Ushqimi anemi


Ushqimi anemi jep trupit me të gjitha substancat e nevojshme për hematopoiesis normale

Ushqimi anemi - një mënyrë e veçantë e terapisë diete ushqyese për qëllim sigurimin e ushqyesve pacientit, pa të cilën nuk ka hematopoiesis normale.

Ky program dietë nxit formimin e trombociteve saturates trupin me hekur dhe ushqyesve të tjera.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet me hemoglobinë të ulët (anemi) ^


Për sëmundje të quajtur "anemia", karakterizohet nga hemoglobinë reduktuar, qelizat e kuqe të gjakut, çrregullimit të funksionit respirator të gjakut dhe indeve anoksi. Shumë shpesh anemia është pasojë e një shkelje të rëndë në trup.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Ato kryesore përfshijnë mjekët e mëposhtme:

 •  humbja e një sasi të madhe të gjakut gjatë operacioneve, pas lëndimeve, gjakderdhje e rëndë menstrual;
 •  Humbja e vogël, por të shpeshta të gjakut, të cilat mund të shkaktojnë p.sh. Ulçera ose hemorroide;
 •  mosfunksionim të palcës kockore, e cila prodhon qelizat e kuqe të gjakut;
 •  mënyrë jetese i ulur, stresi i tepruar fizike ose mendore;
 •  stresi sistematik;
 •  sëmundje të veshkave ose organeve të tjera, infeksione, kanceri;
 •  parazitëve në trup (worms) dhe kështu me radhë. d.

Kur anemi ndodh në një apati pacientit, lodhje konstante, shfaqjen e shpejtë të lodhje, dhimbje koke dhe marramendje, vjellje, dhe kapsllëk. Përveç kësaj, sëmundja shoqërohet me karakteristikat e mëposhtme: flokët bëhet i brishtë, lëkurë të zbehtë duket gojën e thatë dhe prishjen e dhëmbëve, mbajtur gjatë preferencat temperatura ndryshim shije.

Dietë të veçantë që synon nxitjen e hematopoiesis, luan një rol të rëndësishëm dhe madje edhe vendimtar në trajtimin e kësaj sëmundjeje të gjerë. Programi diete parashikon përfshirjen në dietë e ushqimeve të lartë në hekur dhe ushqyesve të tjera. Është gjithashtu e rëndësishme që produktet asimiluar plotësisht.

Produktet e rekomanduar:

 • Menuja e pacientit duhet të jenë të pranishëm produktet e mëposhtme: mish, mëlçisë, havjar kuqe. Në të gjitha këto produkte në sasi të mëdha përmban vitaminë B12.
 • Mangësi Acid folik i cili ndodh në anemi, gjendet në ushqime: soje dhe bishtajore, arra dhe fara, qepë dhe hudhër, perimet jeshile.
 • Mirë për të ngrënë drithërat, por ndaras nga mishi. Kombinoje të mishit nuk mund të jetë sheqer, bukë, drithëra dhe makarona.
 • Nxitja absorbimin më të mirë të prodhimeve të hekurit që përmbajnë bakër në përbërjen e tij.
 • Manaferrat të freskëta dhe fruta, sidomos në verë, është gjithashtu shumë e rëndësishme dhe e dobishme. Ne rekomandojmë përdorimin e luleshtrydhe, blueberries, buckthorn, pjeshkë, dardha dhe të tjerët.

Kur anemi duhet të përjashtohen nga dieta e qumështit, miellit dhe ushqimeve yndyrore, uthull dhe shëllirë. Çaj, kafe dhe pije cola nuk rekomandohet, pasi që këto pije përmbajnë kafeina ndërhyn me thithjen e hekurit.

Efektet negative dhe madje edhe të rrezikshme për trupin ketë pije alkoolike. Përdorimi i karburantit mund të shkaktojë komplikime të sëmundjes, për shembull, prishin koagulimit të gjakut. Ky program dietë është e kundërindikuar në pneumonia, gripi dhe infeksione të tjera.

Ushqimi anemi, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Ka disa lloje të sëmundjes, të tilla si hekuri, B12 aplastike anemi. Anemia prek jo vetëm të rriturit dhe të rriturit më të vjetër, por edhe fëmijët për të cilët menu dietë është e ndryshme.

Një dietë me mangësi hekuri anemi

Një dietë me formë të hekurt është një program që synon rritjen e numrit të marrjes proteinave, të zvogëlojë yndyrë në dietë dhe kufizimin e karbohidrateve që janë të tretet lehtë. Menu dietë mund të bëjë e tyre, në bazë të listës së produkteve të rekomanduara.

Dietë vlerësuar me mangësi hekuri anemi është:

 • Mëngjesi mund të jetë i gatuar pure perimesh dhe mëlçisë pule skuqura, pini çaj bimor.
 • Për vezë të përsosur rostiçeri dhe disa mollë.
 • Dreka është e rekomanduar për të gatuaj supë perimesh dhe sallatë të lehta me lakër, pulë të zier, hani një portokall.
 • Për të dytin mund të blej bar-rostiçeri me hematogjene dhe pini infuzion e hips u rrit.
 • Në darkë, mundësisht djathë gatuaj çdo pjatë, të tilla si puding dhe bollgur.
 • Para gjumit filxhan kos lejohet përdorimi.

Ushqimi anemi B12

B12-mangësi anemi - një sëmundje që ndodh kur mangësi vitaminë B12 për shkak të marrjes së saj të pamjaftueshëm të ushqimit ose zotërim të dobët të saj. Mangësi diete e B12 në dietë duhet të jetë e plotë dhe përmbajnë produkte me origjinë bimore dhe shtazore.

Komponentet mandatore të dietë me këtë sëmundje janë:

 • mëlçisë,
 • mishit të kuq,
 • peshk
 • vezë,
 • produktet e qumështit,
 • perime
 • fasule.

Gjithashtu, të jetë i sigurt për të përdorur janë: u ngrit, hirit mal, luleshtrydhe, kivi fruta dhe ushqime të tjera të pasura me vitaminë C.

Ushqimi për anemi aplastike

Anemi aplastike kërkon një formë të trajtimit mjekësor dhe kirurgji, kjo është lloj i vështirë sëmundje që karakterizohet nga humbja e qelizave në palcën e eshtrave. Megjithatë, një fazë e rëndësishme e trajtimit, sipas mjekëve, është një dietë terapeutik me anemi aplastike.

Mjekët rekomandojnë rritur konsumin e ushqimeve që përmbajnë proteina, hekur, zink, kobalt, mangan dhe ushqyesve të tjera.

Anemi dietë në të rriturit

Dietë terapeutik për të rriturit me anemi emëruar mjeku në varësi të shkaqeve të sëmundjes dhe pacientit. Dietë ditore duhet të përfshijë 50 gram sheqer dhe 200 gram thekër dhe bukë gruri. Është e rëndësishme që menu ishte plot.

 • Mëngjesi është e rekomanduar për të ngrënë sallatë, qull, drithëra, qumësht ose kos. Ky mëngjes do të shtojë energjinë dhe për të siguruar shëndetin normale.
 • Të përshtatshme për një meze të lehtë e perime të freskëta dhe fruta.
 • Në drekë ju mund të përgatisë supë të lehta ose supë me mish, oriz, të gjitha komposto kërkesa kokrra të kuqe.
 • Në mes të ngrënies lejuar për të pirë një zierje e hips u rrit.
 • Në mbrëmje, është e dëshirueshme për të përgatitur mish dhe perime dhe pini para gjumit gotë të kefir.

Anemi dietë në të moshuarit duhet të bazohet në produktet që janë të absorbuar me lehtësi nga trupi. Ushqimi zakonisht steamed, por ato gjithashtu mund të ziej, kuzhinier apo piqem. Marinuar, ushqime të kripura dhe të skuqura përdorimi është rekomanduar me forcë.

Anemi Ushqimi tek fëmijët

Dietë terapeutike në fëmijë - një komponent shumë i rëndësishëm i një kompleksi në trajtimin dhe parandalimin e anemisë. Rekomandime për parandalimin e sëmundjeve në fëmijët dhe adoleshentët në vijim:

 • Në dietën e fëmijëve duhet të jenë të pranishëm perime të pasura me hekur, marule, spinaq, majdanoz dhe të tjerët. Gjelbrit mund termikisht proces që nuk do të ndikojë në përmbajtjen e hekurit.
 • Fëmija duhet të jetë hyrë në mish menu, mëlçisë, vezë e verdhë veze, promovimin thithjen e hekurit.
 • Ju nuk mund të merrni drithëra të përfshirë, sepse të gjithë ata, përveç hikërror, të parandaluar thithjen e hekurit.
 • Përveç ujë, fëmija duhet të ushqehet hips supë.
 • Produktet kryesore në dietën e fëmijës: zarzavate, vezë, djathë, fruta dhe perime, të mëlçisë.

Anemi dietë në gratë shtatzëna

Shumë nëna shtatzëna vuajnë nga anemia, për shkak të faktit se formimi i fetusit nevojë për një shumë të hekurit. Nëse një nënë e përdor këtë element në sasi të pamjaftueshme nevojë për një dietë të veçantë për anemi në gratë shtatzëna.

Parimet e të ushqyerit e grave shtatzëna me anemi janë të ngjashme me rekomandimet e mëparshme. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se përdorimi i mëlçisë në dietën e grave shtatzëna duhet disi të kufizuar.

Dihet se konsumi i tepërt i vitaminës A që gjendet në mëlçi, mund të provokojë defekte të ndryshme në të fetusit në zhvillim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për sëmundje të veshkave.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike me anemi ^

Shqyrtime mjekët në lidhje me dietën anemi vetëm pozitive, sepse me këtë program rrit nivelin e hemoglobinës së pacientit dhe përmirëson shëndetin. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se rezultatet në dietë anemi do të jetë më efektive nëse ajo me mjekun tuaj.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: