Ushqimi pas 40 viteve


Ushqimi pas dyzet vjet ka për qëllim të zvogëlojë dhe të stabilizuar në peshë dhe përmirësim të shëndetit

Ushqimi, pas 40 viteve të dizajnuara për një - dy javë, gjatë të cilit pesha do të bjerë ngadalë por në mënyrë efektive eliminimin probleme shëndetësore.

Karakteristikat e humbje peshe për gratë e moshës mbi 40 ^


Kjo dietë është e bazuar në një dietë të saktë, e përbërë nga një numër i madh i fibra, minerale, antioksidantë dhe vitamina, por me një sasi minimale të yndyrës dhe kalorive.

Problemi i peshës të tepërt të moshës 40 fytyrë të dy gratë dhe burrat. Kjo është për shkak të faktit se me fillimin e dyzet vjet në njerëz, ndryshimet e mëposhtme:

 • Redukton metabolizmin, rritjen e qelizave yndyrë, zvogëlon në masë të muskujve të trupit;
 • Ndryshimet hormonale shkaktojnë metabolizmit procesi i ngadalshëm;
 • Luhatjet hormonale përmirësojë ndjeshëm kolesterolin dhe presionin e gjakut;
 • Ekziston rreziku i osteoporozës si pasojë e kullimin e kalciumit kockave.

Për të reduktuar dhe të stabilizuar peshë dhe për të përmirësuar shëndetin dhe përmirësimin e shëndetit duhet rrënjësisht të rishikojë dietë. Ushqimi, pas 40 viteve që kanë për qëllim jo vetëm humbje peshe, por edhe në përgatitjet e mëtejshme për të ushqyerit e duhur të përditshme.

Dietat Menu pas 40 viteve përbëhet nga ushqimi mëposhtme të detyrueshme:

 • Frutat, manaferrat, perime - burimet e pasura me vitamina, fibra, fibër, minerale dhe antioksidantë natyrore. Këto kalori të ulët ushqime kalori përmirëson peristaltikės zorrëve, pastron trupin e komponimeve të dëmshme, forcimin e sistemit imunitar dhe të japin ndjenja të gjatë të qëndrueshme të ngopjes. Ndër më të rekomanduara perime - lakër, karrota, prej trangujve, panxhar, domate, herbs dhe fruta - qershi, mollë, agrume;
 • Kokrra - oriz kafe, thekon tërshërë, grurë, misër dhe hikërror, elb. Enët nga drithërat stimuluar zorrët, njom trupin me vitamina E dhe B;
 • Bishtajore - një burim i karbohidrateve komplekse dhe fibra. Ata mund të stabilizojë nivelet e insulinës të glukozës në gjak;
 • Arra, bajame - një burim i kalciumit, vitaminë E, C, A, dhe hekur.
 • Produktet laktik yndyrë (djathë, kos, kefir, kosi) dhe mish të ligët - një burim i proteinave dhe kalciumit. Këto produkte të forcuar muskujt dhe kockat, dhe për të promovuar humbje peshe në bel;
 • Peshk, ulliri dhe liri të naftës - një burim i omega thelbësore - Acidet dhe jod.

Objekt i kufizimeve të rëndësishme patate, ushqime të përgatitura, produktet e miell, makarona, majonezë, ushqimi i kripur, sode, alkool, kafe, sheqer.

Rregullat kryesore të dietë pas 40 vjet:

 • Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë, por pjesë të vogla (200-250 gr 8-12 Ose shekulli lugë..), Mundësisht çdo 2 ose 3 orë;
 • Mos përdorni hollim shtesë;
 • Vëzhgoni regjimin ditor të pijshëm - 2 litra .;
 • Darka duhet të jetë e lehtë, por e hershme (para 19,00);
 • Është e rekomanduar për të sjellë në jetën e ushtrimit të përditshme mundshme.

Kundërindikimet dhe disavantazhet program diete pas dyzet rrepta nuk është.

Dietë për humbje peshe për gratë dhe burrat, pas 40 vjetësh: menu Mostra ^

Ushqimi për gratë pas dyzet

Me përbërje të duhur ushqim dietë për dyzet gra të moshës mund të arrijë efekte pozitive në vijim:

 • Pesha e reduktuar në mënyrë efektive në lidhje me 5 kg në 12 ditë;
 • Lëkura do të vijë smoothness dhe elasticitet;
 • Do të ulë rrezikun e sagging dhe tharje të lëkurës.

Rreth dietë menu për katër ditë pas dyzet:

Dita 1

 • Mëngjesi: lëng karrota, djathi me herbs;
 • Dreka: llokum 4 copë .;
 • Darka: supë kreshmës, kos, sallatë brokoli me domate;
 • Pasdite snack: kos fruta me arra;
 • Darka: zier oriz, një copë peshk, sallatë me domate, rrepkë, djathë në vaj liri, çaj kamomil;
 • Në natën: dietë kos.

Dita 2

 • Mëngjesi: pure patatesh me lakër zier ngadalë dhe karrota, kastravec, kosi;
 • Dreka: agrume për të zgjedhur;
 • Dreka në supë :: supë pule, karrota sallatë të freskët me vaj ulliri, qumësht me granola të ulët-yndyrë;
 • Rostiçeri: apple - pure banane dhe lëng të gjysmë limoni;
 • Darka: lakër lakër zier ngadalë me karrota integruar dhe oriz në krem, qumësht;
 • Në natën, supë nenexhik me mjaltë.

Dita 3

 • Mëngjesi: sallatë, vezë, qumësht - gojëmjaltë banane;
 • Dreka: sallatë me lulelakër dhe kastravec;
 • Dreka: brokoli avull me peshk, sallatë perimesh, mollë - karrota pije me kanellë;
 • Dreka: sallatë, pjeshkë, mollë, pjeshkë pa push, copëtuar imët dhe kalitur dietë kos;
 • Darka: zier feta viçi me salcë kosi, sallatë perimesh, lëng portokalli;
 • Në natën: pak qershi.

Dita 4

 • Mëngjesi: xhenxhefil pije me mjaltë, djathë plastike, qull me ujë (bollgur, fruta të thata);
 • Dreka: djathi me kajsi dhe kos;
 • Dreka: sallatë kastravec, domate mbushur me viçi ligët, çaj xhenxhefil;
 • Rostiçeri:
 • Darka: tavë perimesh, alga deti, komposto portokalli;
 • Në natën: një grusht i vogël i bajame.

Ushqimi për meshkuj pas 40 vjetësh

Shumë njerëz pas dyzet viteve të përjetojnë siklet ekstreme nga të qenit mbipeshë. Përveç kësaj, me rritjen e kilogramëve shtesë ata kanë rritur problemet e shëndetit - gulçim, kardio - sëmundjet vaskulare, dhe më shumë. Vendimi filluar problemeve është dietë e duhur që përfshin produktet e qumështit, perime, mish pa dhjamë, frutat dhe peshku.

Recommended shembullor menu përditshme dietë për burrat:

 • Mëngjes: qull unsweetened bollgur, disa vezë të ziera, lëng frutash;
 • Dreka: drithëra kos, sallatë perimesh;
 • Dreka: zier patate me fasule, peshk, pije vegjetale;
 • Dreka: copë çokollatë e errët, çaj me mjaltë;
 • Darka: lulelakër ose lakër, zier me mish viçi ligët, bukë gruri, lëng.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë Vjeshtë artikull.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët këshilla për ushqimin e duhur, pas 40 viteve ^

Rezultatet e pas 40 dietë - humbje peshe nga 10-14 ditë në 5 kg. Ri-përdorimin e objekteve në disa muaj. Për të mbështetur më tej peshën e qëndrueshme duhet të marrin parasysh këshillën e nutritionists se si për të ngrënë pas 40 vjetësh për të mos fituar peshë dhe për të ruajtur shëndetin:

 • Rreptësisht të kontrolluar ushqime;
 • Preferojnë të ulët kalori, të dobishme dhe ushqim të shëndetshëm;
 • Limit yndyrore, miell, skuqur dhe ëmbëlsira;
 • Të përpiqet të marrë mjaft e lëngjeve;
 • Tri herë në javë të përfshijë aktivitetin fizik rutinë e mundshme ose të fillojë çdo mëngjes me një akuzë të pesë minuta.

Opinionet Dietë humbur peshë pas 40 mes burrave dhe grave janë shumë pozitive. Ata besojnë se ky sistem fuqia është e larmishme, ushqyese dhe të lehtë për të kryer. Nutritionists gjithashtu flasin pozitivisht mbi dietën për dyzet vjeçare, pasi ajo përfshin ato produkte që janë me të vërtetë në gjendje për të humbur peshë, të ndaluar procesin e plakjes, pastruar, të shëruar dhe rinovimin e trupit.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: