Ushqimi pas sulmit në zemër


Ushqimi pas infarkt miokardi përmirëson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmit

Miokardi infarkt - një komplikacion serioz të sëmundjeve koronare të zemrës që kërkon trajtim kompleks, në të cilin të ushqyerit e duhur luan një rol vendimtar. Për këtë qëllim, mjekët - nutritionists zhvilluar një dietë të veçantë mjekësor, pas një sulmi në zemër.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet pas një sulmi në zemër ^


Zhvillimi infarkt miokardi në një sfond clogging mpiksje gjaku (trombo) arterie koronare. Ky furnizim me oksigjen është ndërprerë fushat e indeve të zemrës, vdekja qelizore ndodh, dhe vendi i zemrës "katastrofë" formuar mbresë.

Atherosclerosis konsiderohet shkaku kryesor i sulmit në zemër. Megjithatë, ka faktorë të tjerë në masë të madhe të rritur gjasat e sëmundjes:

 • Trashje, mbipeshë, mungesa e ushtrimit.
 • Mashkull. Gratë vuajnë nga një atak në zemër pas moshës 50 janë të barabarta me burrat.
 • Trashëgim.
 • Pirja e duhanit.
 • Kolesterolit të lartë çon në formimin e pllakave aterosklerotike. Ata gjithashtu mbulojnë anije.
 • Hipertensionit.
 • Diabetes.

Simptomë kryesor i sulmit në zemër është dhimbja e fortë në qendër të gjoksit. Edhe në tjetër përcëlluese dhimbje, shtypës, duke i kujtuar pectoris, por ka shprehur më qartë. Dhimbja mund të japin për pjesë të ndryshme të trupit.

Sulm në zemër Sulmi shoqërohet shpesh nga mungesa e oksigjenit, mbytje, aritmi kardiake (ndërprerje), nauze ose të vjella. Megjithatë, ndonjëherë ndodh që sëmundja është i pranishëm vetëm kur kalon echocardiography. Shpesh sulm asimptomatike zemra nuk shoqërohet me dhimbje, ndodh në pacientët me diabet.

Karakteristikat e të ushqyerit klinike në të miokardit

Rivendosjen e shëndetit, pas një sulmi në zemër - një detyrë e vështirë, ju keni nevojë për një sërë masash, duke përfshirë ilaçe, terapi fizike, refuzimin e zakone të këqija dhe terapi ushqyese.

 • Ushqimi pas pësimit të një sulmi në zemër miratuar nga Instituti i të ushqyerit (dieta №10). Menu mjekësore për qëllim përmirësimin e qarkullimit të gjakut, normalizimin proceset metabolike, përmirësimin e sistemit kardiovaskular, mëlçinë dhe veshkat.
 • Enerhotsinnist reduktuar dietë nga yndyrë dhe karbohidratet. Produktet e përjashtuara të rënda ushqimore që ngjall sistemin nervor, irrituese traktin gastrointestinal, mëlçinë dhe veshkat dhe shkaktojnë fryrje.
 • Në prioritet janë ushqime të pasura liotropnyy substancave, kalium dhe magnez. Ushqimi është i përgatitur metoda diete (shuarje, gatim, me avull, pjekje) dhe kripë. Fluid është i kufizuar në 1.2 litra.
 • Ushqim dietik që synon eliminimin e shkaqeve të sëmundjes. Për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak është e rekomandueshme të eliminuar ushqime yndyrë proteina nga dietë. Kufizimi kripë zvogëlon rrezikun e hipertensionit.
 • Pacientët të cilët janë mbipeshë jetike për të humbur peshë. Jo vetëm që e bën këtë të zvogëlojë tendosje të tepruar në muskujve të dobësuar të zemrës, por edhe normalizes metabolizmin lipidet.

Produktet e rekomanduar:

 • Supave vegjetarian
 • Peshk ligët dhe shpezë.
 • Pasta Nezdobne përditshme dhe bukë ose i krisur.
 • Produktet e qumështit.
 • Enët makarona (nuk premium) drithëra.
 • Pjekur ose perime të ziera.
 • Med.
 • Frutat, manaferrat.

Ushqime të ndaluara:

 • Bagels, bukë të freskët.
 • Broths ushqyes (kërpudha, mish, peshk).
 • Mish yndyror, veshkave, mish, salcice.
 • Marinades, peshku i kripur dhe djathë.
 • Fasule.
 • Yndyrë të verdhë.
 •  Çaj kafe (e fortë) dhe çokollatë.

Dhëmbëza ndodh infarkti pas 3 javësh. Gjatë kësaj periudhe, ushqimit të shëndetshëm është e kontrolluar rreptësisht nga një mjek. Gatuar mënyrë ushqim diete shërbyer pa kripë, në formë të lënë pas dore. Pjesë janë të vogla, por të hahet 8 herë në ditë rekomanduar. Dietë përbëhet kryesisht nga qull lëngshme, supave perime dhe produktet e qumështit të ulët-kalori. Vlera e energjisë nuk i kalon 1000 kalori.

Pas shkarkimit nga dietë e spitalit është më pak i rreptë, por ende mbetet kripa ndaluar, ushqimet yndyrore, kafe të fortë dhe çaj, alkooli dhe ëmbëlsirat. Pacienti përditshme kalori duhet të jetë rreth 1400 kalori.

Duke pasur parasysh karakteristikat e organizmit, dietë për çdo pacient është një mjek individ. Për shembull, një dietë pas një sulmi në zemër për gratë, më shumë (se meshkujt) ka për qëllim të zvogëlojë sheqerit në gjak. Ushqimi pas sulmit në zemër për burrat theksi ka në uljen e kolesterolit. Në të dyja rastet racionin mund të jenë të ndryshme, por ajo është e produkteve të pranueshme dhe ka të njëjtat kufizime.

Ushqimi, pas një sulmi në zemër, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Feeding pacientin duhet të jenë të shpeshta dhe të pjesshëm dhe të kryhen në 7-8 pritjet në ditë.

Menuja mostrës në fazën akute pas pësimit të një sulmi mund të jetë si më poshtë:

 • Komposto pa sheqer, me kumbulla të thara, 1/2 filxhan kos të ulët kalori.
 • Qull drithëra me qumësht, një gjysmë gotë me lëng karrote + lugë çaji vaj ulliri, mollë integruar.
 • Gjoks pule (50 oz.), Hips supë.
 • Gjysma një filxhan lëng karrote me vaj ulliri.
 • Peshku Bit avull (50 oz.) Dhe supë perimesh.
 • Gjysma një filxhan pelte.
 • Trashë djathë yndyrë të ulët dhe një gjysmë gotë me lëng e rrush pa fara e zezë.
 • Gjysma një filxhan kos.

Gradualisht zgjerimin dietë, por ushqimi është ende i pjesshëm. 2-4 javë dietë mund të duket si ky:

 • Një gotë e rrit hips supë.
 • Hikërror qull, nuk pure. Zarzavate sallatë, trangujve dhe domate, çaj me një lugë sheqer.
 • Supë vegjetarian, pule zier dhe oriz, lëng të freskët molle.
 • Djathë me një lugë çaji sheqer, dardhë komposto.
 • Perime pure, një pjesë e peshkut, çaj.
 • Qumësht dhe i krisur.
 • Gjizë me rrush të thatë dhe një lugë çaji salcë kosi, çaj mollë.
 • Kefir dhe prunes steamed.

Në lidhje me përmirësimin e pacientit rritet përditshme kalori në 2200 kcal. Ju mund të shkoni në katër vakte, duke e bërë menu e produkteve të pranueshme, duke përfshirë pak kripë.

Ushqimi pas një sulmi masiv në zemër në periudhën e shërimit duhet të përmbajë jo më shumë se 10% yndyrë, proteina rreth 30% dhe 60% karbohidratet komplekse. Ushqimit dhe katërfish, thonë se deri në 7 oz. Salt, para gjumit mund të pini qumësht të fermentuara pjekur ose kos. Është e rekomanduar për të pirë 3 gota e ujit dhe të njëjtën pjesë të lëngshme të marra nga ushqimi.

Ushqimi, pas një sulmi në zemër dhe stenting rekomanduar nga mjeku juaj individualisht. Qëllimi i tij është për të reduktuar kolesterolin dhe rrezikun e formimit pllakë. Për shkak se përmbajtja e yndyrë të kafshëve është reduktuar në minimum. Për kolesterolit duhet të shikojnë me kujdes.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin kursyer dietë. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike pas miokardi ^

Dieting të rreptë do të reduktojë periudhën e sëmundjes dhe rehabilitimin. Rezultatet dietë pas një sulmi në zemër shumë pozitive, sepse në sajë të kthimit të saj në pacientit normale e jetës mund të në një periudhë të shkurtër. Veçanërisht i mirë në qoftë se pacienti shprehitë e saktë të hahet janë formuar.

Shqyrtime mjekët në dietë pas një sulmi në zemër vetëm pozitiv. Përjashtohen nga ushqimet dietë të shkaktojë hiperkolesterolemise dhe hipertensionit, dhe kufizim kalori që synon zvogëlimin e peshës, keqbërës e shumë kardio - vaskulare sëmundjeve.

Kardiologët e konsiderojnë të pranueshme dietë mesdhetare për parandalimin e sulmit në zemër. Duke përdorur një dietë të vaj peshku, shpezë, vaj ulliri, hudhër, drithëra, arra, perimet jeshile, produktet e grurit durum ruan elasticitetin e enëve të gjakut dhe mbron në mënyrë të besueshme kundër problemeve kardiovaskulare.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: