Ushqimi për grupin e gjakut për grupet e tretë dhe të katërt


Ushqimi për grupin e gjakut është e thjeshtë. efektive dhe të dobishme.

Ushqimi për grupin e gjakut Dr Peter Adamo fituar popullaritet të madh në mbarë botën, si një shumë e thjeshtë, efikase dhe të dobishme.

Thjeshtësia e dietë është se, kur nuk është e nevojshme për të llogaritur pikët pajtueshmërisë, indekset, kalori dhe gram si programet e tjera dietë.

Efikasiteti i sistemit të energjisë është se ajo është shumë e natyrshme dhe ofron furnizim ushqimi ekskluzivisht për produktet që janë përshtatur gjenetikisht traktit digjestiv të individit, në varësi të grupit të gjakut që ofron metabolizmin shkëlqyer.

Përveç kësaj, dietë grupi i gjakut është shumë i mirë për ju, pasi të hahet rekomanduar "e saktë" ushqim, njerëzit jo vetëm të humbur peshë, por edhe për të përmirësuar shëndetin e tyre në të njëjtën kohë.

Sipas Dr Ademit

 • produkte të dobishme të veprojë në trup si ilaçet më të efektshme,
 • neutral - të sigurojë ushqimin e saj dhe energji,
 • Malware - helm, duke shkatërruar dhe të vjetër.

Në artikullin e mëparshëm janë përshkruar në detaje thelbin e grupit të gjakut dietë, klasifikimin dhe evoluimin e llojeve të gjakut në tokë, si dhe rekomandime për hartimin e menu për grupet e parë dhe të dytë. Më poshtë kemi parasysh karakteristikat e dietës dhe këshillën e Dr Ademit për grupet e tretë dhe të katërt të gjakut.

Ushqimi për grupin e gjakut tre (tipi B) ^


Ushqimi për grupin e gjakut është i treti përzier dhe të balancuar, si "nomadë" mish i dhënë pas gjithëçkaje dhe në mënyrë të barabartë tretet mirë, qumështit dhe ushqim vegjetarian.

Njerëzit me një grup të tretë të gjakut kanë tendencë që të ketë një sistem të fortë imunitar, sistemin nervor të fortë dhe të përshtatur edhe për ndryshime në dietë dhe mjedisit. Por, pavarësisht nga kjo, dietë paekuilibruar ato mund t'i nënshtrohen sëmundjet autoimune dhe virus të rrallë dhe janë në rrezik për sklerozë të shumëfishtë, sindromi i lodhjes kronike dhe diabetit tip 1.

 • Dietë humbje peshe dietë Njerëzit me një grup të tretë të gjakut duhet të eliminojnë shumicën e ushqimeve të lartë në sheqer, yndyrë, skuqur dhe i tymosur ushqime, pasi kjo e fundit të kontribuojnë për të fituar peshë dhe të ndikojë negativisht në mëlçinë.
 • Në dietë e rekomanduar për të ngrënë të ulët të qumështit dhe produktet e qumështit, perimet (përveç domate, pumpkins dhe ullinjtë), fruta, bishtajore, vezë dhe drithëra (përveç hikërror dhe grurë).
 • Mish preferuar deleje, mish lope dhe gjeldeti; derri duhet të përjashtohet për shkak të përmbajtjes së lartë yndyrë, dhe mish pule për shkak të tretjes së saj të gjatë në njerëz me një grup të tretë të gjakut.
 • Ju duhet gjithashtu të eliminuar kohën hollim promovuar fituar peshë hikërror, misër dhe kikirikë, e cila redukton prodhimin e insulinës, metabolizmit të ngadalshëm dhe të kontribuojnë në mbajtjen e ujit.
 • Shmangni pije sode dhe lëng domate, pini shumë ujë, çaj jeshil dhe lëngje - boronicë, rrushit, pineapple, lakër.

Njerëzit me një grup të tretë të gjakut Humbja e peshës është relativisht e lehtë në krahasim me llojet e tjera, për shkak se ata të reduktuar peshën e mjaftueshme për të eliminuar nga dieta e ushqimeve yndyrore, mish, ushqime të skuqura dhe të kufizojnë përdorimin e "detyrueshme" fruta - hurmë, coconuts, shegë, kikirikë.

Prandaj, pronarët e grupit të tretë të gjakut mund të rekomandojë ndonjë proteina apo karbohidrate dietë - oriz të përsosur, bollgur, dietë kos ose ndonjë tjetër mono-dietë (përveç hikërror), dhe rezultatet e humbje peshe zakonisht shfaqen shpejt pas fillimit të zbatimit të tij.

Njerëzit me një grup të tretë të gjakut (tipit B) do të përshtaten edhe "dietë çokollatë" me kusht që çokollata është e zezë dhe pa sheqer të shtuar.

Ushqimi për grupin e gjakut 4 (tip AB) ^

Ushqimi sipas llojit të gjakut: rekomandime.

Grupi i katërt është gjaku më i ri dhe i rrallë (rreth 5% të popullsisë), dhe pronarët e saj janë të ndjeshme dhe delikate traktit digjestiv dhe sistemi i imunitetit është shumë e ndjeshme, e paqëndrueshme dhe ka të mikrobeve të këqijat e të dy llojeve - A dhe B.

Njerëzit shpesh vuajnë nga tipit AB rënie hemoglobinës dhe janë të prirur për sëmundje të zemrës dhe kancer.

Përmes një kombinimi të llojeve A dhe B në përgatitjen e marrjes dietik shpesh kanë vështirësi për shkak se i njëjti person mund të reduktohet aciditetin e stomakut (tipi A) dhe në të njëjtën kohë duke iu përshtatur mish (si B).

 • Në këtë rast, pavarësisht konsumit të mishit programuar, për mungesën e tretjes aciditetit të stomakut, e cila në fund të fundit çon në depozitat yndyrë.
 • Nën këtë opsion, ju duhet të kufizojnë konsumin e mishit dhe për të rritur konsumin e perimeve dhe tofu, e cila është një burim i shkëlqyer i proteinave për të dy tipit A dhe të tipit B. për

Një problem i ngjashëm ndodh shpesh në njerëz me llojin e gjakut, kur duke përdorur hikërror, misër dhe fasule, sepse ata janë një lloj Një produkteve të bukura të rekomanduara, ndërsa tipi B metabolizmit të ngadalshëm dhe të promovimit të fituar peshë.

 • Prandaj, grupi i katërt i gjakut duhet të shmangin këto produkte, si dhe prodhimet e bëra nga gruri për shkak se ajo përmbante gluten, e cila kontribuon për të fituar peshë.

Rekomandime të veçanta dietë për llojin AB

Prodhimet e mishit:

 • Mish të ligët të dobishme - gjeldeti, mish qengji, lepuri; derri ndaluar, qengji yndyror, patë, rosë.

Produktet e qumështit:

 • Prodhimet e qumështit të rekomanduara - kos, djathë yndyrë të ulët dhe salcë kosi; eliminohen qumësht të tërë dhe gjalpë.

Vaj vegjetal:

 • Është e dobishme për të përdorur vaj luledielli dhe vaj ulliri dhe misri duhet të shmanget.

Bakery dhe drithërat:

 • Nga buka buke dhe drithëra thekër mund të përdoret dhe të germinated grurë, bollgur, drithëra oriz dhe mel; buns ndaluara, hikërror, thekon misri.

Perimet dhe frutat:

 • Të gjitha perimet janë të rekomanduara, me përjashtim të ullinj, speca dhe misri; përjashtuar nga fruta banane, mangoes, persimmons, portokall, kokosit dhe granata.

Produktet e tjera të ndaluara.

 • Në një dietë të abstenojnë nga ketchup, uthull, piper, çaj të zi, lëng portokalli, fara luledielli.

Siç mund ta shikoni, dietë për njerëzit me 4 - dhe grupi i gjakut nuk është shumë e rëndë, për shkak se ajo kërkon rrënjësisht të ndryshojë dietën përhershëm. Mjafton pak modernizuar dietë, duke zëvendësuar mish yndyror ligët mbi, dhe të lartë kalori dhe yndyrore ushqime të tjera në më të përshtatshme.

Ushtrimi si një zëvendësues i rëndësishëm në dietën e grupit të gjakut

Ushtrimi i moderuar rregullt janë një shtesë e shkëlqyer për dietë në luftën kundër mbipeshës;

 • Kështu, për grupin e parë të njerëzve më të efektshme gjimnastikë intensive gjakut, ski, not dhe drejtimin,
 • për grupin e dytë të gjakut fokus më të përshtatshme dhe yoga qetë dhe tai chi,
 • për grupet e tretë dhe të katërt do të jetë i balancuar sportive optimale të gjakut (not, yoga, çiklizmit, duke ecur, tenis).

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Montignac dietë.

Masat paraprake subjekt i dietës në grupin e gjakut ^

Duhet të theksohet se dietë grupi i gjakut, pavarësisht efektivitetin e saj, ajo mund të jetë e dëmshme për të moshuarit për shkak të moshës lidhur me ndryshimet në trup, dhe pacientët me probleme të caktuara shëndetësore.

 • Kështu, kur lloji i parë dhe i dytë i diabetit, hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare duhet të kufizojnë konsumin e mishit dhe për të rritur konsumin e frutave dhe perimeve të papërpunuara, pavarësisht nga një lloj të gjakut, sepse, në qoftë se nuk e ushqim korrekt duke pasur parasysh këto karakteristika mund të në mënyrë të konsiderueshme dëm për shëndetin.
 • Njerëzit me anemi njëjtën mungesë të proteinave apo, anasjelltas, duhet të rrisë konsumin e mishit në dietë dietë, pavarësisht nga grupi i gjakut.
 • Thirrja për të rritur konsumin e produkteve të qumështit mund të jenë të dëmshme me intolerancë lactose lindura, dhe anasjelltas, ata kufizojnë mund të provokojnë një mungesë të kalciumit dhe probleme me kockat.
 • Përveç kësaj, çdo dietë të paekuilibruar janë të njohur, mund të çojë në një mungesë të ushqyesve thelbësore, dhe teprica e tyre, në mënyrë të barabartë të këqija për trupin.
 • Njerëzit që vuajnë nga diabeti, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës nuk është e rekomanduar dietë të rreptë për një grup të gjakut. Në të gjithë ju duhet të dini se si sens të përbashkët dhe kontrollit mjekësor dietë të rreptë të zgjedhur.

Në përfundim, ne vërejmë se nuk është e nevojshme për të ndjekur me kujdes rekomandimet e mësipërme për të gjakut dietë grup, të jetë i sigurt për të dëgjuar të trupit dhe të marrë parasysh karakteristikat e tyre individuale. Është e rëndësishme që ushqimi juaj nuk ishte e vështirë dhe e dhimbshme, dhe për të forcuar shëndetin, të sjellë kënaqësi dhe gëzim të jetës.