Ushqimi për puçrra fytyre


Ushqimi për puçrra fytyre përmirëson lëkurën dhe normalizes tretje

Ushqimi për puçrra fytyre dhe për të korrigjuar situata të tilla të pakëndshme si puçrra fytyre, zmadhuar poret dhe rritjen ëmbëlsi e lëkurës, është pasojë e kequshqyerjes.

Karakteristikat e të ushqyerit në probleme të lëkurës ^


Puçrra fytyre, sidomos në fytyrë janë gjithmonë të japë siklet të madh për të pronarit të saj, si dhe kështu lëkura e fytyrës duket shumë e shëmtuar dhe të lëngshëm.

Lëkura Problemi është shpesh shkaku i izolimit në mesin e adoleshentëve dhe shfaqjen e ndërlikuar edhe në të rriturit. Dhe përdorimi i kremra të veçanta dhe krem ​​që premtojnë për të hequr qafe puçrra fytyre puçrra fytyre të shpejtë dhe, për fat të keq, nuk i japin rezultatin e pritur, dhe dëshmon për dëshpërim.

Fakti që problemi është, fjalë për fjalë, është "thellë" dhe të fillojnë trajtimin e puçrra fytyre duhet brenda. Lëkurë sëmurë dhe puçrra fytyre keq prania tregon se çrregullim në trup dhe shpesh kjo është për shkak të ushqyerit e dobët.

Kur shkeljet në gastrointestinal trup zashlakovuvatysya traktit, ngadalësuar metabolizmin. Zorrë nuk mund të përballen me një funksion të spastrimit, toksina janë zhytur dhe të fillojnë për të helmuar trupin. Lëkurës është duke u përpjekur për të marrë përsipër punë dhe pastrimin ndodh nëpër poret e lëkurës. Rezultati është një i sëmurë gri Kompleti, puçrra fytyre, puçrra fytyre, acarim, sebum bllokuar poret, pikat e zeza dhe si rezultat, shumë komplekset dhe ndjenjat në lidhje me këtë.

Normalizuar funksionimin e traktit të tretjes, për të përmirësuar metabolizmin nuk është aq e vështirë sa mund të duket në shikim të parë. Programi dietik që synon marrjen e shpëtoj të problemeve të lëkurës, ofron përjashtohen vetëm nga produktet dietë të dëmshme dhe futjen e dobishme. Kjo do të përmirësojë jo vetëm gjendjen e lëkurës, por edhe e dobishme për shëndetin e përgjithshëm.

Produkte Featured

 • Për pastërtinë dhe bukurinë dietë të lëkurës duhet të jenë të pasura me fibra, e cila përmirëson pus zorrëve dhe florën e saj dhe promovon të plotë të pastër. Fibër e pasur me fruta të freskëta dhe perime, drithërat dhe bishtajore.
 • Materiale ndërtimi qelizat janë proteina, kështu dietë duhet të përbëhet nga të ulët-yndyrë ushqime proteinike. Këto përfshijnë produkte të qumështit, mish pa dhjamë, peshku dhe prodhimet e detit.
 • Vitamina E dhe A - njihen me antioksidantë, vitamina rininë dhe bukurinë. Vitamina A përfshijnë të gjitha perimet portokalli dhe fruta, mëlçisë viçi, spinaq, vaj ulliri, arra. Burimi më bujare e vitaminës E janë konsideruar arra.
 • Veçanërisht e rëndësishme për të siguruar një dietë me zink, i cili rregullon gjëndra dhjamor. Në sasi të mjaftueshme e zinkut mund të merren nga harengë, viçi, asparagus, oysters dhe krunde.
 • Element gjurmë selen parandalon formimin e akneve dhe rikthen qelizat e lëkurës. Get it mundet nga arra dhe grurë.
 • Vitamina B - një dietë e nevojshme komponent antiuhrevoy. Këto vitamina janë të përfshirë në procese enzimatike. Ky grup i vitaminave të pranishëm në drithëra, lakër, fasule, djathë dhe veshkat.
 • Acidet yndyrore polyunsaturated - kolesterol më të ulët, të reduktuar formimin e yndyrave të dëmshme dhe stimulon metabolizmin yndyrë. I pranishëm në bollëk në vaj flaxseed (farë), vaj peshku.

Ndaluara Produkte

 • Buns çdo pjekje me miell të bardhë.
 • Sheqeri dhe të gjitha ëmbëlsirat.
 • Pije të gazuara.
 • Fastfood dhe të gjitha ushqimet e shpejtë dhe përmbajnë flavors, seasonings djegëse, ngjyrosje dhe enhancers shije.
 • Yndyrë, mish yndyrore, tymosur suxhuk.
 • Kafe të fortë, çaj dhe alkoolit.

Në dietë nuk ka contraindications kundër akneve, kjo është dietë të saktë, të shëndetshme dhe të balancuar. Vështirë që dikush - ajo dyshon patate të skuqura të padobishme dhe Coca-Cola dhe mohon vlerën e perimeve të freskëta dhe produkteve proteinike cilësisë. Edhe në qoftë se ndonjë - janë sëmundje apo alergji të këtij lloji të caktuar të produkteve, ju gjithmonë mund të bëni menu e tyre të personalizuar ose kërkoni për përshtatjen e saj për te mjeku - dietist.

Ushqimi për puçrra fytyre: menu Shembull ^

Ushqimi për puçrra fytyre dhe pimples duhet të përfshijnë enët bërë metodë diete duhet të braktisin plotësisht pjekje dhe kufizojnë futje kripë. Dietë mostër menu për puçrra në fytyrë mund të bëhet këtu si më poshtë:

Dita e parë

 • Mëngjesi - qull e mel, me shtimin e qumështit dhe komposto molle.
 • Dreka - supë me mish lope, të skuqur pa karburantit, krunde dhe çaj jeshil.
 • Darka - pjekur peshk, sallatë e karrota (mundësisht me hudhër).

Dita e dytë

 • Mëngjesi - vezë, djathë me manaferrat, çaj unsweetened.
 • Dreka - Chicken supë dhe perime steamed, një copë mish pule, lëng domate.
 • Darka - hikërror, pule, sallatë.

Dita e tretë

 • Mëngjesi - qull e drithërave të grurit, filxhan kos.
 • Dreka - supë pule, bukë krunde, puding.
 • Darka - zier mëlçisë viçi me perime, lëng.

Dita e katërt

 • Mëngjesi - sallatë me djathë dhe domate, një fetë bukë, dardhë, çaj jeshil.
 • Darka - supë bizele, një copë peshk, sallatë me shalqi, pije frutash.
 • Darka - djathë, krunde, fruta dhe filxhan kos.

DITA E PESTË

 • Mëngjesi - hikërror me qumësht, manaferrat apo çaj frutash.
 • Dreka - supë me mish lope, krunde, pelte.
 • Darka - zier pule me oriz ngjyrë kafe, një gotë kefir.

Dita e Gjashtë

 • Mëngjesi - djathë me manaferrat, një copë djathë, komposto frutash.
 • Dreka - supë, një copë pule, krunde, sallatë.
 • Darka - peshk, sallatë panxhar me hudhër, një gotë kefir.

Dita e Shtatë

 • Cutlets me avull e pule, fruta, çaj të gjelbër - Mëngjesi.
 • Dreka - supë me mish lope, një fetë e thekre bukë, mish dhe perime.
 • Darka - djathë, krunde, kos.

Ushqimi për puçrra fytyre, pimples dhe kur ka, duhet të përfshijë ushqime që neutralizoj toksina, hiqni lipide dhe kanë veti antibacterial. Para së gjithash, limon, hudhër, xhenxhefil, karrota dhe majdanoz. Ju gjithashtu duhet të pini rreth 2 litra ujë të pastër.

Shpesh, puçrra fytyre dhe pimples mbulojnë jo vetëm fytyrën, por edhe shpina. Arsyet janë të njëjta si dietë për puçrra fytyre në anën e pasme është i bazuar në të njëjtat rregulla si dietë propozuar kundër puçrra fytyre. Në adoleshencë, puçrra fytyre duket si rezultat i ndryshimeve hormonale në këtë kohë për të monitoruar e ushqimit është veçanërisht e rëndësishme. Kjo dietë do të mbështesë dietë puçrra fytyre trupit në rritje për adoleshencë, jo vetëm të pastruar lëkurën, por edhe të dobishme për shëndetin e në rritje të organizmit.

Sipas mjekëve sa më shpejt që rinis punës dhe metabolizmin e zorrëve, gjendje e lëkurës përmirësuar dukshëm dhe pimples zhduket. Ushqimi për lëkurën e problemit do të jetë veçanërisht e efektshme në qoftë se ju ndiqni regjimin e duhur të ushqimit. Organizoni një rostiçeri nuk rekomandohet në raste të rralla, mund të jetë kos ose fruta.

Colon Pastrimit ndihmon trupin për të shpejt të merren me problemin e akneve. Ditë Agjërimi në kos, shalqi apo prunes mund të organizohet para se ju do të fillojë dietë. Nga puçrra fytyre mbi ballin dhe pjesët e tjera të fytyrës dhe trupit pas menu do të ndihmojë të hequr qafe sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull meksikan.

Rezultatet dhe komente rreth mjekët dietë në pimples ^

Nutritionists dhe mjekët pajtohen se ushqimi junk është e keqe për të lëkurës, sepse komente rreth dietë për puçrra fytyre më pozitive. Ka studime që tregojnë se prevalenca e menysë karbohidrateve shpejtë çon në rritjen e hormoneve mashkullore. Kjo e bën lëkurën me vaj poroz, të cilat shumohen në bakteret të provokojë formimin lëkurës yndyrë e blackheads dhe pimples.

Rezultate Dietë puçrra fytyre me siguri do të kënaqet, pasi që subjekti i saj është duke u përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, dhe, me përjashtim të reduktimin puçrra fytyre ndodh dhe normalizimi i peshës. Teknika dietik që synon luftimin e puçrra fytyre, puçrra fytyre, puçrra fytyre dhe lëkurë e problemeve, shumë të lehtë për të kryer dhe të saturates trupit me ushqyesve thelbësore. Ky sistem fuqia është e mundur që të bazojnë një dietë të shëndetshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: