Ushqimi për hipertensionit


Ushqimi për hipertensionit shpesh promovon shërimin e plotë pa ilaçe

Ushqimi i duhur i kombinuar me aktivitet fizik - një komponent i rëndësishëm i trajtimit efektiv të kësaj sëmundjeje fshehtë si hipertension. Kjo ndodh se dietë kontribuon në hipertension shërim pacientit plotë pa përdorimin e terapi të drogës.

Internists dhe kardiologët në mbarë botën festojnë faktin se pacientët të cilët kontrollojnë dietën e tyre dhe sportive angazhuar, fillon për të normalizuar presionin e gjakut.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat dietë për hypertensive ^


Hipertensioni ose hipertensioni është konsideruar më i zakonshëm që gjenden sëmundje në botë që mund të zhvillohet gradualisht si rezultat i faktorëve të ndryshëm.

Sëmundja nuk është vetëm e rrezikshme në vetvete, por mund të shkaktojë shumë sëmundje të tjera më të rrezikshme se sa kjo.

Arsyeja më e zakonshme për shkak të së cilës presioni fillon të rritet - stresin shpeshta. Arsyeja është se kur një person është i shqetësuar apo ngacmuar tepër, trupi hedh adrenalin në gjak. Faktor tjetër që shkakton rritjen e presionit - përdorimi i tepruar i ujit, i cili nuk është shuma e drejtë excreted.

Faktorët që shkaktojnë këtë sëmundje grup të madh. Midis tyre:

 • Mosha. Vjetër personi, muret e arterieve të tij të ashpra dhe më të lartë presion.
 • Trashëgim.
 • Paul. Meshkujt më shpesh se femrat gjetur sëmundjen.
 • Pirja e duhanit, pirja e alkoolit, dietë të pahijshme, përvoja të shpeshta.
 • Toksikoz në një fazë të vonë të shtatzënisë.

Faza fillestare e sëmundjes - ndjenjë e vazhdueshme e lodhjes, dhimbje koke shpeshtë, kujtesa e dobët, marramendje. Për arsye se këto simptoma janë, në qoftë se duhet të pushojnë, shumë njerëz jetojnë me hipertension për vite dhe nuk shkojnë tek një specialist, duke përforcuar gjendjen e tij këtë.

Gjatë viteve, simptomat intensifikuar, zhurma ndodh në kokë, e kuqe, shtohet edhe fytyrën dhe duart. Simptomat e lodhjes janë të zgjuar, ju duhet të shihni një mjek - një kardiolog.

Nëse hipertensionit është infektimi nuk trajtohet, gjendja është duke u përkeqësuar çdo vit. Hipertensioni prek zemrën, veshkat, truri, enët e gjakut, dhe në fazat e fundit mund të çojë edhe në një ndryshim në ecje, çrregullime të lëvizjes, vizionin e paaftë dhe shëndetin e përgjithshëm, dobësi në gjymtyrë. Pasojat më të rënda të sëmundjes: krizë zemre, goditje, veshkave dhe dështimi i zemrës, vizion të paqartë.

Ushqimi për hipertension - është vetëm një pjesë e rekomandimeve që do të ndihmojë mirëqenien dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje të rrezikshme. Vëmendje e veçantë i kushtohet dietë nëse hipertensionit është rezultat i peshë të tepërt.

Në përgjithësi, ju duhet të hani vazhdimisht monitoruar presionin e matur edhe disa herë të saj një ditë. Duke folur për contraindications në dietë për tensionin e lartë të vështirë, sepse ajo është në çdo rast ekspert i emëruar.

Hipertensionit disa produkte duhet të kërkohet në dietën e përditshme, por disa nga menu të fshihet në tërësi ose pjesërisht.

Përdorimi i detyrueshëm i produkteve:

 •  mish ligët dhe peshku, të ziera mundësisht;
 •  produkte qumështi, djathi;
 •  supave të ndryshme, nga vegjetarian në mish dhe fruta;
 •  lloje të ndryshme të drithërave;
 •  gatuar, perime të papërpunuara dhe fruta që përmbajnë kalium, magnez, lipotropic.

Produktet e ndaluara:

 •  kafe, çaj dhe ushqime të tjera të larta në kafeinë;
 •  kripësia, mish, erëza dhe ushqim të konservuar, ushqimi me erëza;
 •  yndyrë dhe miell;
 •  nga-produkteve;
 •  alkool, përveç një numri të vogël të cilësisë së lartë verë të kuqe.

Është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e:

 •  kripë;
 •  yndyrna shtazore, duke përfshirë krem, gjalpë;
 •  karbohidratet të cilat janë të tretet lehtë;
 •  të lëngshme (vetëm 1.2 në ditë).

Ushqimi për hipertensionit: Shembull menu dhe karakteristika ^

Është e njohur se hipertensionit është disa faza (gradë): i butë (faza 1), të moderuar (Faza 2) dhe të rënda (Faza 3).

Ushqimi për shkallën e parë të hipertensionit

Ushqimi për Hipertensioni 1 shkallë në bazë të jetesës të shëndetshme, në mënyrë të veçantë në të ushqyerit. Kështu është e nevojshme për të ndjekur listën e produkteve të lejuara dhe të ndaluara. Në fazën e parë të një dietë mund të quhet tranzicion efektiv dhe të detyrueshme për parandalimin e sëmundjeve në fazën e ardhshme.

Versioni i parë i metodologjisë për trajtimin e sëmundjeve të bazuar në kufizimin kërkesat e përditshme të proteinave dhe 90 gram yndyrë dhe 70 gram të karbohidrateve në 400 g. Ju gjithashtu duhet për të reduktuar futje kripë, dhe menutë e përditshme ndarë në 6 vakte. Është më mirë të hani steamed, merak apo kuzhinier pa kripë, por kripa duhet të paraqesë në enët përgatitur.

Vlerësohet dietë të përditshme:

 • Mundësisht në mëngjes omëletë gatuaj dhe të pini çaj pa sheqer, shtoni pak qumësht.
 • Rostiçeri shijshme mund të, duke përgatitur në mollë furrë, të tilla si djathë.
 • Në drekë në katin e parë është ligët pllaka përsosur supë të lehta, dhe e dyta - llapa hikërror me qofte pule avull.
 • Darka do të përzemërt dhe e shijshme nëse përgatiten pure patate, gatuaj peshk tuaj të preferuar dhe të pijë të gjitha hips supë.
 • Para se të shkoni për të pirë një filxhan të vogël shtrat lejohet kos.
 • Me vakte në ditë ju mund të hani jo më shumë se 250g bardhë bukë thekre 120g.

 Ushqimi për hipertensionit shkallën e dytë

Hipertensionit Ushqimi 2 gradë të opsionin e parë nuk është shumë e ndryshme, por dietë duhet të përfshijë krunde gruri, tërshërë, hikërror, fruta të thata dhe kështu me radhë. Me rëndim të fortë e hipertensionit është e dobishme për të kryer ditën e shkarkimit.

Shembull fruta - perimeve ditë agjërimi:

 • Drita në mëngjes është e nevojshme për të përgatitur një sallatë me shtimin e karrota, mollë dhe lakër, duke mbushur gjalpë lugë e tij, një filxhan hips supë.
 • Rostiçeri mund të përbëhet nga pure perimesh dhe lëng frutash të freskëta.
 • Në drekë dëshirueshme që të përgatisë një supë pa mish, sallatë, hani një grusht të vogël të arra.
 • Për rostiçeri dytë perfekt rubbed karrota dhe panxhar, pini një zierje e hips u rrit.
 • Për darkë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë sallatë, një filxhan të thata komposto frutash.

 Ushqimi për hipertensionit shkallën e tretë

Ushqimi për hipertensionit 3 gradë të ngjashme me dy e mëparshme, por është më i rreptë, pasi ajo nënkupton kufizime në përdorimin e kripës dhe kontroll të rreptë mbi çdo produkt që hyn në trup.

Menu mostër me fazën e rëndë hipertensionit:

 • Për mëngjes, të përsosur bollgur racion, krem ​​djathi dhe një filxhan çaj me qumësht.
 • Rostiçeri mund të përbëhet nga një palë e mollë të freskëta.
 • Në kohën e drekës e rekomanduar për të ngrënë supë perimesh me elb, pure karrota gatuar copë të mishit, një filxhan komposto molle.
 • Rostiçeri dytë - Kupa e hips supë.
 • Darka: patate dhe peshk, oriz me fruta dhe çaj me qumësht.
 • Gjumit pini një gotë qumësht i thartuar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për Arthrosis.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e hipertensionit të ushqyerit klinike ^

Rezultate dietat për hipertensionit janë shumë të mira, sepse me të për një kohë të shkurtër, ju mund të humbni disa kilogramë shtesë, të çojë kripëra dhe toksinave nga trupi, për të përmirësuar kardio - vaskulare sistemit. Ajo do të jetë e dobishme për të gjithë, jo vetëm hipertension pacienti, si dhe normalizimin e tensionit të gjakut dhe për të përmirësuar shëndetin. Kjo është arsyeja pse mjekët komente rreth dietë për hipertensionit vetëm pozitiv dhe ata mund ta përdorin atë për kohë të pacaktuar.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: