Ushqimi Muesli


Ushqimi drithëra ndihmon për të humbur peshë dhe të pastruar trupin

Ushqimi drithëra - një nga sistemet më të efektshme dhe të shëndetshme të ushqimit, e cila ndihmon për një periudhë dy-javore për të hequr qafe e peshë ekstra dhe të përkryer të pastruar trupin e toksinave, toksina, helme dhe substancave të tjera të dëmshme.

Përfitimet e humbje peshe dhe spastrimi nëpërmjet dietë në drithëra ^


Muesli - një përzierje e drithërave thekër, elb, kënaqur dhe grurë, rrezet infra të kuqe të përpunuara. Ky produkt i gjithanshëm promovon humbje peshe dhe pastrimin efektiv të trupit nëpërmjet këtyre komponentëve të dobishme:

 • Fiber - privuar trupin e toksinave, radionuclides dhe toksina, përmirëson zorrë;
 • Karbohidratet komplekse - të ndihmojë të hahet tretet ngadalë dhe asimiluar gjatë.

Përveç kësaj, drithëra të pasura me elementet gjurmë, vitaminat, aminoacidet dhe proteinat bimore, të cilat janë thelbësore për qëndrueshmërinë e të gjithë organizmit. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se jo të gjitha thekon promovuar humbje peshe. Kur zgjedh një dietë drithëra duhet të marrë në konsideratë pikat e mëposhtme të rëndësishme:

 • Produkt natyral nuk duhet të përmbajnë ngjyra, aditivëve sintetike dhe sheqer;
 • Pets prania e manave të thata apo copa frutash;
 • Hollim përdoret vetëm thekon, të cilat nuk janë subjekt i pjekjes.

Avantazhet e dietë përfshijnë:

 • Humbje peshe dietë për dy javë deri në 8 kg;
 • Përmirësimi i shëndetit, gjendja e thonjve, lëkurës dhe të flokëve;
 • Tretje normale.

Kjo dietë ka vetëm një contraindication - shfaqjen e alergjive dhe çrregullim zorrëve në thekon përfshira gluten dhe lactose.

Ushqimi drithëra të bazuara respektuar disa rregulla të thjeshta të furnizimit:

 • Ajo duhet të zvogëlojë përdorimin e kripë dhe sheqer në një minimum;
 • Ajo duhet të përjashtohen plotësisht nga yndyra e ushqimit, e ëmbël, miell dhe i skuqur;
 • Që të lëngshme është e lejuar që të përdorin vetëm çaj jeshil, ujë dhe lëngje;
 • Darka është e rekomandueshme jo më vonë se në orën 20.00;
 • Dietë dietë duhet të përbëhet nga krunde, perime, fruta, qumështit dhe produkteve të qumështit, varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut dhe mish pule.

Ushqimi me Muesli Menuja ^ 14 ditë

Një granola dietë projektuar për 14 ditë. Në varësi të karakteristikave individuale të Fiziologjisë të humbur peshë, kjo teknikë është në gjendje për të hequr qafe e peshë të tepërt mesatarisht prej 4 deri 8 kg.

Mostër dietë menu hollim drithëra përzierje ofrohet në vijim:

Dita e parë dhe të katërt

 • Mëngjesi: drithëra, të ulët-yndyrë kos (3 tbsp L. 100 ml.), Vezë të ziera;
 • Dreka: karrota të freskëta;
 • Dreka: lakër, peshk me avull;
 • Rostiçeri: lëng karrote me thekon;
 • Darka: drithëra, kos.

Ditën e dytë dhe të pestë

 • Mëngjesi: drithëra dhe fruta të freskëta (. 3 tbsp L. thekon derdh 100 ml të ulët-yndyrë kos dhe për t'u dhënë atyre të bymehet Pastaj shtoni copa kivi, mollë jeshile, portokalli, banane..);
 • Dreka: Peach;
 • Dreka: kungull qull, gjizë;
 • Rostiçeri: lëng molle, përzierje drithëra;
 • Darka: Djathë granola mjaltë me arra - një pjesë të vogël.

Dita e tretë dhe e gjashtë

 • Mëngjesi: drithëra me një filxhan kos, një fetë djathë;
 • Dreka: mollë e gjelbër;
 • Dreka: bollgur, çaj;
 • Dreka: muesli, butë, qumësht;
 • Prostokvasha Darka, kajsi të thata, muesli.

Ditën e shtatë dhe e dhjetë

 • Mëngjesi: drithëra me applesauce;
 • Dreka: llokum;
 • Dreka: peshk me avull, steamed perime;
 • Rostiçeri: Peach - Banana gojëmjaltë;
 • Darka: kungull qull, drithëra.

Tetë ditë njëmbëdhjetë

 • Mëngjesi: drithëra (2 tbsp L..), Djathë të ulët yndyrë, (150 gr.)
 • Dreka: pjekur mollë;
 • Dreka: copë pulë të zier, një patate;
 • Rostiçeri: borë, kajsi, thekon misri;
 • Darka: Chicken supë perimesh.

Dita e nëntë dhe dymbëdhjetë

 • Mëngjesi: banane gojëmjaltë - mollë me muesli;
 • Dreka: Mandarin;
 • Dreka: sallatë me një palë e vezëve, biskota dhe një karrota integruar të mesme të vogël të freskët. Si një salcë - kosi ligët;
 • Rostiçeri: pije shegë;
 • Darka: të ulët-yndyrë kos, drithëra.

Trembëdhjetë ditë dhe katërmbëdhjetë

 • Mëngjesi: drithëra (4 tbsp L.), Fruta të freskëta (50 oz.), Djathit, (150 gr.)
 • Dreka: Veza, lëng karrote;
 • Dreka: vezë të fërguara me domate;
 • Rostiçeri: kos pi pa aditivëve, thekon;
 • Darka: merak me speca, domate, patate, karrota dhe mish pule.

Receta të dobishme nga drithërat ^

Për diversitetin më të madh të dietat dietë të rekomandojë për të përgatitur këto enët bazuar në thekon drithërave.

Djathë Honey granola me arra

 • Mix një lugë çaji me mjaltë, rrush të thatë, lajthi, kajsi të thata, me një lugë gjelle e ulët-yndyrë gjizë, salcë kosi dhe përzierje 15% të drithërave.

Muesli me manaferrat dhe kos

 • Mix thekon tërshërë dhe gotë me lëng molle, hiqni orë në frigorifer.
 • Mollë hekura të kuqe, të kombinuar me 4 lugë. l. kos dhe mjaltë dhe shtoni për përzierje lëng me thekon.
 • Pastaj u përhap gjellë përfunduar dhe dekoroj një filxhan manaferrat.

Bare Ushqimi drithëra

Bare muesli të njohura si "snacking" dhe produkte të shkëlqyera zëvendësues të ndryshme çokollatë kalori. Megjithatë, ata do të jenë të dobishme vetëm nëse ato janë bërë në shtëpi dhe nuk e bleu në dyqan.

Receta të dobishme bare dietë e mëposhtme:

 • Një çift i zhvishem banane, pres dhe procesin në një blender me tul.
 • Molla (mundësisht kosi jeshile) pres, të ndryshojë në një blender me banane qull me miell misri.
 • Pastaj thekon e frutave të thata përzierje me banane marrë - molle qull.
 • Pastaj në formë në letër për pjekje vënë align përzierje dhe piqem në furrë për 40 minuta.
 • Banane fakultative mund të zëvendësojnë fruta të tjera.

Bare muesli përgatitura në mënyrë të pavarur, janë një mundësi e madhe për të dy dietë "meze të lehtë" dhe mëngjes. Përveç kësaj, snacks natyrore me sukses mund të zëvendësojë jo vetëm vakt mëngjes, por drekë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi 5 lugë të.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me dietën në drithëra ^

Rezultate Dietë drithëra - gradual por efektive humbje peshe deri në 8 kg 10-14 ditë. Ky lloj diete është transferuar mjaft lehtë, pasi ajo hartuar dietë në mënyrë që trupi mund të merrni pothuajse të gjitha ushqyesve të nevojshme dhe nuk ndienin uri akute.

Për të shmangur kthimin e peshë të tepërt është e rekomandueshme të mos përjashtojnë e parë dy apo tre javë pas drithëra mëngjes dietë dhe të përmbahen nga ushqime të lartë kalori.

Opinionet dietë e drithërave, sipas sondazhit shumë gra vetëm pozitive. Shumë arritur të humbur peshë nga 4 kg, disa 8 kg, dhe vetëm një peshë pak humbur vetëm 2 kg. Dietat e tilla një rezultat të ndryshëm varet kryesisht nga karakteristikat e kushtetutës së trupit dhe prania ose mungesa e aktivitetit fizik.

Nutritionists, ndonëse të dobishme dhe besoj ushqim muesli që ushqen trupin me fibra dhe karbohidratet ngadalshëm të lejojë përdorimin e drithërave si dietat kryesore përbërës për humbje peshe vetëm në qoftë se një dietë të ekuilibruar.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: