Ushqimi pas pash


Dietë terapeutik pasi pash luan një rol vendimtar në trajtimin e sëmundjes

Goditje është një sëmundje e lidhur me shqetësim akut të qarkullimit të gjakut të trurit kërkon trajtim të sofistikuar të integruar në të cilin një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar luan një rol të rëndësishëm. Për këtë qëllim ka një dietë të veçantë mjekësor pas pash.

Shkaqet, simptomat dhe goditje diete ^


Aksidentet cerebrovaskulare rezultojnë mpiksje përputhen ose lumen pllakës aterosklerotike të anijes që ushqen trurin - goditje ishemike. Ose vaskulare mur pushim dhe Stroke - goditje hemorragjike.

 • Çrregullime ishemike provokatorë është arteroskleroza, sëmundja reumatike zemrës, miokardit mëparshme, kirurgji zemrës, miokardit origjinë infektive. Alkooli, duhani dhe stresi të rrisë rrezikun e pash.
 • Shkaku kryesor i anomalive të trurit hemorragjike në furnizimin me gjak konsiderohet hipertensionit. Anija nuk mund të përballojë presionin, breshëri dhe derdhjet e gjakut në tru - si rezultat i zonës së dëmtuar vdes. Provokojnë shkelje të këtij lloji mund të drogave narkotike dhe gjithashtu arterie aneurizëm ose tumor të trurit anije.

Llogaritë Kjo sëmundje e fshehtë për shumicën e popullsisë aftësisë së kufizuar. Rreth 80% e pacientëve pas sulmit të sëmundjes, mbeten të paaftë për jetën. Rreth 50% e pacientëve vdesin brenda një viti. Pas sëmundje zemre, goditje vdekshmërisë nga renditet e dyta.

Simptomet kryesore të pash

Goditje është e rrezikshme për shkak se simptomat në fazat e hershme dhe dimly shprehur kohë të çmuar (para 6 orë) për të ofruar ndihmë të menjëhershme humbur pashpresë.

 • Së pari, ka marramendje, faqet mpirje dhe duart, pak ndryshuar gjuhën, vizion të paqartë mund të ndodhë.
 • Pastaj ka konfuzion, dhimbje koke, dhimbje barku, vjellje, ngurtësi në muskujt e qafës, gjendje kome, disorientation dhe ethe.

Trajtim dhe shërim pas sulmeve vuajnë vazhdoi. Në të masave komplekse terapeutike luan një rol të rëndësishëm të ushqyerit e duhur. Pacientët që vuajtën këtë sëmundje serioze, për të rivendosur shëndetin nevojë për shumë energji, kështu që dieta e saj duhet të jetë e pasur me vitamina, fibra, minerale dhe të gjithë përbërësit e nevojshme për jetën.

Produktet e ndaluara:

 • Peshk yndyror dhe mishit, duke përfshirë salcice, të përgatitur ushqim, ushqyes supë.
 • Marinuar, tymosur, skuqur.
 • Produktet e lartë yndyrë të qumështit.
 • Skuqura patate, fasule, radishes, lëpjetë, kerpudha, spinaq, rrush.
 • Bagels, drithëra bollgur nuk është i rekomanduar.
 • Çaj i fortë, kafe, pije sode dhe shumë e ëmbël.
 • Çokollatë, akullore, gënjeshtër, krem ​​yndyrore.

Produktet e rekomanduar:

 • Zier ose pjekur pule, gjeldeti, viçi, lepuri.
 • Të gjitha varieteteve të ulët-yndyrë, herë pas here salmon, harengë, ton.
 • Prodhimet e qumështit të ulët-kalori, gjalpë herë pas here.
 • Vezë, por jo më shumë se 1 ditë.
 • Drithëra, nganjëherë bukë të bardhë dhe makarona.
 • Ziera, të pjekura dhe perime të freskëta.
 •  Manaferrat, fruta, perime, me përjashtim të ndaluara.
 • Pelte, buding, jam, reçel, marmelatë, mjaltë.
 • TEAS bimor dhe hips, çaj i dobët, pije unsweetened fruta dhe pelte, pijanec kakao.

Duke përdorur menunë e këtyre produkteve të dobishme jo vetëm për njerëzit tashmë pësuar sulm të sëmundjes, por është parandalimi i fuqishëm kjo sëmundje e tmerrshme. Një dietë e përbërë nga këto produkte është e mirë për të zemrës dhe enëve të gjakut, ndihmon në zvogëlimin e trashje, e cila është shkaku i shumë patologjive shëndetit.

Ushqimi pas pash: Shembull menu dhe karakteristika ^

Edhe në qoftë se ju nuk mund të ushqejnë një pacient duke përdorur hetim, ka gjasa do të ketë ende vështirësi gëlltitjes. Prandaj, ushqimi duhet të grimcuar tërësisht. Nga dhe dietë të mëdha duhet të përbëhet nga supë, supave pureed, pelte, qull lëngshme, fruta dhe perime, lëngje purees dhe produktet e qumështit.

Ushqimi pas një goditje hemorragjike

Ushqimi pas tru pash kërkon futje kripë kufi dhe kafshëve të detyrueshme yndyrna. Këto kufizime kanë justifikimin e tyre. Duke zvogëluar sasinë e kripës ul presionin. Ruajtja presion është normale është shumë e rëndësishme, sidomos në goditje hemorragjike.

Presion në rritje mund të shkaktojnë jo vetëm degradim dhe përfundonte në hemorragji. Sepse dietë pas goditje hemorragjikepërveç kufizimin e numrit të kafshëve yndyrë dhe kripë, duhet të përmbajnë një shumë të kaliumit dhe magnezit. Këto minerale janë thelbësore për normalizimin e zemrës dhe presionit.

Ushqimi pas goditje ishemike

Limit yndyrna shtazore në dietë ul kolesterolin dhe kolesterolit pllakë është pikërisht shkaku i krovoobraeniya ishemike shkelje. Dhe, edhe pse, në çdo formë goditje si ushqim, dietë pas ishemisë kërkon yndyrna shtazore rreptë.

Ushqimi pas goditje me diabet

Ajo ka karakteristikat e veta dhe të hahet pas vuajtur sulme në pacientët me diabet. Siç është karakteristikë e enëve të gjakut dëme diabeti dhe shkeljet e ujit - ekuilibrit kripë në sufferers pash ata janë shumë më shpesh. Pacientët të tilla priren lirimin e sasive të mëdha të urinës.

Kjo çon në trashje e mëtejshëm të gjakut që mund të provokojë hemorragji cerebrale të përsëritura. Është thelbësore, përveç kushteve të përgjithshme, vazhdimisht të plotësoj rezervat e ujit në trup për të parandaluar koagulimit të gjakut.

Zhvilluar në teknikën sovjetike epokës së ushqimit pas aksidentet cerebrovaskulare përdoren për sot poret. Ajo quhet "numër Ushqimi 10". Ajo përbëhet nga një menu të produkteve të rekomanduara, duke pasur parasysh karakteristikat e organizmit dhe comorbidities. Fuqia është furnizuar në pjesë të vogla, nga 3 në 5 herë në ditë.

Duke përdorur përzierje të veçantë ushqyese të konsiderueshme zvogëlon periudhën e rehabilitimit, pasi ato janë përbërja rreptësisht të balancuar dhe të marrë parasysh të gjitha veçantitë e trupin e pacientit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur pushteti mund të bëhet vetëm nëpërmjet një tub.

Përzierje të veçantë mund të përdoret si një zëvendësues për dietë. Kjo futje e përditshme kalori nuk duhet të kalojë 2500 kcal. Për shembull, menu e përditshme mund të duket si:

Menu mostër

 • Mëngjesi - oats lëngshme ose mel qull me manaferrat apo fruta të thata, banane dhe çaj.
 • Shtesë mëngjes - djathë kalori të përziera me kos, në një gjendje të salcë kosi, një gotë me lëng të freskët portokalli.
 • Dreka - supë peshku me salmon, drithëra dhe perime. Një gotë e pelte.
 • Mesdita - sallatë e ndonjë perime, integruar, i kalitur me vaj ulliri dhe lëng agrume.
 • Darka - hikërror zier me salcë domate të freskëta dhe qofte me gjoks pule, steamed, fruta zier.
 • 2 orë para gjumit - një gotë kos nonfat.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për përdhes.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike pas pash ^

Ushqimi për pacientët të cilët kanë pësuar një goditje, është terapeutike - ajo ka për qëllim shërimin e shpejtë të pacientëve dhe të zhvilluar me të gjitha normat mjekësore. Mjekët pozitive reagime në lidhje me dietën pislyainsultnyh vetëm konfirmojnë këtë. Ushqimi i pasur me të gjitha elementet e nevojshme për përmbajtjen e shëndetit dhe fibra të mjaftueshme në menu dietë do të humbni peshë edhe njerëzit që vuajnë nga obeziteti.

Rezultatet pas goditje dietë pozitive dhe nga humbjen e peshës dhe të monitoruar shëndetin e njerëzve. Pas këtij trajtimi dietë gradualisht mund të normalizohen peshë - me dietën e duhur për një muaj shkon në 4 kg shtesë. Avantazhi kryesor i dietës terapi dietë është të ushqyerit e ekuilibruar dhe racionale.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: