Ushqimi për Hemorroide


Hemorroide Ushqimi normalizes zorrët, ajo rikthen microflora dobishme dhe ndihmon të shpëtoj e peshë të tepërt.

Duhet dietë të ekuilibruar e përbërë nga hemorroide luan një rol vendimtar në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve, si normalizes zorrët, ajo rikthen microflora dobishme dhe ndihmon të shpëtoj peshë të tepërt.

Shfaqja dhe zhvillimi i hemorroide provokon një numër faktorësh - mungesa e ushtrimit, aktivitet i ulur në punë, trashje dhe mbipeshë, punë të rënda fizike, pesha heqjen, shtatzënisë dhe lindjes, alkool dhe ushqim erëza, kapsllëk kronik dhe diarre zgjatur (diarre).

Qëllimi i dietë për hemorroide ^


Qëllimi i dietës - eliminimin e shkaqeve kryesore të hemorroide kontribuar në stagnimin e gjakut në majasëll, restaurimin e funksionit të shqetësuar zorrë, rigjenerim i mukozën dhe normalizimin e saj të metabolizmit shqetësuar në përputhje pacientit orhanizme.Ot rekomandimeve dietetike varet nga suksesi i trajtimit të sëmundjes.

Dietë ndihmon të arritur funksionimin e mirë të zorrëve të zbrazët ndodh rregullisht, mundësisht në të njëjtën kohë, dhe pa tendosje të panevojshme gjatë lëvizjeve të zorrëve. Siç e dini, fron kronike kapsllëk bëhet e thatë dhe e vështirë dhe është e vështirë të shtyjë nëpër zorrët. Kështu që njerëzit kishin për të kryer zbrazjes tepër tendosje që shkakton ënjtje dhe inflamacion të venave në zonën anal.

Diarre kronike (diarre) jo më pak të dëmshme, sepse evakuimi shpeshta zorrë gjithashtu shkakton venat tensioni në zgavrën anale dhe rrit presionin në rektum. Shumë shpesh njerëzit kanë frikë hemorroide fillojnë si "parandalim" menduar të marrë laxatives pa e kuptuar se diarre [s] hemorroide [e] të zhvillohet shumë më shpejt se sa me kapsllëk.

Përveç kësaj, në diarre shqetësuar ekuilibrin e microflora përfitues në mukozën gut bëhet i përflakur, i thyer ujë - bilancit kripë ushqyesve nuk absorbohet dhe larë lëngjeve shumë të nevojshme dhe kripëra minerale. Kjo është arsyeja pse [s] trajtim majasëll [e] është e pamundur pa rregullimin e karrige dhe dietë të organizuar si duhet.

Balancuara [s] dietë hemorroide [e] dhe ndihmon të shpëtoj peshë të tepërt, i cili është i rëndësishëm për parandalimin e sëmundjes. Fakti që njerëzit me depozitat mbipeshë dhe trashje ekstra yndyrë janë të përqendruara kryesisht në bark të ulët, duke krijuar presion mbi rektumit dhe rritjen e ngarkesës në venat. Nëse ju nuk e luftojnë me mbipeshë, venat janë më shumë shtrirje dhe bymehet në madhësi dhe të ndaluar përparimin e hemorroide të dështojnë.

Parimet e dietë për hemorroide ^

Stimulimi i motorike lëvizshmëri gut arrihet duke përfshirë një meny të (temperatura) stimujve kimike, mekanike dhe termike. Në hartimin e dietë duhet të marrin në konsideratë siç duhet dhe të aplikojnë popuskayut dhe rregulluar pronat e ushqimit.

Në kapsllëk kronik duhet eliminuar ushqimet që shkaktojnë kapsllëk dhe vonesë zbrazjes së zorrëve - pije të nxehtë dhe të ushqimit, supave mucous, pelte, makarona dhe miell produkteve, verë natyrore kuqe, çokollatë, çaj të fortë, kafe e zezë, kakao, shegë, dogwood, dardhë, Kastrati, blueberries.

Produkte që përmirësojnë lëvizjeve të zorrëve, duhet të zbatohet në mënyrë korrekte dhe të diferencuar, në varësi të shkakut të kapsllëk. Për shembull, në qoftë se kapsllëk shkaktuar nga konsumi i pamjaftueshëm i produkteve fibër të pasur ushqimore dhe të reduktuar nervore - excitability e muskujve të zorrës së trashë, është e nevojshme që të përfshijë një rënie më shumë ushqim për praninë e yndyrës dhe indeve lidhës (kërc, peshk lëkurës dhe shpezë, mish i forcuar ), e cila i jep një numër të madh të mbetjeve patrazuar mekanikisht irritojë kanalin e tretjes dhe të nxeh aktivitetin e saj motorike.

Fiber vetëdije konsiderohet "zorrë të pastër" si ajo shtrihej nga të gjitha depozitat e padëshiruar dhe të dëmshme - skorje, toksina, helme, metalet e rënda, kolesterolit të tepërt keq dhe madje edhe radionuclides. Një shumë e saj gjendet në perime, fruta, manaferrat, bukë thekre, krunde, elb dhe hikërror qull.

Nëse kapsllëk ndodh për shkak të inflamacion të zorrës së trashë, ngacmuar tepër dhe ajo ka ndonjë tumor ose ekseset, produkte të tilla, në të kundërt, nuk mund të hani. Në këtë rast, yndyra dhe të pasura me produktet e tyre (misri, ulliri, luledielli dhe gjalpë, proshutë, sardelet në vaj, sprats, vaj peshku, salcë kosi, krem), sepse ato përmbajnë yndyrna të mirë të zbutur stools dhe të rekomanduara promovimi i tij i një "rrëshqitshëm".

Nëse karrige është shumë e thatë, për hollim e saj maksimal dhe zbutjen dietë përfshin ushqime të kripura (vezë peshku, mish i kripur, harengë, ujë kripë), si dhe duke ndihmuar për të tërhequr natriumi dhe mbajtjen e lëngjeve në zorrë. I njëjti efekt është dhënë dhe sheqerna (fruta, lëng, reçel, qumësht, panxhar dhe kallam sheqeri, mjalti) - ata nuk janë vetëm të hedh lëng karrige, por në zorrë dhe për të krijuar procesin e fermentimit acid, stimulimin e sekretimit dhe lëvizshmëri të zorrëve. Veçanërisht efektive laksativ dhe lëvizshmëri stimulimin pronat kanë shtrydhur fllad lëngje - patate, karrota, panxhar dhe kajsi.

Kapsllëk produktet thelbësore tradicionale me acide organike - kos (opsionale një ose dy ditë), kos, hirrë kosi, qumështi Mares, limonadë thartë. Produktet e qumështit jo vetëm të rrisë peristaltikės dhe lëvizshmëri zorrëve, por edhe të kontribuojnë në kolonizimin e microflora të dobishme dhe për të forcuar imunitetin.

Shumë nutritionists rekomandojmë një arsye për të implant një zakon të dobishme nga fëmijëria - pije e përditshme para gotë gjumit kos njëditor me një lugë të vajit vegjetal. Kjo është e garantuar për të ju kursejnë në të ardhmen nga kapsllëk, hemorroide dhe probleme me zorrët. Mëlçia Kaukazi, tradicionalisht hani ushqime të qumështit në moshë të vjetër me përbërje të njëjtë të microflora zorrëve të fëmijëve të shëndetshëm.

Një nxitës i mirë termike e traktit të tretjes është ushqim të ftohtë dhe pije (akullore, supë, kvas, hash, limonadë, ujë të thjeshtë) si thermoreceptors irritojë rektumit dhe të eksitojë aktivitetin e saj motorike. Gjithashtu e dobishme në minerale kapsllëk dhe ujë soda që rritet peristaltikės zorrëve nga stimuj kimike dhe mekanike - dioksidit të karbonit të përfshira në të shtrihet zorrës së trashë, duke i ndihmuar ata të mirë zbrazjes.

Mostër dietë menu për hemorroide ^

Menu hemorroide dietë duhet të jetë i plotë nga vlera e energjisë (3000 - 3500 kcal) dhe përbërjen kimike të balancuar - proteina norma ditore e 100 - 120 m (nga të cilat 50 - 60% e kafshëve) yndyrna 100 - 120 m (30% e impiantit) Karbohidratet 450-500 gram klorur natriumi (kripë), rreth 12-15 gramë.

Shuma e lëngshme duhet të rritet me 2-2,5 litra në ditë, në varësi të peshës trupore. Sa më i lartë peshë, aq më shumë keni nevojë për të pirë ujë për të plotësuar nevojat fiziologjike dhe për të parandaluar kapsllëk dhe dehidratim. Të jetë i sigurt për të pirë 1-2 gota ujë të ftohtë në mëngjes me stomak bosh (ju mund të shtoni 1 lugë çaji mjaltë), ajo ndihmon zorrë të zgjoheni dhe të fillojë të punojë plotësisht.

Pacientët me hemorroide rekomanduar 4 - 5 vakte në ditë, ushqimi duhet të kryhet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës, pa intervale të mëdha kohore. Kur ushqimi hyn në gastro sipërme - traktin e zorrëve, të vendosura nën departamenteve të saj refleks reduktuar, e cila përmirëson lëvizjen e zorrëve. Temperatura e ushqimeve të ftohta nuk duhet të jetë nën 15 °, dhe e nxehtë - jo më lart 62 ° C.

Për të mirë të rëndësisë gastrointestinal terapeutik dhe përpunimin e produkteve të kuzhinës - perimeve nuk kanë nevojë për shumë punë monotone, me salads rrepka, rrepa, karrota, radishes dhe perime të tjera shinkuem në rende të madhe. Ushqim, gatuar steamed ose të ziera në ujë dhe të përpiqet të mos bluaj, dhe lëngje frutash dhe perimesh holluar pije me tul.

Për të parandaluar kapsllëk dhe hemorroide shumë të dobishme "qull nga kapsllëk" - duke marrë atë rregullisht për mëngjes, ju harroni në lidhje me të gjitha problemet me zorrët dhe të ushqyer gjatë gjithë ditës.

Recetë qull kapsllëk

Mix 2 tbsp. lugë gruri, bollgur, elbi ose kokërr trashë grimcuar (ju mund të zgjidhni ndonjë nga miell i bluar trash e mëposhtme, por për më të përfitojnë atyre alternative më të mirë)

2 tbsp. lugë fara liri (e qartë)

2 tbsp. lugë çdo arra copëtuar (përveç kikirikë)

2 tbsp. lugë melkorezannyh fruta të thata.

Të gjitha të mbushur me ujë, përzierje tërësisht dhe të lënë të mbush brenda natës. Në mëngjes, kullimin e ujit të tepërt, shtoni kos, qumësht i thartuar ose disa kos. Për të shmangur fermentimi dhe vanitet në zorrë, mos e përdorni të njëjtën kohë me qull dhe lëngje frutash të freskëta.

Dietë mostër menu për hemorroide

 • Mëngjesi i parë - bollgur qumësht (270 g), sallatë nga lakër të freskët me mollë, krem ​​kosi kalitur (150 g), bishtaja skuqur në gjalpë me vezë (250 g), çaj me qumësht (1 filxhan).
 • Dreka - 100 gram mollë të freskëta.
 • Dreka - supë perimesh, i kalitur me vaj (400 g), mish i zier (60 gramë) panxhar zier ngadalë (175 g), pelte limon (120 g).
 • Mesdita - prunes ngjyhet (50 g).
 • Darka - mbushur perimet në gjalpë (220 g), djathë Krupenyk me hikërror (200 g), çaj (1 filxhan).
 • Para se të krevat - 1 filxhan kos.

Gjatë gjithë ditës së lejuar për të ngrënë 150 gram bukë thekre Bran, 200 g bukë gruri, 10 g gjalpë dhe 40 g sheqer.

Dietë mostër menu për hemorroide (version i butë)

 • Mëngjesi i parë - qull bollgur qumësht (200 gram), 150 gram qumësht.
 • Mëngjes i dytë - një gotë kefir.
 • Dreka - bollgur qumësht supë baltak (400 g) sufle viçi (60 g), pelte fruta - 1 filxhan.
 • Mesdita - peshku avull sufle (100 g), 100 g krem ​​kosi, çaj me qumësht - 1 filxhan hips supë - 1 filxhan.
 • Darka - peshk i zier me patate pure (200 g), çaj me qumësht - 1 filxhan.
 • Në natën - 1 filxhan kos.

Gjithë ditën - 30 gram sheqer dhe 30 gram gjalpë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë me venat me variçe

Dietë mostër menu për hemorroide (versioni pureed)

 • Mëngjesi i parë - pure hikërror qull (200 g), 1 vezë të ziera, një gotë çaj.
 • Dreka - djathë 30 m
 • Dreka - supë perimesh me bizele të njoma (250 g), tavë patate pure me mish të zier (250 g), çajit - 1 filxhan.
 • Mesdita - djathë integruar me qumësht (150 g), i krisur (25 g).
 • Darka - peshk me bytochky pure karrota (100/100), qull gruri me fruta (200 g), çaj - 1 filxhan.
 • Në natën - një gotë qumësht.

Gjatë ditës - 200 gram bukë dhe 30 gram sheqer.

Që dietë projektuar siç duhet për hemorroide është i butë, fiziologjikisht balancuar dhe përmban shumë të nevojshme për një ind të plotë të zorrëve, ajo mund të rrinë një kohë të gjatë, eliminimin e plotë të çrregullimeve të gastro - traktin e zorrëve. Për dieta më të mëdha të efikasitetit të përpiqet të jetë fizikisht aktive, të angazhuar në terapi fizike dhe për të shmangur stresin.
Shih gjithashtu informative mjekët videoklip në lidhje me shkaqet kryesore të hemorroide dhe metodat e parandalimit;