Ushqimi pas lindjes


Dietë ndihmon të humbni peshë pas lindjes së fëmijës pa ulur prodhimin e qumeshtit dhe pa paragjykim ndaj fëmijës

Ushqimi pas lindjes është një domosdoshmëri akute për shumë gra morën peshë të konsiderueshme gjatë shtatzënisë.

Postpartum humbje peshe metodë të dizajnuara me humbje peshe graduale pa shkaktuar dëm për shëndetin e nënës dhe fëmijës.

Features ushqim për gratë në periudhën e pas lindjes ^


Ushqimi pas lindjes për gratë që janë me fëmijë në gji duhet të organizohen në mënyrë të tillë që dietë ishte i pasur, kalori dhe të shëndetshme. Sipas mjekëve, vetëm një dietë të ekuilibruar dhe dietë e duhur pas lindjes mund të ndihmojë nënat të humbni peshë pa ulur prodhimin e qumeshtit dhe pa shkaktuar dëm për shëndetin e fëmijës gjatë ushqimit me gji.

Dietë Postpartum gjirit për gratë lactating është e ndryshme:

 •  Pas lindjes duhet të hani shpesh dhe të vogla - pjesë të vogla, jo më pak se 4 - 5 herë në ditë;
 •  Çdo ditë në dietë përfshin vakt mish ose peshk;
 •  Është e ndaluar rreptësisht të uritur dhe të nopem. Agjërimi pas lindjes mund të shkaktojë stres për nënën dhe për të zvogëluar totale dhe overeating do të shtoj vetëm parehati të panevojshme dhe peshë;
 •  Gjatë lindjes terren diete këshilluar për të marrë komplekset multivitamin;
 •  Shmangni një dietë e frutave agrume, ushqime të skuqura, majonezë, salcat, ketchup, turshi, të gjitha llojet e alkoolit dhe lëngje të gazuara, shpirtërore, mish i tymosur dhe çokollatë;
 •  Përgatitja e mishit, perimeve dhe peshkut me përjashtim të nxehtë.

Pas lindjes, në javën e parë është e dëshirueshme për të përjashtuar nga dietë e vezëve, perime të papërpunuara, bishtajore, fruta, lakër, pjekur, të konservuar, dhe turshi ushqim kosi. Gjatë kësaj periudhe ajo është e rekomanduar për të marrë qull, supave, mish, arra, djathë, perime gatuar, perime pjekur dhe peshk.

Vëzhgoni menu vijim është që të sigurojë që dhënia e gjirit fëmija nuk kishte bloating, kapsllëk, çrregullime të zorrëve apo ndonjë - (. Skuqjen ekzema, skuqje, dhe kështu me radhë D) alergji.

Dietë për humbje peshe pas lindjes: menu Shembull ^

Dietë Postpartum humbje peshe, ndërsa gji është projektuar për një kohë të gjatë dhe në lidhje me dietë përbëhet nga dietë e mëposhtme:

Java e parë

 • Mëngjesi: bollgur ose hikërror, çaj, biskota me gjalpë;
 • Dreka: drithëra kos pa sheqer;
 • Dreka: hikërror avull, pure kungull ose supë perimesh, çaj, mish avull (pule skinless ose viçi), i krisur;
 • Pasdite snack: arra të vogla vizitor;
 • Darka: merak zier ngadalë panxhar, kungull i njomë dhe karrota, qumësht me drithëra.

Java e dytë

 • Mëngjesi: mollë e pjekur, çaj, vezë, oats qull;
 • Dreka: krisur me gjalpë ose vezë;
 • Dreka: biskota, makarona, kos, mish pule ose peshk me avull;
 • Dreka: sallatë me perime gatuar;
 • Darka: supë ligët perime, komposto unsweetened me rrush të thatë dhe kajsi të thata, një copë proshutë.

Javën e tretë

 • Mëngjesi: një fetë bukë, bollgur me fruta të thata dhe gjalpë, qumësht;
 • Dreka: pjekur mollë;
 • Dreka: supë viçi me avull me krisur, pije pa sheqer;
 • Dreka: sallatë me vezë, karrota të ziera dhe djathë;
 • Darka: perime me avull ragu, i lagësht ose qumësht i thartuar pjekur, djathë ëmbëlsirë lugë mjaltë.

Javët katërt dhe të pestë

 • Mëngjesi: sallatë djathi me mollë të pjekur e kuqe, lëng karrote, qull me gjalpë;
 • Dreka: djathë prostokvasha;
 • Dreka: biskota, qumësht (pule) supë - petë, sallatë e kungull i njomë steamed dhe karrota;
 • Rostiçeri: marmelatë, kakao;
 • Darka: një fetë e zier ose me avull mish ose peshk, makarona ose perime pjatë e dytë, çaj.

Javën e gjashtë

 • Mëngjesi: çaj i dobët (zierje mund të përfshijnë oriz), djathë, drithëra, vezë;
 • Dreka: një mollë të vogël apo pije thartuar qumësht;
 • Dreka: supë mishi apo veshët, peshk të pjekur ose avull një copë mishi, lëng apo Morsik, dolli;
 • Rostiçeri: ndonjë sallatë, por me produkte gatuar;
 • Darka: proshutë, një pjatë me perime të ziera, çaj.

Diete javë dietë e gjashtë mund të ndiqen për të marrë rezultatin e dëshiruar. Kushti kryesor Dietë pas lindjes - përfshirja në menynë e përditshme e mish ose peshk, pije e qumështit dhe djathë. Perime të papërpunuara, sidomos prej trangujve, ushqyerja me gji duhet të hyjnë me shumë kujdes, pasi ato mund të ndikojë negativisht në tretje e foshnjës.

Mundësia e dytë gra diete lehonisë që nuk përmbahen në gji, i projektuar për një kohë të shkurtër. Kjo metodë do të rivendosur një muaj pas lindjes për 5 kg apo më shumë. Menuja Shembull për këtë ditë është bërë në dy versione.

Versioni i parë i dietë pas lindjes

 • Mëngjes: drithëra me qumësht apo bollgur unsweetened (ujë i kripur), vezë, dolli;
 • Dreka: sallatë e patate të ziera, domate dhe lakër, çdo supë, qumësht pije;
 • Dreka: grejpfrut ose pineapple;
 • Darka: zier perimet (oriz i zier) me mish, djathë, çaj, çdo fruta (përjashtim - banane).

Mundësia e dytë është një dietë pas lindjes

 • Mëngjes: fetë tharë e perime pure bukë, peshk, kos, qumësht i thartuar pjekur ose kos;
 • Salcë makarona me mish i grirë gatuar mish ligët, domate dhe sallatë jeshile me ndonjë perime të papërpunuara apo të zier pa sheqer Morsik;: Dreka
 • Rostiçeri: kos me granola dhe manaferrat;
 • Krisur darkë ose dolli, zier lakër, fruta dhe lëng.

Jo domosdoshmërisht gjatë muajit të ndiqni dietë të rreptë këto dy opsione. Ata mund të bëjnë ndryshime të tyre, por ajo është konsideruar vlerë se të gjitha produktet në gratë pas lindjes menu duhet të jetë i ulët kalori dhe të shëndetshme.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për anemi.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga dietat mjekësore pas lindjes ^

Rezultate dietat për humbje peshe pas lindjes është kryesisht i varur në fiziologji e trupit të femrës dhe sa peshë një grua e fituar gjatë shtatzënisë. Ushqimi dietë propozuar pas lindjes, pesha zvogëlohet gradualisht dhe nuk dëmtojnë shëndetin.

Më pas, transferimin fëmijën për gratë të ushqyerit artificial më të lehtë për të diversifikuar dietën tuaj, në të cilat pesha do të bjerë shumë më efikase. Moved dietë terapeutik pas lindjes është shumë e lehtë - për asnjë uria dhe kufizime të rrepta në produktet.

Duke i kushtuar vëmendje të mjekëve reagime rreth dietë pas lindjes, mund të shihet pikëpamjet pozitive në këtë dietë. Dietë të ekuilibruar dhe racionale për gratë pas lindjes hartuar në mënyrë të tillë që të bëjnë të humbur peshë pas dhënies së nënave në lindje shkojnë të uritur, dhe fëmijët përjetojnë probleme shëndetësore.

Përveç kësaj, mjekët rekomandojnë veçanërisht në fund të dy muajve pas lindjes të mbështetet në aktivitete të ndryshme fizike. Kur kombinohet me dietë dhe stërvitje për të arritur rezultatin e dëshiruar mund të jetë shumë më të shpejtë dhe më efikase.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: