Një dietë me rritjen bilirubin


Ushqimi për bilirubin dhe shkarkon mëlçinë dhe pastron gjakun

Ushqimi në bilirubin ngritur është një mënyrë efektive për të ndihmuar në rivendosjen e shëndetit, pa përdorimin e ilaçeve të rëndë.

Përveç kësaj, ky program dietë jo vetëm që zvogëlon nivelin e tij në gjak, por edhe përmirëson ndjeshëm pacientit mirëqenien, si dhe parandalimin e shfaqjes së biliare pezëm, heq mëlçinë dhe pastron gjakun.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e ushqimit në bilirubin lartë ^


Titulluar "bilirubin" i referohet pigment biliare që është formuar nga prishja e qelizave të kuqe të gjakut që gjenden në mëlçi. Kur mëlçisë punon mirë, ai akumuluar në pigment mëlçisë excreted me biliare.

Përndryshe, domethënë prania e sëmundjeve të mëlçisë, një predispozicion gjenetik apo anemi hemolitike, vlerësoj përmbajtjen e saj në rritjen e gjakut.

Shkaqet e rritjes së ndryshme bilirubin. Këto përfshijnë:

 •  rritur intensitetin e shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut;
 •  shkelja e funksionit bilirubin nxjerrës të mëlçisë;
 •  Shkelja e rrjedhjes së biliare në zorrë;
 •  përdorimi i barnave të caktuara;
 •  kapjen e krimba;
 •   Mungesa e vitaminës B12.

Kur rritja e tepruar pigment shfaqë simptomat e mëposhtme: marramendje, dhimbje koke të shpeshta, lodhje dhe të përzier, yellowing e lëkurës dhe mukozës së syve, urinë të errët, temperaturë, kruajtje.

Bilirubin ngritur dhe trajtimi vonë mund të çojë në probleme më serioze dhe madje edhe shfaqjen e sëmundjeve kronike, sepse bilirubin - një substancë toksike që mund të shkatërrojnë qelizat. Përveç kësaj, grumbullimi i tepruar i pigment ndikon negativisht në sistemin nervor dhe shkakton verdhëz.

Ndër pigment biliare teknikat e reduktimit të mund të vini re një dietë të veçantë për të reduktuar bilirubin. Ndryshojnë dietë e zakonshme e pacientit është me rëndësi jetike që të mos përkeqësojnë problemin. Ushqim diete bazohet në përdorimin e këtyre produkteve dhe enët, të cilat hartojnë rekomandojnë dietë:

 •  produkte të ulët-yndyrë qumështit, gjalpë, vajra vegjetale;
 •  lëngje natyrale, komposto, pelte, ende ujë të pastër;
 •  perime dhe enët perime, fruta pasojat;
 •  drithëra pa shtuar kripë, mjaltë, jam,
 •  gatuar mish dhe peshk.

Nëse kjo sëmundje është e rekomanduar për të përjashtuar produkte të caktuara nga menuja. Në rast të rritjes së pigment biliare ndaluar për të ngrënë ushqime që ndikojnë negativisht në mëlçisë. Sipas rënies ndalimit:

 •  kripë, turshi të ndryshme, tymosur, konservuar, lakër turshi, ushqimet yndyrore;
 •  miell dhe ëmbëlsirat, sidomos ëmbëlsira, të përgatitur me shtimin e sode buke dhe pluhur pjekje;
 •  prodhimet e detit, të tilla si midhjet apo oysters, mish yndyrore, djathrave;
 •  çokollatë dhe akull krem;
 •  fruta thartë: portokall, limon, qershi, etj .;
 •  seasonings pikante, salcat, uthull;
 •  kërpudha, hudhër, radishes, lëpjetë, green onions;
 •  pije alkoolike.

Pyetja se si të reduktuar bilirubin në trup, të ndihmojë në zgjidhjen e mjekësisë tradicionale dhe dietë të veçantë për qëllim kryesisht në mëlçi maksimal shkarkimit. Përdoret vetëm ushqimi duhet të jetë i gatuar apo të pjekur në furrë. Është rreptësisht e ndaluar të përdorin në dietën e metodave të tjera për humbje peshe, sidomos grevë urie, e cila vetëm do të përkeqësojnë sëmundjen.

Ushqimi për të ulur nivelet e bilirubin: menu shembullor dhe karakteristika ^

Nivelet më të ulëta të pigmentet biliare ndihmojë TEAS bimor të ndryshme, të tilla si nenexhik kamomil, Leonurus nga zveroboem. Heqin qafe e stagnimit të biliare ndihmë lë thupër, i cili duhet të derdh ujë të valë, të mbuluar dhe mbush.

Çfarë produkte të rritur bilirubin? Lista mund të gjendet në produktet e rekomanduar në dietë. Përveç kësaj, dietë duhet të largohen të produkteve, të cilat në sasi të tepërt janë vajra esenciale, extractives, yndyrna shkrirja dhe kolesterol. Rritja e bilirubin dhe acidit fruta dhe perime, mish yndyror, salcat djegëse dhe seasonings. Produkti më i rrezikshëm i cili rrit pigment biliare - alkool.

Produktet reduktuar bilirubin

Për të hequr qafe këtë problem duhet të dinë se cilat produkte janë efektive në uljen e pigment biliare. Është e rëndësishme që të përfshijë në fruta të caktuara dietë dhe perimeve të pasura në fibra. Reduktimi promovojnë:

 • produktet e qumështit,
 • Fruta e ëmbël,
 • mish mbahem në të,
 • supë perimesh dhe qumësht,
 • bardhë veze,
 • TEAS bimor, etj

Një dietë me rritjen bilirubin drejtpërdrejtë

Bilirubin drejtpërdrejtë - një pigment që është formuar direkt në mëlçi. Ushqimi gjatë ngritjen e saj për qëllim kufizimin e plotë e kripës dhe të kripur ushqime, produkte furre etj

Ushqimi me rritjen pigment biliare të ndiqet deri në normat e të fillojë të ulet. Ushqimi duhet të jetë të paktën 5 herë në ditë me intervale mes doza 2.5-3 orë. Menuja mostër duket si ky:

 • Mëngjes është e rekomanduar për të valoj oriz, hani një pa yndyrë krem ​​kosi dhe banane e ëmbël pak.
 • Për një meze të lehtë që ju mund të marrë një mollë ose një varieteteve të vogla të ëmbël hurmë, pirë lëng frutash ose krijoj çaj bimor.
 • Për drekë, ju mund të gatuaj supë hikërror ose qull me pulë të ulët-yndyrë, kuzhinier për disa muffins karrota dhe pije kos.
 • Gjatë rostiçeri të dytë mund të kënaq në tavë djathë dhe sallatë të lehtë të panxhar dhe karrota.
 • Për peshkun përsosur darkë të pjekura në furrë, petë shtëpi dhe lulelakër të zier. Për ëmbëlsirë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë një spoonfuls pak e gjizë me banane dhe pini një gotë qumësht i thartuar.

Një dietë me rritjen e bilirubin në gratë shtatzëna

Rritur pigment bile në shtatzëni - dukuri e shpeshtë që ndodh kryesisht në tremujorin e tretë të shtatzënisë dhe tregon shkeljen e daljeve tëmthit. Ndryshimi nivelin e tij - një simptomë e një sëmundjeje.

Kur pezëm bile në gratë shtatzëna duhet të fillojë trajtimin për të normalizuar këtë tregues. Të sjellë në normat normale do të ndihmojë dietë korrekte dhe dietë me rritjen bilirubin në gratë shtatzëna. Ju mund të zgjidhni për të bërë një menu me një listë të produkteve të rekomanduara.

Një dietë me rritjen e bilirubin në fëmijë

Rritur bile pigment - shpeshtë tek fëmijët, sidomos në foshnjat. Shoqërojnë këtë simptomë është verdhëz, e cila pothuajse gjithmonë shkon vetë. Megjithatë, në rastet më të rënda, mjeku përshkruan ilaç bimor.

Mjekët paralajmërojnë se dietë më të mirë me rritje pigment në fëmijët - gji sistematike. Është e njohur se Colostrum grave ndihmon për të shpejtuar procesin e feces hequr, me të cilën tregon të gjitha substancave toksike.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për kancer tiroide.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në bilirubin ngritur ^

Shqyrtime mjekët në dietë me bilirubin lartë vetëm pozitive, sepse ky program dietë është efektive dhe e sigurt. Rezultatet dietat me rritjen bilirubin përfshijnë të gjitha tre muaj përputhje me rekomandimet plotësisht nivelet normalizuar në pigment të gjakut në mënyrë efektive pastron mëlçinë dhe zorrët.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: