Ushqimi për depozitat e kripës në nyjeve dhe osteokondroza


Ushqimi për depozitat kripë në nyje - pjesa më e rëndësishme e trajtimit.

Ushqimin e duhur dhe dietë të mirë-përbërë me depozitat kripë në nyje luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve dhe ndihmon në eliminimin e dhimbje, lehtësimin akute dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë e tyre

Depozitat Salt është konsideruar si shkaku kryesor i dhimbjes dhe një përtypje në nyje, përkeqësimin e cilësisë së jetës dhe shpesh çojnë në paaftësi dhe paaftësisë.

Çfarë është depozitat kripë në nyje ^


Depozitat kripë në shtëpi të quajtur një numër të sëmundjeve (osteokondroza, osteoarthritis e nyjeve, përdhes), sipas të cilit depozituar përbërje të ndryshme kimike të kripës, sepse në çdo rast nevojën për të zhvilluar lloje të ndryshme të të ushqyerit klinike.

Për më tepër, kripë ushqim, në kundërshtim me besimin popullor, nuk ka këto sëmundje parëndësishme, sepse ajo përjashtohet nga dietë nuk është e nevojshme. Për më tepër, natriumi, e cila është e përbërë është element thelbësor gjurmë për njerëzit, përmes të cilit trupi ka shumë procese të rëndësishme.

 • Besohet se osteokondroza shkaktojnë kripërat bardhë fosfat cilat janë të depozituara në të gjitha pjesët e saj (qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit), pse shfaqen dhimbje koke, dhimbje në supet dhe mbrapa, dhe aksident cerebrovaskulare.
 • Kripërat e acidit urik (urate) grumbullohen në nyjet e këmbëve, këmbët dhe këmbët që janë shumë të lënduar dhe të shtohet, duke shkaktuar përdhes.
 • Oxalates nuk depozitohen vetëm në nyjet dhe kockat, por muskujt, duke formuar një gur shumë të vështirë me një sipërfaqe e lëmuar.

Në mënyrë që të përcaktohet në mënyrë të besueshme e cila është e tepërt të kripës që ju të pranishëm duhet të kalojë analizat laboratorike të urinës. Në shtëpi gjithashtu mund të përcaktojë afërsisht përbërjen e kripës - ajo mbledhin urinën e mëngjesit në një kavanoz dhe të lënë gjatë natës:

 • Në prani të kripës fosfat në fund të bankave do shih arna bardha,
 • urate do të bien në sedimenteve në formën e kristal tulla ngjyra pijeve,
 • dhe oxalates do të marrë formën e kristaleve të errët ose të zezë.

Kur pastrimi i nyjeve kripëra duhet patjetër të ndjekë procedurën e mëposhtme:

 • së pari hiqni softest, kripëra fosfat,
 • pastaj urate,
 • dhe vetëm si mjetin e fundit për të hequr qafe e kripërave më të madhe të ngurta oxalate.

Kohët e fundit, mjekët hedhur poshtë fuqishëm postulat se shkaku i osteoarthritis është depozitat kripë dhe argumentojnë se ajo është në parim e pamundur, pasi një osteokondroza lind vetëm për shkak të plakjes së shpejtë të jetesës shpinë ulur, mungesa e aktivitetit të rregullt fizik, zhvendosjen e rruaza dhe faktorë të tjerë të dëmshme.

Si rezultat i kësaj, formimi i osteophytes (rritje rruaza) se struktura e saj është pjesë e kockave dhe nuk kanë asgjë të bëjë me kripë.

Depozitimi i kripërave në të njëjtën nyje ndodh vetëm kur një sëmundje - përdhes kur prishet metabolizmin e kripërave urinës, duke e çuar në tepricë të depozituara në indet e nyjeve dhe veshkat, duke formuar nyjet e prekur nga cerma.

Përdhes është i ndarë në fillor, të mesëm dhe transmetohet gjenetikisht, që dalin si pasojë e shprehive të hahet varfër - alkoolit dhe dietë të mishit yndyrore. Sëmundje arthritic lidhur ngushtë me urolithiasis sepse depozitat kripë nuk ndodh vetvetiu, por është rezultat i sëmundjes së veshkave, fshikëzës dhe organeve përgjegjëse për metabolizmin e trupit.

Dietat me depozitat kripë dhe gurëve në veshka mund të ndryshojë shumë në varësi të përbërjes kimike të kripërave.

 • Kështu, prania e urate, duhet të kufizojë ushqime të pasura me purines (mish, supë, veshkave, mëlçisë);
 • Në prani të oxalate për përjashtimin produktet që përmbajnë acid oxalic (lëpjetë, fiq, raven, kakao, çokollatë, pelte dhe xhelatinë) dhe hanë shumë mollë, kumbulla, dardha dhe rrush, e cila kontribuon në heqjen e tij.
 • Kur kripëra fosfat duhet të kufizojnë konsumin e produkteve të qumështit, raspberries dhe luleshtrydhe dhe për të zgjeruar praninë në dietë e drithëra, bukë, vezë, fruta dhe perime.

Ushqimi për depozitat kripë në nyje ^

Si dhimbje në nyje në përdhes lindin nga akumulimin e acidit urinës (urate), dietë me depozitat kripë duhet të synojnë kryesisht në përjashtimin nga menyja e ushqimeve të larta në purines - substanca të cilat ndarja e acidit formuar.

Motoja kryesore e dietës në depozita kripë - të ardhurat nga ushqimi si më pak purines, kampionëve përmbajtja e të cilit janë mishi i kuq dhe të alkoolit.

Qëllimi i dietës në depozitat e kripës është:

 • uljen e acidit urik në gjak,
 • përmirësimin e shpërndarjen e veshkave,
 • të zvogëlojë rrezikun e gurëve në veshka urate,
 • reduktimin e rrezikut të rritur përqendrimin e oksalik dhe oxalate në urinë për të parandaluar formimin e gurëve përziera.

Sipas llogaritjeve nutritionists, përdhes të ushqyerit duhet të zgjidhet në mënyrë që trupi u formua një ditë jo më shumë se 500 ml të acidit urik. Prandaj, ju duhet të shmangin ushqime të lartë në purines (më shumë se 200 ml të acidit urik në 100 g).

 • Baza e përdhes të ushqimit duhet të tërheqë perime, fruta, produkte të qumështit dhe drithëra. Këto produkte janë shumë të purines varfër dhe përmbajnë shumë fibra, e cila pastron zorrët dhe ndihmon për të humbur peshë - një shok i shpeshtë i përdhes.
 • Nuk lejohet rëndim zier mish dhe peshk (jo më shumë se 3 herë në javë), kryesisht mish notat zgjedhje dietë - Turqia, mish pule, lepuri.
 • Ju gjithashtu mund të përdorni yndyrë të ulët djathë dhe gjizë, vezë, bukë, makarona, drithëra, fara, arra, perime dhe gjalpë (pak), pothuajse të gjitha llojet e perimeve, frutave dhe bimëve (chives dhe majdanoz i kufizuar).
 • Ndalohet veshkave, mëlçisë, gjuha, truri, mish të kafshëve të rinj, mish, mish dhe peshk supë, fasule, lëpjetë, lulelakër, spinaq, fiq, kakao, kafe, çokollatë, çaj të fortë.
 • Kur përdhes është e rekomanduar që të pini shumë lëngje (të paktën 2.5 litra në ditë), si dhe flushes pirja e tepruar urinës nga lidhja e trupit.
 • Ajo është treguar edhe përdorimin e ujit alkaline mineral, perime, lëngje frutash dhe kokrra të kuqe, çaj me nenexhik dhe limes dhe hips supë.

Efekti pozitiv në gjendjen e pacientit sigurimin ditë agjërimi 1 herë në javë, i përbërë nga produktet e bazave purine të varfër, të tilla si shalqi, mollë, shalqi, qumësht ose patate.

Në një sulm akut i përdhes është e rekomanduar për 1-2 ditë "uritur", kur lejohet lëngje vetëm pijshëm - ujë mineral alkaline, hips supë, ujë me lëngje limoni, fruta dhe perime, atëherë ju duhet të shkoni në dietë qumështi-perimeve, përjashtuar krejtësisht ushqim mish dhe peshk.

Tabela e përmbajtjeve purines në ushqime (për 100 g):

Duke përdorur këtë tryezë të produkteve të rekomanduara (para dhe rreshti i dytë) mund të bëjë menu të larmishme dhe të përgatisë një shumëllojshmëri të pjatave të shijshme dhe të përzemërt.

Menu mostër për përdhes

 • Mëngjesi i parë: sallatë perimesh me vaj perimesh, karrota dhe molle buding me mel, çaj bimor.
 • Mëngjes i dytë: një zierje e hips u rrit.
 • Dreka: qumësht supë hajvan, patties patate, fruta pelte.
 • Rostiçeri: fruta të freskëta.
 • Darka: perime mbushur, ëmbëlsira djathë dhe çaj.
 • Para se të shtrat: 2 tbsp krunde zaparenyh gruri.

Sepse përdhes është një sëmundje shumë e rëndë, vetë e papranueshme, sepse ajo mund të ketë komplikime të rrezikshme si gurët në veshka dhe të dëmtojnë seriozisht shëndetin. Kur simptomat e para të sëmundjes duhet të shihni një mjek për diagnozën e saktë dhe trajtimin e duhur.

Përzgjedhja e drogës si dietë, ju duhet të bien dakord me mjekun për monitorim të rregullt të gjakut dhe urinës teste për të bërë ndryshimet dhe rekomandimet e nevojshme.

Ushqimi osteokondroza ^

Që zhvillimi i osteoarthritis kryesisht ndikon në peshë dhe të ushqyerit e dobët, menu osteokondroza duhet të mendohet me kujdes në një mënyrë që përfshin një të mjaftueshme, por jo sasi të tepërta të thelbësore yndyrna, proteina, karbohidratet, minerale dhe vitamina.

Kjo është, trupi duhet të sigurojë të gjitha e nevojshme "blloqe ndërtimi", përveç se nedoyidaty më mirë se overeating.

Eksperimentet e kryera mbi minjtë tregojnë se kafshët nedohodovani aktive dhe të jetojnë më gjatë se ata që ushqehen mjaftueshme. Kështu, duke reduktuar futje kalori me 32%, jetëgjatësia është rritur minjtë e laboratorit për 50%, duke reduktuar me 50% minjtë jetoi dy herë më gjatë.

Për të kanë një shpinë të fortë dhe të shëndetshme është e dobishme të ndjekin një dietë mesdhetare të stilit, pasi që të gjithë banorët e Adriatikut, pavarësisht nga mosha, kockat çuditërisht të fortë, trupi muskujt fleksibile dhe elastike.

 • Dieta mesdhetare është e pasur në osteokondroza të freskëta perime, fruta, bishtajore, drithëra dhe peshk.
 • Përveç kësaj, menu përfshirë bukë, djathë, djathë, vaj ulliri dhe një sasi të vogël të verës së kuqe.
 • Kufizo nevojë për mish yndyrë, krem, gjalpë dhe ushqime me shumë yndyrë dhe sheqer - ushqim të shpejtë, patate të skuqura, ëmbëlsira, sanduiçe.

Për të ndërtuar kockave të shëndetshme dhe kërc në dietën osteokondroza duhet të jetë i pasur me kalcium, fosfor, magnez dhe mangan. Kalciumi forcon kockat dhe parandalon osteoporozën, mangan është e nevojshme për ushqimin e disqe intervertebral dhe magnez dhe fosfor të kontribuojë në rritjen dhe formimin e eshtrave dhe kërc.

 • Nevoja për kalcium është e mbushur lehtë me qumësht, djathë ose djathë;
 • fosfor përfshira në peshk, mish, fasule, arra, djathë, krunde, hikërror dhe mel qull;
 • shumë limon magnez, arra, fara, mollë, fasule, lakër, karrota, grejpfrut;
 • mangan përmban bukë, bizele, fasule, panxhar, kopër, hikërror dhe mel qull dhe raspberries dhe currants.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për diabet tipi i parë.

Osteokondroza mostër menu

 • Mëngjesi: qull (hikërror alternuar alternative, oriz, mel, bollgur) me sallatë perimesh në çdo kombinim (lakër, domate, tranguj, panxhar, karrota), veshur me vaj ulliri.
 • Dreka: supë perimesh, peshk i zier mbahem me pjatë e dytë perime apo qull; ose gjoks pule me pjatë e dytë perime apo qull; ose djathë të ulët yndyrë me mjaltë, një fetë bukë thekre, qumësht 1.5% yndyrë.
 • Darka: qull me sallatë perimesh të freskëta me vaj perimesh.

Unë duhet të them se në osteokondroza kurrizore jashtëzakonisht e dëmshme dieta të ndryshme në modë për humbje peshe, në të cilën për herë të parë ka humbur indeve të muskujve, nuk yndyrë si naivitet besojnë se humbjen e peshës. Nëse ju e humbni shpinë të muskujve dhe nyjeve privohen nga ushqimi e nevojshme, e cila çon në përkeqësim. Në mënyrë që të humbasin peshë pa kompromentuar shpinë dhe nyje nevojë për pushtet dhe aktivitetin aerobe.

Në mjekësi, ka raste kur pacientët kishin dhimbje të zgjatur të tmerrshme mbrapa se nuk mund të fshijnë ndonjë ilaçe apo masazh ose akupunkturë, por gjatë inspektimit të ngushta u bë e qartë se muskujt e gjymtyrëve të ulët është shumë i ngushtë, i pazhvilluar dhe pothuajse atrofizuar .

Dhe gjimnastikë vetëm për qëllime pacientë të tillë komplekse mjekësore në osteokondroza dhe kripë depozitave ndihmuar të eleminuar dhimbjet dhe të ndaluar përparimin e sëmundjes.