Dietë në pacientët me Arthrosis


Dietë në pacientët me Arthrosis ndihmon për të humbur peshë dhe për të zvogëluar stresin në nyje

Ushqimi për Osteoarthritis është elementi më i rëndësishëm në masat komplekse terapeutike, pasi kjo sëmundje është shumë e rëndësishme jo vetëm për të bërë një menu të ekuilibruar dhe të sigurojë ushqimet konstruktiv nyjeve të dëmtuara.

Shkaqet dhe simptomat e origjinës osteoarthritis ^


Osteoarthritis - një sëmundje e zakonshme kronike të nyjeve që ndodh për shkak të deformimit të kockave. Kontribuon në zhvillimin e osteoarthritis primar abuzim sintezë kërc.

Kështu kërc që mbulon dhe vepron si një të përbashkët që absorbon dhe humb smoothness dhe lubrifikim natyral (lëngun synovial), coarsens dhe shkatërruar, duke i ekspozuar kockave dhe nyjeve fërkim kundër njëri rritet tjerë.

Në Arthrosis mesme fillon shkatërrimin e indeve të nyjeve dhe formimin shypopodibni rritje. Pacienti ndjen dhimbje dhe lëvizshmëri të kufizuar të nyjeve. Deformuar Arthrosis vazhdimisht përparuar. Në rastin e përbashkët ankylosis sipërfaqet fusion zhvillon në mënyrë të pavarur të lëvizin një pacient nuk është më në gjendje për të.

Arthrosis, deformuar Arthrosis ose hip - forma më e zakonshme e artritit. Shumica e njerëzve janë të ekspozuar ndaj tij, u largua moment 45-vjeçare. Simptomë kryesore është dhimbja në hip përbashkët gjatë lëvizjes.

Gonarthrosis ose gju artrit shpesh prek gratë dhe prevalenca është e dyta. Venat me variçe dhe rritje sidomos mbipeshë Rreziku i këtij lloji të osteoarthritis. Në këtë sëmundje duhet të marrë vitaminë B12 veçantë.

Nyjeve të vogla gjithashtu të prirur për këtë sëmundje, ka artrit e gishtat e këmbëve. Ajo mund të formohet në disa gishta, zakonisht nyjet që janë të vendosura afër gozhdë, por më shpesh prek gishtin e madh.

Disa arthrosis më pak të zhvilluara kyçin e këmbës dhe artrit e sup përbashkët. Ndonjëherë ajo është paraprirë nga sëmundje vaskulare. Nëse prekur disa nyjet e gjymtyrëve, sëmundja quhet polyarthrosis.

Mjekët janë disa shkaqet kryesore të sëmundjes:

 • Të lidhura me moshën ndryshime dhe trashëgim.
 • Të jesh mbi peshë, dietë të varfër.
 • Kushtet e pafavorshme të punës që lidhen me ftohjet e shpeshta, infeksione.
 • Inaktiviteti fizik, dobësi e muskujve në nyje.
 • Ushtrim të tepruar, trauma.

Simptomat artroznyh dëme të përbashkët:

 • Dhimbje mund të jetë i pranishëm gjatë ditës dhe natës aktivitetit të largohem. Ose, anasjelltas, kanë dhimbje gjatë natës dhe gjatë ditës së pushimit, e cila mbahet në aktivitet fizik.
 • Ngurtësi në mëngjes, ënjtje të nyjave, lezione të lëkurës në zonën është i nxehtë.
 • Reduktuar lëvizshmëri pohruskuvannya deformimit.

Dietë terapeutike synon humbje peshe, të përmirësuar metabolizmin, bilancin e vitaminat, proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Me Arthrosis e rëndësishme për të përjashtuar ushqimet e mbushur me preservatives, pasi ky i fundit mund të mblidhen në nyje kimikatet që shkatërrojnë lubrifikant kyçeve, hondrokaltsinaty tillë dhe urinës. Sepse dietë kërkon të eliminuar plotësisht mishit dhe produkteve semifinished nëse nuk ka besim në performancën e saj mjedisore.

Produkte të dobishme:

 • Peshku dhe prodhimet e detit, arra, vaj liri si një burim i Omega - 3.
 • Mish ligët dhe jellies.
 • Ushqimi i pasur me vitaminë E, D, C, A dhe Grupi B. Kjo fruta të freskëta, perime dhe manaferrat. Veçanërisht e dobishme për të përdorur, panxhar, domate, karrota, lakër, boronicat, fasule, banane, portokall, mollë dhe bukë gruri.
 • Ginger dhe erëza të tjera.
 • Qumështi dhe produktet e qumështit - një burim i shkëlqyer i kalciumit.
 • Lëngje të dobishme të freskëta.

Produktet e ndaluara:

 • Ushqim të shpejtë, produktet e sallam, ushqime komoditet, patate të skuqura dhe të gjitha produktet e rafinuara.
 • Mish yndyrore.
 • Bagels, bukë e bardhë, sheqer.
 • Produktet e qumështit yndyrë të lartë, djathrave kripur.
 • Majonezë, yndyrë transgenic.
 • Oriz të bardhë, bollgur.
 • Marinades, pelte, turshi.
 • Alkooli, sode energjisë.

Ushqimi për arthrosis, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Të jesh mbi peshë rrit shtetin dhe shpesh bëhet shkaku kryesor i sëmundjeve të përbashkët. Futje kalori është e rekomanduar në pacientët me Arthrosis reduktuar, por mungesa e ushqyesve trupi nuk duhet të ndjehen. Agjërimi është kryesisht një ndikim negativ në nyjet e pacientëve.

 • Ushqimi për deformuar Arthrosis përfshin përdorimin e detit. Peshk veçanërisht të dobishme të tilla si sardelet, harengë dhe varieteteve të tjera që përmbajnë omega 3 acide dhe proteina të plotë. Vaj peshku ul inflamacion, dhe proteina është materiale ndërtimi, e cila është thelbësore në shkatërrimin e kockave. Mirë për të ngrënë supë me salmon, kërc dhe kockat përmbajnë chondroitin natyrore, e cila ndihmon për të rivendosur kërc.
 • Megjithatë, jo të gjitha proteinat të dobishme në mish yndyror, dhjamë derri, gjalpë dominuar Omega 6 acidet, të cilat, në të kundërtën, provokojnë inflamacion. Është e rëndësishme për strukturën e proteinave të tendons dhe kërc është kolagjenit. Pacientët Arthrosis vetëm duhet të përdorni xhelatinë (jellies, pelte), ajo do të rivendosë pëlhurë.
 • Perimet dhe frutat janë të ngrënë më të mirë të papërpunuara. Një numër i madh i antioksidantë parandalon plakjen, duke përfshirë joints. Lëng shegë përmban antioksidantë, gjithashtu ka efekt anti-inflamator në trup dhe blloqe një enzimë që ndikon në veshin e kërc. Gjithashtu veprim antivovospalitelnym ka pineapple. Marrja menu terapeutik dietë, ju duhet të përqëndrohet në këto produkte.
 • Pjesë duhet të jetë e vogël për të shmangur ndonjë ushqim urisë duhet të merren shpesh. Nga darkë vonë duhet të japin. Pirja e regjimit dietë subjekt-1,5 litra.

Menu mostër

Për shembull, ka propozuar disa opsione për dietat terapeutike që mund të alternativ midis tyre që do të vijnë menu të larmishme dhe të plotë.

Opsionet për mëngjes:

 • Djathë të ulët kalori me manaferrat, djathë pakripur, çaj me mjaltë.
 • Hikërror, një gotë qumësht, dardhë.
 • Proteina omëletë, fruta dhe pelte kokrra të kuqe, lëng.

Mëngjes shtesë:

 • Pineapple gjysmë.
 • Portokalli ose mollë.
 • Një gotë me lëng shege.

Opsionet ngrënie:

 • Supë, oriz ngjyrë kafe dhe mish pule të ziera, sallatë me perime sezonale.
 • Supë perimesh me fasule. Avull sardelet dhe perime steamed.
 • Supë vegjetarian. Një pjesë e turqi pjekur me qull mel dhe drithërat (patate e pjekur).

Rostiçeri:

 • Tejmbushur me peshk (mundësisht salmon).
 • Xhelatinë me mish pule.
 • Pineapple gjysmë.

Opsionet ngrënie:

 • Salmon pink pjekur në petë, sallatë lakër.
 • Sallatë me vezë, trangujve të freskëta dhe kallamar, sezonin me pa yndyrë krem ​​kosi.
 • Cod merak me perime dhe thjerrëzat, portokalli.

Dietë në pacientët me Arthrosis e shpinë është në të njëjtin parim. Ju duhet gjithashtu të marrin vitaminë - kompleksin mineral. Në mënyrë që të arrihet një përmirësim të dukshëm dhe të ndaluar shkatërrimin e rruaza, përveç dietë, ju duhet të angazhohen në ushtrime terapeutike.

Ushtrimi duhet të jetë qëllim kryesisht në forcimin e shpinë muskulare skelet - ajo do të heqë barrën e rruaza, për të përmirësuar lëvizshmërinë e tyre dhe në masë të madhe të lehtësuar gjendjen e pacientit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për gastroduodenitis. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët dietë në pacientët me Arthrosis ^

Ushqime të ulët në yndyrna shtazore dhe karbohidratet të shpejta, të pasura natyrore kolagjenit, chondroitin, micronutrients dhe antioksidantë është sigurisht një parandalues ​​i mirë dhe të kontribuojë në përmirësimin e nyjeve tashmë të dëmtuara. Shqyrtime mjekët në lidhje me dietë në pacientët me Arthrosis është konfirmuar plotësisht. Sidomos suksese të dukshme kundër sfondit të një mjekim kompetent dietë.

Rezultatet e dietë në pacientët me Arthrosis jo të gjatë për të pritur subjekt i të gjitha rekomandimet mjekësore. Përveç kësaj, një balancuara menutë kalori të ulët dhe të ndihmojë të humbni peshë dhe për të reduktuar stresin në nyje, dhimbje dhe inflamacion, të ndaluar shkatërrimin e mëtejshëm të nyjeve.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: