Ushqimi për cholelithiasis


Ushqimi për cholelithiasis parandalon formimin e gurëve të tëmthit reja

Përgatitur siç dietë për cholelithiasis (beton të përforcuar), së bashku me trajtimet popullore janë kryesore "ilaçi" në procesin e shërimit.

Ushqimi jo vetëm që ndihmon të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe në mënyrë efektive heq inflamacion të traktit biliar, stimulon sekretimit biliare dhe parandalon formimin e gurëve të tëmthit reja.

Shkaqet dhe simptomat e gurëve të tëmthit ^


Sëmundje tëmthi karakterizohet nga depozitimi i fshikëz e tëmthit dhe kanalet gur (gurë), të cilat janë ndarë në kolesterolit, pigment, gëlqere dhe të kombinuar.

Dukuri promovon stanjacion e gurëve biliare dhe infeksioni i traktit biliar dhe fshikëz e tëmthit. Shkaqet kryesore të gurëve të tëmthit, sipas mjekëve:

 • predispozicion gjenetik,
 • Mungesa e aktivitetit fizik,
 • çrregullime metabolike,
 • dietë të varfër.

Shpesh shtysë për zhvillimin e sëmundjes janë të shtatzënisë sfond ndodh në hormonal një gruaje. Si rezultat i këtyre faktorëve negative vrer ndryshon vetitë dhe trashet e tij fizike dhe kimike. Përveç kësaj, bllokimet e trafikut shkakton bile mund të bëhen çrregullime nervore, sëmundjet e zorrëve infektive, ulcerat stomak, gastrit, pancreatitis ose dobësi e muskujve të tëmthit.

Kur ngadalësuar funksionin tkurrje-motorike të tëmthit, përdorimi i sasive të mëdha të vaj, erëza dhe skuqur ushqime, alkoolit, intervale të mëdha kohore në mes të ngrënies dhe mungesa e fibra në dietë dhe fibër dietik, akumulimin e bile mund të rritet me gjysmë (në një normë prej 75-100 rritjes ml arrin 150-200 ml).

Simptomet kryesore të stagnimit të biliare, të cilat duhet t'i kushtojë vëmendje janë:

 • dhimbje të përhershme ose të zgjatur në sektor të sipërme të djathtë,
 • burping pakëndshme,
 • të përzier ose të vjella,
 • shije të hidhur në gojë me një erë të pakëndshme,
 • slabovyrazhennoe sclera yellowing e syve dhe lëkurës,
 • rritje të lehtë të mëlçisë.

Nëse stanjacion e bile nuk është vetëm në fshikëz e tëmthit, por në kanalet mëlçisë bashkangjitur lëkurës itchy, verdhëz theksuar, dhimbje të forta në sektor të djathtë e sipërme, stol është dritë, ngjyra dhe urina bëhet "birrë".

Në ndonjë nga simptomat e mësipërme gjithmonë duhet të kërkojë një mjek për trajtim të hershëm të diagnostikimit të hershëm dhe të saktë për vonesë në disa raste mund të jetë vdekjeprurës.

Parimet e dietës në cholelithiasis ^

Një dietë efektive për cholelithiasis është hartuar kryesisht për t'u marrë me çrregullime metabolike në trup, të kontribuojnë në formimin e gurëve. Para së gjithash, ju duhet të këmbimit kolesterolit, si pjesa kryesore e gurëve të tëmthit janë zakonisht të kolesterolit.

Parimet themelore të dietës në cholelithiasis bazuar në luftimin e hiperkolesterolemise (nivele të larta të kolesterolit):

 • Luftojnë me ushqim të tepërt, përveç hypercholesterolemia, dhe i ndihmon të përballen me trashje - një shoqërues i shpeshtë i metabolizmin e kolesterolit. Sepse është e rekomanduar për të zvogëluar vlerën e përditshme energjetike të ushqimit për shkak të karbohidrateve dhe yndyrë, si dhe sjelljes ditë rregullta agjërimi (bollgur, djathë, kastravec, mollë, kefir, etj).
 • Kufizimi i kolesterolit nga ushqimi. Ushqime të pasura që janë të përjashtuara - mish yndyror dhe peshku, mëlçisë, trurit, zemrës, verdhë veze veze, deleje, derri, viçi yndyrë.
 • Ulur nivelet e kolesterolit në gjak dhe për të eleminuar atë nga trupi kontribuojnë në magnez ushqime të pasura, kështu dietë për cholelithiasis domosdoshmërisht përfshijnë drithëra (sidomos bollgur, elb dhe mel), bishtajore, perime dhe fruta. Përveç kësaj, magnez heq spazma e muskujve të butë, përmirëson funksionin motorike të zorrëve dhe nxit ndarje biliare.
 • Për prodhimin më të mirë të acideve biliare në dietë duhet të jetë i mjaftueshëm proteina të gradës së lartë (peshk, mish, djathë, proteina vezë), vajra bimore (ulliri, luledielli, misri) dhe vitamina (A, B dhe C). Sidomos Retinol rëndësishme (vitaminë A), mungesa e së cilës shkakton Deskuamimi i epitelit të gypit biliare dhe biliare kristalizimi.
 • Ju duhet të kërkojnë biliare ndryshim reagim në anën alkaline, për të parandaluar formimin gur dhe kështu të parandaluar humbjen e kolesterolit në biliare. Kjo është lehtësuar ushqime me përmbajtje të lartë të kalciumit (djathë, gjizë, kos, kosi) dhe ushqimeve bimore (perime, fruta, manaferrat). Miell dhe drithëra enët, në të kundërtën, të nxitur oksidimi i biliare, kështu që ata duhet të përdorin kufirin maksimal.
 • Për të stimuluar sekretimit biliare, t'i shtyer traktit biliar dhe të ulet përqendrimi i biliare nevojshme regjimit të pijshëm të mjaftueshëm (të paktën 2 litra ujë në ditë). Efektet e dobishme ofron pritjen e ujërave minerale, si "numri Essentuki 17" dhe "Truskavets".
 • Shmangni kapsllëk, duke përfshirë për këtë dietë e ushqimeve që nxisin lëvizjet zorrë (laktik Products, panxhar, kumbulla të thara, mjaltë, fibra nga fruta dhe perime).
 • Që nga nxitës i mirë i biliare është ushqim, ju duhet të marrë pjesë të vogla dhe në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës, të jetë i sigurt për 5-6 vakte në ditë. Ushqimi në çdo rast nuk duhet të jetë i ftohtë, pasi kjo mund të shkaktojë kanal vrull dhe dhimbje, por jo të nxehtë.
 • Përdorimi i ndaluar i alkoolit, pijeve të gazuara, erëza dhe erëza (uthull, mustardë, piper), turshi, peshk i tymosur dhe supë mishi, concoctions kërpudha, muffins, fruta thartë dhe manaferrat, çokollatë, kakao, kafe.

Ushqimi për cholelithiasis ndryshon në varësi të cilën fazë e sëmundjes është pacienti - në rëndim ose shuarje.

Ushqimi për cholelithiasis: menu magnez, № 5 dhe № 5 ^

Në acarimin akute të sëmundjes dhe sëmundje duhet të ndjekë më delikate numrin dietë 5a.

 • Të gjitha ushqimet duhet të jenë të përgatitur për një çift dhe të përdoret në formën e lënë pas dore.
 • Përveç kësaj, shumica e përjashtuar ushqime të lartë në kolesterolit, fibër trashë (lakër), ekstrakte dhe vajra esenciale.
 • Dietë duhet të përmbajë fiziologjikisht kërkuar sasinë e proteinave (rreth 100 g), yndyrë duhet të reduktohet në 50 -70 gram kripë për të përdorur jo më shumë se 6 gram në ditë.

Menuja mostër numrin dietë 5 dhe

 • Mëngjesi i parë - qull bollgur qumësht (150 gram), proteina omëletë (100 g, dy proteina) çaj të dobët me qumësht (1 filxhan).
 • Dreka - kotëletë mish avull (125 g), pure hikërror me vaj ulliri (150 g), bukë dhe çaj.
 • Dreka - supë oriz me perime pureed (2.1 servings), pulë të zier (120 g), pure qull hikërror (150 g) pelte qumësht (120 g).
 • Darka - peshku i zier (80 g), pure patatesh (150 m), çaj me qumësht.

Numri Ushqimi 5 dhe i jepet zakonisht për një periudhë prej 1,5-2 javë, e ndjekur nga një kaloni në një numër dietë 5, e cila është përdorur për një kohë të gjatë, për 1.5 -2 vjet.

Me një funksion të dobësuar të fshikëz e tëmthit dhe biliare pezëm, e përshtatshme ndjekin dietë lipotropic yndyrë, duke rritur sasinë e yndyrës nga vajra bimore.

Vlera e energjisë futje yndyrë lipotropic është 2800-3200 kcal, përmban 100 -120 g proteina, 120-130 g yndyrë (nga të cilat të paktën 50% perime) dhe 350-400 gram karbohidratet.

Menuja mostër dietë numër 5

 • Mëngjesi i parë - djathë buding pa sheqer (130 g), qull hikërror me vaj perimesh (160 g), çaj me qumësht (1 filxhan).
 • Mollë -svizhi notat kosi drekë (100 g).
 • Drekë - vaj supë vegjetarian (500 g), mishi i zier në salcë të qumështit (50 g), zier ngadalë karrota në vaj vegjetal (150g), zier fruta të thata (1 filxhan).
 • Mesdita - krisur unsweetened (25 g), hips supë (1 filxhan).
 • Darka - peshk i zier me vaj perimesh (85 g), patate të ziera me vaj perimesh (150g), bërxolla lakër-karotë pjekur me vaj ulliri (200 g), çaj.
 • Para se të shkojnë në shtrat - kos (180 g).

Gjatë gjalpë ditës lejuar (10 g), sheqer (30 gram) dhe bukë të bardhë (300 g).

Dietë magnezium për betonit

Pas eliminimit të acarimin e sëmundjes dhe mungesa e lëvizjeve të zorrëve mund të aplikohet një dietë të veçantë magnez që ka vlerën e energjisë prej rreth 2900 kalorive dhe përmban:

 • sasinë e kërkuar të proteinave (100 g)
 • karbohidrate (450 g)
 • mesatarisht të ulët në yndyrë (80 g)
 • Përmbajtja e lartë e magnezit (rreth 1.300 mg, e cila është 4 herë më i lartë se numri me dietë 5)
 • dhe vitamina (retinol, thiamine, acid askorbik).

Dietë magnez që është i bazuar në numrin dietë 5, gjithashtu përshkruar shpesh për atherosclerosis, cholecystitis dhe kapsllëk, sidomos në kombinim me trashje, por gastrit ose enterocolitis, i shoqëruar nga diarre dhe fermentimi aplikojnë atë nuk është i rekomanduar.

Për të pasuruar dietën me magnez, menu administrohet bukë krunde ose enët miell i pasitur me grimcuar krunde gruri, meli dhe hikërror qull dhe rritur shumat e frutave dhe perimeve duke përfshirë edhe fruta të thata.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për depozitat e kripës në nyjeve dhe osteokondroza.

Shumica e recetave për dietën në cholelithiasis ^

Këtu janë disa recetave që mund të përdoren në përgatitjen e menu dietë magnez me cholelithiasis.

Borsch supë mukoze nga krunde

 • Në 400 ml ujë të shtoni 40 gram krunde, vlim për 15 minuta dhe të fshij nëpër një sitë.
 • Në supë, vendin e copëtuar strips freskëta lakër (40 g) integruar në një rende trashë panxhar (50 g), rrënjët e thekur të bardhë (20 g) dhe prej qepëve (10 g).
 • Cook të gjitha së bashku deri sa të bëhet 10 - 15 minuta.

Supë tërshërë me perime

 • Vlim supë nga krunde, si në recetë e mëparshme.
 • Në supë të shtoni karrota copëtuar (50 g), kungull (30 g) dhe kungull (30 g) diced, onions thekur (10 g).
 • Të gjitha kuzhinier për 10 minuta, supë është gati, shtoni kopër melkorezannuyu dhe majdanoz.

Chops hikërror me djathë

 • Kuzhinier qull hikërror me qumësht (60 g hikërror - 150 gram qumësht), pak i ftohtë, dhe shtoni 30 gram djathë dhe vezë 1/3.
 • Rezulton përzierje në masë dhe të përcaktojë bytochky (duar të lagura) zapaniruyte breadcrumbs grimcuar dhe të skuqura në gjalpë (10 g).
 • Shërbyer me salcë kosi.

Chops lakër me mollë

 •  150g lakër e bardhë, imët pres dhe ziej deri butë.
 • Pastaj shtoni mollë 40 g copëtuar peeled, llokoçis dhe ziej deri lakër gatuar.
 • Pastaj ka thënë 15 g bollgur dhe-ngrohjes rreth ngrohjes ulët për rreth 10 minuta.
 • Pas ftohjes vrasin? vezë, llokoçis me kujdes të specifikojë burgers, zapaniruyte në breadcrumbs dhe skuq në ghee ose piqem në furrë.

Qull Millet me kajsi të thata

 •  Për 75 ml ujë Vendoseni 50 g mel dhe kuzhinier deri butë.
 • Pastaj shtoni 10 g gjalpë, 25 gram kajsi të thata, një sheqer pak dhe kuzhinier në një banjë me ujë deri në gati.