Ushqimi pas apendiksit


Ushqimi pas apendiksit maksimalisht të reduktuar periudhën e postoperativ

Pas largimit të apendiksit kusht i rëndësishëm dhe jetik për rimëkëmbjen po ndryshojnë dietë e zakonshme. Ushqimi pas apendiksit është thelbësor, sepse pas integriteti kirurgji zorrëve është shkelur si rezultat i mbivendosjes sutures zorrëve.

Dietë terapeutik pas pësimit të apendiksit synon reduktimin maksimal të periudhës postoperative dhe rifillimin e hershme të stomakut.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet pas heqjes së shtojcën ^


Apendiksit quhet inflamacion i shtojcës - cecum shtojcën, të vendosura në bark të ulët të djathtë. Në varësi të fazën e apendiksit sëmundjes mund të jetë e fytit, phlegmonous ose gangrenizuar. Në çdo rast, sëmundja kërkon kirurgji.

Inflamacion i shtojcës mund të ndodhë në rastet e mëposhtme:

 • Si rezultat i u godit nga bakteret piogjen nëpërmjet limfatike apo gjakut.
 • Përveç kësaj, mund të shkaktojnë inflamacion kockave vakt, pjesë e të cilave nuk mund të peretravytysya zaharastyly dhe lumen e saj.
 • Më e zakonshme shkakton inflamacion i përdorimit farërat ose fara e disa pemëve, pjesë të vogla pangrënshëm e lodra që mund të gëlltiten nga fëmijët e vegjël.

Simptomet kryesore të inflamacionit të apendiksit përfshijnë:

 • dhimbje që përhapet në të parë në të gjithë bark, por në fund fillon të lokalizoni në pjesën e djathtë të ulët dhe rritje kollë. Nëse shtojcë është ulur poshtë, dhimbja është e përqendruar në legen;
 • të vjella, diarre, ose anasjelltas kapsllëk, dhimbje gjatë urinimit dhe urinë të errët;
 • gjuha e thatë, ethe.

Për të parandaluar komplikimet serioze të tilla si thyerjes dhe inflamacion të gjithë shtojcën shtojcën zonën e barkut ekzistuar, appendectomy është kryer.

Pas dietë apendiksit luan një rol të rëndësishëm në shërimin e pacientit pas operacionit, si konsumi i ushqimit zakonisht mund të çojë në dallimet e nyjeve dhe peritonit. Ky program dietë është shtimi gradual i produkteve të reja në dietë. Për të lejuar gjatë produktet dietë të përfshijnë:

 • Supë perimesh me shtuar patate, qepë, karrota dhe panxhar. Lejohet të gatuaj supave dhe shtoni ato zarzavate.
 • Perime, kërpudha, casseroles makarona.
 • Drithëra me perime shtuar. Veçanërisht e dobishme janë bollgur, hikërror, bollgur dhe oriz.
 • Peshk detare dhe mish ligët.
 • Qumështit dhe të ulët-yndyrë produkte. Në mënyrë që të mos prishin stomakut punës që ata duhet të jenë në temperaturë dhome.
 • Manaferrat dhe fruta, sidomos raspberries, luleshtrydhe, pjeshkë, portokall, shegë.
 • Mjaltë dhe fruta të thata.
 • Çaj bimor, hips supë, pelte dhe komposto.

Nuk është e rekomanduar që të përfshijë në dietë e mish dhe turshi, condiments, salcat, kripe dhe piper, peshk, supë bizele, hash, supë. Duhet të përjashtohen nga supë mishi menu yndyror, produktet e qumështit yndyrë të lartë, miell dhe e ëmbël.

Ushqimi pas largimit të apendiksit, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Ushqimi pas apendiksit në të rriturit

Ushqim dietik pas appendectomy në të rriturit përbëhet nga disa faza.

 • Në ditën e parë pas pacienti operacioni apendiksit nuk kanë një dëshirë për të ngrënë, ndërsa trupi i tij është nën stres. Le të vetëm cik ndonjëherë lagur me ujë të pacientit. Pas 12 orë në varësi të gjendjes së pacientit sjell çaj, supë ose puding.
 • Ushqimi në ditën e dytë dhe të tretë pas operacionit duhet të kryhet 5-6 herë në ditë. Jogurtëve Në mënyrë tipike, në këtë periudhë, ekspertët rekomandojnë të pijshëm janë pure pule, kungull apo kungull i njomë, pini supë pule, është oriz.
 • Për rregullimin e zorrëve në javën e parë pas heqjes së shtojcën menu pacientit dhe filloni të shtypni fruta Berry, perime, drithëra, fruta të thata. Lejohen të përdorin mish të ligët ose peshk. Një kusht dietë e rëndësishme - përtypet ushqimin tërësisht. Ju gjithashtu duhet të pini ujë të pastër në sasi të mëdha për shërimin plagë.
 • Javën e dytë pas operacionit. Në këtë kohë, kënga lejohet supave, perime të jenë zier ose steamed dhe duhet të kalojë nëpër një blender.
 • Një muaj pas heqjes së menu apendiksit fasule të administruara që më parë nuk mund të hani. E ëmbël dhe miell mund të hahet në disa muaj, por në sasi të vogla. Në qoftë se pas një muaji plagët shëruar mirë, atëherë këshillën e një doktori mund të vazhdojë për të dietë të zakonshme. Por trupi është restauruar plotësisht vetëm pas 4 muaj për shkak të ushqimit gjatë kësaj periudhe duhet të jetë e saktë.

Ushqimi pas apendiksit në fëmijë

Ushqimi pas apendiksit tek fëmijët duhet të jetë aq i butë:

 • I tërë ushqimi duhet të dorëzohen grimcuar, të bëjë pure patate, fshij fruta, gatuaj qull, gatuaj burgers për një çift.
 • Ushqime të skuqura dhe supa yndyror duhet të fshihet tërësisht.
 • Gjithashtu e ndaluar për t'i dhënë fëmijëve pjesë solide e mishit dhe perimeve.
 • Fruta ideal pas heqjes së shtojcë është banane.
 • Gjithashtu, të jenë produkte të dobishme të qumështit me përqindje të ulët yndyrë.

Ushqimi pas apendiksit me peritonit

Hiq apendiksit me peritonit - një operacion më të ndërlikuar dhe të shërohen nga ajo më e komplikuar. Prandaj, dietë apendiksit me peritonit duhet të jetë e lehtë dhe të butë:

 • Të gjitha produktet e nuk duhet të përdoret për të irritojë zorrët ose nxisin një sërë kg shtesë.
 • Ideal për supave pa shtuar patate, drithëra të ndryshme.
 • Përjashtojë doni ëmbël, sode, erëza dhe kripur, në mënyrë që të mos mbingarkoj trupin.

Ushqimi pas apendiksit hanhreznoho thotë përdorimin e produkteve të lehta, si me dietat e mëparshme. Së pari, dietë duhet të plotësoni një shumë të pasura me vitamina. Ju duhet të përfshijnë në dietën e qull, supave perime. Patate dhe kosi për të ngrënë perime nuk është i rekomanduar. Ajo shkon si agrume dhe manaferrat thartë. Për të rivendosur trupin duhet të jetë i preferuar fruta si mollë, dardha dhe banane.

Ushqimi pas apendiksit abscesit

Ushqimi pas dietë apendiksit abscesit është një mjek në varësi të pacientit dhe preferencat e tij. Menuja duhet të përfshijë një drithëra të lëngshme, djathë, supave, perime steamed, të pasura me vitamina dhe ushqyesve të nevojshme për shërim. Një komponent i rëndësishëm i këtij programi - mollë, dardhë, banane ose pure kungull. Këto enët janë absorbuar me lehtësi nga trupi.

Shembull menu pas operacionit është si vijon:

 • Për mëngjes ju mund të gatuaj bollgur dhe fshij atë në një rende. Për të shtuar mëngjes për të fshirë djathë dhe çaj bimor.
 • Gjatë rostiçeri për të pirë një zierje e hips u rrit.
 • Për drekë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë supë perimesh, steamed frykadeli e mishit të ligët, oriz, fruta pelte.
 • Menjëherë pas drekës mund të pini një zierje e blueberries.
 • Në darkë, ju duhet të valoj dhe fshij hikërror, gatuaj një omëletë për një çift dhe pini çaj jeshil.
 • Para se të shkojnë në shtrat është e rekomanduar për të pirë një filxhan të ngrohtë pelte.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për cystitis.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike pas apendiksit ^

Shqyrtime mjekët në lidhje me dietën apendiksit pas vetëm e mirë, veçanërisht në qoftë se menu është rënë dakord me një specialist. Rezultatet pas dietë apendiksit shumë pozitiv dhe do të lejojë

 • shpejt të rivendosur trupin,
 • në mënyrë efektive të shëruar plagët
 • të krijojë punë të koordinuar të gjitha gastro - traktin e zorrëve.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: