Drithëra Ushqimi


Pesha humbje në drithëra shërojnë dhe pastron trupin

Drithëra dietë nuk është vetëm më e shpejtë, por edhe më e lehtë (në mesin e neholodnyh) teknika humbje peshe nga e gjithë aktualisht ekzistuese. Kushtet e pajtueshmërisë me vetëm një gjë - ta duan këtë gjellë dhe të jetë në gjendje për të qëndruar në Kashev dietë brenda 7 - 10 ditë.

Mund të humbni peshë me drithëra ^


Besohet gjerësisht se për humbje peshe gjë është refuzimi i marrjes karbohidrate. Por kjo ide është e gabuar - karbohidratet janë të nevojshme, sepse pa ato trupi nuk mund të përballojë të gjatë.

Një tjetër gjë e cila karbohidrateve ju preferoni, për shkak se ata janë "të mirë" (v. E. Pack, i cili përfshin vetëm qull) dhe "i keq" (të dëmshme të përfshira në miell dhe produkte me sheqer).

Qull - një nga ushqimet më të dobishme karbohidrate. Përbërja e tij përmban një sasi të madhe të fibra, gjë që përmirëson zorrëve dhe "ngadalësuar" karbohidratet shpejt njom trupin dhe të dorëzojë rezervat e saj të energjisë. Përveç kësaj, kokrra gatuar janë një burim i proteinave bimore, e cila është gjithashtu shumë e rëndësishme për një dietë të shëndetshme.

Më të dobishme në këtë drejtim është drithëra me drithërat. Kjo është për shkak të faktorëve të mëposhtëm:

 • prania e një numri të madh të fibrave të gjithë drithërave ka një ndikim pozitiv në traktin gastrointestinal dhe parandalon zhvillimin e kancerit të zorrëve;
 • konsumimi i ushqimeve gruri tërë mund të reduktuar nivelet e gjakut të kolesterolit, e cila është të rëndësishme për parandalimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular;
 • produkte nga drithërat dhe të zvogëlojë nivelet e insulinës;
 • produkte me krunde janë ushqyese dhe të përzemërt, dhe kështu të parandaluar thithjen e kalorive, duke i bërë ata bazën për ndonjë program dietë.

Produktet e patrajtuara grurit mund të jetë i domosdoshëm në luftën kundër peshë të tepërt. Këto përfshijnë të egra dhe orizi, hikërror, bollgur, mel, elb. Pasi në trup, si brushat janë drithërat, duke stimuluar zorrë, thithjen toksina dhe mbeturinave, dhe të japin të gjitha produktet e dëmshme të metabolizmit, duke përfshirë kolesterolit të tepërt. Duke përbërë nga karbohidratet komplekse, ngadalë tretet nga trupi, ata kanë akuzuar prej kohësh atë me energji. Pesha humbje është përfshirë për shkak të përmbajtjes së ulët yndyrë në grurit.

Për të humbur peshë në mënyrë efektive, ju duhet të jetë në gjendje të gatuaj qull. Kështu, një dietë e qull në ujë dietë shumë të shëndetshme për porridges e qumështit, që nga proteinat e përfshira në drithëra, zhytur keq nga trupi i njeriut, dhe proteinat e qumështit, në të kundërt, stimulon këtë proces. Në përpilimin dietë dietë duhet të mbahet mend se qull në ujë - një produkt praktikisht karbohidrate dhe drithëra, zier në qumësht - mirë balancuar në amino acid përbërjen e produkteve të proteinave.

Pesha humbje për drithëra ka disa avantazhe të padiskutueshme:

 • drithëra përmbajnë të gjitha të rëndësishme për jetën e substancës;
 • tretet mirë dhe e kombinuar me produkte të tjera;
 • është një produkt ekologjikisht miqësore që nuk përmban preservatives;
 • drithëra kalori, të lirë, të arritshme dhe të lehtë për t'u përgatitur.

The downside Kashev dietë është uniformiteti i saj dhe nuk enët nicest shije si ata duhet të hahet pa kripë, sheqer dhe vaj.

Në metodat Kashev e humbje peshe, ka disa contraindications:

 • diabeti;
 • përkeqësim të sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal;
 • Shtatzënisë dhe laktacionit.

Kohëzgjatja e marrjes diete bazohet në drithëra shpesh është 1 - 2 javë. Kjo humbje peshe mund të arrijnë 3-4 kg në javë. Përsëriteni këtë dietë mund të jetë jo më shumë se një herë në vit.

Ju duhet të dini se drithërat e ndryshme bëjnë efekte të ndryshme në trup:

 • oriz, bollgur dhe elb Në fshehta proteina mukusit razvaryvanyy - përmbajtja e niseshtesë, e cila nuk shkakton tajitje të bollshme e sekretimit stomakut dhe lëvizshmëri zorrëve. Këto kokrra janë të dobishme në acarimin e ulcera peptike, pancreatitis, kolit kronik;
 • bollgur zier butë dhe lehtësisht të tretshëm, e ulët në fibra, dhe është përdorur në dietat mjekësore për sëmundjet e traktit gastrointestinal;
 • Miell i bluar trash meli pasur me minerale dhe të dobishme në sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • Buckwheat është e pasur me vitamina dhe ka një përbërje të plotë amino acidi per proteinat. Është e dobishme në sëmundjet e mëlçisë;
 • elb elb miell i bluar trash treguar për sëmundje e zorrëve që përfshijnë zhvillimin e kapsllëk;
 • miell i bluar trash misri dhe redukton fermentimit;
 • bollgur dhe mbështjellë oats janë shumë të larta në kalorive dhe të përmbajë shumë fosfor dhe magnezium.

Drithëra Ushqimi: receta popullore për humbje peshe ^

Bazuar në drithërat ka shumë opsione metodat diete popullore dhe efektive për humbje peshe.

Ushqimi bollgur

Ky program dietë ju lejon jo vetëm për të humbur peshë, por edhe pastroj mirë trupin e toksinave. Menuja është e thjeshtë:

 • në të gjitha ushqimet konsumuar pjesën e bollgur.
 • Në intervale të lejuara për të ngrënë fruta - mollë, dardha, agrume dhe të tjerët përveç banane dhe rrush.
 • Ju mund të pini jo më herët se 1.5 - 2 orë pas një vakt.
 • Cook bollgur mund të jetë i Herkulit zakonshme drithërave cili derdhte ujë të vluar për disa minuta.
 • Sipas programit përdorimi i kripës diete, sheqer dhe vajra të papranueshme.

Ushqimi hikërror qull

Kjo dietë është toleruar shumë mirë dhe përfshin përdorimin e vetëm një hikërror 3-4 herë në ditë. Lejuar për të pirë të ulët-yndyrë kos, por jo më shumë se një litër në ditë. Buckwheat duhet të zgjedhin një koherente, nuk trajtohet. Në mëngjesin e ditës është i përgatitur si më poshtë: Merrni dy termos vogla për enët e tjera, secili i mbuluar me 0,5 gota hikërror dhe i hedh ujë të valë. Salt ndaluar. Një çift i orëve që ju mund të hani. Ju mund të krijoj elb në mbrëmje dhe të lënë atë për të insistojnë në të gjithë natën.

Vakt e fundit duhet të jetë 4 orë para për të fjetur, por në qoftë se torturuar keq nga uria, lejuar për të pirë një gotë kefir. Uji i konsumuar në sasi të pakufizuar. Hani hikërror mund të jetë çdo numër. Në mes të marrë ujin e tij të pijshëm, lëngje perime, çaj pa sheqer.

Ushqimi mel qull

Kjo imët guri përmban një numër të madh të vitaminave B dhe minerale që kanë një efekt pozitiv në sistemin e qarkullimit të gjakut, metabolizmin dhe të shëndetshme të lëkurës, dhëmbët, flokët dhe thonjtë. Millet gjithashtu tregon trupin e metaleve të rënda dhe antibiotikët. Për diete përdorim më mirë mel të verdhë, të cilat janë zier në ujë pa kripë dhe vaj. Menuja ofruar në vijim:

 • Mëngjesi: pshenka, të ulët-yndyrë kos, një banane;
 • Drekë: pshenka, supë vegjetarian, sallatë perimesh;
 • Rostiçeri: portokalli ose molla;
 • Darka: pshenka, kefir, thartuar qumësht pjekur apo të ulët-yndyrë kos.

Gjatë ditës lejuar për të pirë ujë mineral pa gaz, çaj jeshil dhe TEAS bimor të ndryshme.

Ushqimi qull elb

Hollim Metodat për perlovtsi shumë të dobishme për të siguruar punë të çmueshme e trurit, dhe për të forcuar muskujt e zemrës dhe për të përmirësuar lëkurën e trupit elasticitet. Pije Elb në çdo vakt (3 herë në ditë). Për mëngjes, ju gjithashtu mund të hani 1 mollë apo fruta të thata, shtoni një fetë për drekë ligët peshk, steamed. Në pasdite ju mund të pini një gotë të ulët-yndyrë kos.

Është gjithashtu e rëndësishme për të përgatitur siç elb. Ajo gatuar një kohë të gjatë dhe rrit deri në 5 herë. Bollgur duhet të zhytem në mbrëmje dhe në mëngjes vetëm për t'u përgatitur për ditën. Nuk lejohet të shtoni kripë, sheqer apo vaj.

Ushqimi qull gruri

Ky program dietë është konsideruar në mesin e drithërave më efikase për shkak se më të ulët dhe ju lejon jo vetëm për të humbur peshë të tepërt, por edhe për të pastruar trupin si një e tërë, njom me substanca të dobishme.

Menuja është shumë e thjeshtë - të gjithë ditën duke ngrënë llapa gruri pa gjalpë dhe kripë. Ajo mund të shtoni ndonjë perime, me përjashtim të patateve. Vakt e fundit duhet të jetë jo më vonë se 18 orë, të lejuar për të përdorur produktet pa yndyrë të qumështit, çaj bimor ose jeshil. Është gjithashtu e rëndësishme që të përmbahen regjimit të ujit.

Ushqimi qull misri

Kjo vakt ndihmon për të normalizuar metabolizmin, eliminimin e toksinave, pastrimin e kolesterolit nga muret e enëve dhe përmirësimin e kardio - vaskulare sistemit. Misri gjithashtu ka efekte të dobishme për aktivitetin e traktit gastrointestinal.

Very Hot Misër monodyeta 3 ditë, gjatë së cilës ju mund të humbni deri në 5 kg peshë të tepërt. Gjatë gjithë kohëzgjatjes së saj vetëm hani qull misri dhe pini ujë apo çaj jeshil. Shkalla e përditshme e cornmeal - 1 filxhan. E gjithë sasia e drithërave gatuar janë të ndarë në pesë vakte, ajo është e lejuar për të shtuar fruta.

Për të përgatitur gjellë kryesore duhet të përdorni grimcuar miell i bluar trash misri vakt. Mbrëmje e saj me ujë të ftohtë dhe kuzhinier në mëngjes në përpjesëtim me një filxhan drithëra 4 gota e ujit. Miell i bluar trash ngjyhet gatuar për rreth 15 minuta.

Ushqimi bollgur

Ushqimi për bollgur konsiderohet kalori të ulët dhe ka një ndikim pozitiv në traktin gastrointestinal. Bollgur kalori, të ziera në ujë, është 80 kcal per 100 g, qumësht - 100 kalori në 100 m

Pjatë përgatitur si më poshtë: 2 gota qumësht 2 lugë ëmbëlsirë drithëra. Para çdo vakt është më e mirë për të gatuar pjesë e pasme të re.

Menuja është si vijon:

 • mëngjes - bollgur dhe 100 g çdo frutave;
 • darkë - bollgur 4 dhe çdo fruta të thata;
 • darkë - bollgur 1 tbsp nevarenyy qumështi i kondensuar.

Është e rëndësishme për të vëzhguar regjimi ujë, çaj ose kafe është e lejuar jo më shumë se 2-3 gota në ditë dhe pa sheqer.

Ushqimi bizele qull

Ky program humbje peshe është e dobishme në sëmundjet anemi, hipertension, të lëkurës. Pea është e pasur me proteina bimore, e cila lejon përdorimin e dietë, edhe me aktivitet të lartë fizik.

Bizele grirë janë të ngjyhet për 2 orë dhe kuzhinier. Pjatë kripë, por ju mund të shtoni të thata hudhër piper dhe vaj ulliri. Ju gjithashtu mund të përdorni herbs, pastinak, kopër, majdanoz. E gjithë sasia e bizele gatuar ndarë në 4-5 vakte. Më tepër në këtë metodë nuk mund të hani asgjë, pini ujë dhe lëndë të një dietë të tillë kanë nevojë për më shumë.

Ushqimi qull elb

Kjo metodë e humbjes së peshës mund të reduktojnë ndjeshëm kolesterolit në gjak, për të përmirësuar zorrë dhe lëkurë. Në respektim të saj mund të hani perime të freskëta (përveç patateve), arra, fara, fruta të thata, llojet pa sheqer e frutave, të ulët-yndyrë produkte bulmeti.

Menu mostër do të duket si ky:

 • mëngjes - kungull, fruta, një filxhan çaj apo kafe;
 • Dreka - meatless supë perimesh, qull;
 • pasdite rostiçeri - fruta;
 • Darka - llapa, filxhan kos.

Si zakonisht, enët janë të përgatitur pa kripë shtuar ose vaj.

Vështrim shirita në dietë kos.

Përziera Kashev dietë ^

Ka shumë varieteteve të përziera programeve dietë Kashev.

Perime Ushqimi dhe drithërat

Programi zgjat për 10 ditë dhe lejon Kashev dietë normale përfshijnë perime dhe kërpudha. Kjo menu përjashton mjaltë, sheqer, çokollatë, produkte qumështi, pasta, peshk dhe mish. Enët kryesore mund të jetë i gatuar vetëm në ujë. Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta, për të gjithë periudhën e programit vjen hollim humbni deri në 5 kg peshë të tepërt.

Drithërat Ushqimi dhe perimet

Teknika është e bazuar në përdorimin e frutave të freskëta dhe të thata. Më popullor është oats - opsion fruta. Ajo vlera bollgur dhe fruta për ushqim është 250 g për 100 g fruta të freskëta.

Bollgur mund të ndryshojnë në fruta të ndryshme. Ju shtoni në manaferrat dhe fruta të thata dhe mjaltë ose arra. Hani bollgur për mëngjes, drekë dhe darkë dhe hani frytet gjatë gjithë ditës. Kjo dietë ju mund të rrinë në 14 ditë.

Drithëra Ushqimi dhe kos

Pesha humbje për drithëra dhe kos është konsideruar gjithashtu mënyrë shumë efektive për të humbur peshë të mjaftueshme. Për shembull, të njohura me humbjen e peshës përdor një kombinim të hikërror dhe kefir. Kjo është një nga menu options:

 • Mëngjesi - 100 gram hikërror dhe një gotë të ulët-yndyrë kos;
 • Dreka - 1-2 mollë;
 • Darka - 200 gram hikërror, 200 g sallatë perimesh në gjalpë;
 • drekë - një gotë kefir;
 • Darka - 100 gram hikërror dhe gotë kefir.

Dhe mos harroni të kujdeset për shëndetin e tyre - nëse subjekti i dietë diete ju përjetojnë marramendje, dobësi, vjellje, ose siklet të tjera, ju nuk duhet të vazhdojë të përdhunojnë trupin tuaj - humbje peshe duhet të ndalet menjëherë.
Shih gjithashtu informative mjekët videoklip - favorin Nutritionists e drithërave për trupin: