Ushqimi për helmim


Ushqimi pas helmimit të shpejtë redukton toksiciteti dhe gastrointestinale rinis

Ushqimi për helmim - sistem diete dhe terapeutik të energjisë që redukton nivelin e toksicitetit në trup. Qëllimi kryesor i kësaj metode - një shërim hershme inatosur muret e zorrëve, stomakut dhe laring.

Karakteristikat e helmimit me ushqim dietë pas ^


Helmimi me ushqim - një dukuri mjaft të zakonshme dhe të pakëndshme që shkakton një gjendje të rëndë në sistemin e tretjes.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje shpesh janë:

 • Pa i larë duart para se të hahet;
 • Perime të pista apo të trajtuar kimikisht, manaferrat, fruta;
 • Çfarë është jeta shelfin ka skaduar ose magazinimit të pahijshme;
 • Low-cilësi pije alkoolike;
 • Varfër skuqur ose gatuar peshk, mish dhe vezë të papërpunuara, qumësht dhe produktet e acidit laktik.

Helmimi me ushqim është e shoqëruar shpesh nga simptoma të pakëndshme në vijim:

 • Rritja e temperaturës, të dridhura,
 • Pafuqi, dobësi dhe dhimbje koke të rënda;
 • Vjellje, diarre, të vjella;
 • Siklet dhe dhimbje akute në stomak.

Esenca e dietës, kur helmimi me ushqim është i saktë - i zhvilluar shëndetësor - dietë, rregullat bazë janë:

 • Përputhja e detyrueshme me regjimin e pijshëm të rregullt. Që dehje shoqëruar nga dehidrimi të rëndë, ju duhet të përdorni shuma maksimale e lëngjeve;
 • Dietë duhet të jetë ushqim të lehta dhe të mirë tretshëm;
 • Ushqimi Standardet nuk duhet të kalojë 250 gram.

Shumë shpesh mund të shkaktojnë helmim anoreksi në ditët e para. Prandaj padëshirueshme për të detyruar trupin për të absorbuar ushqim, të mjaftueshme për regjimin e pijshëm. Kur teknikat diete duhet të shkojnë në katër vakte, duke eliminuar overeating.

Përfitimet e programeve terapeutike dietë përfshijnë:

 • Sekretim e toksinave dhe helmet që provokojnë helmim;
 • Rënia e shpejtë e simptomave të sëmundjes;
 • Përmirësimi i shëndetit;
 • Rivendosur funksionimin normal të zorrëve.

Dietë dietë me helmimit me ushqim përbëhet nga produkte të përcaktuara mirë dhe enët:

 • Zier dhe e solli në gjendjen e perime pure;
 • Fruta të pjekur;
 • Zier pula apo avull;
 • Mish supë dobët;
 • Hikërror, bollgur, oats dhe qull oriz;
 • Peshk ligët.

Për pije të lejuara metoda terapeutike për helmim përfshijnë:

 • Supë me kopër, u rrit hips, kamomil ose rrush i thatë oriz me ujë;
 • Pelte Natyrore Fruta dhe fruta pije;
 • Black çaj, jeshil pa sheqer;
 • Ujë mineral, mundësisht jo të gazuara.

Për një kohë të gjatë i përjashtuar nga dietë:

 • Produkte gjysëm-të gatshme, të konservuar, sallam i tymosur, peshk yndyror dhe produkteve të mishit;
 • Ketchup, salcat, condiments, erëza dhe majonezë;
 • Marinuar djegëse dhe ushqime të kripura;
 • Pastë, ëmbëltore, produktet e ëmbël;
 • Raw fruta dhe perime;
 • Produktet e qumështit;
 • Pije të gazuara.

Për shkak se kjo dietë është sistemi kurativ dhe tonik pushtet, kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur në mënyrë për të reduktuar peshën, si dietë të ekuilibruar dhe të pamjaftueshme të kufizuara shumë ushqyesve.

Helmim dietë me ushqim, alkool, nitrateve, menutë dhe zakonet hahet ^


Ushqimi për helmim stomakut

Në helmimit stomakut mundësisht brenda një jave të ndiqni menutë dietë:

 • Mëngjesi: pelte, krem ​​lëngshme të grurit;
 • Dreka: supë pule dobët, të lëngshme pure patate, supë kamomil;
 • Rostiçeri: pelte;
 • Darka: llapa oriz, puding.

Ushqimi për helmim zorrëve

Ushqimi për helmim zorrëve zgjat katër javë. Çdo shtatë ditë të përbëhet nga dietë të veçantë.

Javën e parë

 • Dita 1-2: çdo 3 orë për të ngrënë 100 gram. krisur dhe komposto e mollë të thata, kumbulla të thara apo kajsi të thata;
 • Dita 3-4: shtuar qull ose pule oriz qofte dhe me avull;
 • Dita 5-7: lejohet përfshijnë qumësht ligët ziera, por në sasi të kufizuara.

Javën e dytë

 • Dita 1-7: përfshihen gradualisht supave të lehta perimesh (pa lakër dhe fasule);
 • Drithëra përgatitur për qumësht të ligët me mjaltë.

Javën e tretë

 • Në dietë futur perime steamed dhe fruta pjekur.

Javën e katërt

 • Menuja mund të jetë zier peshk ligët, fileto pule dhe produkte të moderuar të ëmbla.

Ushqimi për helmim në të rriturit

Ushqimi për helmim në të rriturit është i bazuar në të lëngshme, dhe enët pure pureed. Qëllimi kryesor i metodës diete është tretje e shpejtë dhe e lehtë dhe për të zvogëluar barrën e panevojshme në sistemin e tretjes.
Dietë mostër menu e rekomanduar për të rriturit e mëposhtme:

 • Mëngjesi: supë oriz, krem ​​lëngshme të grurit;
 • Dreka (nga uria), applesauce (mollë dhe kile piqem);
 • Dreka: pure patatesh me pule supë dobët, puding;
 • Dreka: sallatë karrota të ziera;
 • Darka: zier mollë, mish ligët ziera rubbed një thickish vogël pjatë e dytë oriz.

Ushqimi për helmimit të fëmijëve

Ushqimi për fëmijë ndryshon pak nga dietë terapeutike për të rriturit. Megjithatë, disa karakteristika në ushqim për fëmijë është ende atje:

 • Bollshme të pijshëm - kamomil, çaj të zi dhe pije fruta;
 • Kur diarre është e dëshirueshme për të përgatitur një fëmijë dhe të zier qull oriz;
 • Një çift i ditëve të lejohet për mëngjes diete për të dhënë bioyohurt fëmijën tuaj.

Ushqimi për helmim shtatzënë

Ushqimi për gratë shtatzëna nuk ofron ndonjë - kufizimet në enët rregullave. Megjithatë, nënat e ardhshme duhet të ndjekin një ushqim të caktuar për shërim të plotë.

Menuja mostër përmirësimin e të ushqyerit në shtatzëni:

 • Mëngjesi: pelte, patate - ziera pure karrota;
 • Dreka: supë - pure perimesh me krisur, çaj të zi;
 • Pasdite snack: mollë e ëmbël pjekur;
 • Lëngshme qull, pak i krisur, supë pule dobët: Darka.

Ushqimi për helmimi me alkool

Helmimi Alkooli mund të ndodhë në të rënda dhe të lehta, varësisht nga shkalla e dehjes. Megjithatë, kur të dyja format mundësisht brenda disa ditësh të ndiqni një dietë, e cila përfshin:

 • Pirja mjaft e lëngjeve - pije frutash, lëngje, TEAS, TEAS bimor, pije frutash dhe pije qumështit;
 • Supë pule;
 • Perime të lëngshme ose pure frutash.

Ushqimi për helmim nitrat

Helmimi Nitratovoe shpesh provokojnë përdorimin e trajtuara kimikisht fruta papjekur, manaferrat dhe perime.

Simptomet kryesore të nitrateve dehje - diarre dhe të vjella. Ky program dietë përfshin përdorimin e dy ditëve të para të mollë kosi, turshi, lakër turshi, çaj jeshil dhe i zi me limon.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në dietë apendiksit.

Rezultate, komentet dhe rekomandimet e mjekëve në lidhje me të ushqyerit e duhur pas helmimit ^

Rezultatet dietat pas helmimit është shumë pozitive, sepse kur duke e përdorur atë:

 • Shpejt rënie nivelin e intoksikimit;
 • Gradualisht përmirësimin e tretjes;
 • Zvogëlon simptomat e dhimbshme.

Varësisht nga shkalla e helmimit, dietë mund të zgjasë nga 3 ditë deri në 4 javë. Reagime pozitive në lidhje me dietën për helmim konfirmon faktin se ushqimit të shëndetshëm, krahas trajtimit mjekësor, shumë më të shpejtë dhe më efikase ju lejon për të sjellë trupin në një gjendje pune.

Mjekët rekomandojnë fuqimisht këshilla për të kujtuar se si për të ngrënë për të shmangur helmim nga ushqimi:

 • Vëmendje të paguajë afër jetën shelfin e produkteve të blera;
 • Mos harroni për higjienën e duarve;
 • Termo kultivojnë perime, manaferrat dhe fruta.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: