Ushqimi për gastroduodenitis


Ushqimi për gastroduodenitis më të kursejnë Mukoza stomakut dhe ulcerat duodenale

Ushqimi për trajtim gastroduodenitis është një sistem i furnizimit me energji elektrike, e cila duhet t'i përmbahen gjatë gjithë periudhës së sëmundjes.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet në gastroduodenitis ^


Gastro quhet inflamacion mukozën e stomakut dhe duodenum. Sipas mjekëve, shkaqet e kësaj sëmundjeje janë:

 •  Dietë të pasakta dhe të çekuilibruar;
 •  Rritja nervozizmi dhe stresi;
 •  Kontaktoni me bakteret Helicobacter pylori quajtur;
 •  Përdorimi i zgjatur i barnave.

Sëmundja ka tre forma: kronike, akute dhe mprehur. Gastroduodenitis kronike nga ana e tij të ndarë në sipërfaqësore, të përziera, hypertrophic dhe erozive. Varësisht nga lloji i sekretimit stomakut ndarë gastro normale, në rritje (rritje aciditetit) dhe i ulët (reduktuar aciditetit) sekretimit.

Simptomet kryesore gastroduodenitis përfshijnë:

 • dhemb dhimbje në stomak, pas disa orë pasi të hahet,
 • ndjenja hidhërime,
 • vjellje,
 • belching,
 • diarre, kapsllëk dhe ndërrimin.
 • Në pacientët gastroduodenitis kronike janë nervoz, të zbehtë dhe të lodhur shpejt.

Pavarësisht nga lloji i sëmundjes, nëse nuk trajtohet në kohë për të filluar, gastro mund të shkaktojnë kancer ose Ulçera në stomak. Një nga rolin kryesore në trajtimin ose parandalimin e sëmundjes së luan dietë. Ushqimi i projektuar veçanërisht për atë që do të jenë më të kursyer mukozën gastrike dhe duodenale ulcerat, të cilat ndodhin në proceset inflamatore.

Teknika dietik në gastroduodenitis ka rregulla strikte:

 •  Ndalohet që të përdorin ushqime shumë të nxehtë apo të ftohtë;
 •  Ushqimi duhet të perezhovuvatysya me shumë kujdes;
 •  Duhet të hani shpesh dhe të vogla - një ditë për të paktën 5 - 6 herë.

Dietë e pacientëve me gastroduodenitis do të përbëhet nga produktet e mëposhtme të pranueshme dhe enët:

 •  Supave pureed, gatuar në pule, peshk, kërpudha dhe supë perimesh;
 •  Viçi i zier ligët dhe mish pule, qofte steamed;
 •  Havjar zi, peshk i zier, harengë ligët grirë ngjyhet;
 •  Vezë të fërguara dhe vezë të papërpunuara;
 •  Djathë të freskët dhe salcë kosi, djathë integruar, krem, qumësht, kos, kefir, gjalpë;
 •  Pureed ose edhe gatuar ziera bollgur, hikërror ose oriz;
 •  Rusk Miell, bukë, gri apo të bardhë, por të thata pak;
 •  Lëngje të freskëta, TEAS, çaj, kakao dhe qumësht;
 •  Rubbed papërpunuara ose të ziera fruta dhe perime;
 •  Pelte dhe reçel.

Plotësisht të përjashtuar nga dietë të konservuar, skuqur, i tymosur dhe ushqime turshi, produkte me çokollatë, seasonings dhe salcë nxehtë, sode dhe alkoolit. Perimet përdorimi maksimal i lakër kufizuar, qepë, kalë dori, trangujve, turnips, rrepkë dhe spinaq.

Ushqimi, dotrymuvana gjatë sëmundjes gastroduodenitis, ka disa avantazhe të padiskutueshme:

 •  Nuk është një uria akute;
 •  Ajo normalizes veprimtarinë e sistemit të tretjes;
 •  Proceset metabolike në trup janë përmirësuar;
 •  Dietë përbëhet nga produkte të arritshme dhe të lira.

Sa për të këqijat, atëherë ata mund t'i atribuohet në këtë përjashtimin nga dieta e seasonings dhe erëza në enët konsiderueshme përkeqësojnë shijen e tyre. Përveç kësaj, përgatitja e pjatave dietetike kërkojnë shpenzime të konsiderueshme kohore. Kundërindikimet për dieting shërbejnë vetëm prania e një reaksion alergjik ndaj disa lloje të produkteve.

Ushqimi për gastroduodenitis, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Dietë e përditshme gjatë gastroduodenitis është subjekt i rregullave të ngrënies në vijim:

 •  Drithëra të lëngshme (oriz hikërror ose pure, bollgur dhe tërshërë), peshk, supave, të lëngshme dhe të mishit kaluar nëpër një mulli mishit - një ditë jo më shumë se një herë;
 •  Raw Vezë - 3 copë, ose të fërguara me të njëjtin numër e vezëve.
 •  Hips supë ose çaj shumë i ëmbël, i dobët;
 •  Merrni ushqim duhet të jetë të paktën gjashtë herë dhe në sasi të vogla për të shmangur overeating.

Ushqimi për gastroduodenitis erozive

Teknika dietik me formë erozive e sëmundjes në bazë të rregullave të caktuara:

 1.  Yndyrore, skuqur dhe ushqime pikante, pije të gazuara dhe alkooli janë të ndaluara;
 2.  Ushqimi duhet të jetë e ngrohtë;
 3.  Vakt çdo ditë duhet të jetë deri në 6 herë;
 4.  Krunde, i trashë dhe perime fijor dhe fruta janë të përjashtuara.

Menuja ditore mostër do të jetë si më poshtë:

 • Mëngjes: qull Qumësht (kënaqur, oriz), zbutur djathë me krem ​​dhe sheqer, mus kokrra të kuqe;
 • Dreka: pjekur mollë;
 • Dreka; oriz pureed me feta e mishit, lëng, supë bollgur me qumësht ligët;
 • Rostiçeri: pini nga ijet;
 • Mbrëmje: vezë, perime, pure patate, peshk i zier, një çaj çift marmeladok;
 • Para se të shtrat: produktet e qumështit (kos, i lagësht).

Dietë për një periudhë prej gastroduodenitis akute

Gjatë sëmundjes akute duhet të ndjekin brenda 5 ditëve në vijim menu detyrueshme:

 • 1 Mëngjesi: qumësht, disa vezë të papërpunuara;
 • Dreka: pelte frutash;
 • Dreka: qumësht supë rrëshqitës (tërshëra, elbi), mish sufle me avull krem.
 • Rostiçeri: hips supë apo pelte, pelte frutash;
 • Darka: pure qull qumësht (oriz, hikërror), qumësht.
 • Para se të shkojnë në shtrat, ose buding qumësht.

Ushqimi për gastroduodenitis sipërfaqe

Mode Ushqimi lejon dietat terapeutike ndaluar inflamacion dhe ndihmon për të rivendosur integritetin e mukozës.

Menuja ditore duhet të përmbajë ushqimet e mëposhtme të detyrueshme dhe produktet:

 •  Djathë dhe qumësht yndyrë;
 •  Fruta zier, pelte dhe pure frutash të lëngshme;
 •  Uji Alkaline mineral;
 •  Perime gatuar: patate, karrota, bizele dhe panxhar;
 •  Ziera ose steamed gatuar lepuri mish ose pulë;
 •  Cod, salmon apo hake.

Ushqimi për gastroduodenitis me aciditet

Programi diete ushqimi në aciditetit përfshin tre rregulla kryesore:

 1.  Pajtueshmëria me regjimin e rreptë, përkatësisht të hahet në të njëjtën kohë;
 2.  Hani një ditë jo më pak se 6 herë;
 3.  Ushqimi duhet të jetë pure ose pure.

Mostrës menunë e përditshme:

 • 8.00. Gjirit filxhan pureed qull (kënaqur, oriz), pjesë tharë e bukë, çaj, qumësht;
 • 11.00. mollë e pjekur;
 • 13.00. Hercules supë me supë perimesh, lëng, mish pule me avull, pure karrota;
 • 16.00. pije qumësht me çikore, krisur me avull;
 • 19.00. buding oriz dhe peshk ose kotëletë pule dhe perime merak, buding;
 • 22.00. krem.

Ushqimi për gastroduodenitis me aciditet të ulët

Kur gastroduodenitis me aciditet të ulët katërfishtë dietë rekomanduar vakt, menu shembullor i cili përbëhet nga produktet dhe enët e mëposhtme:

 • Mëngjesi: mus djathi me banane dhe krem, i krisur me avull, çaj, vezë;
 • Dreka: supë oriz, mish pule me avull, pelte dhe perime purees;
 • Rostiçeri: zierje e krunde;
 • Darka: buding oriz, peshk në xhelatinë, sallatë frutash, kos.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për hepatit. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në gastroduodenitis ^

Rezultatet në dietë gastroduodenitis shumë pozitive. Këto përfshijnë:

 •  Për të shmangur përkeqësimin;
 •  Parandalimin e sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal;
 •  Përmirësim të dukshëm në shëndetin dhe një rënie graduale simptoma të pakëndshme.

Mjekët gastroenterologe në varësi të llojit të sëmundjes të pacientit është përshkruar regjimin individuale diete, pasi pa dieting dështon për të arritur një rezultat pozitiv dhe shërim të shpejtë. Megjithatë, mjekët nuk do të rekomandojë për të ndjekur një dietë të tillë mbi 4 muaj që nga kashopodibna dhe ushqim pure mund të zvogëlojë në mënyrë të konsiderueshme aktivitetin e tretjes.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: