Ushqimi për gastrit


Ushqimi për gastrit përfshin lehtësimin e punës së sistemit të tretjes dhe ka për qëllim neutralizimin e acidit klorhidrik

Ushqimi për gastrit - nuk është vetëm një dietë të veçantë si një trajtim, pa të cilën mjekimi është i paefektshëm. Sigurisht diete gastrit jo vetëm normalizes tretje dhe i ndihmon të përballen me të qenit mbipeshë.

Features ushqim në gastritit në stomak ^


Më shpesh, pezmatimi i mukozës stomakut është një bakter të veçantë, të quajtur Helicobacter pylori. Megjithatë, përveç kësaj ajo është në gjendje të shkaktojnë sëmundje dhe dietë të varfër, alkoolit, pirja e duhanit dhe stresi.

Ndër simptomat që shpesh flasin e gastritit - dhimbje në stomak, dispepsi si diarre ose kapsllëk, nauze dhe vjellje.

Menu vuajnë nga gastriti duhet të synojnë për të neutralizuar acidin klorhidrik që irriton mur stomak. Prandaj, dietë e pacientit duhet të jetë vetëm ushqim të butë që lehtëson punën e sistemit të tretjes.

Ky program dietë është i plotë dhe i tregon njerëzve për shkak të ushqyerit e mirë lejon të humbni peshë. Për më tepër, dietë për gastrit ndihmon për të kapërcyer reaksione alergjike dhe edhe forcon sistemin imunitar.

Përfitimet e metodave në dietë të saktë dhe aftësinë për të ndikuar pozitivisht në organizëm. Disavantazhet kufizime diete janë në ashpërsi, në mesin e tyre - një ndalim mbi produktet e qumështit dhe gjalpë. Veçanërisht e vështirë për t'i bërë ballë kursit njerëzit me varëshme, sepse bie nën duhanit ndalimit dhe alkoolit.  

Produktet e ndaluara:

 • ushqime pikante dhe i kripur, mish të skuqur, marinades dhe erëza;
 • buns, bukë të freskët dhe thekër;
 • fasule, mel, elb dhe elb perla;
 • yndyrë dhe mish fijor, ushqim të konservuar;
 • yndyrë, peshku i kripur dhe i ruan;
 • mish, kërpudha, peshk, perime supë, supë, supë dhe hash;
 • marinuar, turshi dhe ruajtur perime, kërpudha dhe turshi, lakër, spinaq, qepë;
 • mustardë, rrikë, salcat, uthull, vajra (dhe kafshëve dhe perime);
 • vezë;
 • kufizojnë konsumin e djathrave të kripura dhe të mprehta, produktet e qumështit, akullore, çokollatë;
 • fruta të thata dhe fruta papjekur;
 • sodas, alkooli, kvas, lëng, kafe e zezë.

Produktet e lejuara:

 • qull zier (në ujë);
 • supave perime me drithëra;
 • qofte dhe burgers;
 • makarona të ziera;
 • Djathë yndyrë të ulët dhe kos;
 • mollë dhe banane e pjekur;
 • karamele dhe jellies;
 • Cookies pa aditivëve.

Ushqimi për gastrit, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Features ushqim për gastrit:

 • Ushqimi dhe të pjesshëm të shpeshta.
 • Ju duhet të hani çdo 3 - 4 orë pa lënë mënjanë ushqimet.
 • Pjesë e ushqimit nuk duhet të kalojë 250 g
 • Përgatitja e ushqimit - duhet të jenë të preferuar steaming, të ziera ose zapekanyyu.
 • Ushqimi duhet të jetë zier mirë. Temperatura - afër temperaturën e trupit - ushqim të nxehtë apo të ftohtë lënduar në stomak.

Menu për 7 ditë

1 ditë

 • Qull hikërror me qumësht, me krem ​​djathi ose salcë kosi;
 • gotë qumësht;
 • Supë Mann, steamed zrazy mish, pelte mollë, vezë të fërguara;
 • bytochky peshk steamed, makarona, çaj;
 • kefir.

Dita 2

 • bytochky mishit steamed, patate dhe karrota, bollgur me qumësht, çaj;
 • pelte;
 • Supë oriz me mish, karrota pure, jellies fruta;
 • dumplings dembel, çaj;
 • qumësht.

Dita 3

 • vezë undercooked, petë me gjalpë, çaj pa sheqer me qumësht;
 • filxhan kos;
 • patate dhe karrota supë, qofte steamed mish, çaj me fruta të thata;
 • hikërror zaparenyh, zierje e butë;
 • qumësht.

Dita 4

 • Qull oriz qumësht, kakao;
 • pelte kokrra të kuqe;
 • Tërshërë supë qumështi, buding mish, bizele pure gjelbër, pelte mollë;
 • makarona me salcë mishit, mjedër supë;
 • krem yndyrë të ulët.

Dita 5

 • pure patate-karrota, çaj;
 • qumësht;
 • Supë bizele, mish pule të ziera me petë, mus kokrra të kuqe;
 • Buding hikërror me djathë (pure), supë purpur;
 • qumësht.

Dita 6

 • bollgur qull, vezë të fërguara, çaj;
 • qumësht;
 • supë karrota, peshku i zier, dolli, çaj;
 • disa bërxolla, hikërror qull, supë butë;
 • krem.

Dita 7

 • qull bollgur, çaj me qumësht;
 • qumësht;
 • qumësht paste supë, qull oriz, mollë e pjekur;
 • pure patate-karrota, buding steamed mish, supë purpur;
 • qumësht. 

Ushqimi për gastrit me aciditet

Ushqimi për gastrit me aciditet siguron një ushqim:

 • pure drithëra - bollgur, hikërror, tërshëra;
 • puddings, soufflés;
 • bukë e bardhë djeshëm, 1 ose 2 herë në javë - rrotullon nezdobni;
 • supave me perime lejuara në supë perimesh me drithëra të ziera, mish me gjalpë shtuar;
 • Enët kryesore - steamed, të ulët-yndyrë, le të mishit dhe shpezë;
 • vezë të ziera janë përdorur ose si një omëletë në një kazan të dyfishtë;
 • peshku - zier ligët;
 • produktet e qumështit - kosi;
 • Frutat dhe perimet janë kryesisht në formën e pure steamed ose të ziera;
 • mund të jetë pak marshmallows, karamele, mjaltë, reçel, sheqer;
 • lëng kosi, çaj i dobët, kafe me qumësht, kakao.

Ushqimi për gastrit me aciditet të ulët

Ushqimi për gastrit me aciditet të ulët ofron dietë e mëposhtme:

 • bukë bajat e bardhë, simite, makarona, pies mbushur me gatuar;
 • kokrra freskët, Pilaf yndyrë të ulët, pa mish;
 • supave supë brishtë me qofte, supë ose borsch pa përbërësit acid;
 • ligët mish - pjekur, të ziera, të skuqura, mish pule, suxhuk, pancakes;
 • merak mbahem në të, të ziera, peshk pjekur ose i skuqur;
 • steamed, të ziera ose të pjekura perime;
 • fruta nehrubi, pelte, fruta dhe desserts;
 • produktet e qumështit nuk perekislenie, gjalpë, vezë, vaj;
 • kafe me qumësht, çaj, lëngje frutash të holluar, pije frutash, kakao.

Ushqimi për gastrit erozive

Është e rekomanduar për të përdorur poluzhydkoy ose bluaj ushqim. Përjashton ushqim të konservuar, supë fortë, mish yndyror dhe peshk, fruta të tharta, dhe manaferrat, të freskëta, ushqime të skuqura, e pjekur në brumë. Ushqimi duhet të jetë pak e ngrohtë. Pelte mirëpritur që butësisht vij stomakun mur.

Ushqimi gastrit kronik

Në dietën kronike gastrit duhet të ndjekin për jetën. Kjo është për të shmangur të skuqura, broths koncentruar, ëmbëlsira, fasule dhe kërpudha. Është e nevojshme për të kufizuar miell, çaj të fortë dhe kafe. Perimet dhe frutat duhet t'i nënshtrohen trajtimit të ngrohjes.

Ushqimi gjatë rëndim të gastrit

Produktet e ndaluara vegjetale kosi tilla si agrumet, pineapple, boronicë, lëpjetë, radishes, rrepkë. Ju duhet të hani sa më shpesh të jetë e mundur - mundësisht 6 herë në ditë, pjesë të vogla. Nuk rekomandohet mish organ, dhe prodhimet e detit.

Ushqimi gastrit akut

Është e nevojshme për të përjashtuar kos dhe kefir, salcë kosi, gjizë, djathë, fruta të freskëta dhe perime, bukë, ëmbëlsira, kafe krijoj, kakao dhe sode. Ajo mund të hahet supave trashë (bollgur dhe oriz me gjalpë), qull lëngshme, të mishit të zier ligët, troç ose blender Muzik. Ju mund të qumësht, pelte, të ziera vezë, çaj të dobët, dhe hips supë.

Ushqimi për atrophic gastrit

Menu pacienti ka gastrit atrofik të përbëhet nga ushqime me aciditet të ulët dhe të përjashtojë produkteve që rrisin fermentimi - qumësht të tërë, dhe gjalpë me brumë pastë, kërpudha, fasule, konservuar, lakër, trangujve, rrushit, radishes, hudhër, qepë, proshutë e tymosur .  

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin besshlakovaya dietë.

Rezultatet, rekomandime dhe komente e mjekëve ^

Rezultatet janë paraqitur në dietën gastrit në pacientët me përmirësim të ndjeshëm në shëndetin dhe në reduktimin e mbipeshë. Me këtë dietë për një javë mesatarisht është rreth 4 kg shtesë. Duke filluar dobishme për të ngrënë një vakt, ju mund të bëni atë jetë rregull dhe nuk ndalet këtë program të ushqyerit.

Nëse keni vendosur të merrni nga ajo, atëherë ajo duhet të bëhet gradualisht, në asnjë rast nuk ligët direkt në produkte të përjashtuara më parë. Opinionet dietë për gastrit shpesh flasim për liri të plotë nga sëmundja. Megjithatë, sigurisht mjekësore duhet të emërojë një mjek i bazuar në karakteristikat individuale të organizmit dhe rrjedhën e sëmundjes.

Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i TV popullore "të shëndetshme të jetesës", në lidhje me gastrit - arsyet e themelimit të saj dhe metodat efektive të që kanë të bëjnë me: