Ushqimi për fryrje zorrë


Dietë fryrje efektive eliminon ndjenja e trishtim dhe parehati

Terapeutik fryrje dietë e nevojshme për të luftuar në mënyrë efektive formimin në rritje të gazit në zorrë dhe për të eleminuar simptomat që shkaktojnë parehati.

Ne e dimë se ka disa produkte të cilat rrisin vanitet dhe ata që të reduktojnë ndjeshëm këtë dukuri të pakëndshme.

Shkaqet, simptomat dhe zorrë diete fryrje ^


Fryrje (prodhimi i gazit është rritur) shkakton siklet të rënda për njeriun, por rrezik i madh për trupin nuk është. Megjithatë, shpesh është një simptomë e sëmundjeve që kërcënojnë seriozisht shëndetin.

Për më tepër, shkaku i fryrje tepruar nuk është gjithmonë ushqimi sepse fryrje vërejtur edhe në foshnjat. Në këtë rast nuk është prodhimi i pamjaftueshëm i enzimeve që ndodh në të rriturit. Dobët tretur ushqimin, duke marrë në traktin gastrointestinal ulët fillon të tretem dhe gazeve formë.

Zorrës së trashë dysbiosis, shkelja e funksionit motorike, gastrit, pancreatitis, cholelithiasis, rrjedhjen e gjakut të dëmtuar dhe stresi janë gjithashtu fajtorët gaze Arsimit. Por, natyrisht, shumë produkte, të marra veçanërisht në sasi të mëdha, mund të shkaktojnë bloating dhe vanitet edhe tërësisht të personit të shëndoshë.

Simptomet e fryrje:

 • ndjenjë e plotësisë së barkut,
 • dhimbje të jetë e mundur cramping,
 • pesha,
 • ënjtje,
 • pavullnetshëm tepruar apo përzgjedhje e qëllimshme e gazeve të ushqimit.
 • Shpesh bashkohet diarre ose kapsllëk,
 • belching,
 • vjellje,
 • urth.
 • Ka ankesa nga kardio - vaskulare dhe sistemit nervor.

Ndaluara Produkte

Nxitësit më të këqija të këtij fenomeni janë:

 • Të gjitha bishtajore.
 • Rrush, të freskëta apo të thata, dardha dhe banane.
 • Radishes, të gjitha të lashtat lakër.
 • Arra.
 • Vaj peshku dhe i kripur dhe mishit, çdo qengji.
 • Çdo pjekje ditën dhe grurë trashë (krunde, thekër).
 • Pije me gazrat.
 • Vezë gatuar ftohtë.
 • Elb perla dhe mel.
 • qumësht tërë dhe akullore, krem.
 • Tymosur dhe enët i pjekur.
 • Sweeteners.

Produkte të pranueshme

Fryrje, bloating dhe kushtet e tjera të pakëndshme e dobishme për të përdorur këto ushqime:

 • Peshk Malozhyrna dhe mish.
 • Panxhar, kungull, karrota.
 • Vezë të fërguara dhe vezë të ziera.
 • Kafe, kakao, lëng, çaj.
 • Produktet e qumështit.
 • Prodhimit të bardhë bukë dje.
 • Kumbulla të thara, kajsi dhe shegë.
 • Bollgur, me përjashtim të ndaluara.
 • Supë.
 • Zarzavate.

Dietë fryrje, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Për njerëzit të prirur për rritjen e prodhimit të gazit, është e rëndësishme që të ndiqni këto rregulla të ushqim të shëndetshëm:

 • për të mos nopem,
 • të zvogëlojë pjesë dhe për të rritur numrin e ngrënies 5 - 6 herë
 • ngrënë më të mirë në orët e caktuara,
 • pini një kërkesë e detyrueshme e përditshme të ujit - deri në 2 litra,
 • mos hani listën ushqime të ndaluara,
 • të gjitha frutat dhe enët e ëmbël të rekomanduara për të marrë larg nga produktet e tjera,
 • për të reduktuar vanitet para se një vakt është e dobishme për të marrë çaj me fara kopër (rreth dy lugë).

Çdo dietë zakonisht nënkupton kufizimet dhe rregulla të rrepta. Në rastet e dietë fryrje gjithashtu nuk duket shumë i ashpër dhe nuk kërkojnë vullnet njerëzor dhe durim. Braktisja disa produkte dhe rekomanduar duke i kushtuar vëmendje për të, ju mund të sigurojë që menu ishte mjaft e larmishme dhe e shijshme. Për të bërë të mundur, në bazë të preferencave shije personale.

Dietë është më efektive për njerëzit problemi i vetëm i të cilëve është fryrje e tepruar. Por nëse fryrje është shkaktuar nga sëmundjet e traktit gastrointestinal, të tilla si ulcerat, pancreatitis ose të ketë ndonjë problem, ushqimit të shëndetshëm do të përbëhet nga duke marrë parasysh këto sëmundje dhe listat produkte mund të ndryshojnë në masë të madhe.

Menu mostër

 • Mëngjesi - kostum drithëra çdo tul (me përjashtim mel dhe elb). Ose me krem ​​djathi dhe kumbulla të thara.
 • Mëngjes shtesë - sanduiç shtëpi me tru apo djathë. Ose lëng dhe muesli.
 • Dreka - hot pjatë e parë - vegjetarian, mish ose peshk, por pa shtimin e fasule dhe lakër. Një pjesë e turqi zier dhe sallatë me perime sezonale ose karrota dhe patate pure.
 • Mesdita - pjekur mollë mund kivi freskët, portokalli, shegë. Mund kos pasta nezdobne.
 • Darka - pure patatesh (tavë perime, sallatë) dhe pjekur rybka.Ili hikërror me qofte steamed.
 • Gjumit pini qumësht.

Nga modeli menu tregon se fryrje dietë dhe bloating plotë, dhe, megjithë disa kufizime, nuk e pengon një person për të shijuar ushqimin. Kjo do të ndihmojë TEAS bimor që rrjedhin gaz tepërt. Për shembull, një kamomil çaj shumë i dobishëm, kopër, nenexhik ose me zveroboem.

Ushqimi për fryrje me kapsllëk

Nëse problemi i vanitet dhe kapsllëk janë të lidhura, menu duhet të përfshijë më shumë ushqime që kanë një efekt laksativ, sidomos fibra. Por si fryrje duhet të shmanget, është e nevojshme që të rritet numri lejuar, fibër butë. Ajo mund të jenë të thata kumbulla, karrota dhe panxhar lëng, fruta të freskëta dhe perime që nuk provokojnë fermentimi.

Jetë i sigurt për të rritur sasinë në dietën e naftës së papërpunuar, ajo edhe mund të shtohet në lëng perimesh. Rritja e konsumit të ujit. Përndryshe fryrje dietë dhe kapsllëk bazuar në të njëjtat rregulla.

Ushqimi për sindromi i zorrëve nervoz (IBS) me fryrje

Menuja Mjekësi sindromi i zorrëve nervoz (IBS) me fryrje duhet të përbëhet nga ushqime të butë obvolakyvayuschyh murin e zorrëve:

 • Në dietë është e dominuar perime gatuar, supave rozvarystoyi kokrrizave të drithërave.
 • Përdorura perime gatim, sepse përmban freskët acid shumë irrituese membranë zorrëve.
 • Hudhër, qepë, erëza dhe çdo gjë që mund të irritojë zorrët - është përjashtuar nga dietë.
 • Trangujve dhe domate - në sasi shumë të kufizuara.
 • Ushqimi duhet të jetë i ngrohtë, pije jo ftohtë.
 • Natyrisht, si në raste të tjera, tymosur dhe ushqime të skuqura të ndaluara.
 • Zorrë më mirë të mos mbingarkesë, hahet është i pjesshëm, me pjesë të vogla.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për kancer pankreatik.

Rezultatet, rekomandime dhe komente e mjekëve of Clinical Nutrition fryrje zorrë ^

Dietë fryrje e themeluar kryesisht në përjashtimin nga menuja e produkteve, duke provokuar nxjerrje gazi, ndërsa ajo është e plotë dhe të balancuar. Për shkak se mjekët në lidhje me kritikat dietë vanitet vetëm pozitive. Ndonjëherë nevoja për trajtim dhe medikamente. Përveç kësaj, mjeku do të rregullojë menu individuale dietë, varësisht nga shkaqet e këtij telash.

Ndjekur udhëzimet dhe rregullat e dietës mund të përgjithmonë të shpëtoj nga ndjenjat e pakëndshme. Rezultatet dietë fryrje - Para së gjithash, të shpëtoj nga ndjenja e shurdhim, ënjtje dhe simptoma të tjera. Megjithatë, të ushqyerit klinike jo vetëm që do të hequr qafe të ngushtë, por edhe për të shmangur situata të pakëndshme të jetesës.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: