Ushqimi për trashje


Ushqimi për trashje balancuar, të plotë dhe synon të parandalojë shumë sëmundje të rënda

Dietë Trashje ndihmon të humbni peshë dhe në disa raste edhe të shpëtuar jetën, për shkak ushqimit të shëndetshëm - kjo terapi, dhe parandalimin e shumë sëmundjeve të rënda.

Shkaqet dhe karakteristikat e trashje të ushqyerit klinike ^


Trashje - një sëmundje kronike që ndodh si rezultat i patologjike yndyrë të tepërt të akumuluar në trup. Megjithatë, jo të gjithë njerëzit e kuptojnë rrezikun që mbajnë peshë ekstra.

Ndërkohë, mbipeshë rrit rrezikun e sëmundjes shumë më të tmerrshme se sa difekte estetike figura. Kjo përfshin diabet, dhe onkologjisë dhe astma, dhe hipertensionit, dhe sëmundjet e mëlçisë yndyrore Alzheimer, dhe artritit. Shumë herë rrezikun e pash dhe sulm në zemër.

Pesha e tepërt shkakton varfëri në burrat dhe gratë, duke promovuar shfaqjen e sensibilitet për depresion, apnea (gërhitës), ndikon në shëndetin e syrit, rrit rrezikun e gurëve të tëmthit. Gjithashtu, i shqetësuar seriozisht ekuilibrin hormonal në trup.

Shkaqet kryesore të trashje:

 • Gjenetikë - Disa njerëz janë të lindur me një numër të madh të qelizave yndyrë.
 • Të jesh mbi peshë rrit shanset e zhvillimit të sëmundjes.
 • Jetese inaktive, mungesa e tij sport, punë ulur.
 • Ritmi moderne e jetës, nuk është gjithmonë e mundur për të gatuar një vakt të plotë, dhe shumë ndihmë në pajisje shtëpiake redukton konsumin e energjisë.
 • Çrregullime hormonale tek gratë, njerëzit me aftësi të kufizuara dhe me sëmundjet mendore, nganjëherë Hypothyroidism dhe anësore efektet e drogës.
 • Një numër i sëmundjeve të rralla gjenetike si hyperynsulyzma, sindromi Cushing, dëmtimin e hypothalamus që kontrollon oreksin. Oreksi një person i shëndoshë nuk është i kontrolluar në mënyrë specifike. Rritja e aktivitetit fizik, ekspozimi ndaj të ftohtit rrit konsumin e energjisë, dhe personi ha më shumë. Me asnjë mbeturinat e ushqimeve të energjisë duhet edhe rregullimi më pak e oreksit është automatike. Në pacientët i trashë qendrat ngopje nuk punojnë dhe oreksi i tij nuk është i kontrolluar.
 • Menuja, e cila përbëhet nga ushqime gjysmë të shpejtë dhe ushqime të tjera të rafinuar, ngjyra dhe preservatives lodhur.
 • Sjellje të pahijshme të ushqyerit dhe zakonet, shpesh vënë në fëmijëri - hahet në frontin e TV apo një libër, një pasion për ëmbëlsirat, të hahet natën zakon dhe nuk hanë mëngjes të paktën 3 herë në ditë.

Trashje - një sëmundje e rrezikshme që është e vështirë për të trajtuar. Përballen vetëm me durim nuk ka gjasa. Ky problem në mbarë botën të angazhuar në një numër të madh të mjekëve - nutritionists, instituteve të ushqyerit dhe klinika të specializuara. Shpesh, pacienti duhet jo vetëm për trajtim mjekësor, por edhe kirurgjikale. Megjithatë, misioni më i rëndësishëm duke pasur parasysh të ushqyerit.

Parimet e përgjithshme të të ushqyerit klinike janë:

 • Rritja e numrit të ngrënies dhe për të zvogëluar sasinë e servings. Nëse ju lejojnë periudha të gjata, kjo do të çojë në overeating. Për një trup vakt do të duhet vetëm një pjesë të saj, dhe të shtyjë pjesën tjetër të aksioneve.
 • Dietë kalori nuk duhet të kalojë konsumin e energjisë. Ju duhet gradualisht të reduktuar kalori të përditshme, por pa humbur vlerën e saj ushqyese.
 • Agjërimi dhe humbje peshe shpejtë kontribuon në kthimin e saj të sigurt nganjëherë me peshë të shtuar.
 • Dietë është më e efektshme nëse karbohidratet janë të shpejtë në mëngjes, dhe shuma kryesore e ushqimit për të ngrënë në mëngjes. Ju gjithashtu duhet për të maksimizuar të pasuruar ushqime dietë të pasur me fibra.

Produktet e ndaluara:

 • Çdo peshk yndyror dhe mish ligët, ushqime të konservuara, salcice, merak.
 • Yndyrë të kafshëve, proshutë, gjalpë mund të jetë, në një minimum.
 • Produktet e lartë yndyrë të qumështit.
 • Munk, bollgur, oriz, makarona.
 • Buns bardhë bukë, produktet ëmbëltore, sheqer.
 • Supave e patate, makarona dhe drithërat.
 • Majonezë dhe të gjitha yndyror apo salcat pikante.
 • Rrush, fiq, banane, rrush, mjaltë, reçel.
 • Kvas, lëng i ëmbël, kakao, energjia, sode dhe alkoolit.

Kërkuara Products:

 • Peshku Lean, ushqim deti, mish, vezë.
 • Perimet, manaferrat dhe fruta.
 • Vaj vegjetal, 30 gr. në ditë.
 • Produkte të ulët-yndyrë qumështi.
 • Krunde ose bukë miell i pasitur.
 • Supave të lehta.
 • Lëng të freskët, lëng, çaj, lëng, ujë mineral, kafe qumësht.

Të gjitha rekomandimet janë baza e një dietë të shëndetshme. Ushqimi i përshtatet të gjitha, dhe janë mbipeshë ajo do të ndihmojë të parandaluar zhvillimin e trashje. Mjekët paralajmërojnë se të gjithë pacientët me trashje dietë terapeutik nuk është vetëm e dobishme, por me rëndësi jetike.

Ushqimi trashje, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Pa ushqim korrigjim për të arritur rezultate të qëndrueshme nuk do të ketë sukses. Çdo pacient kërkon një qasje individuale. Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë e comorbidities, shkalla e trashje, aktivitetit fizik, mosha dhe gjinia e pacientit. Menuja individ dietë përbëhet nga të gjitha këto objekte. Në faza të ndryshme të sëmundjes është përdorur me sukses për trajtimin e zhvilluar Instituti i ushqyerit nutritionists dietë numër 8.

Në fazën fillestare të popullit të sëmundjes aktive, të shëndetshme dhe jo gjithmonë ndjen një kërcënim kanosës. Por në qoftë se ju nuk do të ngutemi për të luftuar problemin shëndetësor të parë do të mbipeshë. Ushqimi për trashje shkallës së parë përjashton sheqer, kripë për 8 oz. në ditë, -1,2 litra ujë. 60% dietë dietë përbëhet nga proteina dhe 25% yndyrna me origjinë bimore. Ushqimi -për 6 herë në ditë.

Për llojin e dytë e obezitetit karakterizohet nga e njëjta kufizime, rregullat dhe me vlerë proteina yndyrna dhe karbohidrate, si për llojin e parë. Gjithashtu dietë për trashje tipit të dytë rekomandohet 6 herë vakt, por të humbur peshë në këtë fazë është shumë më e vështirë. Ai vetëm tipik i ngadalshëm, shtim në peshë të qëndrueshme. Nëse në këtë fazë nuk është në gjendje për të humbur peshë, rezultati është një, sidomos nëse aktiviteti fizik i qëndrueshëm.

Metodat e ushqimit terapeutik, ajo nuk duhet të dëmtojë shëndetin tashmë minuar. Prandaj, menu për dietë është e ndryshme, të pasura me vitamina, aminoacidet, elementet dhe të gjitha substancat e nevojshme gjurmë.

Menu trashje

Për shembull, menu pacienti mund të duket si:

Mëngjesi - një zgjedhje

 • Djathë të ulët kalori, sallatë karrota, kafe unsweetened me qumësht.
 • 70 g gatuar mish, sallatë perimesh dhe kafe.

Mëngjes shtesë

 • Perime sallatë ose kokrra të kuqe - fruta.

Darkë

 • Borscht vegjetarian, Stews perime, mish 90 gram.
 • Supë perimesh, hikërror dhe peshku të pjekur.
 • Supë pangopura, pule dhe sallatë me lakër.

Rostiçeri

 • Djathë të ulët yndyrë, një mollë.
 • Djathë, dardhë.

Darkë

 • Perime me avull dhe peshk.
 • Tejmbushur me peshk.
 • Omëletë proteina dhe një sallatë me perime të papërpunuara.

2 orë para gjumit - kos filxhan kos apo të ulët kalori.

Trajtimi i pacientëve me trashje shkallë të tretë është bërë më së miri në një spital, për shkak se në këtë fazë të sëmundjes, zakonisht në pacientët tashmë keni komplikime të shumta: vështirësia kardio - vaskulare sistemit, joints, mëlçisë dhe organeve të tjera.

Ushqimi për klasën e trashje 3 është projektuar për kalori ditore nuk tejkalon 1300 kcal. Dietë dietë e përbërë nga 80 gram. proteina, 60 gram. yndyrë dhe 100 gram. karbohidratet. Një ditë në javë duhet të shkarkimit.

Ushqimi për mëlçisë trashje është për të reduktuar yndyrna shtazore, refuzimin e plotë të alkoolit, sheqer, makarona dhe miell produkteve. Proteina, produkte bimore dhe pije që kontribuojnë për të privuar të mëlçisë nga yndyra në rritje dietë. Aderimin në dietë të pacientëve të tillë është jetike sepse steatoza, në qoftë se koha nuk ka ndërmarrë veprime, mund të çojë në kesh.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për gratë shtatzëna.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga dietat mjekësore për trashje ^

Zhvilluar në kohërat sovjetike Ushqimi numri aktual 8 para. Mbi këtë bazë, njerëzit e dhjamosur, menu është tani. Shqyrtime mjekët rreth dietë për trashje vetëm pozitive, sepse pacienti nuk e destinuar të urisë apo dietë të varfër në komponentet ushqyese dhe është mundësuar të plotë dhe më të balancuar.

Rezultatet nga dietën trashje, me kusht respektimin e rreptë të rregullave, pozitiv. Nëpërmjet dietë dhe shëndetësore masave komplekse menaxhon për të mposhtur sëmundjen dhe për të shmangur komplikacione të rrezikshme. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se obeziteti - kjo është sëmundje shumë serioze, kështu që do të duhet të merren me jetën.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: