Ushqimi për Giardiasis


Ushqimi për Giardiasis pastron toksina nga parazitet të caktuara dhe parandalon riprodhimin

Ushqimi për Giardiasis është trajtimi më efektive për këtë sëmundje, sepse ajo ndihmon për të përballuar me të pa mjekim.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat dietë Giardiasis ^


Giardiasis është një sëmundje parazitare të shkaktuara nga gëlltitje të Giardia protozoa (parazitëve) përmes ushqimit të palarë, ujë çezme dhe infektuara me cysts sende shtëpiake. Ljamblii të aftë për të goditur jo vetëm zorrë të vogla dhe të mëdha, dhe të mëlçisë dhe të fshikëz fshikëz e tëmthit.

Simptomet e giardiasis janë bloating, dhimbje stomaku, diarre, ndjenja e dobësisë, humbje e oreksit dhe kapacitetit të punës, vëmendje dëmtuar, kujtesës dhe lodhje. Shpesh kjo sëmundje dhe shkakton reaksione alergjike: skuqje, kruarje, konjuktivit, çrregullime të frymëmarrjes - rinitit dhe astmë.

Giardiasis rrezikshme për njerëzit, pasi ajo mund të çojë në dysbiosis dhe ndihmon tretjen e ushqimit çrregullime, nervor, imunitar dhe të tjera të sistemeve qendrore të trupit. Ushqim diete Giardiasis si në masat komplekse terapeutike dhe për të parandaluar duhet të plotësojnë kërkesat themelore: të privojnë parazitët e mesme kulturës dhe largimin e tyre nga trupi; pastruar trupin e toksinave ljamblii ndara.

Ushqimi për Giardiasis zhvilluar duke marrë parasysh faktin se prodhimet e përdorur në ushqim, duke krijuar sa më shumë kushte të pafavorshme për Lamblia riprodhimit. Nga dietë dietë përjashtuar plotësisht:

 •  Produktet e ëmbël dhe buke, çokollatë, sheqer, mjaltë dhe buns;
 •  Spicy, tymosur, marinuar dhe ushqimet yndyrore;
 •  Suxhuk dhe makarona;
 •  Fruta e ëmbël, duke përfshirë pjeprat, banane, rrush të ëmbël;
 •  Lëngje të gazuara ëmbël, alkool, pije qumështi;
 •  Rrepkë, qepë, rrikë, rrepka dhe hudhër.

Dietë Metodat dietë në lyambioz duhet të përbëhet rreptësisht të produkteve të pranueshme:

 •  Rrushin e papjekur fruta, pije frutash, lëngje dhe pije frutash me ta, currants, Kastrati, manaferra, mollë të tharta, dhe agrume;
 •  Supë oriz;
 •  Perimet: domate, kungull, trangujve dhe karrota (gatuar, steamed, të papërpunuara);
 •  Djathë unsweetened dhe kos, djathë, peshk ligët, mish;
 •  Konserva e ujit: misër, oriz, tërshërë, hikërror dhe elb;
 •  Supave Nenavarysti dhe lëngjet e mishit.

Dieta në trajtimin e giardiasis, menutë shembullor dhe karakteristika ^


Të ushqyerit klinike Giardiasis duhet të zhvillohet në tri faza:

1 Faza

 •  Zgjat 2 javë;
 •  Që synojnë reduktimin e dehje dhe për të parandaluar shumëzimin e dëmtuesve;
 •  Në dietën e përditshme përfshin drithëra, perime, fruta, mollë të pjekur dhe vaj perimesh.

2 Faza

 •  Zgjat rreth tre javë;
 •  Që synon heqjen e Giardia, një organizëm parazitare;
 •  Menuja përbëhet nga produkte dhe ushqime me një prani të lartë të fibrave, dardha, kajsi, mollë, perime, boronica.

Faza 3

 •  Kohëzgjatja është 2-3 javë;
 •  Synoi krijimin e kushteve që parandalojnë parazitet edukate dhe për të rritur forcat mbrojtëse të organizmit në tërësi.
 •  Dietë përfshin ushqim me fruta, perime, drithëra dhe produkte të qumështit.

Ushqimi për Giardiasis në të rriturit

Ushqimi për Giardiasis në të rriturit është metoda më efektive për të kuruar këtë sëmundje. Kushti kryesor i suksesit - respektimin rigoroz në dietë. Ushqimi fakultative mund të jenë të përgatitur me ndonjë drithëra të lejuara, por gjithmonë në ujë. Gjatë trajtimit të giardiasis pjekur mollë duhet të përfshihen në menynë çdo ditë.

Dietë mostër menu sistemit të furnizimit mjekësor gjatë giardiasis infeksionit:

 • Mëngjes: qull misri, një fetë djathë, lëng Berry;
 • Supë pule, kungull i njomë steamed, kos ose oriz me ujë;: Dreka
 • Rostiçeri: 2 mollë të pjekur;
 • Darka: e vogël oriz (misër) tortilla, salcë ose merak perime, qofte pule, pije agrume.

Ushqimi për giardiasis në fëmijë

Kur fëmijët giardiasis dieta kuvendi mund të shkaktojë vështirësi të caktuara, si një nga simptomat mund të jetë skuqjen e lëkurës. Shpesh alergeneve mund të shërbejë si manaferrat dhe agrume.
Kur sëmundja foshnjat giardiasis gji është zëvendësuar me një qumësht artificial gjirit.

Për fëmijët më të vjetër menu përditshme duhet të jetë:

 •  Drithëra dhe ëmbëlsira me misër ose oriz;
 •  Çdo fruta acid dhe unsweetened, por në qoftë se ka një alergji të disa prej tyre, lejohet vetëm jeshile mollë dhe dardha pasojat durum;
 •  Gjalpë, djathë dhe kos;
 •  Perimet;
 •  Shpendët;
 •  Fresh pije frutash, lëngje dhe pije frutash.

Përveç kësaj, produktet e autorizuara mund të kombinohen me njëri-tjetrin, për shembull:

 • Pure patatesh me mollë jeshile të përzier me djathë;
 • Pancakes me miell misri gatuar në kos ose kefir;
 • Sallatë me dardha dhe mish pule, i ndrequr me vaj ulliri ose prej liri.

Dietë në formën e giardiasis zorrëve

Ushqim dietik në formën e zorrëve zgjat të paktën tre muaj, menu përjashtohet rreptësisht alkool, sode, të gjitha llojet e desserts, mish, turshi dhe salcice.
Aspekti kryesor i dietës - enët thartë, ushqime dhe pije që duhen konsumuar gjysmë ore para çdo vakt.
Menuja ditore përmban terapi bazuar produkteve të autorizuara në mënyrë rigoroze. Ushqim i gatuar duhet të ziera vetëm, steamed ose të zier.

Ushqimi për mëlçi Giardiasis

Humbjen ljamblii mëlçisë mund të çojë në pasoja serioze, në mënyrë që të jetë i sigurt për të kombinuar dietë me drogë medicinale Antyparazytni.
Respektimi dietë do të thotë të hahet vetëm drithëra, kos, perime, peshk ligët dhe perime.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për trashje.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e Giardiasis ushqyerit klinike ^

Rezultate dietat në lyambioz shumë pozitive:

 • Përmirësimi gradual i shëndetit, uljen e simptomave të sëmundjes;
 • Pastrimin e trupit të dehjes dhe parazitëve të dëmshme.

Giardiasis dietik metodë të ndiqet deri në shërim të plotë. Për më tepër, mjekët rekomanduar me forcë gjatë trajtimit të ndjekin rregullat kryesore higjienës, të cilat përfshijnë:

 •  Larja e rregullt dorë me sapun pas përdorimit të antibacterial tualet dhe ushqim;
 •  Lahen zarzavate të freskëta, manaferrat dhe fruta ujë të valë;
 •  Pastrimi i shpeshtë dhe ndryshimi i rrobave (të brendshme, krevat);
 •  Përdorni ujë të pijshëm zier vetëm.

Përkundër faktit se përgjigja e mjekëve në lidhje me dietën Giardiasis përgjithësisht pozitive, ata besojnë se një të ushqyerit e duhur për të arritur shërim nuk është gjithmonë e mundur. Prandaj, së bashku me dietë ushqyese mjekët e sistemit terapi të përshkruajnë ilaçe të pacientit, si dhe respektimin rigoroz të higjienës.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: