Ushqimi për diarre diarre


Ushqimi për diarre shpejt rikthen microflora të dobishme në zorrë

Ushqimi për diarre (diarre) - Ndihma e parë për simptomat e para të çrregullimit të zorrëve, i cili karakterizohet nga stools shumë të shpeshta dhe të lirshme dhe të shoqëruar nga të përzier, dhemb apo dhimbje të mprehtë.

Metodë terapeutike diete e diarre synojnë reduktimin efektive shfaqjet e pakëndshme të diarre dhe shërim të shpejtë të pacientit.

Karakteristikat e dietës në diarre kronike dhe akute ^


Diarre ose mërzitur zorrëve (diarre) është dy llojesh:

 • Diarre akute, shkaku i të cilave është parazitare, virale ose bakteriale infeksion intestinal, përdorimi i ujit të ndotur, intolerancës ushqimore dhe stresi;
 • Diarre kronike, të cilat mund të jenë shkaqe të zorrës së trashë ulcerat rektale, sëmundja Crohn, koliti ulcerative dhe sëmundje të tjera kronike ose inflamacionit.

Në të dyja rastet, të njëjtat simptoma çrregullim - stools të shpeshta, vjellje, dhimbje të mprehtë ose të vazhdueshme të barkut dhe dehidratim. Manifestimet fortë e diarre mund të jenë temperaturë të lartë, të vjella, dhe nganjëherë gjakut në stol gjatë zbrazjes.

Plus dietë për diarre janë:

 • Zorrët efikasitetit Normalizimi;
 • Përmirësimin microflora dhe gjendjen funksionale të sistemit të tretjes;
 • Rikthim në trupin e ujit - bilancin e kripur.

Lista e produkteve të aprovuara për përdorim në diarre janë:

 • Avulli fërguara vezë, ftohtë gatuar dhe djathë integruar;
 • Pjekur ose ftua ziera, mollë, banane të freskëta;
 • Supave - perime pure, pule, peshk supave dhe lëngjet e mishit këngë;
 • Bollgur Qull në një rrëshqitës apo të pastër, mundësisht me oriz;
 • Të bardhë ose të thata bukë krunde;
 • Peshk Lean dhe pule në formën e avullit, cutlets në formën e qofte së dobët viçi;
 • Perimet - të freskëta, imët - karrota integruar, pure karrota;
 • Supë (bari, oriz), pije frutash, pelte (boronica, ftua, mollë) dhe çaj të dobët.

Ndaluar të përfshijë një dietë dietë shëndetësor për diarre mëposhtme ushqim:

 • Fruta të freskëta, manaferrat, perime;
 • E zezë dhe gri bukë;
 • Marinades, turshi, mish të tymosur, ushqime të konservuara, ushqimet yndyrore;
 • Kërpudha, fasule dhe makarona;
 • Erëza, sauces, erëza;
 • Kosi pije qumësht, qumësht, lëngje dhe shurupe.

Kundërindikimet dhe mangësi në dietën e diarre humbur. Megjithatë, për shkak se ushqimi është kurativ dhe synon tërësisht në luftimin e diarre, kjo nuk është e rekomanduar si humbje peshe.

Ushqimi për diarre, dhe menu dietë ^

Ushqimi për diarre në të rriturit

Features diarre dietë në të rriturit - hahet pjesshëm dhe të shpeshta dhe të pijshëm. Norma çdo pjatë në dietë duhet të jetë deri në 250 m (ml).

Menu mostër për diarre në të rritur:

 • Mëngjes:. Omëletë me avull, një copë bukë - 50 oz, Rajs supë;
 • Dreka: supë pule me krisur;
 • Dreka: supë oriz me qofte viçi, 50 oz. bukë, çaj të zi;
 • Dreka: pjekur mollë çift;
 • Mbrëmje: pure patate, vezë, buding;
 • Mbrëmje vonë: supë qershi.

Ushqimi për diarre në një fëmijë

Ushqim dietik për diarre te fëmijët nuk është shumë e ndryshme nga ushqimi rritur. Dallimi i vetëm është enët bërë shtet vetëm kashopodibnu ose në formën e pure.

Në rast të diarresë në foshnjat nënën të shkojë në hipoalllerhennyy dietë e rekomanduar. Nëse fëmija juaj është në ushqim artificial, me menu e saj për të përjashtuar qumështi i lopës dhe lactose për të hyrë në përzierje.

Përafërt diarre menu dietë për një fëmijë të moshës 4 vjet dhe më të vjetër.

 • Mëngjesi: qull lëngshme Mana, buding;
 • Mëngjesi Dy: integruar djathë, mollë e pjekur;
 • Dreka: pule kotëletë me avull, pure qull oriz, bërë nga komposto kungull;
 • Dreka: supë pule me feta bukë të thata;
 • Darka me avull vezë të fërguara, zog qershi lëng mishi;
 • Në natën, llapa mana, mollë e pjekur.

Ushqimi për diarre në shtatzëni

Ushqimi për diarre në shtatzëni në bazë të rregullave të caktuara të furnizimit;

 • Racion diete e dy ditëve të para, me diarre në gratë shtatzëna bërë tërshërë dhe oriz qull, gatuar në ujë, mollë të pjekura, oriz ose zog broths qershie;
 • Si simptomat e diarresë janë të lejuar të hyjnë krisur dhe çaj të dobët;
 • Për shërim të plotë, atëherë futur supave këngë (peshk, mish pule) dhe zier mish ligët.

Ushqimi për kolit me diarre

Kolit - një gjendje e dhimbshme që shoqërohet shpesh me diarre ose kapsllëk, të rënda dhe dhimbje të vazhdueshme dhemb. Nëse ndodh kolit me diarre, pacienti duhet të ndjekë një terapi ushqyese të ekuilibruar, i cili përbëhet nga produktet e mëposhtme:

 • Drithërat (gruri i përjashtuar), vezë, Omelets avull, djathë të freskët;
 • Mish dhe peshk varieteteve të ulët-yndyrë, si dhe supave bazuara në to;
 • Perime pureed - karrota, kungull, kungull i njomë, lakër (feta imët) patate;
 • Mollë dhe dardha pjekur;
 • Supë (perime, erëza, oriz), çaj, pelte dhe komposto.

Ushqimi për diarre dhe të vjella

Nëse çrregullim zorrëve shoqëruar me diarre me të vjella, dita e parë e dietës diarre duhet të përbëhet nga një lëng i trashë: oriz-ujë, Bergenia infuzion ose qershi, çaj i zi.

Çifti tjetër i ditëve në vijim rekomandohet një dietë:

 • Mëngjes: lëngshme pure patate, supë oriz;
 • Dreka: supë pule me croutons zbutur;
 • Dreka: bollgur llapa, pelte kokrra të kuqe;
 • Dreka: mollë e pjekur, zbutur në pure, zog qershi lëng mishi;
 • Supë pule, pure lëngshme karrota;: Mirëmbrëma
 • Në natën, qull bollgur dhe çaj.

Ushqimi diarre pas antibiotikët

Duke marrë antibiotikët shpesh çon në komplikime në formë të diarresë - për shkeljen e microflora zorrëve. Për të parandaluar dysbiosis gjatë marrjes së të dhënave dhe shfaqjes së ilaçeve diarre duhet të marrë drogë që të normalizuar dhe rivendosjen e florën e zorrëve. Megjithatë, në rastin e diarre duhet të respektojë mëposhtme ushqim terapeutik dhe:

 • Dita e një - i dyti: avull vezë të fërguara, qull oriz dhe TEAS, pelte kokrra të kuqe, pelte, puddings drithërave;
 • Dita 3-5: peshk, patties mish apo qofte me avull, TEAS bimor, fruta (mollë, ftua) dhe këngë supave.

Diarre akute dietë

Çrregullim akut zorrëve përfshin dietë të butë. Lista e produkteve që ndihmojnë të shpejt të reduktuar simptomat e diarre akute përfshijnë:

 • Banane, mollë e pjekur ose applesauce;
 • Oriz dhe patate të bardhë;
 • Biskota pa sheqer, dolli bardhë dhe i krisur;
 • Mish pule;
 • Boronica dhe qershi;
 • Kos;
 • TEAS nga bimëve të ndryshme.

Ushqimi për diarre kronike

Ushqimi akute dhe forma kronike e diarre midis tyre nuk e veçanërisht të ndryshme. Megjithatë, diarre kronike është karakterizuar nga thithjen e dobët e vitaminave dhe mineraleve - fosfor, kalium, kalcium dhe të tjerët. Prandaj, ata duhet të administrohet në formë të djathë, djathë, mollë, quinces, dardha, produktet shtesë mishit dhe mëlçisë.

Rënie të përafërt një-ditore në diarre kronike rekomanduar në vijim:

 • Mëngjes: qull ngjitet oriz me gjalpë, djathë integruar, buding;
 • Dreka: supë oriz, një çift i krisur;
 • Dreka: Buckwheat - cutlets viçi, buding;
 • Dreka: pjekur dardha;
 • Darka: krem ​​i grurit në supë pule, qershi zog ekstrakt.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për helmim.

Rezultatet komente hollë dhe rekomandime në lidhje me të ushqyerit e duhur mjekët diarre (diarre) ^

Rezultatet për diarre dietën - reduktim të shpejtë dhe efikas të simptomat e diarre dhe trajtimin e tij të mëvonshëm. Në varësi të metodës së çrregullimit dietik zorrëve mund të zgjasë nga pesë ditë deri në një muaj. Logging nga dieting shërohet nga diarre duhet gradualisht, me kujdes menu përfshirë perime të freskëta, fruta dhe ushqime të tjera të njohur.

Opinionet dietë për diarre si mjekët dhe njerëzit të cilët e përdorën atë, vetëm pozitiv. Me dietat terapeutike simptomat e dhimbshme e diarre po bien me shpejtësi, dhe karrige është kthyer gradualisht në normale.

Mjekët rekomandojnë përdorimin e këshilla e mëposhtme se si për të ngrënë të drejtë për të shmangur shfaqjen e diarre kronike:

 • Përdorni zier vetëm duke pirë ujë të pastër;
 • Ndjekim rreptësisht higjienën e përditshme të dorës;
 • Përpunuar si duhet e ushqimeve dhe të gatuaj ushqim.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: