "sëmundje e mbretërve". Jepni kontributin tuaj për zhvillimin e saj, duke përfshirë edhe ushqimet yndyrore dhe alkoolit. Prandaj, dietë për qëllime terapeutike dhe profilaktike përdhes duhet të synojnë reduktimin e prodhimit të acidit urik dhe derivateve të saj.

Ushqimi për përdhes mund të administrohet në dy raste - kur një person tregon shenja të sëmundjes - nyje të zgjeruar (zakonisht gishtin e madh), ose nivelet e tepruar të acidit urik në gjak.

Para fillimit të dietës përdhes duhet të konsultoheni me një mjek si fruta të freskëta dhe perime mund të ndikojnë në sistemin e tretjes, dhe të lëngshme në sasi të mëdha nuk është reflektuar presionin e lartë të gjakut. Avantazhet e programeve terapeutike të ushqyerit në përdhes janë jo vetëm aftësinë për të eliminuar shkakun e problemit, por edhe për të përmirësuar metabolizmin.

Ushqimi për këmbët përdhes ka të meta, kryesor i të cilave është ashpërsia e kufizimit të ushqimit (në mesin e tyre - mish, ushqimet pikante dhe kripur, alkoolit, etj), pa të cilat është e pamundur për të mposhtur sëmundjen.

E ndaluara përdhes Products:

 •  mishit (yndyrë);
 •  mish, peshk dhe kërpudha lëngjet e mishit;
 •  mpiksur mish dhe lëng mishi;
 •  Produktet e tymosur mishit;
 •  supave gjysëm-të gatshme;
 •  rropulli mishit;
 •  konservuar peshk dhe havjar;
 •  kafe, çaj i fortë dhe kakao;
 •  fasule, bizele dhe bishtajore të tjera;
 •  preservatives;
 •  yndyrna shtazore;
 •  erëza (përveç kripë, uthull dhe fletë gji);
 •  çokollatë, biskota gjalpë, krem;
 •  Alkooli, duke përfshirë birrë;
 •  rrush, rrush, raspberries, fiq.

Është e lejuar në sasi të vogla:

 •  suxhuk;
 •  shpezë, viçi ligët dhe peshku i gatuar formë;
 •  kripë (shumë pak);
 •  domate (deri në 3 copë në ditë.), lulelakër, speca, zarzavate, turnips dhe rrepka, spinaq, lëpjetë, selino;
 •  kërpudha;
 •  gjalpë;
 •  qumësht (në drithëra dhe teas);
 •  kumbulla;
 •  proshutë.

Recommended ushqime dietë për përdhes:

 •  pulave, lepuri;
 •  ushqim deti;
 •  supave perime;
 •  vezë;
 •  Peshku varieteteve të ulët-yndyrë;
 •  produktet e qumështit;
 •  drithëra, makarona, bukë;
 •  Çdo arra dhe fara;
 •  lakër, kungull i njomë, tranguj, një patate blu;
 •  fruta të thata;
 •  mollë jeshile, frutave agrume, pjeprat, gooseberries, avocados;
 •  Manaferrat (përveç raspberries);
 •  zarzavate;
 •  pije frutash dhe lëngje, çaj të gjelbër dhe të brishtë;
 •  vaj vegjetal.

Ushqimi për përdhes, menutë shembullor dhe receta ^

1 ditë

 •  një pjatë e sallatë frutash me kos dhe mjaltë, çaj me qumësht, biskota;
 •  qumësht ose kos;
 •  copëtuar supë perimesh me vaj perimesh dhe bimëve;
 •  cutlets me patate, krem;
 •  vezë me kastravec të ziera;
 •  djathë me kos.

Dita 2

 •  sallatë domate me kastravec dhe zarzavate, bukë thekre, kafe;
 •  tavë djathë;
 •  patate overboiled, lulelakër zier, komposto;
 •  sanduiç djathë, kos;
 •  bollgur, tortë dhe çaj.

Dita 3

 •  hikërror qull qumësht, çaj;
 •  Sallatë panxhar;
 •  supë perla me perime, mish ligët, sallatë lakër me kastravec;
 •  komposto me marshmallows;
 •  kos, avokado.

Dita 4

 •  2 gjizë pite jam, kafe e dobët;
 •  kos me krisur;
 •  speca mbushur (perime në vend të mishit), Patëllxhan, buding;
 •  sanduiç djathë, lëng;
 •  qull bollgur dhe çaj.

Dita 5

 •  2 domate, djathë, kafe;
 •  sallatë frutash me kos;
 •  qull oriz, mish lope, sallatë me domate dhe tranguj;
 •  steamed perime me bukë;
 •  vezë të zier, domate, fruta komposto me biskota.

Dita 6

 • petë me salcë, çikore;
 • fruta;
 • pelte;
 • kungull i njomë steamed me speca, patate pure, puding;
 • perime të freskëta;
 • mollë e pjekur me djathë dhe çaj.

Dita 7

 • djathë dhe çaj;
 • kos dhe karrota;
 • Supë perimesh me oriz, qofte pule, perime sallatë;
 • kos me manaferrat;
 • perime steamed, puding.

Në 20-vitet problemi përdhes të përfshirë nga afër Dr. Pevzner. Ushqimi për përdhes Pevzner përbëhet nga enët ulët kalori që krijojnë një ekuilibër të acidit dhe alkali në gjak. Nuk duhet të jetë pjesë e shpeshta dhe të vogla. Një herë në javë rekomandohet ditë agjërimi.

Ushqimi për përdhes rëndim ndalon ngrënë ndonjë mish ose peshk enët. Racion është kryesisht ushqime të lëngshme (qumështi dhe produktet e qumështit, TEAS fruta enveloping, supave, perime, drithëra me qumësht). Në ditën duhet të pijë rreth 2 litra lëng. Mohoj përkeqësimin e pamundur.

Dietë receta për pacientët me përdhes

Këtu janë disa receta të shëndetshme dhe të shijshme që ndihmojnë të bëni dietë përdhes të ndryshme dhe i mërzitshëm.

Supë të shpejtë

 • Vlim me ujë, shtoni kripë një patate të vogël, vënë copëtuar (5 copë).
 • Qepë të skuqura deri artë shtetit, pastaj të lartë deri në atë flokëkuq integruar dhe panxhar.
 • Lartë deri domate dhe zierje.
 • Fetë lakër dhe domate me perime dhe shtoni të pan gati për patate përfunduar.
 • Para se të fikur, vendos piper i kuq dhe majdanoz.

Havjar kungull

 • Kungull i njomë prerë kilogram, zier në një tigan të avullimit të lëngshme.
 • Më vete, skuqura karrota dhe prej qepëve (0.5 kg), shtoni një lugë pak domate të trasha, të ziera.
 • Shto përzierje me kungull i njomë, vlim.
 • Ju mund të pres blender.

Lulelakër Fried

 • Dekompozuar në lakër lulëzim, vihet në ujë të vluar për disa minuta.
 • Bëni një qëlloj me 2 vezë, pak kripë shtuar dhe whipped krem ​​kosi.
 • Lakra zhytur në përzierje dhe të skuqura në tigan preheated deri shtetit artë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull pas një sulmi në zemër. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e përdhes të ushqyerit klinike ^

Rezultatet përdhes dietë - është restaurimi i metabolizmit normal të urinës dhe kripërat e saj të ulur në trup. Në qoftë se ju ndiqni këtë hahet vazhdimisht, kjo do të zvogëlojë numrin e relapses të sëmundjes. Përveç kësaj, një efekt anësor i dietë për përdhes është për të reduktuar peshën dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit, ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut.

Shqyrtime mjekët rreth dietë për përdhes theksoj dobinë dhe efektivitetin e saj. Menu ushqimi trajtim kurs të ndryshme, ai jep trupit me të gjitha substancat e vlefshme dhe, në të njëjtën kohë ndihmon për të pastruar trupin. Ky program dietë mund të përdoret njerëz absolutisht e shëndetshme për parandalimin.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: