Ushqimi për grupin e gjakut


Ushqimi për grupin e gjakut - mënyra më e mirë për të humbur peshë.

Ushqimi për grupin e gjakut, të sponsorizuar nga mjeku amerikan, Naturopath Peter J .. Ademi mori popullaritet të gjerë në mbarë botën për shkak se ajo nuk ndihmon vetëm të humbur peshë, por edhe normalizimin e metabolizmit, të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme dhe për të siguruar shëndetin e të shkëlqyer.

Esenca e dietës për grupin e gjakut ^


Thelbi i dietë grupit të gjakut është se njerëzit me lloje të ndryshme të gjakut mbjellë thithjen gjenetikisht të ndryshëm të produkteve të njëjtë.

Dieta autori vuri në dukje se, për shembull, e rekomanduar nga shumë nutritionists dietë vegjetarian nuk janë të gjithë të dobishme - disa njerëz nuk janë vetëm të padobishme, por edhe të përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme shëndetësore.

Për më tepër, ajo tregoi se disa nga produktet që i ndihmojnë njerëzit të humbasin peshë me një grup të gjakut mund të jetë neutral apo edhe të dëmshme për njerëzit me grupin e ndryshme të gjakut. Sepse menu individuale zgjedhur si duhet, sipas Dr Ademit, njeriu trashet, të sëmurë dhe të dëmtojë shëndetin tuaj.

Sepse shtim në peshë është zakonisht rezultat i çrregullimeve në metabolizmin e trupit, të përgatitura si duhet përjashton dietë nga dietë është e ato ushqime që janë toksike për individin, tretet dobët dhe nuk mund të zasvoyitysya.

Kështu, grupi i gjakut dietë, duke eliminuar "i keq" ushqime jo vetëm që ndihmon të humbni peshë, por pastruar nga toksina që janë të njohura për të depozitohen në depo yndyrë. Përveç kësaj, dietë e produkteve natyrore, relevante për llojin e tyre të gjakut, shëron të gjitha gastro - traktin e zorrëve dhe alergji të zhduket.

Evolucioni i grupeve të gjakut ^

Evolucioni i grupeve të gjakut (pari që i katërt) ndodhi gradualisht gjatë shumë shekujve si rezultat i adaptimit të sistemit të tretjes dhe imunitar të njerëzve ndaj ndryshimit të kushteve mjedisore.

 • Pra, gjaku i parë është më e "vjetër" dhe fillimisht të gjithë njerëzit në Tokë ishin pronarët e saj. Në ato ditë ata ishin të angazhuar ekskluzivisht në gjueti, të hahet mishi i kafshëve të ngordhura (e ushqimit proteina), kështu që traktin e tyre ndihmon tretjen e ushqimit ishte përshtatur të përkryer për tretje e saj.
 • Pastaj, si mjete të progresit dhe të prodhimit, njerëzimi ka qenë e angazhuar në bujqësi, duke rezultuar në ushqimet e tyre bimore dietë dhe u formua grupi i dytë "vegjetarian" të gjakut.
 • Pas zbutje e kafshëve të egra dhe njerëzit kanë mësuar për të marrë të përdoret për të ngrënë produktet e qumështit, duke e çuar ushqimin përsëri evoluar në mënyrë të konsiderueshme, duke rezultuar në shfaqjen e grupit të tretë të gjakut.
 • Grupi i katërt i gjakut u shfaq relativisht vonë (rreth 1500 vjet më parë) nga përzierja e grupeve të dytë dhe të tretë; ajo është më e rrallë dhe ndodh vetëm 5% të popullsisë.

Bazuar në këtë klasifikim, Dr. Peter Adamo zhvilluar dieta të veçanta për humbje peshe dhe mirëmbajtjen e shëndetit për të gjitha katër lloje:

 • grupi i parë i njerëzve kanë nevojë për të ngrënë gjak si "gjuetarët", dmth kryesisht ushqim proteinave të mishit;
 • për popullin e grupit të dytë të gjakut është dietë ideale vegjetarian si një "fermerëve";
 • Përfaqësuesit e grupit të tretë të gjakut për të humbur peshë duhet të hani si "nomadë" - produkte me pak yndyrë të qumështit;
 • dhe "njerëz të rinj" me dietë tipit të gjakut për të ndihmuar të humbni peshë produktet e qumështit, ushqim deti dhe perime.

Ushqimi për grupin e gjakut e parë (tipi 0) ^

Grupi i parë (33% e popullsisë) janë myasoedamy gjenetikisht të lindura, ata u rrit aciditetin e stomakut, duke e bërë ushqime proteinike shpejt dhe plotësisht të riciklohen dhe të mos depozitohen në formën e yndyrë.

Prandaj, themeli i dietës në grupin e parë të gjakut duhet të jetë mish ligët (me përjashtim të mishit të derrit dhe patë) - të paktën 5-6 herë në javë, peshk dhe ushqim deti. Ajo është gjithashtu alga deti shumë i dobishëm, mëlçisë, majdanoz, marule, spinaq, radishes, rrepkë, brokoli.

Fuqimisht të përputhen me grupin e parë të gjakut pas ushqimeve:

 • Misri, thjerrëzat, fasulet dhe të gjitha produktet e grurit, si ata bllokojnë prodhimin e insulinës, duke ngadalësuar metabolizmin dhe rritje e peshës;
 • Padëshiruar në dietë për grupin e parë të gjakut të të gjitha llojet e lakër (përveç brokoli) dhe produktet tërshërë që pengojnë prodhimin e hormoneve tiroide (pra personi mund të duket simptomat tipike të hypothyroidism) dhe metabolizmit të ngadalshëm.

Për prodhimin më të mirë të hormoneve tiroide (hormoneve tiroide) duhet të zëvendësohet me kripë rregullt jodizuar dhe të përfshihen në mënyrë aktive në dieting dietë jodit që përmbajnë produkte - alga deti, deti, sallatë, radishes, rrepkë daikon dhe.

Për shkak të aciditetit të lartë të njerëzve të stomakut lëng me grupin e parë të gjakut shpesh vuajnë nga ulcera në stomak, çrregullime të zorrëve dhe alergjitë, si dhe mukozës përfundimisht të fillojë të jetë e mbuluar me plagë.

Sepse dietë për grupin e gjakut pari duhet të përfshijë fruta dhe perime, të cilat kanë një reaksion alkaline:

 • Ndër perimet këto veti janë karçof, kohlrabi, brokoli, artichoke, qepë, hudhër, majdanoz, rrikë, parsnips, spinaqi dhe gjethet panxhar.
 • Që frutat janë të inkurajuar për të përfshirë në prunes dietë dietë, fiq, kumbulla, qershi të errët, dhe limon dhe grejpfrut, ekspozuar barkun alkaline, megjithë shijen e saj të thartë.

Dhe e luleshtrydhe, portokall, mandarina dhe luleshtrydhe duhet të shmanget, pasi këto fruta tepër rrisin aciditetin e stomakut lëng.

Këto rekomandime kanë të bëjnë me lëngjet e frutave dhe perimeve dhe erëza:

 • Kategorikisht kundërindikuar lakër dhe lëng molle, çaj të zi, kafe dhe ketchup, uthull dhe majonezë, të cilat janë armiqtë e aciditetit të stomakut.
 • Është e rekomanduar për të pirë më shumë ujë, çaj jeshil dhe supë nga hips, nenexhik ose gëlqere.

Produktet e qumështit duhet të përdoret me kujdes, sepse trupi nuk është përshtatur për asimilimin e tyre të plotë:

 • Për shembull, qumësht e tërë dhe dietë të përpunuara djathë duhet të përjashtojë nga dietë krejtësisht, dhe kos, të ulët-yndyrë krem ​​kosi dhe kos në menynë mund të përfshijë jo më shumë se 1-2 herë në javë.
 • Vezë janë një burim i vlefshëm i proteinave që ju mund të hani 3-4 herë në javë, por jo më shumë se 1 copë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për grupin e gjakut - për grupet e tretë dhe të katërt.

Ushqimi për grupin e gjakut të dytë (tipi A) ^

Ushqimi për një grup të dytë të gjakut përfshin kryesisht produkte të freskëta dhe natyrore bimore (kryesisht drithëra dhe perime), për shkak se sistemi i tretjes i popullit të tipit A është e përshtatshme në mënyrë ideale për përdorim ushqim vegjetarian dhe digests shumë të këqija dhe asimilon mishit dhe produkteve të qumështit.

Kështu, produktet e qumështit, sidomos tërë qumësht, pengojnë procesin e metabolizmit në trup dhe shkaktojnë reaksione alergjike të shumta, dhe për këtë arsye në dietë dietë që duhet të zëvendësohet me soje ose qumësht.

Për shkak të aciditetit të ulët natyrshme në këtë lloj të njerëzve, stomaku i tyre është në gjendje të tretet mish, sepse përdorimi i saj nxit depozitimin e yndyrës dhe të ngadalësuar metabolizmin.

 • Prandaj, në qoftë se ju nuk mund të eliminuar plotësisht atë nga dietë, kufizojnë të përdorin pulë ose gjeldeti, por shkoni te peshkut pakripur, të tilla si pozitë e lartë, krapi, cod, trofta, sardelet ose skumbri.
 • Përveç kësaj, përmes mukozën e stomakut të butë për të përjashtuar nga dietë menu pikante dhe ushqimi i kripur, salcice dhe i tymosur, piper, uthull, ketchup, majonezë, erëza, fruta dhe manaferrat thartë, patate.
 • Burimi i proteinave në tipit A duhet të jenë produkte soje, vezë dhe djathë.
 • Në çdo numër mund të hani drithëra nga drithërat (përveç gruri), perimet (përjashtuar patate, domate, ullinj dhe patëllxhan), fruta (me përjashtim të bananeve që janë shumë të larta në kalorive dhe të rëndë për tretje) dhe bishtajore se dobishme shtrat para.
 • Sallatat mbushur vaj mundësisht ulliri ose prej liri.
 • Dieting bukë hani thekër ose në bazë gruri germinated.
 • Perimeve dhe lëngje frutash shumë të dobishme, të tilla si kajsi, qershi, kumbulla, karrota, grejpfrut, pineapple, selino.
 • Në mënyrë për të parandaluar shkaqet e kapsllëk dhe hequr mukusit nga zorrët është e rekomanduar për të pirë shumë ujë (të paktën dy litra në ditë) dhe me stomak bosh çdo mëngjes për të pirë një gotë me ujë të ngrohtë me lëng limoni të freskët.

Populli i tipit të gjakut A janë zakonisht sistem imunitar të dobët hapur për të gjitha infeksioneve, e ndjeshme dhe delikate traktin e tretjes dhe sistemit mbindjeshmëri nervor.

Ata shpesh vuajnë nga kardiak dhe kancerit, dhe janë të prirur për anomalitë e fshikëz e tëmthit, mëlçisë dhe simptomat e diabetit tip 1.

Ata rekomanduan dietë për grupin e dytë të gjakut është shumë e rëndësishme, pasi që sistemi i imunitetit dhe të tretjes dietë vegjetariane do të punojnë në mënyrë më efikase dhe të jetë në gjendje për të parandaluar simptomat e gurëve të tëmthit dhe të sëmundjeve të tjera të rënda.