Ushqimi për urth


Ushqimi për urth stabilizuar prodhimin e stomakut lëng

Ushqimi për urth është i bazuar në dietën e shëndetësisë, e cila normalizes zorrë dhe parandalon depërtimin e acidit në ezofag.

Për një periudhë të shkurtër kohe, kjo metodë ofron një ndihmë efikase dhe të shpejtë me pamjen e "zjarrit" në gjoks.

Karakteristikat e dietës për urth stomak ^


Urth - ndjesi të pakëndshme djegie në gjoks dhe qafë të shkaktuara nga lirimin e lëngjet e stomakut në ezofag. Faktorët më të zakonshme në shfaqjen e simptomave të dhimbshme të urth janë:

 • Kequshqyerja, duke përfshirë pijet acid dhe ushqime, yndyrore skuqur ushqime, ushqime të thata;
 • Shtatzënia;
 • Tension të shpeshta nervor dhe stresi;
 • Mbipesha;
 • Pirja e duhanit e cigareve dhe konsumi i alkoolit;
 • Diabeti, astma, gastrit, hernie diafragmës, etj;
 • Ilaçet.

Nëse ju injorojnë sulmet urth dhe nuk ndërmerr masa për trajtimin e tij, ajo mund të çojë në ulcers stomak. Dietë Parimi për urth është respektimin rigoroz në dietë, merr parasysh përfshirjen në menu nuk shkaktojnë produktet djegur gjirit.

Nga rregullat e ushqimit të rekomanduar dietetike për urth përfshijnë:

 • Pjesshëm gjashtë-hahet në sasi të vogla;
 • Ushqimi duhet të përtyp ngadalë dhe me kujdes. Respektimin rigoroz të këtij rregulli do të ndihmojë të lehtësojë punën e organeve të tretjes dhe të normalizojë ndarjen lëng stomakut;
 • Pas një vakt brenda 30 minutave nuk është e rekomanduar për të marrë pozicionin e shtrirë.

Nga "të dobishme" produkte të lejuara dietë dhe nuk provokuar periudhave të shkurtra të urth përfshijnë:

 • Sweet fruta të freskëta dhe të thata - mollë, banane, dardha, pjeshkë, kajsi, kajsi të thata, fiq, kumbulla të thara;
 • Varieteteve të ëmbël e manave - luleshtrydhe, luleshtrydhe, mjedër;
 • Të freskëta, perime të ziera ose të zier - lakër (lulelakër, brokoli), patate, karrota, panxhar, kungull, bizele,
 • Sweet pjepër - pjepër;
 • Bulmet - djathë (feta, soje, dhi) yndyrë qumështi. Kos dhe djathë në sasi të kufizuar;
 • Ushqim me origjinë shtazore - mish pule, viçi ligët, peshk, vezë;
 • Drithëra - oriz (kafe, të bardhë), bollgur, hikërror;
 • Tortë e thatë, gruri tërë, gruri ose bukë misri;
 • Pije - çaj të dobët e zezë me krem, lëng molle, ujë.

Ushqimi për urth rekomandon eliminuar plotësisht këto produkte "të rrezikshme";

 • Frutave agrume, domate, manaferrat kosi;
 • Uthull, condiments pikante, ketchup;
 • Alkooli dhe kafe pije;
 • Spageti, makarona;
 • Mish - krahë pule, derri, i grirë;
 • Vajra dhe yndyrna;
 • Produktet e ëmbël dhe desserts.

Avantazhet e një dietë për urth janë:

 • Të ulët kalori dietë të ekuilibruar jo vetëm që do të të shpëtoj nga urth, por edhe të humbasin disa kilogramë shtesë, për të përmirësuar pamjen dhe mirëqenien;
 • Stabilizuar ndarjen e stomakut lëng dhe përfundoi lirimin e saj në ezofag;
 • Ajo normalizes funksionin e sistemit të punës ndihmon tretjen e ushqimit.

Cons dhe gabime në dietë terapeutike për urth dispozicion.

Ushqimi për urth: menu dhe diete ^

Ushqimi për urth dhe hyperacidity

Ushqimi për urth me aciditet të lartë të stomakut supozohet ndalim të rreptë mbi produktet e mëposhtme:

 • Manaferrat dhe pije frutash prej tyre kosi;
 • Thartë, frutave agrume;
 • Perimet - radishes, domate, lëpjetë, lakër;
 • Djathrave të mprehta, condiments;
 • Mushroom, supave mishit, lëngjet e mishit si dhe hash.

Dietë menu Recommended Shembull normalizes aciditetin dhe bën urth, a

 • Mëngjesi: ziera peshk, molla zier;
 • Dreka: karrota - sallatë me mollë;
 • Avull brokoli përzier me patate pure, një fetë bukë me djathë plastike, pi karrota;: Dreka
 • Rostiçeri: pjepër;
 • Darka: perime steamed me hikërror, lëng molle;
 • Darkë vonë: banane buding, pije mollë.

Ushqimi për urth dhe gastrit

Gastrit - inflamacion i mbulesës së mukozës stomakut. Metoda dietik qëllim kryesisht në trajtimin e sëmundjes themelor, pastaj zhduket dhe urth.

Me dietë shëndetësore dietë përjashtojnë kërpudha, peshk, broths mishit dhe supave, kastravecat, lakër, fruta kosi, erëza, ushqim yndyror.

Recommended dietë menu Shembull për urth dhe gastrit:

 • Mëngjes: ziera qull oriz, mollë;
 • Dreka: copa disa pjepër;
 • Dreka: supë me perla integruar patate dhe karrota, pelte ëmbël;
 • Rostiçeri: panxhar - ziera sallatë karrota me rrush të thatë;
 • Mbrëmje: herkulesovaya drithëra, qumësht, tofu soje;
 • Mbrëmje vonë: një çift i banane.

Ushqimi për urth dhe bloating

Baza e ushqimeve dietë që redukton bloating dhe djegien e gjirit, përfshin:

 • Mish ligët, peshk;
 • Vezë të ziera;
 • Me avull, të ziera, steamed, perime pjekur.
 • Trangujve të freskëta, lakër nuk është me vlerë duke marrë, sepse ato përmbajnë fibra.

Bloating shkaktojnë përdorimin e rrushit, bukë thekre, bishtajore, brumë maja dhe pjekje.
Përafërt menu dietë për urth fryrje e mëposhtme:

 • Mëngjesi: ziera hikërror, koktej me banane dhe lëng molle;
 • Dreka: Veza, pini karrota;
 • Dreka: kungull qull me kajsi të thata, pure karrota, komposto;
 • Rostiçeri: një palë e kajsi ëmbël;
 • Darka: hikërror perime supë, mollë e pjekur, çaji jeshil.

Ushqimi për urth dhe belching

Ushqimi për urth dhe belching bazuar në të njëjtën dietë si gastrit. Në një menu, ju keni disa rekomandime:

 • Ushqimi duhet të bëj shumë kujdes:
 • Mundohuni të mos nopem;
 • Të përjashtuar nga dietë e ndonjë pije të gazuara;
 • Në aciditetit të lartë mund të përdorni mjaltin me bimor.

Ushqimi për urth gjatë shtatzënisë

Ndryshimet në nivelet e hormoneve gjatë shtatzënisë është një fenomen mjaft i veçantë - djegia e gjirit me shoqërues shije të keqe në gojë. Ushqim dietik për urth për nënat e ardhshme në bazë të:

 • Duhet të hani të vogla, pjesë të vogla;
 • Mos ha tepër, dhe përtyp ushqimin tërësisht;
 • Përdorimi lëngshme është i nevojshëm në mes të ngrënies;
 • Të përjashtuar nga dietë e lakër turshi, peshk, mish, çdo lëngje të gazuara, i tymosur dhe produktet e marinuar, ushqime të skuqura, ushqime acid, gjalpë dhe brumë maja.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 4 dietë.

Rezultate, komentet dhe rekomandimet e mjekëve në lidhje me të ushqyerit e duhur për urth ^

Rezultatet për urth dietë tregojnë se gji-djegia ul pas dietë 2-3 ditë trajtim aderimit. Vëzhgoni metoda terapeutike mundësisht një javë ose dy, varësisht zhdukjen shtypur simptomat. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe, pjesërisht ose plotësisht shërohen gjendjen e tretjes dhe stabilizon sekrecionet e stomakut lëng.

Furi komente rreth dietë për urth tregojnë se dietë do të ndihmojë për të shpejt të të hequr qafe këtë sëmundje. Mjekët gjithashtu këshillojnë jo vetëm për të përmbahen në një dietë të veçantë, por i referohen problemin ekspertëve.

Këtu janë këshilla dhe nutritionists si për të shmangur shfaqjen e urth që do të ndihmojë të mos përmbushë simptomat e saj:

 • Të refuzojë apo të kufizuar zakonet i sëmurë: duhanin, alkoolin;
 • Gjatë vakt është e rekomanduar për të përdorur ujë të pastër të ngrohtë në vend të çaj ose pije të tjera;
 • Për të bërë menu tuaj të përditshme duke marrë parasysh vetëm "të dobishme" produkte;
 • Eliminimi i ushqimeve yndyrore, të hahet tepruar dhe natën;
 • Në praninë e peshë të tepërt të përpiqet për të zvogëluar atë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: