Ushqimi për venat me variçe


Ushqimi për variçe venat thins gjakut dhe përmirëson rrjedhën e gjakut venoz

Ushqimin e duhur dhe dietë terapeutik për variçe venat luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve, sepse ai ua mundëson jo vetëm të reduktuar trashje, duke reduktuar ndjeshëm barrën e pacientëve travmatiruyuschuyu venat, por, falë përzgjedhjen e duhur të ushqimit, gjakut razzhyzhyt dhe të përmirësojë ndjeshëm rrjedhjen venoz të gjakut .

Për të parandaluar venat me variçe duhet të hiqen faktorët e rrezikut, duke krijuar një barrë shtesë mbi sistemin venoz, më të dëmshme e cila është mbipeshë.

Një person më shumë mbipeshë sesa shtresën e trashë yndyrë nënlëkurës, më shumë presion është në muret e enëve të gjakut, që nuk janë bërë nga betoni.

Kjo është arsyeja pse njerëzit janë mbipeshë, edhe pa shenja të dukshme të variçe venat është rreptësisht e ndaluar pesha heqë më shumë se 5 kg, si një barrë shtesë mbi peshën e në rritje në mënyrë të përsëritur rrit presionin mbi enët e gjakut dhe të përkeqësohet deri kritike.

Ushqimi për venat me variçe ^


Ushqimi për variçe venat synon për të rivendosur të ushqyerit, e cila ndihmon normalizimin e peshës dhe të reduktuar koagulimit të gjakut - rrezikun kryesor e venat me variçe.

Siç e dini, variçe venat e gjakut bëhet e trashë dhe të trashë, duke shkaktuar grimcat e gjakut "rrinë së bashku", duke formuar clots në pjesë të ndryshme të trupit, më shpesh në ijë, pas gjunjë dhe viçat, që është një kusht shumë i rrezikshëm. Viskozitetit të lartë i gjakut rrit rrezikun e clots gjakut në enët e gjakut dhe zemrën, kështu që detyra e hedh lëng bëhet e dorës.

Holluesit e gjakut kontribuon jo vetëm dietë, por edhe regjim të mjaftueshëm të pijshëm, sepse gjaku është 90% ujë. Sipas mjekëve, të gjithë pacientët vaskulare pi shumë pak ujë të thjeshtë, por për ta kjo është një çështje e jetës dhe vdekjes, veçanërisht në mot të nxehtë. Ajo ishte në të nxehtit rrit në mënyrë dramatike e numrit të sulmeve të zemrës dhe goditje - një person djersitje, humb një shumë të lagështisë, duke ngushtuar në masë të madhe e enëve dhe kondensohen gjakut.

Prandaj, kostoja për të mbushur një trup fiziologjik dhe të sigurojë procese këmbimit vlerën e plotë duhet të pini çdo ditë të paktën 2-2,5 litra cilësisë së mirë - kjo është ilaç i parë natyral për hollimin e gjakut, e cila është gjithmonë i dobishëm. Në qoftë se ju përdorni të njëjtën pista, chlorinated ujë ose destrukturirovat trupi shpenzon shumë energji në nivel intracellular për transformimin e saj.

Në ujë, ju mund të pini çaj jeshil ose nenexhik dhe lëngje frutash dhe perimesh natyrore. Veçanërisht e dobishme në venat me variçe janë konsideruar si lëng i rrushit të kuq, limon, portokall, domate, boronicë dhe çdo manaferrat acid. Nga birrë dhe alkool duhet të shmanget, sepse ata janë diuretike produkte që kontribuojnë në dehidratim dhe trashje të gjakut.

Në rastin e trashje thinners gjakut për mjekët e saj aktive përshkruajnë aspirina sepse ajo përmban oksid salicili (vitaminë C), sipas shkencëtarëve të hulumtimit, jo vetëm në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon viskozitetit të gjakut, por edhe zvogëlon ngarkesën në muskujve të zemrës dhe zvogëlon rrezikun e zemrës dhe sëmundje vaskulare, goditje dhe sulme në zemër.

Por jo të gjithë aq rozë sa mund të duket në shikim të parë. Lejueshme të sigurt aspirina terapeutik dozë nuk duhet të kalojë 75-100 mg në ditë, e tejkalon atë jo vetëm eliminon një efekt pozitiv, por edhe të çon në rezultatin e kundërt - nga hundës pandërprerë gjakderdhje për gjakderdhje të brendshme fatale.

Rritja dozën e aspirina shkakton efekt bën të dalë djersë dhe koagulimit të gjakut. Pra pavarur, pa recetë, aspirina për "parandalim", mëkati kohët e fundit një shumë njerëz duke marrë ca grushte tij, absolutisht të papranueshme. Përveç kësaj, duhet theksuar se aspirina, edhe përdorimi intravenoz, shumë agresive ndikon në traktin digjestiv dhe shkakton erozionin dhe ulcerat në mur stomak.

Ushqimi i hedh lëng gjakut dhe produktet thickened ^

Marrja menu dietë me venat me variçe, ju e dini se nuk janë produkte natyrore që promovojnë gjakut-hedh lëng aspirinë jo keq - ata të cilët duhet të jenë gjithmonë të pranishme në tavolinën e punës tuaj. Për shembull, një lugë disa të jam butë, me veprimin e saj të zëvendësojë aspirina. Dhe anasjelltas - produktet thickened gjak duhet të jetë e mundur për të përjashtuar nga dietën tuaj.

Pacientët vaskulare Doktor në përgjithësi këshillohen që të ul receptorin e telefonit në një vend të dukshëm në kuzhinë dy listat e - lista "e bardhë" e ushqimeve dhe gjak hedh lëng "listën e zezë" e produkteve të ndaluara të cilat kanë thickened dhe krahasimin në mënyrë rigoroze me to ushqimin e tyre. Pas të gjitha, shëndetin tonë, nga dhe të mëdha, kjo nachytayetsya me tavolinë ngrënie dhe çdo ushqim e ka vet "kimi".

Ushqimi për venat me variçe duhet të synojnë kryesisht përmirësimin e funksionit të mëlçisë, si në të gjithë pacientët me varices vërejtur devijime në punën e tij. Mëlçia pas aksidentit quajtur kimike laboratorin e trupit - është përgjegjëse për të gjitha proceset metabolike dhe prodhon substanca të dobishme të cilat nuk lejojnë koagulimit të gjakut. Nëse mëlçisë është i shëndetshëm, atëherë mpiksjen e gjakut në enët në parim e pamundur. Për fat të keq, mjedisi i varfër, dietë të varfër, alkooli dhe shumë ilaçe të bëjë atë punë për të kufizuar.

Prandaj, të ushqyerit e duhur me venat me variçe duhet të jetë aq i butë për të mëlçisë, për të kufizuar yndyrna, mish, turshi, ruan, salcice, supë mish, pelte, krem ​​dhe bukë të bardhë. Përveç kësaj, "lista e zezë" e produkteve, trashet gjaku, janë banane, mango, u rrit, thjerrëzat, arra, chokeberry, lëng aronia dhe shegë.

Lista e produkteve minerale, hedh lëng gjakut, shumë i madh - liri dhe vaj ulliri, peshk dhe vaj peshku, lëng domate, uthull musht, limon, grejpfrut, fara luledielli, çokollatë, kakao, panxhar, manaferrat (raspberries, Kastrati, blueberries, luleshtrydhe, currants, qershi, qershi), si dhe qepë dhe hudhër. Përdorimi i rregullt i hudhër në ushqim nga shkencëtarët kërkimore rozsmoktaty aftë clots në dispozicion gjysmë, kështu që të përpiqet për të futur rregullisht hudhër në dietën tuaj.

Përveç kësaj, menu duhet të përfshijë produktet që përmbajnë magnez, i cili nuk lejon formimin e clots në gjak. Shumë e magnezit gjenden në bollgur, bollgur, Hercules dhe ymbyre.

Ne ju rekomandojmë që të lexoni dietë për kapsllëk.

Sa për herbs, pacientët me venat me variçe duhet të trajtohen para se të përdorni me kujdes të madh që prej bimëve - është një ilaç serioze që ju të marrë kurse nën mbikëqyrjen e një mjeku. Për shembull, bimëve më të njohura në popull, kanë tendencë për të trash gjakun, dhe për këtë arsye pacientët e enëve të gjakut janë të kundërindikuar - hithër, Wort Shën Gjonit, yarrow, mëndafshi misri, sanëz, pochechuyny malësor.

Me barëra të dobishme që promovojnë rezorbimit e clots gjakut dhe nuk lejojnë aderimin e eritrociteve, përfshijnë kalter, Lungwort, çikore, meadowsweet (spiraea) dhe pelin. Gjethe çikore janë të dobishme për të prerë sallatë, dhe meadowsweet Lungwort shtuar në çaj dhe lajthi për të ngrënë të gjitha llojet.

Në mënyrë tipike, kur urdhërimin ushqim dhe dietë e duhur, së shpejti vjen një përmirësim të dukshëm në sëmundje. Dr Shumë pretendojnë se pa kirurgji mund te kuroje çdo anije (vetëm enë prej gjymtyrëve të ulëta) - në qoftë se koha për të pastruar trupin e toksinave, përdorimi i rregullt në produktet ushqimore dhe hollimin e gjakut të kërkojë ndihmën e mjeteve juridike natyrore.

Nëse ju tashmë keni thrombophlebitis, shumë të dobishme rregullisht hani një përzierje e qepë, hudhër, mjaltë dhe limon. Mix 200 g qepë, 100 gram hudhër, 50 g dhe 100 g mjaltë limoni. dhe për të marrë 3 herë në ditë për 1 lugë çaji

Për të zgjidhur problemin e venat me variçe, dhe do të shohin zakonet e tyre të këqija si alkooli, duhani dhe droga (sidomos kontraceptive, hormonet dhe diuretics) në mënyrë të konsiderueshme rritjen e viskozitetit të gjakut. Ju gjithashtu duhet për të mbrojtur veten e tyre nga më të stresit dhe të angazhohen në ushtrim të moderuar, pasi qelizat e kuqe të gjakut pasivitetit fjalë për fjalë "rrinë" në muret e enëve të gjakut. Ushtrim Accessibility për të ndihmuar të ndaluar zhvillimin e venat me variçe dhe për të parandaluar përparimin e saj, konsiderohet në detaje në artikullin në faqen tonë të internetit.
Përveç kësaj, ne rekomandojmë të shikojnë njohës një videoklip i specialistëve - mjekët se si të merren me varices në shtëpi dhe kur të mos shkojnë te mjeku: