Ushqimi atherosclerosis


Ushqimi atherosclerosis pastron enët e gjakut dhe rikthen elasticitetin e tyre

Ushqimi në atherosclerosis - nuk është pjesë e më pak e rëndësishme e trajtimit të sëmundjes sesa mjekim. Pa respektimin e rregullave të saj të ndonjë metodat mjekësore nuk janë të efektshme.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e të ushqyerit në atherosclerosis ^


Anijet Roli shëndetshme për trupin e njeriut është e vështirë të mbivlerësohet - gjatësia e anijeve, duke përfshirë capillaries, është rreth 100.000 kilometra.

Se sa mirë i gjakut është që qarkullojnë në to varet në shëndetin e të gjithë trupit, sepse gjaku mbart substanca të gjitha jetike dhe oksigjenit. Nëse enët bëhet i brishtë dhe i brishtë - është i mbushur me çrregullime të rënda të qarkullimit të gjakut dhe hemoragjite.

Sëmundje quhet arteriosklerozës e enëve të gjakut, ku ata bëhen të ngurtë dhe të humbasin pėrshkueshmėrisė e tyre. Nëse sëmundja nuk trajtohet menjëherë, krovotokov edukimi mund të mbyllë plotësisht, e cila mund të çojë në paaftësi dhe madje edhe vdekje. Për fat të keq, problemi i clogging e enëve të njohur ndonjëherë tepër vonë, kur ajo shfaqet negativisht në zemër dhe tru.

Simptomet kryesore të arteriosklerozës mund të jenë:

 • gjymtyrë kaltërosh dhe të ftohtë,
 • Humbja e kujtesës,
 • Problemet në zemër,
 • përkeqësimi i rrjedhjes së gjakut në trup,
 • llogari hutim
 • lodhje dhe nervozizëm.

Nëse këto shenja janë vërejtur - një nevojë urgjente për të shkuar te mjeku për të shmangur humbjen e kohë të çmuar dhe trajtim të hershëm.

Shkaqet kryesore të sëmundjeve - hipertension, pirja e duhanit, trashje, kolesterolit të lartë dhe sheqerit në gjak. Shpesh atherosclerosis ndodh për shkak të dështimit të kolesterolit. Procesi është një anije e ndotjes natyrale, ajo fillon në trup pas moshës 10, me kalimin e viteve ajo mund të bëhet më intensive, dhe mund të ngadalësojnë.

Atherosclerosis, si çdo sëmundje tjetër, është më e lehtë për të parandaluar se kurë, kështu që parandalimi duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Rol të rëndësishëm në parandalimin e arteriosklerozës luan një dietë të shëndetshme dhe të balancuar. Sipas mjekëve, trajtimi sëmundje pa dietë dhe kufizime të caktuara në dietën do të jetë i paefektshëm.

Ushqimi atherosclerosis duhet të ndjekë nëse vënë këtë diagnoza nuk është edhe vetë njeriu, por dikush nga të afërmit e tij, dhe në rastin kur një test të gjakut zbuloi kolesterol ngritur apo i afrohet kufijtë e sipërme të rregullave të saj. Kundërindikimet Sigurisht ka pothuajse asnjë ushqim sepse ushqimi i tij është i shëndetshëm dhe i balancuar.

Atherosclerosis ndaluar për përdorim:

 • Yndyrna shtazore, duke përfshirë gjalpë;
 • Mish yndyror dhe lëkurë, sallam dhe tru;
 • Supave yndyrore me supë mbi ta;
 • Mëlçia, veshkat, truri dhe përhapet prej tyre;
 • Produktet e qumështit janë të larta në yndyrë, duke përfshirë akullore;
 • Djathë 30% yndyrë;
 • Patate të skuqura në, duke përfshirë - patate të skuqura;
 • Produktet e bërë nga pastë;
 • Kalori ëmbël;
 • Majonezë.

Ju mund të në sasi të kufizuar:

 • Vaj vegjetal;
 • Mish Lean;
 • Djathë yndyrë të ulët;
 • 1 - 2 vezë në javë;
 • Salcë soje;
 • Ëmbëlsirat, marmelatë, karamele, mjaltë, shurup frutash, sheqer;
 • Pijet alkoolike.

Produktet e pranueshme për atherosclerosis:

 • Lean mish pule, gjeldeti, loja, lepuri, mish viçi;
 • Peshku: salmon, ton, troftë, cod, sardelet, etj .;
 • Prodhimet e qumështit të ulët yndyrë;
 • Frutat dhe Perimet;
 • Buka e miellit trashë;
 • Roast pa krem;
 • Makarona dhe drithëra;
 • Arra;
 • Condiments dhe erëza të ulët-yndyrë;
 • Kafe në vend të dobët dhe çaj, lëng pa sheqer dhe ujë mineral jo të gazuara.

Atherosclerosis dietë, menutë shembullore dhe zakonet hahet ^

 

Menu mostër për javën:

Një ditë mund të hani 250 gram bukë - 150 g dhe 100 g bardhë e zi, ju mund të pranoj bukë.

1 Dite

 • Oats qull, sallatë perimesh me vaj perimesh, kafe dobët;
 • Mish stroganof, djathë, mollë;
 • Supë me perime; mish i zier, patate zier me kungull i njomë, lëng;
 • Peshk i gatuar, pure patate, mollë charlotte, çaj;
 • Kefir.

2 ditë

 • Vezë të fërguara në qull çift mel, kafe me qumësht;
 • Sallatë me trangujve dhe lakër;
 • Supë Pearl me perime, burgers steamed, manaferrat;
 • Djathë të ulët yndyrë, fruta;
 • Peshku të ziera, qull kungull.

3 ditë

 • Kos, mollë, çaj;
 • Djathë pjekur;
 • Supë oriz me perime, qofte steamed, sallatë e alga deti, komposto frutash;
 • Kefir;
 • Peshk të pjekur, pure patate, sallatë karrota me hudhër dhe vaj.

Dita 4

 • Qull elb me salcë e domate, kastravec, çaj;
 • Sanduiç me djathë të ulët yndyrë, komposto frutash;
 • Kreshmës Borsch, patties peshk steamed, domate, hips supë;
 • Djathë;
 • Pilaf me pule, sallatë lakër me kastravec, kos.

Dita 5

 • Biscuit pa krem, kafe me qumësht;
 • Kos me banane;
 • Supë pa supë, peshk i zier, sallatë të panxhar të ziera, mollë zier;
 • Çaj, biskota;
 • Merak perime, patate me mish pule, mëngë pjekur, sallatë greke dhe çaj.

Dita 6

 • Qull bollgur, çaj;
 • Sanduiç me proshutë, kos;
 • Borsch, mishit steamed qofte, sallatë e domate dhe trangujve, hips supë;
 • Djathë, fruta komposto;
 • Qull elb me lëng mishi, peshku të pjekur, sallatë dhe çaj.

7 ditë

 • Pjekur me djathë dhe banane, kafe me qumësht;
 • Kos dhe manaferrat;
 • Supë me mish pule dhe oriz, makarona, mish bytochky avull, sallatë alga deti, komposto;
 • Kefir me breadcrumbs;
 • Patate të ziera, peshk në petë, sallatë domate me trangujve dhe çaj.

Për gatim duhet të përdorin vetëm vaj perimesh ose gatim pa yndyrë - për shembull, në një kazan të dyfishtë. Kur pastë gatim është më e mirë për të marrë vetëm vezë e bardhë - nuk e verdhë veze. Është e këshillueshme që të gatuaj pa kripë, podsolivat mund të ketë në tryezë. Ushqyerit dhe dietë duhet të jetë 5 - herë.

 • Ushqimi atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëta rekomandon që të përfshijë në dietë të pasura me vitamina, me përjashtim të vitaminës D - ajo është e kundërindikuar në këtë sëmundje. Nëse një person vuan nga pesha e tepërt, ditë agjërimi do të jetë e dobishme për kos, fruta, perime apo djathë.
 • Ushqimi për arteriosklerozës cerebrale rekomandon produkte për të diversifikuar menu me "kolesterolit të mirë" dhe perime me vitamina B6, B12, E dhe C. Produktet duhet të asimiluar lehtë.
 • Ushqimi karotide atherosclerosis reduktuar futje kalori rekomanduar për një të pestën e peshës nga norma - se kalorive përcaktohet në varësi të lartësisë së, pesha dhe mosha e pacientit. Mos të ndërhyjë në mono-dietë ditë agjërimit.
 • Ushqimi atherosclerosis zemra vaskulare ndalon përdorimin e pjekje, pastë, kërpudha, peshk, produkte tymosur, konservuar, djathë të kripur, radishes dhe rrepkë, spinaq, çokollatë, mustardë dhe alkoolit.
 • Ushqimi në obliterating atherosclerosis është të ushqyerit, ku yndyrna shtazore janë zëvendësuar qumështit dhe produkteve bimore, mish ligët është e lejuar.
 • Ushqimi atherosclerosis aortës kërkon një rritje në dietë e ushqimeve që përmbajnë kalium, fibra, acid folik dhe vitamina A dhe E - janë të përfshira në fruta dhe perime.
 • Ushqimi për qafën atherosclerosis nënkupton edhe konsumimin e frutave të freskëta dhe perimeve. Në atë bien nën produktet ndalim buke (përveç bukës e miellit trashë), sheqer dhe bllokim. Vëmendje duhet t'i kushtohet domate.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për pyelonephritis. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në atherosclerosis ^

Opinionet dietë në atherosclerosis pothuajse krejtësisht pozitive, pasi kufizimet e parashikuara për atë në dietë, nuk dëmtojnë trupin - në të kundërtën, të kontribuojë në përmirësimin e mirëqenien dhe shëndetin.

Mjekët rekomandojnë që të mos presin një fazë të avancuar të sëmundjes, kur ilaç situata mund të jetë shumë vonë, dhe kurse periodike ushqyerit mjekësore, pas konsultimit me një specialist.

Rezultatet Ushqimi në atherosclerosis - është, para së gjithash, zgjatja e jetës me pastrimin e enëve dhe trupin. Përveç kësaj, përjashtimi i ushqimit yndyrë dhe të tjera junk ndihmon normalizimin e peshës dhe duke u shpëtoj prej kilogram panevojshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: