Ushqimi dysbacteriosis


Ushqimi për bacteriosis ndihmon të rivendosur microflora të dobishme në zorrë

Ushqimi për zorrëve dysbacteriosis - një projektuar posaçërisht ngrënies terapeutike natyrisht, e cila ndihmon për të shpejt të përballuar me sëmundje dhe rifituar shëndetin të mirë.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e të ushqyerit në dysbacteriosis zorrëve ^


Gut - është një ekosistem kompleks, i cili përfshin bakteret e zorrëve, Mukoza e traktit digjestiv, artikujve ushqimor, kërpudhave dhe viruseve. Roli i këtij sistemi në tretje është jashtëzakonisht i lartë.

Ajo prishet ushqimi, lëng përpunuar stomakut, ndihmon zorrë, duke përshpejtuar zgjedhjen e lëngjeve, është i përfshirë në ndarjen e fibra dhe metabolizmin e acideve biliare, vitamina dhe formave Aminoacidet, është përgjegjëse për absorbimin e acidit folik, hekur dhe vitaminë B2, e cila përcakton procesin e hematopoiesis.

Shkaqet e dysbiosis zorrëve (p.sh., një shkelje e microflora e saj të dobishme), ka shumë:

 • pankreatitit kronike,
 • ulur imunitetin,
 • pengimi zorreve,
 • aciditetit të pamjaftueshme në stomak,
 • infeksionet e ndryshme.
 • Më shpesh çon në antibiotikëve dysbiosis.

Nëse ka pasur shkelje të stol, dhimbje barku, bloating dhe gazit tepruar vazhduan, efektet negative pas pirë qumësht, skuqur dhe enët djegëse - ndoshta dysbiosis simptomat. Ato ndodhin kundër sfondit të përkeqësimit të shëndetit, si një dobësi apo dhimbje kyçeve. Ndoshta disa temperatura rritet.

Në rivendosjen e bilancit të microflora zorrëve janë produkte esenciale të përdorura. Vetëm një dietë të ekuilibruar mund të rivendosur rritjen e baktereve të dobishme. Ushqimi për dysbiosis zorrëve, përveç dëshmisë së drejtpërdrejtë, tregoi për antibiotikë të gjata, stresi, helmim, dhe për të luftuar trashje.

Ushqim Avantazhet kurs në dysbiosis - një efekt ringjalljen, mungesa e uria, si dhe disponueshmëria e produkteve. Disavantazhet dietë në bacteriosis është nevoja që të përmbahen në mënyrë rigoroze në dietë, dhe kohëzgjatja e kohës së shpenzuar për gatim. Teknikë terapeutik është i kundërindikuar në infeksionet akute zorrëve - në qoftë se në këtë kohë për të filluar një dietë mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj.

Ndaluara Produkte

Shumica e produkteve në këtë listë janë të zakonshme për shumë dieta - kjo vlen për akute dhe i tymosur. Lidhur rosto për mendimet e pacientëve disakteriozom e ekspertëve ndryshojnë - disa besojnë se ajo është e kundërindikuar të tjerët - të lejuar. Para kurs dietë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj

Rekomandime të përgjithshme për kufizime janë:

 • Akute dhe i tymosur;
 • Uthull, piper, mustardë;
 • Konserva;
 • Hudhër, qepë;
 • Perimet e papërpunuara (përveç domate) dhe fruta acid para;
 • Krunde;
 • Mish marinuar - i pjekur në skarë, Barbecue;
 • Orizi, mel;
 • Suxhuk, qentë e nxehtë;
 • Fried;
 • Mushrooms;
 • Pije alkoolike, kvas;
 • Tërshërë pelte kosi;
 • Ushqim deti;
 • Lakër turshi.

Produkte të pranueshme

Dysbacteriosis Ushqimi duhet të përbëhet kryesisht nga mukusit dhe ushqim të zier pa erëza dhe me një minimum prej kripë. Ushqimi duhet të përgatisë steamed ose merak.

 • Oriz të bardhë qull, supë oriz;
 • Trangujve (të freskëta);
 • Supë me mish pule dhe peshk të bardhë;
 • Një e gjelbër pak (majdanoz, kopër);
 • Një patate pak;
 • Grirë mish dhe peshk steamed - qofte, patties;
 • Fruta dhe perime në formë të zier;
 • KISSEL;
 • Djathë dhe kos natyral pa aditivëve;
 • Mjaltë dhe sheqer të bardhë (pak);
 • Berries (Kastrati, raspberries, luleshtrydhe) të freskëta.

Ushqimi dysbacteriosis: menu shembullor dhe diete ^

E hënë

 • Meatballs 100 g, 200 g patate të ziera në qumësht, supë e bimëve;
 • 100 g djathë masë;
 • Liquid pjatë mish - 250 g copë copëtuar e mishit të zier (150 g), pure panxhar (150 g), komposto të lehta.
 • Çaj dhe biskota;
 • Kos, çaj me një sheqer pak;
 • KISSEL.

E martë

 • Djathë (150 g), qull bollgur (kupa), zierje bimor ose çaj;
 • Berries;
 • Supë pule me mish lope, steamed fileto peshk, patate overboiled (100 g), fruta pjekur;
 • Komposto me biskota e vështirë;
 • Meatballs (100g) oriz overboiled (xhami), çaj të gjelbër;
 • KISSEL.

E mërkurë

 • 50 g djathë të përpunuara, qumështi i zier gruri qull (250 g), çaj me herbs;
 • Proteina karrota pure (150 g);
 • Gjellë të lëngshme me elb perla (250 g) mish me patate (pop 100 g), supë fruta;
 • Çaj dhe marshmallows;
 • Sufle Peshku, kungull pure apo kungull, çaj;
 • KISSEL.

E enjte

 • 2 vezë të ziera, qull bollgur (kupa) TEAS bimor;
 • Kos - xhami;
 • Supë me makarona, mish bytochkiv 150g, 150 patate të ziera, sallatë karrota;
 • Komposto e frutave të thata, biskota;
 • Mish i zier me vezë të fërguara - 100 g, 200 g pure lakër, komposto;
 • KISSEL nga rrushi.

E premte

 • 50 g djathë djathë, 200 gram qull oriz, çaj;
 • Mollë e pjekur;
 • Supë me bollgur dhe karrota (250 gram), 50 gram makarona, mish lope stroganof 150 g, 150 g pure frutash;
 • Lëng, biskota (100 g);
 • Qofte peshk 100g, 250g patate të ziera qumësht, çaj me një lugë të sheqerit;
 • KISSEL.

E shtunë

 • Peshë 150 g djathë, 200 gram bollgur qull (për të bluaj), komposto;
 • Banane;
 • 250 gjellë të lëngshme me petë, mish pule gatuar (100 g), 150 g qull gruri, hips supë;
 • Lëng, disa wafers;
 • 150 g në shishe peshku, karrota pure dhe luleshtrydhe (200 g), çaj;
 • KISSEL.

E diel

 • 50 gram e ton overboiled patate gatuar (200 g), çikore;
 • 100 gram fruta;
 • Pjatë kreshmës sapuni (250 g), 150 g zier perime, lëng;
 • Gingerbread dhe çaj;
 • KISSEL.

Pacientët me dysbiosis zorrëve jashtëzakonisht të rëndësishme të regjimit të duhur të pijshëm. Pije gjatë ngrënies nuk mund - apo gjysmë ore para ushqimit ose 2 orë pas. Mineral i përshtatshëm apo ende ujë apo filtruar. Darka është e domosdoshme për regjimin në lëng stomakut prodhuar në kohë.

 • Ushqimi dysbacteriosis e diarre fillon me 2-3 ditëve të agjërimit. Nevojë për më shumë pije - çaj, tretësirë ​​e bimëve, TEAS me fruta - pa sheqer. Fibër përjashtuar. Nevoja zier për të duhet të përshkojë të kanë lindur acarim zorrëve.
 • Dysbacteriosis dietë me diarre ndalon përdorimin e ushqimeve yndyrore dhe pirë, ushqime të konservuara, turshi, mish yndyror dhe peshk, si dhe muffins, ëmbëlsirat, fruta të freskëta dhe perime. Ajo duhet t'i zëvendësojë me drithëra fibra dhe supë dhe pelte dhe komposto.
 • Ushqimi për kapsllëk eliminon dysbacteriosis me të njëjtin listën e produkteve dhe diarre. Nuk mund të jetë një kungull, panxhar, lakër, fruta - në çdo formë. Trego drithëra me fije, krunde dhe bukë thekre. Ushqimi duhet të jetë i veçantë.
 • Dysbacteriosis dietë në të rriturit gjithashtu kalon menu aromë, yndyra dhe tymosur, vezë, majonezë dhe të konservuar. Buns kufizuara dhe ëmbëlsirat, krem, puddings dhe halva.
 • Dysbacteriosis Ushqimi tek fëmijët inkurajon me forcë fëmijët të mos japë gjysmë - kjo vlen për pakot e drithërave, lëng dhe dyqan pure. Do të jenë të dobishme për kos fëmijës tuaj dhe kos pa aditivëve, duke e bërë hikërror, tërshërë dhe grurë drithëra duhet të përdorin qumësht të ulët yndyrë.
 • Ushqimi për diasbakterioze pas antibiotikë do të thotë refuzim të produkteve që përbëjnë më shumë gaz (qepë, fasule), i lagësht, i tymosur, të mprehta, kërpudha, turshi dhe e ëmbël. Në këtë kohë, i kushtoj vëmendje të drithëra, bukë krunde, applesauce.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për psoriasis.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në dysbacteriosis ^

Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut, rezultatet dietë në dysbacteriosis ndjerë shpejt: të ndaluar dhimbje barku, duke qenë kryetar i themeluar është diarre, urth dhe dhimbje barku. Ky kurs diete nuk ka për qëllim për të humbur peshë, por recensione Ushqimi dysbacteriosis flasim për humbjen e peshë të tepërt - 2-3 kg në javë.

Mjekët rekomandojnë të mos vonojë trajtim nëse ka pasur probleme me zorrët - dysbiosis herët trajtimi është filluar, më pak dëme për trupin do të sjellë mosbalancim. Për të zgjedhur metodën e duhur të luftimit dysbiosis, patjetër duhet të shoh një specialist.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: