Ushqimi për mëllenjë


Ushqimi për maja krijon një mjedis të pafavorshëm për zhvillimin e kërpudhat

Ushqimi për nevojën mëllenjë për trajtim më efikas të kësaj sëmundjeje, pasi ushqimin e duhur së bashku me droga mund të ndihmojnë trupin të përballuar me sëmundje më të shpejtë.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e të ushqyerit në maja ^


Mëllenjë ose Candidiasis - infeksion i shkaktuar nga kërpudhat Candida. Maja kërpudhat jeton në heshtje në zorrët, organet gjenitale, zonë me gojë dhe në lëkurë dhe fillon të përparojë në qoftë se faktorët e mëposhtëm - patogjene:

 •  Rritja e aciditetit në trup;
 •  Stresi të zgjatur, depresioni dhe një sistem të dobësuar imunitar;
 •  Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;
 •  Dysbacteriosis;
 •  Prania e sëmundjeve infektive në formën kronike;
 •  Pabarazitë hormonal;
 •  Shtatzënia.

Candidiasis ekziston në tre forma: fshehur, dmth pa manifestime të dukshme të simptomave akute dhe kronike më të theksuara. Mëllenjë shpesh rënë grua, por ai gjithashtu mund të ndodhin në fëmijët dhe burrat. Gratë, burrat Candida shpesh manifestohet në sistemin riprodhues dhe karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 •  Kruajtje rregullt, djegie;
 •  Bardhë të guximshme;
 •  Urinim të dhimbshme.

Fëmijët candidiasis ndikon në gojën e fëmijës dhe duket si njolla të bardha në interes, gjuhën dhe mishrat që më vonë shkaktojnë dhimbje. Ushqim diete luan një funksion të rëndësishëm në trajtimin e mëllenjë dhe ka përparësi pamohueshme:

 •  Zvogëlimi i mjedisit të përshtatshëm për të jetuar kërpudhat;
 •  Forcimi i imunitetit;
 •  Normalizimi i microflora zorrëve.

Nga dietë menu përjashtuar plotësisht:

 •  Sheqeri dhe e ëmbël, miell, produktet maja, ëmbëlsira, biskota, ëmbëlsirat, dehja, mjaltë, etj .;
 •  Alkooli, caffeine;
 •  Produktet Sweet qumështit: borë, kos;
 •  Aromë, aromë, vakt sojë;
 •  Gjysmëfinale, ushqim të shpejtë;
 •  Fruta Sweet, lëng, fruta.

Maja dietë në dietë duhet të marrë parasysh listën e produkteve të pranueshme, i cili përfshin si më poshtë:

 •  Peshk, mish, varieteteve të ulët-yndyrë: viçi, gjeldeti, mish pule, gaforre, karkaleca,
 •  kallamar, cod, skumbri;
 •  Vezë, hudhër, piper i kuq, kanellë, karafil;
 •  Uji, unsweetened pije frutash, pije frutash, TEAS bimor (kamomil, gjethe delli, u rrit, rigon);
 •  Oriz, bollgur, hikërror, elb, krunde dhe bishtajore;
 •  Perimet (të ngrira, të freskëta, steamed, të ziera);
 •  Frutat: limon, kumbulla, grejpfrut, pomelo, kivi, mollë jeshile;
 •  Berries: buckthorn, Kastrati, boronicë, boronicë.

Përveç dietë gjatë sëmundjes duhet rregullisht të marrë komplekset multivitamin.

Ushqimi maja, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Ushqimi për infeksionet maja në gratë

Duhur candidiasis dietë gratë do të shmangë rikthim dhe për të ndihmuar të heqin qafe e sëmundjes. Ndiqni këto sisteme modelit të marrjes dietik të nevojshme për të përfunduar zhdukjen e simptomat e candidiasis.

 • Mëngjesi: kos unsweetened, drithëra me ndonjë drithëra, sallatë të freskët ose perime të ziera;
 • Dreka: pije karrota;
 • Dreka: supë në çdo supë mish, vezë, copë mishi, panxhar - sallatë hudhër, çaj bimor;
 • Snack: fruta ose fruta (jo më shumë se 2);
 • Darka: peshk ose sallatë mëlçisë, i kalitur me vaj (ulliri, liri), merak perime, biskota, pini qumësht.

Rregullat e rekomanduara: Pini - 150 ml, ushqime të gatshme - 200 gr, peshk, mish - 100 gr, manaferrat Fresh - një gjysmë filxhan....

Ushqimi për infeksion maja në meshkuj

Candidiasis pengon njerëzit shumë më pak shpesh se femrat. Megjithatë, në rast të mëllenjë, njerëzit gjithashtu kanë nevojë për të shkuar në dietën e duhur, e cila përjashton alkoolit, yndyror dhe junk ushqim. Shembull ushqim dietë menu për burrat duhet të përmbajë më shumë mish dhe perime.

 • Mëngjes: supë mishi, sallatë, i krisur, një çift e vezëve, pini qumësht;
 • Dreka: spageti ose oriz, peshk, çaj bimor, sallatë mëlçisë;
 • Rostiçeri: lëng (karrota, domate);
 • Darka: merak, një copë mishi, sallatë perimesh me hudhër, lëng Berry.

Ushqimi për mëllenjë në gojë

Për trajtimin e rajonit me gojë candidiasis nevojë për dietë duhet të plotësojnë kërkesat e mëposhtme:

 •  Ushqime të gatshme (qull, merak, mish, peshk) duhet të merren vetëm në vjetër apo zbutur që të mos dëmtojë mukozën e gojës.
 •  Sallatat - copëtuar finely ose kaluar përmes një rende;
 •  Për të dhënë lingonberry madhe preferencë, pije boronicë, pineapple dhe lëngje agrume.

Ushqimi për infeksion maja në gratë shtatzëna

Në shtatzënisë, sëmundja ndodh shpesh. Dhe që nga trajtim mjekësor gjatë kësaj periudhe është minimizuar, dietë të saktë është një pjesë e domosdoshme në eliminimin e candidiasis. Menu mostër, e përbërë për gratë shtatzëna mund të vërehet dhe zhdukjen e sëmundjes:

 • Mëngjes: produktet e qumështit, vezë, çdo drithëra, lëng karrota;
 • Dreka: një palë e mollë të gjelbër ose filxhan çdo frutave;
 • Dreka: makarona me perime apo merak mish supë, vezë, TEAS bimor, ndonjë sallatë perimesh;
 • Rostiçeri: lëng Berry ose lëng nga fruta lejuar;
 • Darka: oriz ose hikërror me peshk ose mish pjatë e dytë, një sallatë (peshk, perime, fruta - perime), ose lëng qumësht produkt kokrra të kuqe.

Ushqim të gatshme mund të zëvendësohet nga të tjerët, por të përbëhet nga produktet e rekomanduar në mënyrë rigoroze. Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për giardiasis.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në mëllenjë ^

Rezultatet dietat me maja shumë pozitive:

 • Një eliminimin më të shpejtë të simptomeve të sëmundjes;
 • Krijimin e një mjedisi të pafavorshëm për zhvillimin e kërpudhat.

Përveç kësaj, kjo metodë dietë do të vuajnë nga mbipesha për të humbur disa kilogramë shtesë. Dietë ushqim diete duhet t'i përmbahen jo vetëm për zhdukjen e plotë të simptomave të mëllenjë, por për disa javë për të shmangur përsëritjen. Në dietën gojë candidiasis duhet të ndjekin rreth katërmbëdhjetë ditë.

Mjekët pozitive reagime rreth dietë gjatë mëllenjë theksoj se ne nuk duhet lënë pas dore ushqimin e duhur në rast të sëmundjes. Përveç kësaj, së bashku me masat e tjera të higjienës dhe të ilaçeve për të mposhtur mëllenjë do të jetë shumë më efektive.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: