Ushqimi për pancreatitis


Ushqimi për pancreatitis - një faktor i rëndësishëm në trajtimin e sëmundjes dhe parandalimin e

Ushqimi për pancreatitis është një faktor i madh jo vetëm trajtim, por edhe parandalimin e acarimin e sëmundjes, sepse sëmundja në pancreatitis kronike të thotë një formë të veçantë të hahet për jetën.

Features ushqim me pancreatitis ^


Pancreatitis quhet sëmundje pankreatik në të cilin enzimat e prodhuara prej tij, nuk shkojnë si duhet, duodenum, dhe mbeten në pankreas.

Kjo shkakton inflamacion dhe gradualisht gërryen trupin. Për shkak se pankreasi prodhon insulinë, një shkelje e punës së saj mund të çojë në diabet.

Shkaqe të mundshme të pancreatitis:

 •  infeksionit;
 •  krimbat;
 •  alkooli;
 •  trauma barkut;
 •  vaj, skuqur dhe ushqime pikante;
 •  hormonet;
 •  stresi;
 •  bllokim i kalimit pankreatik:
 •  sëmundje të sistemit tretës.

Simptomat që mund të sinjalizojnë sëmundjen është e të vjella, probleme me një karrige, një dhimbje të mprehtë në stomak.

Clinical Nutrition emëruar pacientët pancreatitis, por duke e përdorur atë mund dhe njerëzit e shëndetshëm, duke përfshirë vetëm frutat dhe perimet.

Avantazhi kryesor i dietës pancreatitis është performanca e saj në lidhje me gjendjen e pankreasit - kjo ju mundëson për të hequr qafe dhimbje dhe çojnë jetë normale.

Mungesa e programeve të të ushqyerit - për të përjashtuar nga menyja e ushqimeve të freskëta bimore. Prandaj pancreatitis pacientët të cilët janë në të ushqyerit klinike, ju duhet të marrë vitamina.

Çfarë mund të hani në një dietë:

 •  Perime supë - kjo është tretet lehtë. Është e këshillueshme për të kuzhinier rreth ngrohjes ulët;
 •  Peshk Lean, steamed, ose i gatuar në furrë. Pike, pozitë e lartë, lloj krapi, cod, krapi, cod shafran i përshtatshëm;
 •  Mish mbahem në të, e cila shumë proteina, aminoacidet, hekur, proteina, zink. Ajo duhet t'i japë përparësi pule, gjeldeti, mish viçi dhe lepuri. Skuqura e mundur;
 •  Produktet e qumështit: kos dhe djathë të ulët yndyrë, kos dhe djathë;
 •  Drithëra, tërshëra, meli, hikërror, oriz (ngjyrë kafe). Petë Pets;
 •  Çaj me herbs;
 •  Gjalpë (gjalpë dhe perime) është shtuar në ushqimet e përgatitura.

Ndaluar për të pirë;

 •  Alkooli (ndonjëherë lejohet vetëm pak verë të thatë), duhanit, kafe;
 •  Ushqime të ngopura. Me yndyrna bimore të zgjedhura, por ato janë shtuar në sasi të vogla;
 •  Avokado - fruta përmban një shumë të majme;
 •  Ulja e konsumit të ëmbëltore. Ndryshimi mund të jetë enët pjekur;
 •  Mishi i kuq - është më mirë për të ngrënë peshk ligët, djathë dhe fasule - ato sigurojnë proteina trupit;
 •  Sheqer dhe bukë e bardhë - ju mund të hani bukë gruri tërë dhe mjaltë;
 •  Zarzavate dhe disa perime - radishes, turnips, radishes, turnips, lakër, kalë dori, spinaq;
 •  Për të reduktuar alergeneve në dietë - vezë, qumësht e tërë, misri, soje;
 •  Pije të gazuara - ato përmbajnë dioksid karboni, e cila përkeqëson pancreatitis.

Ushqimi për pancreatitis, menutë shembullore dhe të hahet zakonet ^

Një dietë për pancreatitis kronike

Menu dietë për javën kronike pancreatitis mund të jenë:

E hënë

 •  pure patatesh (200g) e qofte mish (105 g), qull oriz pure qumësht (200 g), çaj;
 •  djathë (100 g);
 •  supë me patate dhe karrota (250g), dolli, 110 g steamed në shishe mishit, hikërror qull (200g) komposto;
 •  110 g proteina omëletë me steamed;
 •  rrokulliset peshk steamed (250 g), çaj;
 •  gotë qumësht i thartuar.

E martë

 •  150 g peshk të zier, 200 g karrota pure, një filxhan çaj me qumësht;
 •  100 g djathë;
 •  Supë perimesh (250 g) mish pule gatuar (100 g), pure patate (200 g), komposto;
 •  110 g proteina omëletë me steamed;
 •  mish bytochky (steamed) - 100 g hikërror qull - 200 gram, çaj;
 •  kefir.

E mërkurë

 •  Peshk i gatuar, e pjekur në furrë me djathë dhe petë (150 g), 200 g pure patate, çaj qumësht;
 •  djathë (100 g);
 •  250 gram supë Hercules, në shishe viçi steamed (100 g), pure patatesh (200 g);
 •  omëletë me proteina (110 g);
 •  sufle me djathë (150 g), çaj;
 •  prostokvasha (xhami).

E enjte

 •  pure patate (200 g) të mishit bytochkamy avull (100g), karrota në shishe dhe pure molle (200 g), çaj me qumësht;
 •  djathë (100 g);
 •  Mann supë qumësht me karrota (250 g), 110 g në shishe peshkut, pure patatesh (200 g), buding fruta;
 •  proteina të fërguara vezë (110 g);
 •  bollgur (200 g) i qofte mish (110 g), çaj;
 •  prostokvasha.

E premte

 •  pure patate (200 g), peshku i zier (100 g), buding me mollë dhe karrota (220 g);
 •  100 g djathë;
 •  250 g pure supë perimesh, sufle djathë (150 g), komposto;
 •  omëletë me proteina (110 g);
 •  gotë qumësht i thartuar.

E shtunë

 • bollgur (300 g) sufle viçi (110 g), çaj;
 •  djathë (100 g);
 •  supë bollgur bluaj (250 g), patties mish avull (110 g) me karrota dhe patate pure (200 g) dhe salcë qumësht, mollë të pjekur;
 •  omëletë proteina;
 •  qofte mishit (110 g) në salcë qumësht me pure karrota (150 g), çaj;
 •  prostokvasha.

E diel

 • 110 g proteina omëletë steamed, 200 g oriz qull qumësht, çaj;
 •  djathë (100 g);
 •  250 g të supë perimesh, pure patatesh, pure patate (200 g), peshk i zier (100 g), 200 g pelte frutash;
 •  proteina të fërguara vezë (110 g);
 •  150 g buding djathë; 200 g hips supë;
 •  gotë qumësht i thartuar.

Çdo ditë ju mund të hani 200 gram bukë e bardhë dhe 30 gram sheqer. Ju duhet të hani shpesh, 5 - 6 herë në ditë, shikoni për mënyrat që ju nuk mund të humbasë.

Ushqimi për pancreatitis akute dhe acarimin

Në akute Sigurisht dietë pancreatitis fillon me 2-3 ditëve të agjërimit, gjatë së cilës vetëm ujë për të pirë, atëherë ju duhet të fillojnë të hahet me shumë proteina shtazore dhe Limited - karbohidratet dhe yndyrnat. E para 2 javë e ushqimit duhet të jetë përgjithësisht nesolenoy, poluzhydkoy ose të lëngshme. Enët temperatura - 45-60 gradë.
Ushqimi gjatë rëndim të pancreatitis kronike edhe përfshin përdorimin e enët gatuar dhe steamed. Prioritet në dietë duhet të jenë proteina të kafshëve që janë të tretet lehtë karbohidratet dhe yndyrna janë të minimizohet.

Dietë pas pancreatitis duhet kursyer. Ju nuk mund të ligët mbi produktet që janë të ndaluara më parë.

Ushqimi për pancreatitis në fëmijë

Ne rekomandojmë të ushqyerit të shpeshta - të paktën 6 herë në ditë. Ushqimi duhet të jetë e ngrohtë. Nuk ka nevojë për të bindur një fëmijë për të ngrënë më shumë - për të pankreasit është një barrë shtesë. Pjesë për fëmijët nga 3 në 7 vjeç duhet të jenë:

 •  Kurset e parë - deri në 140 ml;
 •  mish dhe peshk - 70-80 g;
 •  drithërat dhe perimet - deri në 170 m

Receta popullore me pancreatitis ^

Këtu janë disa recetave për enët të shëndetshme dhe të shijshme me pancreatitis, duke ndihmuar për të përmirësuar dhe të diversifikuar ushqimit të shëndetshëm:

Mish buding

 • Përbërësit: viçi (120 g), 20 g gjalpë, bollgur (10 g), vezë e treta filxhan ujë.
 • Mish kuzhinier, bluaj në një mulli mishit disa herë.
 • Bollgur derdh slurry ujë të kombinuar me mish, shtoni një vezë e verdhë veze të papërpunuara dhe proteina whipped.
 • Gatuaj, e vënë në një formë greased dhe steamed.

Snowballs

 • Përbërësit: gjysma proteina e një veze, sheqer (25 gram), luleshtrydhe (50 g), miell patate (10 g), 100 g ujë, Vanillin.
 • Beat proteina në shkumë të trasha, të shtoni në vanilje dhe 15 g sheqer.
 • Në formën e ujit të vlim të lartë, të vënë përsëri lugë të bardhë, pastaj kthehet (pas disa minutash).
 • Atëherë të mbuluar dhe të lënë për 5 minuta, drenazhuar duke përdorur një sitë.
 • Me luleshtrydhe, sheqer dhe miell patate të gatuaj salcë.

Tortë banane

 • Përbërësit: 2 banane, 2 pjeshkë, të ulët-yndyrë kos (0.5 litra), biskota, një gotë me ujë, xhelatinë (2 pack).
 • Në ujë të nxehtë për të shpërndarë xhelatinë, cool.
 • Shto kos, llokoçis.
 • Në fund të hedhur formën petë. Përhapjen tortë shtresa: galetë, krem ​​kos me xhelatinë, banane, biskota krem, krem, pjeshkë, krem.
 • Dekoroj me banane feta. Jepi ngrij në frigorifer.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për gastrit. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente e mjekëve ^

Rezultate Dietë për pancreatitis - vetëm të sistemit të furnizimit me energji pozitive siç rekomandohet kursyer organet e tretjes dhe përmirëson performancën. Përveç kësaj, pjesë të vogla të ushqimit promovon humbje peshe. Opinionet dietë me pancreatitis konstatuar efektivitetin e saj.

Mjekët vërejtur në pacientët e tyre stabilizimin pankreasit, kryesisht duke reduktuar sekrecionet e stomakut lëng. Për të parandaluar sëmundjet e pankreasit nutritionists rekomandojmë refuzojnë alkool dhe të ndjekin një dietë të ekuilibruar.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: